Polecane posty

farmer_89    20

to jak to w końcu jest ? jakiej mocy można kupic ciągnik na MR na ok 20 ha???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Odnośnie umów dzierżawy wystarczy poświadczyć własnoręczność podpisów w urzędzie gminy lub u notariusza i tyle będzie to uznane jako tzw. data pewna, nie trzeba za dużo kombinować jak tutaj widzę niektórzy próbują:-)

 

Tak jak kolega pisze i ważne aby pobierać dopłaty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fryciol    7
Napisano (edytowany)

A co sądzicie o programie Młody Rolnik z PROW 2014-2020, z Tego co ja słyszałem, to mają być całkiem inne zasady, większe fundusze, ten etap obecny jak dla mnie jest tylko pewnego rodzaju "sitem" do kolejnego etapu z nowego PROW-u, wykluczając dużą liczbę młodych osób z możliwości przystąpienia do kolejnych naborów. 100 tys to ładny start tak na marginesie, ale cyrograf na 5 lat raptem za 100 tys, słabo to widzę... Ma ktoś jakąś opinię na ten temat, lub śledził funkcjonowanie tych programów w innych krajach UE?

Zaznaczam, że na poparcie swojej opinii mam tylko własne obserwację, zasłyszane plotki i kilka lektur złożonych z zagranicznych anglojęzycznych tłumaczeń regulaminów podobnych programów w zachodniej części UE

 

powiem tak. doradca rolniczy 3 lata temu powiedział- "poczekaj na nowe projekty będzie na pewno więcej" i tak raptem z 75 zrobiło się już 100, kto wie czy nie będzie w 2014-2020 125 tys, :) w końcu w pierwszym programie było 50tys. tylko czy warto czekać...

Edytowano przez fryciol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizmut    2

Dzierżaw tylko można mieć 30% całego areału

 

Skoro tak twierdzisz, to przytocz paragraf który to określa...

powtórzę raz jeszcze, ludzie czytajcie rozporządzenia dotyczące w/w tematu, a nie będziecie się kompromitować przepowiadając brednie które zasłyszeliście od laików stroniących od wiedzy :P


BÓG, HONOR, OJCZYZNA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marjanmeme    13

to jak to w końcu jest ? jakiej mocy można kupic ciągnik na MR na ok 20 ha???

 

Przelicznik jest ok. 4KM na 1ha. Generalnie dużo zależy też od urzędnika. Na 20ha jak będzie spora ilość krow/świń to może dać i 100KM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

a ciekaw jestem czy bym dostał ciągnik 135 km na około 20 ha, oczywiście odpowiednio uzasadniając,czyli zakup brony wirnikowej (3m) bo ziemie mam bardzo ciężkie i zwięzłe co za tym idzie ciężko jest te pola uprawiać tradycyjnym sprzętem, dalej mam oborę na rusztach, rocznie muszę wywozić około 300-400 tys gnojowicy czyli przydał by się dość pojemny beczkowóz zwłaszcza że pole jest w znacznej odległości, duża beczka to też duże zapotrzebowanie mocy (drogi polne i często z koleinami) zwłaszcza że ziemie też nieprzewidywalne i można się nieźle zakopać czasami. dalej idąc tym tropem przydał by się agregat uprawowo siewny (na podstawie brony wirnikowej) który miał by takie zapotrzebowanie na moc uwzględniając właśnie warunki glebowe. w sumie ogólnie MR czy MGR ma być nastawione na innowacyjność, a jaką innowacyjność można zastosować mając ciągnik 80 km na bardzo ciężkich i zwięzłych glebach? jestem w stanie zrozumieć że niektórzy niepotrzebnie szaleją z kucykami przy zakupie a potem nie wykorzystują ich, albo w części przypadkó jest to dobrze wyliczone i rozsądnie pomyślane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xd_mati19    0

Endriu42

no ale to ważne abyś ty nie miał tych nr a nie Twoja mama.

 

No ja to nie mam nr . tylko moja mama , i jak sądzicie czy moge startować ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Albert_N090    0

Panowie mam pytanie. Kwestia tego krusu jest dla mnie bardzo nie jasna. Młody rolnik ma obowiązek płacenia krusu przez 1 rok. Tzn że po tym roku może przejść sobie na zus i prowadzić gospodarstwo rolne i pracować na etacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey1993    15

Na stronie ARiMR wszystko jest napisane, jak niektórzy nie potrafią dobrze czytać albo im się nie chce poświecić 5-10min na przeczytanie to niech lepiej sobie dadzą spokój z tym, rozumiem czasem jest coś nie jednoznaczne ale niektóre komentarze są głupie. Te 7800 osób które otrzyma dotację to śmiech na sali, co to jest na taki duży kraj. W KRUSie spotkałem osoby którym kobieta tłumczyła x razy jakie trzeba zaświadczenia i któryś raz zawsze inne przynosili. Jedna kobieta mi powiedziała że szkoda że tych 100tys. nie moża wydać na co się chce, pewnie najlepiej było by sobie kupić nowy samochód, wyremontować dom albo przepić, normalnie głupota ludzka nie zna granic.


kupię przyczepę wywrotkę 4,5t, sprzedam ursus c330m 1991r, rozsiewacz KOS na podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyzyk85    3
Napisano (edytowany)

Mam pytanie odnośnie ESU

Z tego co zrozumiałem z instrukcji wypełnienie biznes planu, to wartość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym powinna wynosić minimum 4ESU

Zadzwoniłem do ARIMR i tam mi Pani powiedziała, że w roku docelowym ESU powinno być większe o 4 ESU jak w roku bazowym. Czyli przykładowo jak mam teraz 10 ESU to w roku docelowym powinienem mieć co najmniej 14 ESU. I nie wiem jak mam teraz to rozumieć.

Według mnie mając 10 ESU to spełniam warunek minimum 4 ESU i tylko w roku docelowym nie mogę mieć mniej jak 10 ESU. Czy dobrze rozumiem?

Edytowano przez czyzyk85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Na chłopski rozum, na to wygląda że idziesz w dobrą stronę B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21
Napisano (edytowany)

massey1993 nie do końca jest wszystko jasne, bo oprócz tego, że trzeba być rok na krusie, to trzeba przez 5 lat samodzielnie prowadzić gospodarstwo, czy ktoś się orientuje jak agencja weryfikuje ten wymóg, czy bierze pod uwagę rodzaj pracy albo rodzaj hodowli?

co do ilości wniosków, na pewno będzie ich dużo, ale myślę, że spora część nie zdaje sobie sprawy że nie spełnia wszystkich wymogów, choćby tego z okresem posiadanie ziemi, szkoda, że nie ma jakiegoś wymogu związanego z budynkami i sprzętem bo odpadliby wtedy cwaniaki co pobiorą dzierżawy pod MR a z rolnictwem nie mają nic wspólnego

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszalu    2

Tak czyzyk85 dobrze rozumiesz. Po 5 latach Twoje ESU, nie może być mniejsze niż przykładowe 10 ESU. Natomiast jeśli gospodarstwo w chwili składania wniosku nie posiada 4 ESU ( około 20 ha ornego) to musi je uzyskać np. poprzez zakup ziemi lub dzierżawę. Jeśli posiadasz zwierzęta to nawet mając 10 ha ornego + 15 sztuk bydła spełniasz wymóg 4 ESU. Najważniejsze, żeby po pięciu latach ESU nie było mniejsze od bazowego roku. Dlatego trzeba dobrze to przemyśleć, żeby teraz za dużo nie napisać tego ESU i się później martwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ranichy    0

twitam ja mam z żoną rozdzielnosc majatkowa i chce wziaść na nia pemie z tym proble,m ze nie chcas nam nasdac nr gospodarsWA. ja przed subem tez brałłem premie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

ranichy o MR może się starać osoba :

-Której małżonek nie prowadził działalności rolniczej, albo rozpoczął prowadzenie nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Zbyt wiele nie idzie zrozumieć, ale chyba skumałem sens postu powyżej i odpowiem - jeżeli już kiedyś brałeś MR, to drugi raz nie weźmiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adambarca    0

Witam. Mam umowe dzierżawy z datą 10,12,2012 - rozumiem ze okrez 15 miesiecy minął i nie przysłuh*je mi premia? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal7536    7

Póki co nie mam wykształcenia rolniczego, ale w przyszłości zamierzam zrobic jak skończe studia na polibudzie i w tym rozporządzeniu jest coś takiego:

4) wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie,”

To ten staż jak jest liczony ten staż???? Odkąd sie urodziłem mieszkam na wsi i mój ojciec prowadzi gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

było o tym już nie wiem ile razy, liczy się okres ubezpieczenia w KRUS jako domownik, najpierw czytać a potem pytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Antoni84    0

mam problem z wypełnieniem tabeli 3,4 i 3,5 roczny obrót stada dla okresu bazowego

moje stado to 220 szt warchlaków zakupionych i później wszystkie sprzedane jako tuczniki i tak w kółko

jednocześnie kupione i sprzedane później i tak 3-3,5 razy w roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamboleo100    0

Witajcie,

 

W jakiej kolejności jest najlepiej aplikować o dotacje z MR i MGR, przy założeniu, ze załapie sie w kazdym z nich na dofinansowanie?

Jak dostanę z MR to czy mogę starac sie o MGR? Moze jest jakis okres karencji?

A może jest na odwrót - jak dostanę z MGR to o Młodym Rolniku mogę zapomnieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

a słuchajcie jak to jest z przepisaniem gospodarstwa, kiedy je przepisac teraz czy po tym jak otrzymam decyzje ze dostaje premie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj