Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

pawelol111    711

celem jest również "odmłodzenie" rolnictwa, i żeby to osiągnąć dofinansowanie powinny dostać gospodarstwa które będą długo i efektywnie zarządzane, a nie brane w formie przekrętu, że na rok się ubezpieczę , wezmę 100 tys a później się pomyśli.

piszesz że trzeba w każdej sytuacji wykorzystać wszystkie opcje do polepszenia swojej sytuacji. Niestety środki są ograniczone, a każdy chce polepszyć swoja sytuacje, więc dlaczego nie skierować tych pieniądzy tam gdzie najlepiej przysłużą się rolnictwu ?

napisz lepiej co myślisz o tym limicie 600 - 800 zatwierdzonych wniosków na województwo?

można byłoby to bardzo prosto zaimplementować.

po prostu każde województwo do podstawowego rankingu zgłasza max 600-800 wniosków(co daje 9,6 - 12.8 tys) - dzięki temu ci z województw o niższej średniej(z tych 600-800) mają 95% że w tej klasyfikacji wygrają, a jednocześnie ci z województw o wysokiej średniej i 15 - 25 ha będą mieli jakiekolwiek szansę, których teraz niestety, nie mają (to jest jasne po dynamice przyrostu złożonych wniosków)

do tego, zainspirowałoby to tych malutkich do większego wysiłku i poprawy swojej punktacji, bo teraz, jak już pisałem, z 10 ha mają dofinansowanie z automatu w 7 z 16 województwach, a w niektórych 20 ha to będzie za mało.

No i znów pogląd zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Dla mnie jest jasne że pewna grupa osób nie dostanie. W wielu przypadkach z własnej winy bo nie mają wykształcenia a za średnie jest 4 pkt (robiłem zaocznie technika i się opłaciło). Co do limitu - moim zdaniem nie ma on sensu ze względu na to że: są województwa gdzie nie uzyskasz nawet 300 wniosków z prostej przyczyny - gospodarstwa są duże a rolników mało.

Można by jako kryterium wprowadzić wielkość ESU - im więcej tym wyższe miejsce w rankingu ale wtedy jest problem z przelicznikiem. Krzywdzimy kogos kto użytkuje 50ha słabej ziemi bo będzie miał mniej ESU niż ten kto ma tej ziemi 10ha ale produkuje warzywa. W obu przypadkach 100 tys przyda się czy na zakup np nowej prasy czy brony wirnikowej. Druga sprawa - kombinacje z roślinami pod osłonami itp - za to jest ESU i ustawienie kilku tuneli z drewna i folii oraz zakup nasion np sałaty będzie kosztem ok 10 tys a i tak 90 tys zostanie w kieszeni...

Dla Ciebie gospodarstwo 10ha jest nierentowne - znam wiele osób które z takiego gospodarstwa utrzymuje rodzinę - 3ha ziemniaka, 15 krów - pasza treściwa i siano pochodzi z zakupu. Można? Można.

Wykluczysz osoby o takim areale - pokrzywdzisz uczciwie pracujących rolników. Nic nie zmienimy - i tak będzie niesprawiedliwość.

Za każdym razem gdy mowa o gospodarstwie 10-15 ha widzisz starą c360 i gościa po studiach co mu tatuś na siłę wciska grunty do obróbki.

U mnie są takie przypadki: 11ha - 3 rencistów w domu i 0 inwestycji w gospodarkę, żyją aby żyć a kasa pójdzie na jakąś prasę, 15ha - aby rok w krusie i do pracy, produkcja roślinna, i dwa przypadki: krowy ok 50 sztuk, ziemia 30ha - na synka idzie 15ha, premia na jakieś tam zakupy - w gospodarstwach są już nowe kombajny, ciągniki, prasy, ładowarki - pełna mechanizacja. I już ostatnie dwa przypadki - 17ha, premia na zakup ziemi i 15ha premia na zakup ciągnika bo stary mtz się rozwalił. Kogo ograniczysz i wyłączysz i w jaki sposób żeby pracujący ciężko nie ucierpieli?

KACZOR1984    1

Złożyłem wniosek tydzień temu i się teraz zastanawiam ile czasu ma Agencja na wezwanie mnie do jakiejś korekty czy uzupełnienia i w jaki sposób informują o tym? Telefonicznie czy pisemnie? Miał ktoś przyjemność tego doświadczyć... ?

Wiadomość z agroFakt.pl

freetaxi    170

Dostaniesz wezwanie pisemne. Nie martw się.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

farmerek12    41

A jeżeli wszystko jest poprawnie to też dostanę jakieś potwierdzenie i informację o ilości zdobytych punktów?

freetaxi    170

Nie. Musisz czekać na listę rankingową i jeśli jesteś na niej to potem dostaniesz decyzję o przyznaniu pomocy.

Edytowano przez Matey

MichalNowak    0

Złożyłem wniosek tydzień temu i się teraz zastanawiam ile czasu ma Agencja na wezwanie mnie do jakiejś korekty czy uzupełnienia i w jaki sposób informują o tym? Telefonicznie czy pisemnie? Miał ktoś przyjemność tego doświadczyć... ?

Bardzo różnie, ja pisałem dla siebie i dla brata. Mieliśmy te same błędy (moje niedopatrzenie). Mój brat dostał telefon, uwagi na maila, poprawił, zeskanował i odesłał mailem i wszystko było ok. A ja za kilka dni dostałem pismo do domu i musiałem zawieźć korektę;) Ogólnie od złożenia wniosku minął niecały tydzień jak się kontaktowali.

marcin00794    15

@freetaxi

Dzwoniłeś do KRUS, o którym mówił kolega, czyli w sprawie opłacenia ubezpieczenia wstecz?

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

kiju221    14

Na dzień 06.06.2014 w Zachodniopomorskim było złożonych 161 wniosków. Czyli w sumie niedużo.

Damian20    2

A na dzień dzisiejszy na Podkarpaciu jest około 90 wniosków wiec z kąd te wnioski się biorą :ph34r:

machtomi    5

gdzie jest podana taka informacja?

Edytowano przez Matey

majkel207    18

będzie jedna lista krajowa to w sumie nie ma znaczenia ile w poszczególnych województwach, jak już jest 7 tys w kraju, to ponad 10 tys będzie na pewno

Xeon    4

Witam,

Mam pytanko dot. PRG, tabela 2.2. W jakiej formie to wpisywać?

np. pszenica ozima 2014 5 ha, 2015 i 2016 3 ha kolejne 0

kukurydza na kiszonkę, 2014 6 ha, itd...

Rozumiem, że to o to chodzi?

jaroWM    26

w ostatnim naborze 2011 najwięcej wniosków było w wielkopolskim 1461, mazowieckim 1211i lubelskim 1022. najmniej było w lubuskim 134 i śląskim 161. wszystkich wniosków było 8600.

KACZOR1984    1

No to sobie wykrakałem - przed chwilą dostałem listownie, wezwanie do poprawienia błędów formalnych. Wieczorem nad tym popracuję...

farmer0010    0

witam złożyłem wniosek na młodego rolnika

wykształcenie zawodowe o profilu ogrodniczym

pow gospodarstwa 8.77 ha

w roku bazowym wynosi 6,63

w roku docelowym wynosi 7,72

jakie mam szanse na uzyskanie premii

prosiłbym o informacje z góry dziękuje

Edytowano przez farmer0010

devon    0

Koledzy zamierzam przejąć od ojca gospodarastwo wraz z krowami. Czy mogę za premię młodego rolnika dokupić krowy/jałówki zacielone na powiększenie stada?? czy jest jakaś ilość lat przez które będe musiał te sztuki trzymać??-wiadomo przecież ze kilka sztuk może wypaść mimo woli??? na jakiech zasadach jest to sprawdzane i rozliczane?? dzięki za odp.

freetaxi    170

@freetaxi

Dzwoniłeś do KRUS, o którym mówił kolega, czyli w sprawie opłacenia ubezpieczenia wstecz?

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

Nie dzwoniłem ale dałem informację klientowi, który ma zadzwonić sam. Jak będę coś wiedział to napiszę.

marasp    7

miałem nie polemizować bo przy tak różnym światopoglądzie po prostu byśmy się nie zrozumieli, ale uderzę w twoją i twojego kolegi nutę.

piszecie o pomocy małym i sprawiedliwości.

wiec, pozostawiajac już temat gospodarowania na 10 ha, to, dlaczego niektóre województwa mają być faworyzowane?

co ma powiedzieć rolnik w zachodniopomorskim z 20ha ziemi co daje mu ok 16-18pkt jeżeli rolnicy z 11 ha w 7 z 16 województw będą mieli 21-23 pkt(i tam będzie najwięcej wniosków)?

czy winą tego rolnika jest to że jego sąsiedzi mają duże gospodarstwa?

w zachodniopomorskim złożono do dzisiaj 4 razy mniej wniosków, niż w niektórych województwach, i raczej sporo zostanie odrzuconych przez zbyt małą liczbę otrzymanych punktów.

czy celem MR jest dyskryminacja niektórych gospodarstw?

czym różni się gospodarstwo powiedzmy 15ha w zachodniopomorskim i podobne oddalone o 500km??

chciałbym zobaczyć po decyzji i rankingu w które województwa zostaną wpompowane te pieniądze i czy takie było założenie.

średnia pow gospodarstwa.

Województwo lubelskie

7,50

Województwo łódzkie

7,57

Województwo małopolskie

3,92

Województwo mazowieckie

8,51

Województwo podkarpackie

4,60

Województwo śląskie

7,24

Województwo świętokrzyskie

5,53

tylko zapominasz o jednej kwestii jeśli ktoś, np: w małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim złoży wniosek jedynie ze średnią krajową to według mnie 3/4 z tych premi będzie do zwrotu bo kto nawet gdyby całość kasy przeznaczył na ziemię, w ciągu 3lat dobije do 10,5 czy 11ha? przy tych cenach jest to nierealne!!! w zachodniopomorskim i innych z większą średnią ten wymóg macie od razu spełniony.

BomV    111

A ja tak z ciekawości zapytam bo moja babcia dała w dzierżawę swoje pole sąsiadowi który wziął MR i umowę podpisali chyba na 10lat ale nie jestem pewien bo niedopytywałem. Co jeśli babcia by mi przepisała gosp. i ja chciałbym uprawiać ziemię która ona dała w dzierżawę, z jakimi konsekwencjami będzie się zmagał sąsiad który tą ziemię uprawia?

freetaxi    170

A ja tak z ciekawości zapytam bo moja babcia dała w dzierżawę swoje pole sąsiadowi który wziął MR i umowę podpisali chyba na 10lat ale nie jestem pewien bo niedopytywałem. Co jeśli babcia by mi przepisała gosp. i ja chciałbym uprawiać ziemię która ona dała w dzierżawę, z jakimi konsekwencjami będzie się zmagał sąsiad który tą ziemię uprawia?

A sąsiadowi skończył się okres 5 lat czy jeszcze? Jeśli nie to w przypadku zabrania mu dzierżawy będzie musiał poszukać sobie identycznej powierzchni użytków rolnych.

dzikidaniel    36

Jest już jakieś pewne info co z tym ubezpieczeniem wstecz w KRUSie? Ja dziś byłem pytać się w Kościerzynie (pomorskie) i tam zdecydowanie powiedziano mi nie można i koniec. Coś mówili o podpisaniu jakiegoś dokumentu o nie pracowaniu wcześniej na gospodarstwie ale sobie nie mogę o tym przypomnieć (było to ponad 2 lata temu). Ewentualnie czy można próbować to załatwić w innym oddziale?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?