Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ricardo    5

Witam, mam pytanie odnośnie nowego naboru na MR czy osoba, która ma przepisane już gospodarstwo i złożyła wniosek o dopłaty na siebie będzie mogła ubiegać się o premię MR. Gospodarstwo posiada krócej niż 1 rok.

szczypka    58

Z tego co jest napisane w projekcie na stronie minrol wynika że osoba ubiegająca się o mr nie może brać żadnych dotaci na siebie 

Wiadomość z agroFakt.pl

Endriu42    10

Witam, mam pytanie odnośnie nowego naboru na MR czy osoba, która ma przepisane już gospodarstwo i złożyła wniosek o dopłaty na siebie będzie mogła ubiegać się o premię MR. Gospodarstwo posiada krócej niż 1 rok.

Moim zdaniem może być problem. Jakiś czas temu w agrobiznesie min. rol. mówił że wzięcie dopłat wykluczy z przyznania premii z MR w nowym naborze, bardzo mnie to zdziwiło, takie obostrzenie. Ale jak wynika z projektu, jeśli nic się nie zmieni, to do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie można prowadzić gosp. jako kierujący, a kierujący jak jest to dalej opisane to osoba która wystąpiła o przyznanie płatności bezpośrednich, z wyjątkiem osób które urządzają gosp. nabyte w wyniku dziedziczenia.

W innym przypadku można tylko rozpocząć urządzanie gosp. 12 mies. przed złożeniem wniosku, czyli nabyć grunty o pow. użytków rolnych co najmniej 1 ha.

pablo21    26

To co robią politycy z tym młodym rolnikiem to śmiech na sali mówią jedno a nie robią nic jak na razie. Nabór najchętniej by ogłosili tydzień przed żeby jak najmniej ludzi dostało. Już miał być pierwszy drugi kwartał a teraz i trzeci się przesuwa coraz bardziej a przepisów jak nie było tak nie ma ale cóż trzeba czekać dalej.

czyzyk85    0

Czy orientuje się ktoś jak będzie punktowany kurs R.3 w nowym naborze i czy trzeba mieć zdany egzamin państwowy, czy wystarczy sam kurs? 

crvx40    7

mialem kurs R.3 skonczony bez wyniku egzaminu jak skladalem na MR i nie otrzymalem premii bo nie zaliczyli mi szkoly

JanKropka    0

W nowym prow 2014-2020 musisz mieć minimum średnią wojewódzka z czego 70% na własność, i wielkość ekonomiczną 13 tys euro na start, w starym prow musiałem dobić do średniej wojewódzkiej i osiągnąć 4 ESU, budynków możesz nie mieć jak spełniasz te warunki.

w artykule ze starego programu wynika, m.in. ze "gospodarstwo bez budynków nie jest gospodarstwem"

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/rolnik-bez-budynkow-nie-ma-gospodarstwa,52703,1.html

chociaż to nie było wprost zapisane chyba w programie

Można dodać, że Nowym programie jest jeszcze o żadnej współwłasności

"Gospodarstwo, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, nie może stanowić przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej i wspólnot gruntowych."

W Starym było, tylko: "budynki i budowle znajdujące się w gospodarstwie, wykorzystywane do produkcji rolnej, oraz użytki rolne w gospodarstwie wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej nie będą stanowiły przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej,

Zakładając, że po nowemu nie przejdzie gospodarstwo bez własnych  budynków (bez innych osób  ), to nie wiele chyba da te 70% gospodarstwa na własność.

Zastanawiające jest czy w pozostałych 30 % nie będących własnością da się umieścić chociaż na wszelki wypadek te budynki..

przecież nie jest możliwe żeby każdy miał w startym i nowym programie wyłącznie na własność swoje budynki

Edytowano przez JanKropka

Endriu42    10

Czy orientuje się ktoś jak będzie punktowany kurs R.3 w nowym naborze i czy trzeba mieć zdany egzamin państwowy, czy wystarczy sam kurs? 

Według projektu za kwalifikacje zasadnicze ma być przyznawane 4 pkt, a wymagane ma być świadectwo ukończenia szkoły dającej wykształcenie zasadnicze wraz ze świadectwem potwierdzającym kwalifikację R.3

gabrysiek    47

To czyli co jak bd miał R.03 w 3 klasie technikum tzn.

Po nowej podstawie programowej technikum agrobiznesu zdaje kwalifikację w 3 klasie. W tym samym czasie zdaję technik rolnik i zawodówka. Zawodówka kończy szkołę z R.03, a technik agrobiznesu i rolnik dąży do R.16 lub R.06 w połowie 4 klasy technikum ma egzamin z tej kwalifikacji.

Egzamin zawodowy z R.03 praktykę miałem dzisiaj, teoria w poniedziałek, wyniki koniec sierpnia/początek września.

I teraz co szkoły nie mam żadnej tylko gimnazjum, bo technikum w trakcie a mam nadzieję, że R.03 zdam to co pkt nie uzyskam, bo mam sam kurs bez końca szkoły. 

Endriu42    10

Dokumentem potwierdzającym kwalifikacje na poziomie technika, za co teraz co ciekawe ma być 5 pkt tyle co za wyższe wykształcenie, ma być świadectwo ukończenia szkoły  z uzyskanym tytułem zawodowym. W przypadku technika agrobiznesu łącznie: świadectwo potwierdzające kwalifikacje R.3 oraz świadectwo R.6

michatek    3

3.06 rejestrowałem się w krus, dzwoniłem jeszcze nie mogą dać mi zaświadczenia jako rolnik

ile trzeba czekać na ten papier? czy lepiej do kierownika krusu iść i prosić?

Endriu42    10

Oni mają bodajże 30 dni ale zazwyczaj do 14 dni powinni wydać, jak chcą to i w tydzień potrafią się uporać :) Możesz poprosić powiedzieć że potrzebne Ci to do MR i zależy Ci na czasie może pomoże :)

johnyrs    20

Kierownik placówki ma możliwość w szczególnych przypadkach przyspieszyć procedurę.

Roxer    16

Wniosek złożyłem 30 kwietnia, poprawka 22 maja, potwierdzony do przelewu 2 czerwca, dziś jest 18 czerwca i dalej pusto, jest na to wypłacenie jakiś określony termin? Oprócz ustawowych 60 które mija mniej więcej 30 czerwca? Słyszałem na forum o dwóch tygodniach od zatwierdzenia wniosku

TIP    0

Mieliście może tak ,że po wysłaniu wniosku o płatność agencja miała problem ,że nie zgadzają się powierzchnie dziłałek na umowie dzierżawy z ich systemem? Różnica wynosi 1 ar i każą mi podpisywać aneks do umowy, można to jakoś inaczej załatwić bądz argumentować, tak żeby nie podpisywac już aneksu?

freetaxi    170

Masz inne powierzchnie we wniosku o przyznanie pomocy a inna na umowach dzierżawy. Nie ominiesz tego. Musisz robić aneks. To najszybsza opcja. 

Endriu42    10

Szczególnie jeżeli nie zgadza się powierzchnia całkowita działki, to ciężko to będzie wytłumaczyć. Agencja ma podgląd do rejestru gruntów, jeśli miałbyś umowę zgodną z ewidencją to nie powinno być rozbieżności.

TIP    0

Przy podpisywaniu umów brałem powierzchnei z wniosków o dopłaty (tak mi poradzono) i te same powierzchnie wpisałem we wniosku a dzisiaj pani dzwoni ,że posprawdzali w systemie i kilka działek się nie zgadza o 1 lub 2 ary, i trzeba pisac aneks.

Endriu42    10

Z dopłat to mogłeś brać powierzchnię użytków rolnych ale nie całkowitą, ktoś niedokładnie Ci doradził

freetaxi    170

Porób sobie kolego zmiany do wniosku o przyznanie pomocy bo zaraz się okaże, że powierzchnię użytków rolnych masz równą powierzchni zgłaszanej do dopłat.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?