Polecane posty

kpiotr    16
Napisano (edytowany)

@boo 45 to kawałek zapisu: Dopuszcza się przyznanie pomocy osobie, której małżonek przed dniem złożenia przez nią wniosku o przyznanie pomocy prowadził działalność rolniczą, pod warunkiem, że: małżonkowi zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, nie przyznano pomocy w ramach SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006" w zakresie działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" ani w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego PROW 2007-2013;

 

czyli nie ma żadnych przeciwskazań , żeby otrzymać premięę i zawrzeć związek małżeński??

 

a czy mogłaby również kupić ode mnie ziemię???

Edytowano przez kpiotr

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Witam a mam pytanie jeżeli zostane MR to jak wygląda sprawa z inna praca, stażem lub studiami można coś jeszcze innego robić poza prowadzeniem gospodarstwa??

 

Rok musisz być na krusie. Potem możesz już pracować czy prowadzić działalność gospodarczą.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

@kpiotr nie ma przeciwskazań. Narzeczona może kupić od Ciebie ziemię, gdyż na dzień dzisiejszy[składanie wniosku] jesteście osobami "obcymi". A co będzie za kilka lat[tj weźmiecie ślub czy też nie] nie zawsze wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

@kpiotr nie ma przeciwskazań. Narzeczona może kupić od Ciebie ziemię, gdyż na dzień dzisiejszy[składanie wniosku] jesteście osobami "obcymi". A co będzie za kilka lat[tj weźmiecie ślub czy też nie] nie zawsze wiadomo.

 

Fakt, że narzeczona to "osoba obca" nie ulega wątpliwości. Ale kolega sobie musi sprawdzić swoją decyzję z MR. Swoje działki to nie wiem czy może przepisać. Do kiedy ma prowadzić gospodarstwo, itd. :)

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

tak tez i się wydawało ale jakiś baran z agencji wyssał z palca całkiem sprzeczne informacje na ten temat. na dobra sprawę mogę jej przepisać swoje dzierżawy oraz sprzedać działki, których nie wykazywałem w swoim MR dla dostania premii.

@freetaxi jeszcze 2 lata mi trzeba zeby mineło 5 lat od daty wypłaty premii....

 

znakiem tym przystępujemy do sporządzania biznesplanu. Pozdrawiam serdecznie i przesyłam podziękowania za pomoc


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

Witam. Mam pytanie co do tabel 3.4-3.7.

Chodzi o to, że w pierwszym roku działalności rolniczej nie będę posiadał zwierząt, a więc okres od 2014 do 2014 pozostawię pusty. Lata 2015 do 2020 to już hodowla bydła (opasów mięsnych). Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy te tabele są wypełniane tylko w przypadku zwierząt, które mają cykl hodowlany krótszy niż 12 miesięcy? Byczki hoduje się około 20-24 miesiące. Dlatego pytam, ponieważ w instrukcji mowa jest o tuczu świń, brojlerach itp.

I o co chodzi z tymi stadami? "W arkuszu 3a przewidziano miejsce do sporządzenia rocznych obrotów 2 stad zwierząt dla okresu bazowego oraz okresu docelowego". Moja hodowla to jedynie byki, w takim wypadku uzupełniam tylko jeden wiersz dla okresu docelowego? Czy rozbijam moją hodowlę na cielęta, byczki oraz opasy? (Bo faktycznie tak będzie, aby utrzymać przepływ gotówki). Ja będę miał jedno stado, więc dodatkowe tabela 3.6 i3.7 mnie nie dotyczą tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WodzuQQ    5

Dzisiaj w internecie znalazłem coś takiego:

 

Ponieważ te pieniądze to premia, możesz wydać je po prostu na ulepszenie czy powiększenie gospodarstwa, ale możesz również zaoszczędzić np łącząc swoja inwestycje z działaniem Modernizacja Gospodarstw Rolnych już z nowego PROWU 2014-2020

 

Może ktoś to rozwinąć i wytłumaczyć o co chodzi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek_21    0

a ja mam pytanie bo w woj swietokrzyskim jest srednia krajowa 10.42 ha

ja mam wlasnosci 8,77ha i mam w planach dokupic pole do 10.36ha do tego mam 0,14ar budynków dom garaz stodola tam sie znajduje itd

czy te 14ar dolicza sie do tego 10,36ha bo jak tak to bym mial 10.50ha i by srednia krajową miał czy sie nie licza bydynki czyli te 14ar

bo nie wiem czy we wniosku zwiekszyc zeby bez budynków bylo 10,50ha nie jestem pewiem bo pole ciezko kupic w naszym terenie

 

jak uznaja budynki do powierzchni to bedzie 10.50ha czyli srednia krajowa bedzie a jak nie uznaja to braknie

a jest ktos tu by sprawdził mi wniosek czy dobrze napisałem

dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16
Napisano (edytowany)

Dzisiaj w internecie znalazłem coś takiego:

 

Ponieważ te pieniądze to premia, możesz wydać je po prostu na ulepszenie czy powiększenie gospodarstwa, ale możesz również zaoszczędzić np łącząc swoja inwestycje z działaniem Modernizacja Gospodarstw Rolnych już z nowego PROWU 2014-2020

 

Może ktoś to rozwinąć i wytłumaczyć o co chodzi??

 

Trzymasz kasę na koncie (najlepiej na lokacie ;-) ) i czekasz. Masz 3 lata na wydanie. Zapewne na początku 2014 roku ogłoszą nabur na MGR i jak chcesz z niego skorzystać, startujesz w "konkursie" tzn. składasz wniosek o MGR i jednocześnie lub nieco później korektę do biznesplanu w "młodym" że kupujesz to i tamto przy udziale środków z MGR. I w ten sposób, zamiast mieć 100tyś. na ciągnik, masz w przyszłym roku 200tyś na ciągnik :-P

Edytowano przez Polus0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Do 26 maja złożone 2144 wnioski.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koroniarz    0

freetaxi mam pytanie kolega składał na MR wniosek i bedzie miał przekazane 10.31 ha a krajowa to 10.42 czy to go stawia na straconej pozycji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

Do 26 maja złożone 2144 wnioski.

 

czyli średnia na dzień składania (8 dni) wzrosła do 268 wniosków na dzień...

 

w Olsztynie dziś przed południem było 120 wniosków złożonych od początku naboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Czy zna ktoś może jakiś algorytm do policzenia punktów za powierzchnię ( i ewentualnie bezrobocie)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaulHertan    0

Cześć. Czy można wydzierżawić areał na 10 lat (ojca) ,a przykładowo za 2 lub 3 lata wykupywać dane gospodarstwo. Zakładam ,że będę miał pieniądze na wykup za 2 llub 3 lata ,ale czy umowa nie wiąże mnie ,aby to gospodarstwo było na 10 lat w dzierżawie.??

 

-Jak również to się ma , jeśli wezmę dzierżawę od znajomego (10 lat) ,a po 5 latach (zakończonym programie) postanowię zaprzestać lub zmniejszyć areał ??? Jestem zobowiązany w takim wypadu uprawiać dane działki przez 10 lat??

-To sprzeczność ( od agencji na 5 lat zaś prywatnego 10 lat) czy ludzie w Rzeczpospolitej tratuje się jednych równiej niż drugich. ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

jako takiego algorytmu nie ma, jest natomiast instrukcja w rozporządzeniu, pozwalająca wyliczyć ilośc pkt, i była o tym mowa już ze 100 razy.

 

Od agencji na 5 lat, bo potem masz prawo pierwokupu a państwo nie chce sobie zamykać furtki do sprzedaży ziemi w razie konieczności np ratowania budżetu państwa. A dzierżawa od innego gospodarza wymagana jest na 10 lat aby ograniczyć ilość przekrętów przy staraniu się o premię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalNowak    0

Mam pytanie do Planu Rozwoju. Opiszę przykładową sytuacje W tabeli 2 deklaruję do przejęcia działkę o powierzchni 2h. Działka ta jest użytkowana o tej samej powierzchni, jednak do wniosku podawana jest wielkość 1,95h. I teraz mam pytanie czy w tabeli 2.1 w podziale na klasy rozpisuję 1,95, a 0,05 trafia do kolumny 8 wiersza 4 jako "Pozostałe użytki rolne" i analogicznie w tabeli 2.2 mam rozpisywać tylko 1,95h tak? Czy może w tabeli 2.1 na klasy rozpisuję 2h, a w tabeli 2.2 1,95h?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

jako takiego algorytmu nie ma, jest natomiast instrukcja w rozporządzeniu, pozwalająca wyliczyć ilośc pkt, i była o tym mowa już ze 100 razy.

 

 

Dobrze o tym wiem, że jest to w instrukcji, ale tam jest tylko mowa o oszacowaniu przedziału punktów jaki się być może uzyska, a mi zależy na tym żeby sobie policzyć punkty z dokładnością, tak jak w instrukcji, do dwóch miejsc po przecinku. Chce policzyć ile będzie za 13,94ha w woj o mniejszej średniej wojewódzkiej niż krajowej. Znaczy za pułap powyżej średniej krajowej mam 10pkt i do tego ileśtam pkt za resztę - 13,94-10,42=3,52ha. Przychodzą mi rożne równania do głowy i nie wiem, które jest prawidłowe. Czy nadwyżkę mam pomnożyć przez 5 (bo tyle jest pkt) i podzielić przez średnią krajową. Czy się mylę?

 

Czyli według tego to za powierzchnię będzie 10pkt + (3,52ha * 5pkt)/ 10,42ha = 10pkt + 1,69pkt = 11,69pkt.

 

 

I za bezrobocie w powiecie: na 14 powiatów odpada ten który ma najmniejsze, czyli zostaje 13.

5pkt / 13 = 0,38461...

Mój powiat na 3 miejscu licząc od największego czyli 3*0,38=1,14pkt i to odjąć od maksymalnej liczy punktów czyli 5-1,14=3,86pkt

Dobrze???

 

Czyli 11,69pkt+3,86pkt+0pkt(wykształcenie-niestety)=15,55pkt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Kaczor1984 - ja wyliczałem swoje punkty dokładnie tą samą metodą, i do momentu aż otrzymamy decyzję to raczej jedyna metoda jakiej możemy użyć. Nikt niestety nie poda nam wzory, algorytmu, czy wzorca na podstawie którego AMiMR wylicza punkty, tym bardziej że obecnie mają problem nawet ze spójnością udzielanych informacji, np odnośnie wykształcenia :) Pozostaje nam więc czekać na wyniki po 21 czerwca, ale nawet gdyby to było właśnie 15,5 pkt, to powinno wystarczyć, ja mam niecałe 15 i liczę na to że premię dostanę, mimo że chętnych będzie więcej jak ilości premiowanych miejsc (moim skromnym zdaniem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

Ponawiam moje pytanie:

Witam. Mam pytanie co do tabel 3.4-3.7.

Chodzi o to, że w pierwszym roku działalności rolniczej nie będę posiadał zwierząt, a więc okres od 2014 do 2014 pozostawię pusty. Lata 2015 do 2020 to już hodowla bydła (opasów mięsnych). Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy te tabele są wypełniane tylko w przypadku zwierząt, które mają cykl hodowlany krótszy niż 12 miesięcy? Byczki hoduje się około 20-24 miesiące. Dlatego pytam, ponieważ w instrukcji mowa jest o tuczu świń, brojlerach itp.

I o co chodzi z tymi stadami? "W arkuszu 3a przewidziano miejsce do sporządzenia rocznych obrotów 2 stad zwierząt dla okresu bazowego oraz okresu docelowego". Moja hodowla to jedynie byki, w takim wypadku uzupełniam tylko jeden wiersz dla okresu docelowego? Czy rozbijam moją hodowlę na cielęta, byczki oraz opasy? (Bo faktycznie tak będzie, aby utrzymać przepływ gotówki). Ja będę miał jedno stado, więc dodatkowe tabela 3.6 i3.7 mnie nie dotyczą tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47
Napisano (edytowany)

jaki konkretnie kurs jest potrzebny, żeby uzupełnić wykształcenie, mając wyższe( inne niż rolnicze) ?

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

to w powiatowych nie można składać?

można im pocztą do tej Wawy wysłać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

to w powiatowych nie można składać?

można im pocztą do tej Wawy wysłać?

 

Rozliczamy kwoty brutto, niezależnie od tego czy jesteśmy VAT-owcami. Przynajmniej tak podaje instrukcja.

 

to w powiatowych nie można składać?

można im pocztą do tej Wawy wysłać?

 

W powiatowych można składać. Oni wysyłają dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj