Skocz do zawartości

Polecane posty

bilik26    10

witam kolegów ! składałem w tym roku dokumęty na MR ale nie stety nie załapałem się :( czy ktoś wie co może się zmienić w naboże na przyszły rok ? jaki będą nowe zasady?

freetaxi    169

Według słów Pana Ministra Sawickiego nabór ma być jeszcze w tym roku. Czas pokaże czy to prawda. Jeśli chodzi o zasady to jest parę istotnych zmian. Szczegóły znajdziesz na w projekcie PROW 2014-2020 na stronie minrol.gov.pl

• Like 1

bilik26    10

oki  sprawdzę  ale jak wprowadzą kosmiczne wymogi  to odepchą młodych od polskiej wsi a przecież nie oto w tym chodzi....

Wiadomość z agroFakt.pl

daremw    128

wymogi mają być spore ale myślę że nie będą jakieś kosmiczne i raczej do przezwyciężenia.

ja dopiero będę przejmował gospodarstwo w przyszłym naborze i liczę na premię tylko pytanie czy po wzięciu premii będę mógł korzystać z MGR z prow 2014-2020, nasunęło mi się to pytanie jak zauważyłem podobne pytanie (tylko z niskotowarowymi i MR) i czy jakaś karencja obowiązuje po wzięciu premii. mam nadzieję że nie bo w planach spore inwestycje :)

mlodyhef    143

Pewnie, że będziesz mógł skorzystać z MGR. Najciekawszym zapisem w nowym MR będzie chyba te 5 lat na KRUSie... :ph34r:

daremw    128

mlodyhef zapis jak zapis, mnie on jakoś w oczy nie kole, nie mam z tym problemu :)

mlodyhef    143

Również nie mam z tym żadnych obiekcji, ale podejrzewam, że znajdą się tacy którzy ze względu na tak długi KRUS zrezygnują z premii. Ale co będzie dowiemy się w niedalekiej przyszłości ^^

daremw    128

już jest dużo takich osób które drażni chociażby 1 rok i są gotowi zabić aby tylko to ominąć he he

kaczus    2

Mi to tam różnicy nie robi :) ja aby jestem ciekaw jak potoczą się dalej te sprawy z MR bo najpierw piszą o przesunięciach teraz cisza...  za chwile informacja ze kolejny nabór jeszcze w tym roku i co to robić czekać czy składać. Dziwna sprawa 

mlodyhef    143

kaczus oni mają czas podobno do 10 grudnia w sprawie tego naszego naboru z maja i może być tak, że przesuną kasę dla 900 miejsc a za jakiś czas ogłoszą nowy nabór na nowy PROW, a druga opcja to, że zapomną o tym naborze z maja i będziemy musieli składać drugi raz... W sumie mi to lotto.

majkel207    18

z tego co piszą na temat modernizacji nowej, to młodzi rolnicy mają dostawać w pierwszej kolejności, ale nie wiadomo, jak to wyjdzie  w praktyce

kaczus    2

No wiem tez gdzieś to czytałem może nawet na forum. Mi tak do końca nie bo jestem 450 w kolejce i wolał bym aby przesunęli i było to przed ogłoszeniem kolejnego naboru. Chyba że dostanę z przesunięcia i drugi raz jak złoże w nowym naborze   :D  :P   było by bajecznie haha

Mi z tych wszystkich programów najbardziej podobał mi się ten co można było zrobić płytę pod obornik + zbiornik na gnojowicę dali połowę kasy do przodu drugą połowę po skończonej robocie 100 % dofinansowania . Zeby było tak ze po prostu składa się dokumenty np na ciągnik za 250 tysi i dają te 50% (młodym 60) przed inwestycją a na jaj realizację mamy np 100 dni to PROW był by bajką  :D

daremw    128

z tego co piszą na temat modernizacji nowej, to młodzi rolnicy mają dostawać w pierwszej kolejności, ale nie wiadomo, jak to wyjdzie  w praktyce

pewnie i tak z 80% to będą "młodzi" :)

kaczus, widać że nie czytałeś projektu nawet pobierznie... nie będzie może aż tak pięknie ale będzie można się starać o zaliczkę (50% wartości dofinansowania) przed realizacją przedsięwzięcia, no chyba że jeszcze to zmienią

Edytowano przez daremw

majkel207    18

ale nie oszukujmy się, ten jeden wymóg choćby w ostatnim naborze wykosił by z 50% wnioskujących, myślę, że teraz spokojnie będzie starczało pieniędzy dla wszystkich wnioskująych

pawelol111    709

Pieniędzy wystarczy bo będzie ich więcej. Co rok robić nabór dla 7-8 tys młodych i dostają wszyscy bez kolejki. 

kaczus    2

pewnie i tak z 80% to będą "młodzi" :)

kaczus, widać że nie czytałeś projektu nawet pobierznie... nie będzie może aż tak pięknie ale będzie można się starać o zaliczkę (50% wartości dofinansowania) przed realizacją przedsięwzięcia, no chyba że jeszcze to zmienią

Pominąłem ten ważny jak i istotny fakt Zwracam Honor  ;)  trochę to czytałem ale szczerze mówiąc czytałem to późnym wieczorem jednym okiem  :D

dawid3p    357

No wiem tez gdzieś to czytałem może nawet na forum. Mi tak do końca nie bo jestem 450 w kolejce i wolał bym aby przesunęli i było to przed ogłoszeniem kolejnego naboru. Chyba że dostanę z przesunięcia i drugi raz jak złoże w nowym naborze   :D  :P   było by bajecznie haha

Mi z tych wszystkich programów najbardziej podobał mi się ten co można było zrobić płytę pod obornik + zbiornik na gnojowicę dali połowę kasy do przodu drugą połowę po skończonej robocie 100 % dofinansowania . Zeby było tak ze po prostu składa się dokumenty np na ciągnik za 250 tysi i dają te 50% (młodym 60) przed inwestycją a na jaj realizację mamy np 100 dni to PROW był by bajką  :D

Dokładnie masz taki dylemat jak ja ;) też jestem na ok 450 miejscu ,a nie czasem z tymi przesunięciami nie było takie mydlenie oczu??

Przy dużej hodowli paszowóz spełnia dwie funkcje - usprawnia zadawanie paszy (nie latasz z taczką i wiadrami) i w pewnym stopniu poprawia mleczność. Pasza jest wymieszana, rozdrobniona i chodzi o to że krowa jej więcej zje. Stąd podwyższy mleczność. Żeby mieć wydajność trzeba mieć dobrą genetykę w stadzie. To podstawa. Możesz 

Bajki o tym że się nic nie psuje można głupim opowiadać. Można ograniczyć psucie biorąc kilkadziesiąt cm kopca co dzień. Ale trzeba mieć stado. Dyskówke Ci odradzam. Nie masz aż tyle obszaru żeby się śpieszyć z koszeniem. Duża bębnowa kosiarka wystarczy - nie boi się kretowin, nierówności, koszt napraw śmieszny. 

Ziemi kup za premię - to zawsze lokata kapitału. Aby nie za chore sumy.

Pawelol, ale ja nie powiedziałem, że się nie psuje, tylko że nie wiem;)Z tą kosiarką to może masz rację , myślałem o dyskówce, bo w tą pryzmę to chciałbym z 10-15 ha na raz zbierać(biorę firmę do tego)ale może i tą rotacyjną jakoś dam radę od świtu do nocy;)Co do ziemi to u nas chore sumy i nikt nie chce sprzedać a klasa 5-6 czasem trafia się 4 :) cena za 1 ha łąki 40tys.Dzięki za wyczerpującą konwersację, spróbuje chyba tego paszowozu,a tą dyskową sobie odpuszczę. Kiedyś napiszę czy było warto;)

daremw    128

freetax gdzie znalazleś takie info od sawickiego ? możesz zacytować z jakiegoś wywiadu ?

chociażby w agrobiznesie emitowano wywiad z nim i tam właśnie o tym wsponiał

melon10641    158

a ja mam pytanko co do interpretacji tych 30 % dzierżawy 

"Przynajmniej 70% minimalnej wielkości (średniej krajowej lub wojewódzkiej) stanowi własność beneficjenta lub dzierżawę z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub JST."

Taki oto cytat znalazłem projekcie PROWu. Ja rozumiem to tak, że na przykładzie mojego woj. (lubelskie gdzie średnia jest mniejsza od średniej krajowej):
Aby spełnić warunki muszę mieć na siebie 70% z 10,42ha czyli 7,30ha a reszta mogę mieć dowolną ilość dzierżaw. 
Bo wcześniej interpretowałem to tak, że jak mi rodzice przepiszą powiedzmy 20ha to ja mogę dobrać max 6 ha dzierżawy. 

A wy jak to rozumiecie? 

Edytowano przez melon10641

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się