Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Hoaming    0

10 ha i c360 - po godzinach można obskoczyć temat i iść do pracy kolego. 50% gospodarstw u mnie tak funkcjonuje i mają się lepiej niż ten co ma 30 krów bo kasy troche mniej ale codziennie pod ogon krowie nie zaglądają.

No właśnie.. z 10ha-15ha nie sposób się utrzymać. Pieniądze z tego naboru trafiły w dużej części do dwuzawodowców, co nie powinno mieć miejsca, bo pozajmowali miejsca gospodarstwom z 15ha-25ha.

Gdyby gospodarstwa były w jednym worku w całym kraju(pod względem powierzchni) nie byłoby to tak dotkliwe.

Co więcej, teraz gospodarstwa, które powinny się scalać i być wykupowane przez inne w celu stworzenia większych są obarczone umowami MR i zablokowane przez co najmniej 5 lat... co doprowadzi do efektu odwrotnego do zamierzonego.

Kolego, wysłałeś maila w sparwie konsultacji PROW 2014-2020? A może zgłaszałeś swoje zastrzeżenia do Izby Rolniczej w tej sprawie? jeśli nie to daj spokój bo w tym momencie płaczesz nad rozlanym mlekiem. Próbuj poruszyć sprawę w nowym PROW, skoro uważasz że zostałeś pokrzywdzony. Pozdrawiam

zgłosiłem na 2 czy 3 etapie konsultacji, niestety moje województwo nie dostało realnej szansy w tym naborze, tylko pozorną, bo składać można było ale szansa była tak marna że dostało tylko 90 osób.

nie twierdzę, że moje postulaty nie zostały wysłuchane, ale efekt finalny jak wszyscy wiemy jest daleki od ideału.

Edytowano przez Hoaming

dawid3p    359

ja nie wiem co wy tak gadacie że niektórzy traktują to jako zasiłek? Chyba ze wydadzą sobie pieniądze a za 3 lata się przypomni ze trzeba coś kupić co tam było w biznes planie zapisane, :) jeżeli dołożą pieniądze to lista przyjętych idzie Analogicznie w dół?

Wiadomość z agroFakt.pl

pp1208    427

PANOWIE !!! Pytanie z innej beczki. Nie załapałem sie na 100tyś i teraz niewiem czy czekac na kolejny nabór ktróry bedzie za około 1,5-2 lata czy moze przepisac juz teraz. NIewiem co mam robic. Za premie maiłęm zakupic ciągnik, ale nic z tego nie wyszło, a jak by tata mi teraz przepisał to bym przeszedł na Vat i odzyskal bym udziały z mleczarni ( troche wiecej niz pramia MR) to na ciągnik by juz prawie wystarczyło. Poradzcie co byscie zrobili na moim miejscu. pozdrawiam

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam mam takie pytanko otóż niedługo skończę szkołę rolniczą i chciałbym starać się o MR i teraz moje pytanie czy mój tata który ma 45 lat może przepisać mi na razie tyko część gospodarstwa żebym dostał premię a gdy skończy 55 lat resztę i czy będzie wtedy mógł ubiegać się o rentę strukturalną?

marzena24    36

Ja jestem z Zachodniopomorskiego i też jak nie którzy z tego województwa się nie załapałam na żółta listę .Pomimo ,że mam skończoną szkołę i dyplom Technik Rolnik.Ziemi też miałam sporo.Chyba powinniśmy coś z tym zrobić ,że nasze województwo zostało tak pominięte ???!!

damian40000    85

a mnie bezrobocie zgubiło bo za szkołę mam 5 za ziemię ponad 10 ale bezrobocie niecałe 2 i w sumie zabrakło niecałe 0,5 punkta.

Hoaming    0

a mnie bezrobocie zgubiło bo za szkołę mam 5 za ziemię ponad 10 ale bezrobocie niecałe 2 i w sumie zabrakło niecałe 0,5 punkta.

niestety jesteś z kujawsko-pomorskiego, domyślam się że miałeś ponad 20 ha

kolejny przykład wadliwości zasad.

Ja jestem z Zachodniopomorskiego i też jak nie którzy z tego województwa się nie załapałam na żółta listę .Pomimo ,że mam skończoną szkołę i dyplom Technik Rolnik.Ziemi też miałam sporo.Chyba powinniśmy coś z tym zrobić ,że nasze województwo zostało tak pominięte ???!!

trzeba by było spytać osobę która lobbowała za zasadami pod kilka województw o co w tym wszystkim chodzi. Bo ewidentnie ktoś powinien się z tego wytłumaczyć.

Edytowano przez Hoaming

Hoaming    0

PANOWIE !!! Pytanie z innej beczki. Nie załapałem sie na 100tyś i teraz niewiem czy czekac na kolejny nabór ktróry bedzie za około 1,5-2 lata czy moze przepisac juz teraz. NIewiem co mam robic. Za premie maiłęm zakupic ciągnik, ale nic z tego nie wyszło, a jak by tata mi teraz przepisał to bym przeszedł na Vat i odzyskal bym udziały z mleczarni ( troche wiecej niz pramia MR) to na ciągnik by juz prawie wystarczyło. Poradzcie co byscie zrobili na moim miejscu. pozdrawiam

skąd pomysł że następny nabór będzie dopiero za 1.5 roku? wydawało mi się że w połowie przyszłego...

I na pewno będzie się tłumaczył przed Tobą....

może przed kamerami? chyba byłby to ciekawy temat dla mediów...

Krassus    95

A w czym ciekawy? Ciekawy byłby jeśli metody punktacji byłyby bardzo specyficzne, że tylko garstka ludzi by dostała pieniądze. Więc co jest w obecnym MR ciekawego dla mediów? Że nie dostałeś dotacji? 2/3 chętnych jej nie dostało i jakoś się z tym pogodzili. A jeżeli jest Ci tak źle, to przeprowadź się na podpakrpacie czy innego uprzywilejowanego województwa i korzystaj z tej dobroci UE.

pp1208    427

w agencji dizs mi powiedzano ze jak skonczy sie ten program młody Rolnik, mają na to czas do czerwca 2015 roku to wtedy bedą brać sie za następny. Napewno to troche im zejdzie. Mi powiedziano ze 1,5- 2 lata trzeba by było czekac

Hoaming    0

Podaj propozycje sprawiedliwego podziału środków według Ciebie.

robiłem to już wiele razy.

1. Nie uznawanie dzierżaw. (w następnym naborze uznawanych ma być 30%, ruch w dobrym kierunku, szkoda że z jakiegoś powodu nie chcieli tego zaimplementować w obecnym)

2. Pkt za bezrobocie w odniesieniu do wszystkich powiatów w kraju. Teraz są pozory że wspiera się regiony z wyższym bezrobociem.

3. Pkt za powierzchnie bez podziału na województwa (jeden worek). Przy tym rozwiązaniu być może zostałoby pominiętych kilka małych gospodarstw, ale te 20 ha które obecnie są bez szans by się załapały, a te po 10 ha zostałyby z czasem wchłonięte lub scalone z sąsiednimi, skutecznie podwyższając średnią krajową.

4. Pkt za kwalifikacje bez zmian. Wyeliminowanie korupcyjnych działań z zaświadczeniami o stażu, jeżeli takie ciągle istnieją (zainteresowani wiedzą o co chodzi)

wiadomo że rozwiązania idealnego nie ma, ale obecnie są tak duże dysproporcje między ilością przyznanych premii pomiędzy województwami że zakrawa to na patologie.

Edytowano przez Hoaming

Krassus    95

Ja tu żadnej patologii nie widzę. Szanse były jednakowe dla całego kraju a że nie udało Ci się to trudno. Może następnym razem Ci się uda.

Hoaming    0

Ja tu żadnej patologii nie widzę. Szanse były jednakowe dla całego kraju a że nie udało Ci się to trudno. Może następnym razem Ci się uda.

zadziwiające że nie widzisz patologii w tym że zasady zostały stworzone pod kilka województw..

i mylisz się twierdząc że zasady były jednakowe dla całego kraju, bo takie samo gospodarstwo 20 ha(przy takich samych innych warunkach) w jednym województwie miało premie na 100% a w innym było bez jakichkolwiek szans

ilość przyznanych premii w poszczególnych województwach mówi sama za siebie.

Edytowano przez Hoaming

pawelol111    712

3. Pkt za powierzchnie bez podziału na województwa (jeden worek). Przy tym rozwiązaniu być może zostałoby pominiętych kilka małych gospodarstw, ale te 20 ha które obecnie są bez szans by się załapały, a te po 10 ha zostałyby z czasem wchłonięte lub scalone z sąsiednimi, skutecznie podwyższając średnią krajową.

Żal ścisnął d*pę tak mocno że aż oczy się załzawiły i kolega nie widzi że 10ha to nie tylko 4 krowy i 3 świnki albo wyciąganie 100tys na nową brykę. Jest pełno gospodarstw które bardzo dobrze prosperują na takiej powierzchni - warzywnicy, sadownicy, plantatorzy truskawek, hodowcy bydła mlecznego. Skupię się na tych ostatnich. Na 3ha siejemy kukurydzę, 2 mieszanka zbożowa jara, 2 pszenżyto, 3 łąki uprawiane intensywnie. Przedplonem kukurydzy żyto na kiszonkę. Resztę potrzebnych pasz zakupujemy i można spokojnie stado 15 krów utrzymać co daje rocznie ok 80 tys litrów x 1,3zł +10 tys dopłaty. Rodzinę idzie za to utrzymać.

Jeszcze jedna uwaga kolego: podejrzewam że prędzej ten co ma 10ha zwiększy areał niż Ty bo zakładam że mieszkasz w rejonie gdzie dookoła duże gospodarstwa a sam zostałeś z tymi 20ha i nie bardzo wiesz co z nimi zrobić: sprzedać szkoda a dokupić nie ma gdzie.

Krassus    95

A wiesz, że nawet mi Ciebie nie szkoda? Chciałbym z realu zobaczyć jak sie gotujesz, że twój kolega co ma 15 ha w mazowieckim dostał, a ty nowoczesny i europejski rolnik, który takich małych pożera na śniadanie już musiał obejść się smakiem. To musi być fajny widok.

I warunki nie są takie same w kraju co świadczy o tym średnia powierzchnia gospodarstw w województwach. A zamiast liczb, podaj procentowo ile złożonych wniosków uzyskało pomoc w województwach.

No ja też z Zachodniopomorskiego i nie załapałem się ....wg z mojej gminy i sąsiedniej ikt nie dostał...

bizmut    2

... nie udało Ci się to trudno. Może następnym razem Ci się uda.

Popieram!

najrozsądniejszy komentarz w tym temacie ;)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?