Skocz do zawartości

Polecane posty

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

pytanie do osób ogarniających temat (bo na infolinii niestety są niekompetentne osoby), czy do mojej średniej gospodarstwa liczy się niezużytkowana łąka, która wchodzi w skład gospodarstwa (nie jest koszona, nie sa składane na nią dopłaty).

Kolejne pytanie, czy cały obszar użytków mam wykazać w tabeli dotyczącej obliczania ESU ? mam kawałek, którego nie chcę obsadzać/obsiewać tylko ugorować (1 zabieg rocznie) a tabeli nie ma czegoś takiego, to samo odnośnie tabeli 2,2 czy tam musze też to wpisywać ? i czy taki kawałek liczy się do mojej wielkości gospodarstwa?

tzn wykarzę ten obszar np w tabeli 2,1 w polu "pozostałe użytki rolne" a nie wpiszę do kolejnej tabeli 2,2 bo nic na nich nie uprawiam ani do ESU to czy będzie to uznane?

chodzi mi o to że mam powyżej 4 ESu ale ledwo się łapię na średnią powierzchnię gospodarstwa, tzn mam powyżej ale liczac ten kawałek na którym nie będzie upraw (ale będzie zachowany w dobrej kultutrze rolnej) to czy to mi zaliczą i nie będize problemu z wielkościa gospodarstwa?

albo to samo dotyczy tej łąki, skoro jej nie koszę to czy nie odejmą mi tej powierzchni i nie odbiora np uzyskanej premii z powodu że powierzchnia gosp spadła poniżej 10,42?

NA INFOLINII NIC NIE WIEDZĄ O CO BYM NIE PYTAŁ!

1. Dołącz tą łąkę (może warto ją doprowadzić do dobrej kultury rolnej)

2. Ten kawałek uznaj jako użytek rolny. Ja bym tego nie rozpisywał w planowaniu. Kojarzę taką sprawę sprzed paru lat i o ile dobrze pamiętam to osoba weryfikująca wniosek zażądała usunięcia tego ugoru.

To w jaki sposób zweryfikują mi te 4 ESU? Tym co jest napisane w biznesplanie? A na polu może nie być w ogóle tej pietruszki?

Nie spotkałem się z sytuacją aby inspektorzy w trakcie kontroli chodzili po działkach sprawdzając uprawy. Zazwyczaj sprawa toczyła się wśród dokumentów przy kawie i ciastku. Ale nigdy nie wiadomo co i jak może być. Musisz się przygotować na taką ewentualność.

Edytowano przez freetaxi

DEVBOL    0

Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

Mam pytanie, w razie otrzymania pozytywnej decyzji z MR, ojciec bedzie mi przepisywal gospodarstwo, z samych upraw roslinnych wychodzi ok 7-8ESU, bez dzierzaw, z produkcja zwierzeca ok 22-24ESU, dlatego nie chcial bym w roku bazowym miec przepisanej produkcji zwierzecej, nie wiadomo czy za 5 lat tez bede hodowal tyle zwierzat a ESU trzeba utrzymac, problem jest taki ze budynki inwentarskie znajduja sie na jednej 27ha dzialce na ktorej tez sa uprawy roslinne, jak to obejsc bez geodety i dzielenia dzialki? Myslalem o przepisaniu mi calej ziemii a ja bym zrobil uzyczenie budynkow ojcu zeby na papierze mial budynki w ktorych trzyma zwierzeta. Mialo by to rece i nogi?

Oczywiście. Licz się z kosztami podziału działki. Nie są to tanie rzeczy. Po co sobie utrudniać i wydawać niepotrzebnie kasę.

Edytowano przez freetaxi

Wiadomość z agroFakt.pl

freetaxi    170

Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

Z czegoś trzeba żyć :)

sony87    0

Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

ralex    1

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie

Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

Dołączyć łąke to musze, ale czy mam ją wykazywać w użytkach rolnych w kolumnie 10 czy w kolejnej jako (inne)

Tak. W kolumnie 10.

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne też jest przeznaczenie ok. 130 mln. euro dla rolników przekazujących następcom małe gospodarstwa rolne. Proponowana jest dla nich jednorazowa premia do 120% sumy rocznych płatności, które rolnik otrzymałby w okresie od roku przekazania gospodarstwa do 2020 roku włącznie. To szansa dla tych, którzy, rezygnują z działalności na trwałe, czyli decydują się na sprzedaż lub notarialne przekazanie gospodarstwa. Natomiast nabywający ziemię będą musieli z kolei osiągnąć określoną wielkość areału gospodarstwa. Oznacza to, że ich grunty muszą mieć powierzchnie taką, jaka jest średnia w kraju lub w danym województwie

Można to połączyć z przekazaniem teraz na MR? :)

Nie.

Edytowano przez freetaxi

sony87    0
Napisano (edytowany)

właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).

Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię

ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

Edytowano przez sony87

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

właśnie zastanawia mnie to co piszesz, ponieważ znany jest mediom przypadek z z któregoś z zeszłych naborów że facet musiał oddawać premią, bo okazało się że zgłosił do płatności bezposrednich mniejszy obszar niż miał we wniosku (reszta obszaru była nieużytkowana).

Tego samego boję się u siebie, że napisze we wniosku wszystko co mam, do płatności obszarowych zgłoszę to co użytkuję, a oni to porównają i zabiorą premię

ps. gdzie się wykazuje lasy ? albo jakieś zarośla?

freetaxidodam jeszcze że 2 z 4 osób z infolii ARiMR z którymi rozmawiałem powiedziały, że nie mogę podać do użytków łąki kórej nie użytkuję, 2 inne osoby nie wiedziały nic na ten temat

Napisz co masz w wypisie z rejestru gruntów jeśli chodzi o tą działkę. A kto Ci każe zgłaszać łąkę do dopłat.

Edytowano przez freetaxi

sony87    0

w wypisie z rejestru gruntów widnieje jako łąka, ale jak pisałem teren podmokły, cięzki dojazd itd dlatego od wielu lat jest zostawiona sama sobie i rosną już tam nawet jakieś olchy (samosiejka).

freetaxi    170

w wypisie z rejestru gruntów widnieje jako łąka, ale jak pisałem teren podmokły, cięzki dojazd itd dlatego od wielu lat jest zostawiona sama sobie i rosną już tam nawet jakieś olchy (samosiejka).

Czyli rozumiem na tą chwilę nie jesteś w stanie doprowadzić jej do tzw. dobrej kultury rolnej? Jaka jest powierzchnia tej łąki?

sony87    0

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/biznesplan-nic-nie-znaczy-dla-arimr,49991.html

ARiMR uznała, że Piasny miał nabyć gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, tj. 10,23 ha. Nabył 8,35 ha – tyle bowiem wynosi jego powierzchnia użytkowana rolniczo, co potwierdza fakt wystąpienia o dopłaty bezpośrednie właśnie na taką powierzchnię. Ów fakt „stanowi samodzielną przesłankę” do wydania decyzji o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc. „Skoro średnia powierzchnia gruntów rolnych określana jest na podstawie deklarowanych powierzchni w ramach wniosków o płatności bezpośrednie (gdzie płatność jest przyznawana do powierzchni faktycznie użytkowanej) to również warunek dotyczący minimalnej powierzchni użytków rolnych o którym mowa w par. 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia powinien odnosić się wyłącznie do powierzchni użytkowanej rolniczo” – stwierdza ARiMR. Nieużytkowanie rolnicze części działek potwierdziła kontrola ARiMR z 23 kwietnia 2012 r. – dodaje.

Czyli rozumiem na tą chwilę nie jesteś w stanie doprowadzić jej do tzw. dobrej kultury rolnej? Jaka jest powierzchnia tej łąki?

około 1,2 ha, nie zamierzam bo nie ma to sensu ekonomicznego

freetaxi    170

http://www.agrofoto.pl...rimr,49991.html

ARiMR uznała, że Piasny miał nabyć gospodarstwo o powierzchni nie mniejszej niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, tj. 10,23 ha. Nabył 8,35 ha – tyle bowiem wynosi jego powierzchnia użytkowana rolniczo, co potwierdza fakt wystąpienia o dopłaty bezpośrednie właśnie na taką powierzchnię. Ów fakt „stanowi samodzielną przesłankę” do wydania decyzji o wygaśnięciu decyzji przyznającej pomoc. „Skoro średnia powierzchnia gruntów rolnych określana jest na podstawie deklarowanych powierzchni w ramach wniosków o płatności bezpośrednie (gdzie płatność jest przyznawana do powierzchni faktycznie użytkowanej) to również warunek dotyczący minimalnej powierzchni użytków rolnych o którym mowa w par. 15 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia powinien odnosić się wyłącznie do powierzchni użytkowanej rolniczo” – stwierdza ARiMR. Nieużytkowanie rolnicze części działek potwierdziła kontrola ARiMR z 23 kwietnia 2012 r. – dodaje.

około 1,2 ha, nie zamierzam bo nie ma to sensu ekonomicznego

No trochę dziwna sprawa. A co z rowami, drogami wewnętrznymi, gruntami zabudowanymi, stawami? Przecież na budynku nie będziesz siał pszenżyta.

sony87    0
Napisano (edytowany)

no właśnie o tym mówię, jesli odliczysz te powierzchnie o których piszesz od działki ewidencyjnej, wpiszesz w tabeli XIV w kolumnie 10 samą powierzchnie użytkowaną rolniczo, a w kolumnie 11 te tereny pod drogami itd, to nie ma możliwości zeby to się zgadzało z tabelą 2.1, w której wyraźnie jest napisane że do wiersza 3 nalezy wpisać m. in tereny pod zabudowaniami, drogami itd. Wy (doradcy) może się nad tym nie za bardzo zastanawiacie wypełniając wnioski, bo wszystko cacy można zrobić, tylko co będzie jak kontroler sprawdzi i okaże się że jest za mało ziemi użytkowanej to wtedy 100ty + % odsetek do zwrotu

dodam że ja mogę się mylić ! nie jestem znawcą, sam wniosku też nie będę pisał ale chcę wiedzieć co tam będę miał napisane żeby za 3 lata nie obudzić się z ręką w nocniku

najgorsze jest to że ARiMR nie przedstawi sprawy jasno, przy telefonie (infolinia) siedzą chyba jakieś gamonie. Instrukcja mówi co innego niż oni, albo najczęściej odpowiadają "nie wiem"

Edytowano przez sony87

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

no właśnie o tym mówię, jesli odliczysz te powierzchnie o których piszesz od działki ewidencyjnej, wpiszesz w tabeli XIV w kolumnie 10 samą powierzchnie użytkowaną rolniczo, a w kolumnie 11 te tereny pod drogami itd, to nie ma możliwości zeby to się zgadzało z tabelą 2.1, w której wyraźnie jest napisane że do wiersza 3 nalezy wpisać m. in tereny pod zabudowaniami, drogami itd. Wy (doradcy) może się nad tym nie za bardzo zastanawiacie wypełniając wnioski, bo wszystko cacy można zrobić, tylko co będzie jak kontroler sprawdzi i okaże się że jest za mało ziemi użytkowanej to wtedy 100ty + % odsetek do zwrotu

Ja bym to zrobił tak - powierzchnię tej łąki podał to tabeli 10 we wniosku a w tabeli 2.1 uznał ją jako pozostałe użytki rolne ( nie użytkowane rolniczo). Wtedy wychodzi Ci powierzchnia w kolumnie 8, na której bazujesz dopłaty.

Przytoczony przez Ciebie temat tego Pana związany jest z dolnośląskim OR, który słynny jest z takich "akcji".

Edytowano przez freetaxi

DEVBOL    0

Oczywiście. Licz się z kosztami podziału działki. Nie są to tanie rzeczy. Po co sobie utrudniać i wydawać niepotrzebnie kasę.

Nie do konca zrozumialem, czyli jest mozliwe zebym tylko uzyczyl formalnie ojcu budynki na 'mojej' ziemii zeby tam trzymal zwierzeta? Czy musi byc geodezyjny podzial dzialki ?

freetaxi    170

Nie do konca zrozumialem, czyli jest mozliwe zebym tylko uzyczyl formalnie ojcu budynki na 'mojej' ziemii zeby tam trzymal zwierzeta? Czy musi byc geodezyjny podzial dzialki ?

Możesz użyczyć ojcu bez żadnych problemów. Po co dzielić działkę. Zresztą w razie gdy Ty nie będziesz prowadził produkcji zwierzęcej to nikt nie zarzuci Ci, że to Twoje zwierzęta bo przecież są kolczyki, paszporty.

DEVBOL    0

Cwaniaki ;[ a kolego doradco reklama reklamą ale na profilu wyp.wnisoków,koszt......heh :D

Sie doczepiles tej formy zarobku jak rzep psiego ogona, czepiaj sie tych firm co biora 2-3tys i maja klienta w d*pie, ale nieee, latwiej jest ponarzekac na zaradniejszego. Ah ta nasza piekna cecha typowego polaka, ud*pic tego co potrafi albo posiada czegos wiecej.

sony87    0

freetaxi

powiedz mi proszę, co w takim razie zaliczasz do kolumny 11 (inne) - tzn ta różnica między powierzchnią działki ewidencyjnej a użytkami rolnymi ? co tam się powinno wpisywać?

freetaxi    170

freetaxi

powiedz mi proszę, co w takim razie zaliczasz do kolumny 11 (inne) - tzn ta różnica między powierzchnią działki ewidencyjnej a użytkami rolnymi ? co tam się powinno wpisywać?

Wpisujemy różnicę kolumna 9 - kolumna 10.

sony87    0

nie zrozumiałeś pytania: co ma być tą różnicą, skoro drogi, rowu, terenu pod budynkiem tam nie podasz, to co w takim razie?

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

Wpiszę 0 bo całą powierzchnię ewidencyjną potraktowałem jako użytki rolne a w PRG podzielę ją jako użytkowane rolniczo i pozostałe użytki rolne nieużytkowane rolniczo.

Edytowano przez freetaxi

sony87    0

powiesz że się czepiam, ale chyba nadal mnie nie rozumiesz. Nie pytam teraz o mój przypadek tylko ogólnie, powierzchnia jakich terenów powinna się tam znajdować ? możesz mi dać jakiś przykład ?

bo ja podejrzewam że tam powinny się chyba znaleźć jakieś nieużytki typu zakrzaczenia, bagna itp.. i las chyba też? , ale w instrukcji nic o tym nie mówią

freetaxi    170
Napisano (edytowany)

Przykład: działka numer 100 o powierzchni 1.00 ha

W wypisie z rejestru gruntu:

R III - 0,20 ha

RIV - 0,70 ha

Ls - 0,10 ha

38f8234e0bae5664m.png

Jak widać jest las o powierzchni 0,10 ha więc do użytków rolnych uznajemy 0,90 ha reszta wpisujemy do Inne.

Edytowano przez freetaxi

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?