Orson199

Problem spadkowy...

Polecane posty

Orson199    0

Witam.
Otóż mieszkam na wsi i nie dawno zmarła moja mama.
Problem jest natury spadkowej, otóż, mama była użytkownikiem przez 33 lata 5 hektarów ziemi ornej + działka razem z domem, brała także dopłaty, mam obecnie 26 lat i cały czas mieszkałem w tym domu razem z mamą. Użytkowała to po śmierci swoich rodziców którzy zmarli w latach 80-tych.
Mama miała jeszcze 3 braci, z których jedej nie żyje od 20 paru lat, i z tego co rozmawiałem z tymi dwoma wujkami to oni chcą się zrzec prawa do własności i w ogóle spadku. Ja za to jestem jedynakiem, jak wspomniałem cały czas tutaj mieszkałem i pracowałem ale nic na mnie nie figurowało i nie ukończyłem szkoły rolniczej.
I chciałbym się doradzić w jaki sposób to wszystko mogę wziąć na siebie?
Wiem że mama w chwili odejścia od nas była właścicielem przez zasiedzenie, nie zdążyła jednak nic mi zapisać bo w jej chorobie nie było na to w ogóle czasu.
I nie wiem kompletnie co w tej sytuacji mógłbym zrobić.
Czy prawo do własności już mam? czy muszę tak jak mama przez kolejne 15 lat użytkować ziemie jak mama? (w sensie że to się chyba nalicza od uzyskania przeze mnie pełnoletności abym w końcu też miał 33 lata użytkowania).
Prosiłbym o jakąś poradę w tym temacie, temat jest taki że prędzej czy później będę musiał się z nim zmierzyć.
Radziłem się wujka to doradził że jeśli nie przysługuje mi jeszcze własność to żebym próbował być użytkownikiem. Nie wiem także co zrobić z dopłatami i ogólnie z Agencją..
Czy mógłby mi ktoś napisać co należy w tej kwestii zrobić, gdzie się udać dokładnie i jakie dokumenty przygotować i skąd, jeśli nie ma ich w domu?.
Dodam też, że niestety nie ukończyłem szkoły rolniczej, a z tego co czytałem jest to warunek konieczny. I tego boje się najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

Co do spraw spadkowych to nie słuchaj wojkow żeby Cię nie wyprowadzili w pole. Idź do dobrego prawnika radcy prawnego i Ci podpowie co i jak co najlepiej zrobi zapłacisz ale będziesz miał konkrety. A tu każdy będzie pisał nie potwierdzone informacje. wiadomo że porady prawne kosztują. Ale czasami lepiej wydać na prawnika i mieć to profesjonalnie załatwione. Co do agencji i dopłat. idź do agencji powiatowej i złóż wniosek o nadanie producenta rolnego, nie musisz mieć nic na siebie jak przyznają i przysla Ci nr to na ten nr złożysz dopłaty na działki na które składała mama. między czasie prawnik niech działa tak żebyś został właścicielem prawomocnym. za nr producenta się czeka ok miesiąca wiec żebyś się wyrobił do składania wniosków o dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli rodzic sporządził ważny testament, wówczas spadek po nim odziedziczy osoba wskazana jako spadkobierca. Z twojego wpisu oznacza, że testamentu nie było. Następnie dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Dziedziczenie ustawowe dochodzi wtedy, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu albo żadna z osób wskazanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą. To jest twój przypadek.

Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza.

Poświadczenie nabycia spadku w sądzie

Aby poświadczyć prawa do spadku w sądzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wnioskodawcą może być każdy, kto ma w tym interes prawny. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku mogą zatem wystąpić spadkobiercy (oraz ich następcy prawni) , a także wierzyciele spadkodawcy lub spadkobierców. Pewnie twój wujowie maja określone prawa do spadku. Oczywiście mogą się ich zrzec na rzecz ciebie. Sądem właściwym do wniesienia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania spadkodawcy. Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Oświadczenie o przyjęciu spadku, o jego odrzuceniu lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza składa się przed notariuszem albo w sądzie rejonowym, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania lub pobytu składającego oświadczenie.

Oświadczenia mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.

Sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Poświadczenia dziedziczenia można dokonać również u notariusza. Jest to możliwe od 1 marca 2009 r. Niezbędnym i warunkami do tego, aby skorzystać z tej instytucji jest obecność wszystkich osób wchodzących w grę jako spadkobiercy i brak sporu między nimi co do sposobu i osób biorących udział w dziedziczeniu.

W sadowe poświadczenie jest tańsze ale trwa dłużej. Notarialne jest droższe ale szybsze. Kwestia jakiego dokonasz wyboru. Kiedyś znałem stawki, sorry ale już nie pamiętam. Musisz się zorientować.

Płatności w ARiMR

 

 

 

 

 

 

Zasady przyznawania płatności spadkobiercom

W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od dnia 1 czerwca do dnia doręczenia decyzji w sprawie przyznania jednolitej płatności obszarowej lub płatności uzupełniającej, płatności te przysługująspadkobiercy, który:•objął w posiadanie grunty rolne, których dotyczył wniosek o przyznanie jednolitej płatności obszarowej i które w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek, były w posiadaniu spadkodawcy; •spełnia warunki do przyznania danej płatności, z tym, że w przypadku płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją i płatności zwierzęcej, płatności te przysługują, jeżeli spadkobierca spełnia warunki do przyznania jednolitej płatności obszarowej i złożył wniosek o wstąpienie do postępowania w sprawie przyznania jednolitej płatności obszarowej lub płatności uzupełniającej. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do upraw roślin energetycznych, płatności do owoców miękkich lub pomocy do rzepaku, do dnia doręczenia decyzji w sprawie ich przyznania, płatności przysługują spadkobiercy, który: •objął w posiadanie grunty rolne, których dotyczył wniosek o przyznanie tych płatności lub pomocy •spełnia warunki do przyznania danej płatności lub pomocy. W powyższych przypadkach, spadkobierca wstępuje do toczącego się postępowania na miejsce spadkodawcy na wniosek złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku. We wniosku o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika, spadkobierca podaje numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, albo dołącza do tego wniosku kopię wniosku o przyznanie takiego numeru. Do wniosku spadkobierca zobowiązany jest dołączyćprawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia. Jeżeli nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku, wówczas spadkobierca zobowiązany jest dostarczyć: −zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo −kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR, wraz z −potwierdzeniem nadania tego wniosku w placówce pocztowej albo −kopię tego potwierdzenia poświadczoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR, −zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca, spadkobierca wstępujący do postępowania w sprawie przyznania płatności lub pomocy, jest zobowiązany do dołączenia do wniosku oświadczeń pozostałych spadkobierców, że wyrażają zgodę na wstąpienie tego spadkobiercy na miejsce spadkodawcy i przyznanie mu płatności lub pomocy, na formularzu opracowanym i udostępnionym na stronie internetowej przez ARiMR. W przypadku śmierci rolnika, który wystąpił z wnioskiem o przyznanie płatności cukrowej lub płatności do pomidorów, przed dniem doręczenia decyzji w sprawie przyznania tych płatności, płatność cukrową lub płatnośćdo pomidorów przyznaje się z urzędu spadkobiercy, któremu przyznano jednolitą płatność obszarową. Jeżeli śmierć rolnika nastąpiła po doręczeniu decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, jego spadkobiercy przysługują prawa, które przysługiwałyby spadkodawcy jako stronie postępowania. Jeżeli prawa przysługują kilku spadkobiercom, wówczas prawa te nabywa ten spadkobierca, na którego pozostali spadkobiercy wyrazili pisemną zgodę. W przypadku, gdy w decyzji dostarczonej zmarłemu rolnikowi została przyznana płatność w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, należność z tytułu tych płatności jest przedmiotem dziedziczenia. W takim przypadku spadkobierca rolnika składa wniosek o wypłatę płatności do kierownika biura powiatowego Agencji, do którego został złożony wniosek o przyznanie tych płatności wraz z −prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się tego postanowienia, jednak nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia doręczenia spadkodawcy decyzji w sprawie przyznania płatności obszarowych, płatności cukrowej, płatności do pomidorów lub pomocy do rzepaku, albo −zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza, w terminie 14 dniu od dnia wpisu aktu poświadczenia dziedziczenia do rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia, jednak nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia doręczenia spadkodawcy decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jeżeli z postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub z zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza wynika, że uprawnionych do nabycia spadku jest więcej niż jeden spadkobierca, spadkobierca występujący z wnioskiem o wypłatę zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenia pozostałych spadkobierców, że wyrażają zgodę na wypłatę mu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W przypadku nie złożenia wniosku o wypłatę albo w przypadku wydania decyzji o odmowie wypłaty płatności, decyzja w sprawie przyznania płatności doręczona rolnikowi, który zmarł, wygasa z mocy prawa.

 Poniżej masz linka do dokumentów ARiMR w przypadku przejęcia dopłat po zmarłej osobie.

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2020/dokumenty-i-formularze-do-pobrania/dokumenty-nastepstwo-pb.html

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2020/dokumenty-i-formularze-do-pobrania/dokumenty-nastepstwo-pb.html

Najlepiej popytaj o stawki i zasady jakie obowiązuja u notariusza i w sądzie.

 

 

 

 
Edytowano przez robert55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do zasiedzenia bowiem dochodzi z mocy samego prawa, a nie z mocy orzeczenia sądowego. Orzeczenie potwierdza zatem jedynie fakt nabycia własności określonej nieruchomości przez wnioskodawcę (o ile wykaże przesłanki zasiedzenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Ale musisz mieć papier potwierdzający zasiedzenie. Bez niego jesteś tylko użytkownikiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

przecież to napisałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0
1 godzinę temu, jacek1296 napisał:

Napisałeś, że "mama była właścicielem przez zasiedzenie". Masz na to jakiś dokument?

Nie mam, wiem natomiast że mama przekroczyła wymagane do zasiedzenia 30 lat, gdy zmarła miała już 33 lata użytkowania. Chciała przepisać wszystko na mnie ale przez chorobę nie zdąrzyła. 

A co do sprawy spadkowej lub nabycia spadku to wchodzą to też dzieci tychże moich wujków? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wychodzi że wujowie żyją to ich dzieci nie dziedziczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, robert55555 napisał:

Do zasiedzenia bowiem dochodzi z mocy samego prawa, a nie z mocy orzeczenia sądowego. Orzeczenie potwierdza zatem jedynie fakt nabycia własności określonej nieruchomości przez wnioskodawcę (o ile wykaże przesłanki zasiedzenia).

... trochę to dziwne te pierwsze zdanie... Do zasiedzenia dochodzi na wniosek zaInteresowanej osoby która musi spełnić przesłanki i to sąd decyduje czy doszło czy nie i tyle... I jak  nima orzeczenia nic nie dochodzi z mocy samego prawa i tyle.... Taki wniosek kosztuje i to wnioskodawca musi udowodnic zasadność i wnioskować o zasiedzenie.... 

 

Niemniej z opisanej tu sytuacji można podać o zasiedzenie bo okres użytkowania  matki zostanie zaliczony dla syna i tyle... Zasiedzi w jej imieniu... 

Tylko tu nie wiem czy to uchroni od podziału spadkowego obecnych spadkobierców mamy... Tu raczej nie .... Na pewno wyłączy grono poprzedniej ekipy ktorej to mama nie dokonała postępowania spadkowego i i użytkowała ich części jako posiadacz 

Czyli mówiąc w skrócie to zasiedzisz w imieniu matki jej udziałowców bo ona ma wymagany okres do tego.... A swoich spadkobierców /udziałowców po maTce już nie bo nie masz do tego wymaganego okresu... 

Druga sprawa czy zaistniały  inne przesłanki do zasiedzenia i czy napewno nikt się nie upominal o swoje części przez te Lata... Bo to by przerwywalo ten okres i tyle..... 

Jeśli matka nie przeprowadziła postępowania o zasiedzenie i nie miała orzeczenia sądowego to nie mogła niczego opisać i tyle... 

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
30 minut temu, ogarek napisał:

... trochę to dziwne te pierwsze zdanie... Do zasiedzenia dochodzi na wniosek zaInteresowanej osoby która musi spełnić przesłanki i to sąd decyduje czy doszło czy nie i tyle... I jak  nima orzeczenia nic nie dochodzi z mocy samego prawa i tyle.... Taki wniosek kosztuje i to wnioskodawca musi udowodnic zasadność i wnioskować o zasiedzenie....

 

Celem postępowania jest stwierdzenie, czy wnioskodawca nabył określone prawo poprzez zasiedzenie. Orzeczenie wydane w takiej sprawie ma charakter deklaratoryjny, do zasiedzenia bowiem dochodzi z mocy samego prawa, a nie z mocy orzeczenia sądowego. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym że masz takie prawo. To tak jak osiągnięciem pełnoletności. Dowód osobisty potwierdza to że jesteś pełnoletni. A prawo do bycia pełnoletnim nabyłeś w momencie ukończenia 18 lat. Tylko w tym przypadku nie musisz tego udowadniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ton16    4

Radzę Ci iść do radcy prawnego lub adwokata na konsultację, gdzie przedstawisz pełny obraz sytuacji, wraz z dostępną dokumentacją i wtedy uzyskasz dopasowane rozwiązanie. Niby wszystko jest podobne, ale niuanse mają znaczenie (np. czy było postępowanie spadkowe po Twoich dziadkach). 
Już tylko na wstępie mogę wskazać, że zasiedzenie udziałów w nieruchomości współwłaścicieli nie jest takie proste, ponieważ ów współwłaściciele powinni zostać o tym poinformowani, że od danego momentu Twoja mama włada całą nieruchomością jak właściciel, czyli manifestowała to na zewnątrz (I trzeba to udowodnić przed sądem). 
Co do spadku, to i tak z mocy ustawy jesteś jedynym spadkobiorcą (wcześniej Twoja mama i tak nie mogła przekazać Ci więcej praw niż sama miała). Sprawę spadkową najszybciej załatwisz u notariusza. Przy okazji możesz bez dodatkowych kosztów  podpytać go co zrobić z resztą sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, robert55555 napisał:
 

Celem postępowania jest stwierdzenie, czy wnioskodawca nabył określone prawo poprzez zasiedzenie. Orzeczenie wydane w takiej sprawie ma charakter deklaratoryjny, do zasiedzenia bowiem dochodzi z mocy samego prawa, a nie z mocy orzeczenia sądowego. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym że masz takie prawo. To tak jak osiągnięciem pełnoletności. Dowód osobisty potwierdza to że jesteś pełnoletni. A prawo do bycia pełnoletnim nabyłeś w momencie ukończenia 18 lat. Tylko w tym przypadku nie musisz tego udowadniać.

Kura ale przecież do zasiedzenia muszą zaistnieć tyz inne przesłanki które są wymienione i musza być spełnione  ... Fakt że prawo takie istnieje to nie oznacza że dział na zasadzie np. pełnoletniość bo tu wystarczy osiągnąć wiek..... 

Tu sąd decyduje czy doszło do zasiedzenia a prawo tylko daJe taka możliwość o ile doszło do spełnienia wymaganych prawem przeslaNek...

TK czy siak zaSiedzenie to forma okradania kogoś i tyle... 🤔

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0

Mama była we wszystkich dokumentach wpisana jako Użytkownik - Właściciel, nikt inny tam nie figurował, nawet jeszcze za życia dziadków w dokumencie zakupu lasu widnieli tam dziadkowie, i mama jako współwłaściciel. 

Wujkowie nigdzie nie figurują, ale skoro to dziadkowie byli/są właścicielami, a mama była tylko użytkownikiem to wujkowie mają jakby po rodzicach prawo do jakiejś  części gruntu. 

Do prawnika już się umówiłem na wizytę, znalazłem tyle dokumentów ile mogłem i zobaczymy co uda mi się wywalczyć. 

Mi osobiście zalezało by na jak najbardziej spokojniejszym rozwiązaniu tego problemu, najlepsze było by zasiedzenie... A jeśli nie, to trudno, zrobi się sprawe spadkową a i tak wtedy chyba mi się będzie należała większość. Choćbym nawet miał się podzielić choć jednym hektarem to i tak miałbym jeszcze 2, które chce mi przepisać tata, a który pobrał się z mamś 5 lat po tym, jak zaczęła to użytkować więc jemu podobno nic się teraz nie należy do tego.

Edytowano przez Orson199

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Art.  172.  [Przesłanki zasiedzenia]

§  1.  Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
§  2.  Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
§  3.  Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli - ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy - powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
 
Widzisz jakie masz przesłanki do zasiedzenia? Pokazałem przykład z pełnoletnością. To że ktoś ma 20 lat i chce kupić alkohol lub papierosy i Pani w sklepie ma podejrzenia że nie masz 18  lat skończonych, a ty wyciągasz dowód osobisty i potwierdzasz fakt ze jesteś pełnoletni.
Orzeczenie sądowe ma taką wartość jak dowód osobisty w tym przykładzie. Mając orzeczenie sądowe, masz dokument to potwierdzający( to się w życiu liczy). Musimy to rozróżnić na dwóch płaszczyznach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0
7 minut temu, robert55555 napisał:

Art.  172.  [Przesłanki zasiedzenia]

§  1.  Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
§  2.  Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
§  3.  Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli - ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy - powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
 
Widzisz jakie masz przesłanki do zasiedzenia? Pokazałem przykład z pełnoletnością. To że ktoś ma 20 lat i chce kupić alkohol lub papierosy i Pani w sklepie ma podejrzenia że nie masz 18  lat skończonych, a ty wyciągasz dowód osobisty i potwierdzasz fakt ze jesteś pełnoletni.
Orzeczenie sądowe ma taką wartość jak dowód osobisty w tym przykładzie. Mając orzeczenie sądowe, masz dokument to potwierdzający( to się w życiu liczy). Musimy to rozróżnić na dwóch płaszczyznach.

,,Rolnik indywidualny" - No właśnie.. a ja nie ukończyłem szkoły rolniczej ani nie jestem jeszcze formalnie rolnikiem 😂 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Idź  do notariusza on ci wszysko wytłumaczy, wujkowie się zrzekną to niebedzie problemu. Nie musisz być rolnikiem żeby dziedziczyć ziemię, a z tym zasiedzeniem to nie taka prosta sprawa skoro są prawni spadkobiercy posiadłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orson199    0
14 minut temu, Zapracowany napisał:

Idź  do notariusza on ci wszysko wytłumaczy, wujkowie się zrzekną to niebedzie problemu. Nie musisz być rolnikiem żeby dziedziczyć ziemię, a z tym zasiedzeniem to nie taka prosta sprawa skoro są prawni spadkobiercy posiadłości.

Pójdę i do adwokata i do notariusza, najważniejsze że to da się jakoś załatwić, początkowo bałem się że to wszystko na nic i ziemia pójdzie na rodzine a reszta na państwo. 

W każdym bądź razie gdy to przejmę w jaki kolwiek dostepny sposób na siebie, będę się starać o to dofinansowanie dla małych gospodarstw i jakoś to gospodarstwo doprowadzić kiedyś na jakiś mały level. 

Tego by na pewno chciała mama no i dziadkowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
58 minut temu, robert55555 napisał:

Art.  172.  [Przesłanki zasiedzenia]

§  1.  Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
§  2.  Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
§  3.  Nabyć nieruchomość rolną w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 § 3, przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów tej ustawy, jeżeli - ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy - powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.
 
Widzisz jakie masz przesłanki do zasiedzenia? Pokazałem przykład z pełnoletnością. To że ktoś ma 20 lat i chce kupić alkohol lub papierosy i Pani w sklepie ma podejrzenia że nie masz 18  lat skończonych, a ty wyciągasz dowód osobisty i potwierdzasz fakt ze jesteś pełnoletni.
Orzeczenie sądowe ma taką wartość jak dowód osobisty w tym przykładzie. Mając orzeczenie sądowe, masz dokument to potwierdzający( to się w życiu liczy). Musimy to rozróżnić na dwóch płaszczyznach.

pełnoletniość osiągasz z wiekiem i to jest aromatyczne.... Tu nie, bo musisz wnieś o zasiedzenie i uzyskać orzeczenie sądowe ze były podstawy do tego.... Jedna z przesłanek jest opłacanie podTkow i wszelkich kosztów, remontów itd ....druga sprawa być może ktoś się o to upominal i przerywa to bieg zaSiedzenia.  Wiec to nie jest już że nabyłeś praWo bo tak ustawa pozwala tylko musisz spełnić określone wymagania i tyle... 

Nie możesz powiedzieć że to jest moje bo ja to mam 30 lat i wpisać sobie do księgi wieczystej... Wiec nie można porównać tego do pełnoletności bo to jest nieporównywalne bo stajesz się pełnoletni z wiekiem i nic więcej.... 

Tu nie musisz nawet korzystać z tego zasiedzenia bo to jest tylko taka możliwość a nie obowiązek czy atomat  aby" okrasc" innych z ich praw... 

 

27 minut temu, Orson199 napisał:

Pójdę i do adwokata i do notariusza, najważniejsze że to da się jakoś załatwić, początkowo bałem się że to wszystko na nic i ziemia pójdzie na rodzine a reszta na państwo. 

W każdym bądź razie gdy to przejmę w jaki kolwiek dostepny sposób na siebie, będę się starać o to dofinansowanie dla małych gospodarstw i jakoś to gospodarstwo doprowadzić kiedyś na jakiś mały level. 

Tego by na pewno chciała mama no i dziadkowie.

Skoro jesteś jedynakiem to masz ulatwiona drogę... Albo dogadasz się z rodzeństwem mamy albo przeprowadzisz zasiedzenie do którego mama nabyła prawo po tych 33 latach jeśli nikt się o to nie upominal i opłacała podatki i wszelkie koszty jak właściciel 

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Orzeczenie sądowe jest potwierdzeniem tego że tobie należny się zasiedzenie.  A należy się bo spełniłeś przesłanki, jakie są ku temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I dlatego trza wskazać właścicieli i opisać nieruchomość i wnieś opłatę... I ci właściciele mają  prawo odnieść się do sprawy i mogą wykazać np. ze upominali się o własność...albo będą twierdzić że ponieśli jakiekolwiek koszty z zwiasku ze spadkiem i sprawa się komplikuje.... 

Orzeczenie nie jest wydawane z automatu po złożeniu wniosku tylko po rozpoznaniu sprawy... To nie jest gwarantowane  prawo ustawowe, choć niektórym się tak wydaje.... 😋

Tu jest tylko domniemanie że się należy i tyle.... A ja mając 50 lat nie potrzebuje dowodu osobistego aby udowodnic że jestem pełnoletni i tyle... 🤔

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

@ogarek ale czy on moze wystapic w imieniu mamy (ktora nie zyje) o zasiedzenie? bo kolega wystepowal o zasiedzwnie laki razem z ojcem ale jego ojciec zyl


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Moze... bo ona takie  prawo prawdodopodobnie nabyla o ile nikt się to nie upominal przez te lata itp.... Takie prawo dają przepisy aby syn w jej imieniu się o to ubiegał

Jeśli osoba zmarła „opiekowała się” i zarządzała daną nieruchomością odpowiednio długo, możemy złożyć wniosek o zasiedzenie właśnie na nią. Takiej sytuacji właścicielami tychże nieruchomości zostają spadkobiercy osoby zmarłej. ... Czas, w którym to robił dolicza się do czasu posiadania nieruchomości przez osobę zmarłą.

Moze tyz złożyć wniosek na siebie i doliczyć ten czas 

Możliwa jest również inna opcja – wniosek o zasiedzenie na siebie (na spadkobiercę), pod warunkiem, że po śmierci osoby zarządzającej nieruchomością, opłacał wszelkie podatki. Czas, w którym to robił dolicza się do czasu posiadania nieruchomości przez osobę zmarłą

Edytowano przez ogarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj