Orson199

Rozterki przyszłego rolnika.

Polecane posty

Orson199    0

Witam po raz drugi w moim drugim temacie. 

Jeszcze nic konkretnego nie załatwiłem z tymi sprawami spadkowymi a już powoli robię sobie rozeznanie odnośnie małych i względnie tanich traktorów, jednakowoż chciałbym poznać wasze opinie które może mnue bardziej ukierunkują jeśli kiedyś miałbym kupić jakiś ciągnik. 

Na wstępie chce powiedzieć że czytałem sporo agrofoto i oglądałem sporo na YT ale każde gospodarstwo jest indywidualne i ciągnik na jednym nie koniecznie spisze się dobrze na drugim gospodarstwie. 

Moja wiedza na temat ciągników jest czysto teoretyczna, nigdy nie miałem do czynienia z traktorami dłużej niż godzinę. A i w domu nigdy nie było traktora poza jedynie planami. 

A oto wstępne wymagania i warunki jakie by czekały przed jakimś ciągnikiem. 

-całościowo ziemi było by około 5 hektarów.

-jeszcze nie wiem, ale chciałbym zaczynać prace w polu stopniowo, by zobaczyć czy będę chciał się tym zająć na poważnie czy może hobbystycznie. 

-Główne zadania polegały by na pielęgnacji malin przy użyciu bijakowej kosiarki, glebogryzarki no i rozsiewacza nawozu, więc ciągnik musiałby mieć dobry ,,system" WOM i zapas mocy , bowiem maliny mam na nieco górzystym terenie. Do tego dochodzi wykaszanie co roku nieużytków na posesji taty.

Do tego musiałby troche,  raz na jakiś czas pracować w transporcie, dowóz opału lub ewentualnie żwiru na droge lub podwórko, więc musiałby dawać sobie radę w transporcie. 

Przewiduje że mógłbym dzięki niemu posadzić pewien areał ziemniaka, dla siebie i dla rodziny. 

Najważniejsze, czyli budżet jaki mógłbym przeznaczyć wynosi do 15.000 zł. 

Nie mam faworyta ani nie mam ulubieńca, widuję na olx sporo tanich 360, ale boje się ich, wiem z ,,teorii" że mogą to być bomby zegarowe ktore do tego są często bez papierów. 

Zastanawiam się wstępnie nad T-25 , który jest na sprzedaż w okolicy, właściciel wydaje się być szczery i jak go oglądałem to nie ma jakichś widocznych wad. Cena jaką oferuje to 7 tysięcy i ona kusi mnie najbardziej... 

Ale te sławne buegi trochę mnie przerażają. 

I tak na koniec, wiem że nie posiadanie na wsi traktora to prawie jak bez ręki, cokolwiek sobie zrobić, albo przywieźć wymaga proszenia się innych, wiem też że cały koszt kupna ciągnika to nie wszystko, bo trzeba kupić jeszcze sprzęt do niego. 

Kiedyś na pewno owe ,,mażenie" spełnie, ale chciałbym wiedzieć od razu, co było by na moje warunki odpowiednie. Stąd pytam was, fachowców.

Edytowano przez Orson199

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

najpierw poprostuj sprawy spadkowe bo moze sie okazac ze bedziesz musial kogos splacic a pozniej traktor albo t25 albo c 330 na taki areal


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Zamiast t-25 czy C330 to proponowałbym jednak ta sławną C360 lub jeszcze lepiej C360 3P Jednak co 3 albo 4 cylindry to nie dwa a koszty remontu, nawet jeśliby był potrzebny, nie przerażają i cześci dostępne Wiem że komfortu to tam nie będzie ale na 5 ha to niewiele pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0
10 minut temu, sylwek23111 napisał:

Oprócz planowanych malin i ziemniaków na 5ha bedzie coś jeszcze uprawiane?

Tak, priorytet dla mnie to uregulowanie tego tematu, 5 hektarów to liczę już jeśli będę musiał się dzielić z rodziną którymś kawałkiem pola, jeszcze wtedy dojdzie mi 2 hektary taty więc w sumie miałbym około 5. A właśnie chce to właśnie tak rozegrać. 

 

Oprócz malin i ziemniaków planuje zasiewać zbożem, możliwe że poszedłbym w rzepak, ale to wtedy gdy będę miał już zaplecze i względne doświadczenie. 

 

360 trochę się boję, ze strony mechanicznej że trafie po prostu na grata, no ale ma ten zapas mocy, brałem pod uwage 255/3512 ale mocno wykraczają za mój docelowy budżet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrofix224    26

Osobiście wydaje mi się, że jednak pasował by ci Ursus C360, szczególnie jeśli chodzi o tą kosiarkę bijakową, w moich okolicach np. C330 pracuje z małym mulczerem o szerokości 145cm jakimś chińskim i to jest kres możliwości tej maszyny, w c360 jest 22KM więcej, ewentualnie kosiarka sadownicza na tzw. śmigło, charakteryzuje się ona mniejszym zapotrzebowaniem na moc i myślę, że c360 by sobie dała radę nawet z taką na 2m, a  może nawet 2,2m na dwa śmigła takie kosiarki sadownicze produkuje np. MCMS Warka. Co do 255/3512 to po pierwsze poza budżetem, a dwa to lepiej przeznaczyć środki pieniężne na inne potrzebne w gospodarstwie maszyny, zawsze z czasem możesz kupić lepszy ciągnik. Co do C360 to jak bym miał szukać takiego ciągnika to był by on z lat 80 i zwrócił bym uwagę na to, że by wszystkie elementy były z jednego ciągnika a nie jakiś składak i kupował bym sprzęt od kogoś kto ma go od dłuższego czasu i wszystko gra w papierach. Zawsze się coś znajdzie do naprawy, a w ciągniku zawsze można w pierwszej kolejności ponaprawiać te podzespoły które wymagają pilnej interwencji a resztę ogarnąć później. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikiWschód    230

bierz c 360 a nie pożałujesz to nie mercedes ale do kosiarki bijakowej idealny, wiem bo szwagier ma 7ha aroni i 60tka kosi bez problemu a remontu się nie bój jak sam nie zrobisz to w każdej wiosce jest przynajmniej jeden majster co na 60tce zjadł zeby. Ja tez mam 60tke na 10ha i pracując na etacie z palcem w tylku obrabiam hobbistycznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Idealnym rozwiązaniem byłby 360 3P one rzadko kiedy były w SKR PGR SR i zwykle sa w lepszej kondycji niż popegerowska 360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

 Władimirec będzie miał bidę w kosiarce i w ziemniakach - Kombajn ziemniaczany. Dwa głębiej nie zaorzesz ani nie uprawisz. Lepiej już owa 60, tylko trzeba pomyśleć o wąskim kole do międzyrzędzi. Wg mnie lepiej się rozejrzeć za jakąś przyzwoita c355 która kupi się za 8-10 koła. Będzie z czego dołożyć, bo napewno coś w takim ciągniku jest do zrobienia

Chyba że chcesz tani i mocny to wtedy jumz/mtz 50...

 

Edytowano przez Buszmen11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    639
2 godziny temu, Karol445 napisał:

Idealnym rozwiązaniem byłby 360 3P one rzadko kiedy były w SKR PGR SR i zwykle sa w lepszej kondycji niż popegerowska 360

W moim mieście jest firma, która powstała na bazie POMu. Do dziś mają tam od nowości C360 3p. Ten traktor prawie nigdy nie pracował w polu. Jeździł z przyczepą pasażerską (bonanzą), przyczepą sztywną i parę razy do roku podczepiany był do Cyklopa. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0
Napisano (edytowany)

Dziękuję wam wszystkim za owe rady w tym, oraz w tamtym temacie. 
Po przeanalizowaniu warunków w moim przyszłym gospodarstwie stwierdziłem, że najlepszą opcją będzie kupno C-355/60 lub 3P , głównie z powodu jego mocy która jest dla mnie najbardziej optymalna i ten ciągnik powinien być najbardziej uniwersalny do owych zadań które wymieniłem. 
Docelowo , chciałbym składać kasę na 3P właśnie ze względu że nie pracowały za bardzo kiedyś w PGR/SKR, nawet jeżeli miałbym przeznaczyć na to nieco więcej pieniędzy. 

Co do MTZ 50/JUMZ 6a to te ciągniki są dla mnie za duże... Za wysokie i za szerokie, nie nadają się pod ciągnik który musi być uniwersalny i do koszenia międzyrzędzi w malinach, i do ziemniaków i do transportu. Z takich większych ciągników to stylistycznie bardziej podobają mi się Zetory 8011 / C-385, są w podobnej cenie co 360-tki ale nie są racjonalne z ekonimicznego punktu widzenia, paliwo to pije chyba jak smok. 

Tak więc, moje fundusze będę starać się składać na 60-tkę lub 3P. Gdy już go kupie, mam nadzieję w tym roku to oczywiście zrobie mu sesję zdjęciową :D .

Edytowano przez Orson199

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

3p fajny ciągnik,mniej pali niż c360.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi400    18

Odpuść sobie 3p pękają w nich wały. Nie ma to jak zwykły c360.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W rodzinie u mnie mają 3p i nic nie pękało. Jak dbasz tak masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi400    18

U mnie we wsi trzech ma 3p i ciągle mają problem z wałami. Jeden już założył silnik od 360. Nawet tu na forum o tym było.

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może taki zbieg okoliczności. U mnie w rodzinie jest c360 3p i nikt na niego nie narzeka,mało pali mocy sporo. Po mojemu od 60 lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Młodyoporowiec
      .
    • Przez Tomtu
      Na początek pragnę się przywitać z forumowiczami.
      Ale do rzeczy interesuje mnie wasza opinia jaki ciągnik może chociaż na początek ile koni powinien mieć waszym zdaniem główny ciągnik na 150 ha:
      Będzie współpracował z: pługiem obrotowym (ma być dobrany do ciągnika 4 lub 5 skib + wał)
      agregat siewny Amazone RPD 301
      duże przyczepy 10t 14t
       
      wydaje mi się ze coś w granicach 160KM tylko czy tyle wystarczy na pług 5 skib plus wał na przedni tuz a może odpuścić sobie 5 skib i skupić się na porządnej 4
    • Przez massey12
      chce nowy ciągnik jakis lepszy niz 1614 najlepiej jakis zachodni
    • Przez Insens88
      Witam wszystkich!
      Odziedziczyłem małe gospodarstwo sadownicze z sprzętem. Sprzęty stare tj. Ursus C360, opryskiwacz sadowniczy na kołach, opryskiwacz sadowniczy zawieszany, rozrzutnik nawozów, rozdrabniacz (rotosan), platformę sadowniczą hydrauliczną.
      Jako, że ciągnik jest już bardzo stary - chyba 1968 rok - chciałbym zakupić dodatkowy ciągnik, który podoła wyżej wymienionym sprzętom i da radę to zrobić na 2 ha sadów.
      Polecacie coś konkretnego?
      Pozdrawiam.
       
    • Przez Sebastian
      Jaki ciagnik na 20-26ha nie zwracajac na cenne (no moze nie wiecej jak 180tys)?? I jakie maszynny do niego??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj