Zygi8210

Grunt orny z wieloletnich traw.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zygi8210    0

Witam wszystkich, proszę o sugestie związane z przywróceniem użytków zielonych pod uprawę warzyw. W tym roku chcę ruszyć z nowym pomysłem na gospodarstwo po rodzicach które przez dziesieciolecia było utrzymane w formie konwencjonalnej, czyli wszystkiego po trochu. na jednym z pol o powierzchni 1,2h jest zasiana trawa od 40  lat o dziwo nadal rosnie co roku była koszona {od 10 lat zbiera sasiad na siano po likwidacji bydła mlecznego} a także 3 letnia konczynę na 3h wczesniej też była wieloletnia trawa jakies 15 lat, sasiad przetalezował i wsiał własnie konczynę . Te dwa pola chce przygotowac docelowo pod uprawę warzyw, czosnek, cebula, marchew, ziemniak. Myslę by konczyne przetależować po zbiorze na saino ( chce pozwolic sasiadowi ja zebrac w tym roku ostatni raz ), mysle ze zbiór zakonczy w czewrcu, natychmiast po tym chce wiechac talerzówką, wysiać wapno a po dwóch tygodniach przeorać głeboko, następnie znowu przetalerzowac i wsiać gryke, tak pod koniec sierpnia, a w listopadzie nawież jeszcze na grykę obornika i wszystko przeorać na zimę.zostawic tak do wiosny. Taki sam scheemat chce zastosować na 40 letniej trawie. Nadmieniam że uprawy maja byc tylko ekologiczne więc zadnych wspomagaczy chemicznych nie chce stosować, ewentualnie po badaniach gleby jedynie dodam zwiazki których brakuje.

Teraz Pytania do was, ludzi doswiadczonych posiadajacych na pewno wieksza wiedze niż ja. Po pierwsze co sadzicie o takim schemacie ma to sens, zwalcze np dziurawca ? Czy zamiast gryki moze lepiej wsiac rzodkiew oleista i zastosować ten sam schemat? Co proponujecie posiac na tym kawałku po 40 letniej trawie na wiosnę, tam obawiam sie że dziurawca perzu i innego dziadostaw bedzie do zatrzesienia, i zbyt szybko warzyw tam nie wsadzę. Czy gryka wysiana w pod koniec sierpnie spełni swoje zadanie fitosanitarne a także zielony nawóz. Jaki gatunek gryki polecacie .

Prosze o pomoc merytoryczną i opinie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Bez chemii będzie ciężko zwalczyć trawy i chwasty Proponowałbym jednak raz opryskac glifosatem albo uprawa kukurydzy i oprysk jakimś dobrym herbicydem żeby wyczyścić pole z perzu i innego paskudztwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zygi8210    0
12 minut temu, cantstop napisał:

jak chcesz warzywa to pomyśl jeszcze o robactwie jakie sobie zyje w glebie po łące

Zdaje sobie z tego sprawę, stąd ten temat, nie wiem czy uda mi sie w jeden rok zwalczyć to wszystko czy nie lepiej posiać wiosną zboża nie liczać na zysk ale które pomogą uporać sie z tym problemem. Mam nadzieje że temat się rozwinie, bym mogł znaleźć rozsadne rozwiązanie, może ktoś już to przerabiał ma jakieś ciekawe sugestie. Na pewno wiosną i latem zrobię proby gleby łacznie z robactwem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3046

po lakach najlepiej zasiac owies a potem to juz mozna myslec o warzywach


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Bez chemii będzie ciężko, dużo chwastów się wysiało, szczególnie po koniczynie.owies na wiosnę się położy, moim zdaniem lepiej pszenicę na wiosnę. Po żniwach poplon. Dopiero potem można myśleć o warzywach. Badania gleby obowiązkowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5600

Chwasty po takiej łące to jedno, ale gorszym problemem może być robactwo, a z tym już nie jest sobie tak łatwo poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zygi8210    0
1 godzinę temu, cinek1808 napisał:

Bez chemii będzie ciężko, dużo chwastów się wysiało, szczególnie po koniczynie.owies na wiosnę się położy, moim zdaniem lepiej pszenicę na wiosnę. Po żniwach poplon. Dopiero potem można myśleć o warzywach. Badania gleby obowiązkowe

Co proponujez na poplon,  co sądzisz o rzodkwi oleistej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Rzodkiew oleista dobra dużo masy daje i spulchnia glebę. Ewentualnie gryka lub gorczyca. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj