Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DEVBOL    0

Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

 

Oczywiście. Licz się z kosztami podziału działki. Nie są to tanie rzeczy. Po co sobie utrudniać i wydawać niepotrzebnie kasę.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

 

Z czegoś trzeba żyć :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie

Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

 

Tak. W kolumnie 10.

 

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie

Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

 

Nie.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47
Napisano (edytowany)

właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).

Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię

ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

 

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).

Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię

ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

 

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

 

Napisz co masz w wypisie z rejestru gruntów jeśli chodzi o tą działkę. A kto Ci każe zgłaszać łąkę do dopłat.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

w wypisie z rejestru gruntów widnieje jako łąka, ale jak pisałem teren podmokły, cięzki dojazd itd dlatego od wielu lat jest zostawiona sama sobie i rosną już tam nawet jakieś olchy (samosiejka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

w wypisie z rejestru gruntów widnieje jako łąka, ale jak pisałem teren podmokły, cięzki dojazd itd dlatego od wielu lat jest zostawiona sama sobie i rosną już tam nawet jakieś olchy (samosiejka).

 

Czyli rozumiem na tą chwilę nie jesteś w stanie doprowadzić jej do tzw. dobrej kultury rolnej? Jaka jest powierzchnia tej łąki?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/biznesplan-nic-nie-znaczy-dla-arimr,49991.html

 

ARiMR uznała, że Piasny miał nabyć gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, tj. 10,23 ha. Nabył 8,35 ha – tyle bowiem wynosi jego powierzchnia użytkowana rolniczo, co potwierdza fakt wystąpienia o dopłaty bezpośrednie właśnie na taką powierzchnię. Ów fakt „stanowi samodzielną przesłankę” do wydania decyzji o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc. „Skoro średnia powierzchnia gruntów rolnych określana jest na podstawie deklarowanych powierzchni w ramach wniosków o płatności bezpośrednie (gdzie płatność jest przyznawana do powierzchni faktycznie użytkowanej) to również warunek dotyczący minimalnej powierzchni użytków rolnych o którym mowa w par. 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia powinien odnosić się wyłącznie do powierzchni użytkowanej rolniczo” – stwierdza ARiMR. Nieużytkowanie rolnicze części działek potwierdziła kontrola ARiMR z 23 kwietnia 2012 r. – dodaje.

 

 

Czyli rozumiem na tą chwilę nie jesteś w stanie doprowadzić jej do tzw. dobrej kultury rolnej? Jaka jest powierzchnia tej łąki?

 

około 1,2 ha, nie zamierzam bo nie ma to sensu ekonomicznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

http://www.agrofoto.pl...rimr,49991.html

 

ARiMR uznała, że Piasny miał nabyć gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, tj. 10,23 ha. Nabył 8,35 ha – tyle bowiem wynosi jego powierzchnia użytkowana rolniczo, co potwierdza fakt wystąpienia o dopłaty bezpośrednie właśnie na taką powierzchnię. Ów fakt „stanowi samodzielną przesłankę” do wydania decyzji o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc. „Skoro średnia powierzchnia gruntów rolnych określana jest na podstawie deklarowanych powierzchni w ramach wniosków o płatności bezpośrednie (gdzie płatność jest przyznawana do powierzchni faktycznie użytkowanej) to również warunek dotyczący minimalnej powierzchni użytków rolnych o którym mowa w par. 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia powinien odnosić się wyłącznie do powierzchni użytkowanej rolniczo” – stwierdza ARiMR. Nieużytkowanie rolnicze części działek potwierdziła kontrola ARiMR z 23 kwietnia 2012 r. – dodaje.

 

 

 

około 1,2 ha, nie zamierzam bo nie ma to sensu ekonomicznego

 

No trochę dziwna sprawa. A co z rowami, drogami wewnętrznymi, gruntami zabudowanymi, stawami? Przecież na budynku nie będziesz siał pszenżyta.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47
Napisano (edytowany)

no właśnie o tym mówię, jesli odliczysz te powierzchnie o których piszesz od działki ewidencyjnej, wpiszesz w tabeli XIV w kolumnie 10 samą powierzchnie użytkowaną rolniczo, a w kolumnie 11 te tereny pod drogami itd, to nie ma możliwości zeby to się zgadzało z tabelą 2.1, w której wyraźnie jest napisane że do wiersza 3 nalezy wpisać m. in tereny pod zabudowaniami, drogami itd. Wy (doradcy) może się nad tym nie za bardzo zastanawiacie wypełniając wnioski, bo wszystko cacy można zrobić, tylko co będzie jak kontroler sprawdzi i okaże się że jest za mało ziemi użytkowanej to wtedy 100ty + % odsetek do zwrotu

 

dodam że ja mogę się mylić ! nie jestem znawcą, sam wniosku też nie będę pisał ale chcę wiedzieć co tam będę miał napisane żeby za 3 lata nie obudzić się z ręką w nocniku

najgorsze jest to że ARiMR nie przedstawi sprawy jasno, przy telefonie (infolinia) siedzą chyba jakieś gamonie. Instrukcja mówi co innego niż oni, albo najczęściej odpowiadają "nie wiem"

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

no właśnie o tym mówię, jesli odliczysz te powierzchnie o których piszesz od działki ewidencyjnej, wpiszesz w tabeli XIV w kolumnie 10 samą powierzchnie użytkowaną rolniczo, a w kolumnie 11 te tereny pod drogami itd, to nie ma możliwości zeby to się zgadzało z tabelą 2.1, w której wyraźnie jest napisane że do wiersza 3 nalezy wpisać m. in tereny pod zabudowaniami, drogami itd. Wy (doradcy) może się nad tym nie za bardzo zastanawiacie wypełniając wnioski, bo wszystko cacy można zrobić, tylko co będzie jak kontroler sprawdzi i okaże się że jest za mało ziemi użytkowanej to wtedy 100ty + % odsetek do zwrotu

 

Ja bym to zrobił tak - powierzchnię tej łąki podał to tabeli 10 we wniosku a w tabeli 2.1 uznał ją jako pozostałe użytki rolne ( nie użytkowane rolniczo). Wtedy wychodzi Ci powierzchnia w kolumnie 8, na której bazujesz dopłaty.

 

Przytoczony przez Ciebie temat tego Pana związany jest z dolnośląskim OR, który słynny jest z takich "akcji".

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVBOL    0

 

 

Oczywiście. Licz się z kosztami podziału działki. Nie są to tanie rzeczy. Po co sobie utrudniać i wydawać niepotrzebnie kasę.

Nie do konca zrozumialem, czyli jest mozliwe zebym tylko uzyczyl formalnie ojcu budynki na 'mojej' ziemii zeby tam trzymal zwierzeta? Czy musi byc geodezyjny podzial dzialki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie do konca zrozumialem, czyli jest mozliwe zebym tylko uzyczyl formalnie ojcu budynki na 'mojej' ziemii zeby tam trzymal zwierzeta? Czy musi byc geodezyjny podzial dzialki ?

 

Możesz użyczyć ojcu bez żadnych problemów. Po co dzielić działkę. Zresztą w razie gdy Ty nie będziesz prowadził produkcji zwierzęcej to nikt nie zarzuci Ci, że to Twoje zwierzęta bo przecież są kolczyki, paszporty.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVBOL    0

Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

Sie doczepiles tej formy zarobku jak rzep psiego ogona, czepiaj sie tych firm co biora 2-3tys i maja klienta w d*pie, ale nieee, latwiej jest ponarzekac na zaradniejszego. Ah ta nasza piekna cecha typowego polaka, ud*pic tego co potrafi albo posiada czegos wiecej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

freetaxi

 

 

powiedz mi proszę, co w takim razie zaliczasz do kolumny 11 (inne) - tzn ta różnica między powierzchnią działki ewidencyjnej a użytkami rolnymi ? co tam się powinno wpisywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

 

freetaxi

 

 

 

powiedz mi proszę, co w takim razie zaliczasz do kolumny 11 (inne) - tzn ta różnica między powierzchnią działki ewidencyjnej a użytkami rolnymi ? co tam się powinno wpisywać?

 

Wpisujemy różnicę kolumna 9 - kolumna 10.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

nie zrozumiałeś pytania: co ma być tą różnicą, skoro drogi, rowu, terenu pod budynkiem tam nie podasz, to co w takim razie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Wpiszę 0 bo całą powierzchnię ewidencyjną potraktowałem jako użytki rolne a w PRG podzielę ją jako użytkowane rolniczo i pozostałe użytki rolne nieużytkowane rolniczo.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

powiesz że się czepiam, ale chyba nadal mnie nie rozumiesz. Nie pytam teraz o mój przypadek tylko ogólnie, powierzchnia jakich terenów powinna się tam znajdować ? możesz mi dać jakiś przykład ?

bo ja podejrzewam że tam powinny się chyba znaleźć jakieś nieużytki typu zakrzaczenia, bagna itp.. i las chyba też? , ale w instrukcji nic o tym nie mówią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Przykład: działka numer 100 o powierzchni 1.00 ha

 

W wypisie z rejestru gruntu:

 

R III - 0,20 ha

RIV - 0,70 ha

Ls - 0,10 ha

 

38f8234e0bae5664m.png

 

Jak widać jest las o powierzchni 0,10 ha więc do użytków rolnych uznajemy 0,90 ha reszta wpisujemy do Inne.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

ok, rozumiem, czyli bazujesz na wypisie z rejestru gruntów i tylko to co nie jest w tym wypisie jako grunt orny, łaka itp (czyli użytki) przerzucasz do Inne. Tylko mnie ciekawi jak to ma się do późniejszych kontroli, bo z autopsji wiem, że nigdy nie jest tak że faktyczna powierzchnia gruntu = pow. użytków,

ja mam np taką działkę , że widnieje jako grunt orny ale zarosła już lasem i przeciez nie wisze jej jako użytek rolny, tylko chyba musze całość wrzucić do Inne. Sądzę że powinny się tam znaleźć wszystkie tereny, które nie będą przywrócone do użytków rolnych , czyli "zapuszczone" np jakieś krzaki itp itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj