Skocz do zawartości

Polecane posty

WHATEVER
Wybrane dla Ciebie

adam0122    6

Sądzę, że posiadam dosyć potwierdzone informacje i chciałbym przerwać niektóre spekulacje co do wysokości premi i formy oceniania gospodarstwa.

Pierwsze jeśli będzie tegoroczne rozdanie (po starych zasadach bo kasa jest z programu 2007-2013) to premia wyniesie 75 tys.

Po drugie wniosku będą oceniane tak jak w 2011 roku czyli na zasadzie punktów za wielkość gosp. i za wykształcenie rolnika.

Po trzecie w sprawie opłacania krus to będzie tak jak pisze The1mati1.

Założenie własnej działalności prawdopodobnie nie powoduje wstrzymania wypłaty premi, przecież w końcu nawet można dostać kase na działalność poza rolniczą, ważne żeby działalność założyć po ropaczeniu wniosku o MR.

Informacje z fachowej prasy, które do tej pory w 99% się sprawdzały.

Osoby poważnie zainteresowane zachęcam do poczytania regulaminów MR na stronie agencji i na stronie ministerstwa, a nie mulenie na forum i zdawkowe pytanie o poszczególne rzeczy. Trzeba troszkę czasu poświęcić poszukać i wiadomo że tam znajdzie się wairygodne informacje.

marcin1832    3

adam0122

masz rację,a sporo ludzi zasmieca temat i czeka na łatwa kasę,jak kogos pasjonuje rolnictwo i z tego żyje to znajdzie odpowiednie informacje na temat,jak wczesniej pisałem polecam miesiecznik top agrar :rolleyes:

•  

Wiadomość z agroFakt.pl

AOC17    0

Do tego jest forum,żeby wyrażać własne opinię i się nimi dzielić z innym użytkownikami.

Poszedłem za poradą adam0122 i znalazłem,że młodzi rolnicy przez 5 lat będą dostawać o 25% większe dopłaty bezpośrednie od pozostałych. Polecam poczytanie o tym temacie na stronie ARiMR

szaman1    38

ja mam srednie gospodarsteo (50ha) ale jeszcze niestety tata nie korzystał z żadnych programow... ja po szkole tez chcialabym isc gdzies do pracy, oczywiecie powienej z moim zawodem. ale jesli wezme mlodego rolnika nie bede mogla pracowac przez 5 lat..;/ takze zastanawiemy sie nad opcja czy najpierw na ojca bedziemy brac, czy od razu na mnie na niego ;)

Według mnie lepsza będzie ta druga opcja bo nie wiadomo jak długo jeszcze te programy będą

Blondynka    370

tez tak chyba zrobie ;) poniewaz mam takiie samo zdanie, lecz tak i tak trzeba bylo myslec predzej ;)

adam0122    6

Z tymi wyższymi dopłatami to prawda, ale żeby ktoś tego źle nie zrozumiał to przysługiwać mają one podobno wszystkim rolnikom którzy nie ukończyli 35 lat.

I te pieniądze to dopiero na nowych zasadach z rozdania 2013-2020, czyli po 2015 roku

alero099    0

Czyli jeśli bedzie teraz młody rolnik ze starego program 07-13 to te 25% więcej do dopłat tych Młodych Rolników sie nie bedzie tyczył tak?

szaman1    38

Z tymi wyższymi dopłatami to prawda, ale żeby ktoś tego źle nie zrozumiał to przysługiwać mają one podobno wszystkim rolnikom którzy nie ukończyli 35 lat.

I te pieniądze to dopiero na nowych zasadach z rozdania 2013-2020, czyli po 2015 roku

Osobiście mam 21 lat, ale nie rozumiem dlaczego me się dyskryminować rolników którzy ukończyli 35 lat ???

Chyba że chodzi o to by zachęcić młodych

lukasz222    2353

To tylko zachęci do odebrania paru procent z dopłat starszym rolnikom i dziadków oddających 5 ha w dzierżawę za dopłaty do przekazywania ziemi wnuczkowi - słowem nic dobrego.

holeryk    0

Niemogłabyś pracować przez 1 rok a nie 5 także nie jest źle. Niedawno zostało to zmienione...

A jeśli pracuje na umowę o dzieło i nie mam kompletnie nic wspólnego z ZUSem ? przy MR to przejdzie ?

farmer_89    7

czy te 25 % dostana tylko ci którzy otrzymali premie MR czy tez ci rolnicy którzy nie brali premii a gospodarstwo obieli i maja poniżej 35 lat? i jaki trzaba mieć areal żeby dostać te 25% bo slyszlem ze sa jakies ograniczenia

adam0122    6

O umowe o dzieło powinno przejść, odnośnie tych 25% więcej do dopłat to piszę jeszcze raz wyrażnie, że mają dostać wszyscy rolnicy którzy nie ukończyli 35 lat i tak ten system na zachęcić do przekazywania gosp. młodym, a młodych do objecia gosp..

lukasz222    2353

Cytat ze strony ARiMR:

"Inną nowością będzie zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Na ten cel zostanie przeznaczona pula 2% z całości budżetu dopłat na lata 2014-2020 wynoszącego w Polsce ok. 5 mld euro. Jak się przewiduje, w związku z tym młodzi rolnicy dostaną dopłaty większe o 25% w stosunku do pozostałych beneficjentów tych płatności. Pieniądze z tej puli będą kierowane przede wszystkim do gospodarstw mających areał nie większy niż wynosi średnia krajowa (w Polsce jest to ok. 10 ha). To rozwiązanie ma służyć temu, by młodzi rolnicy mieli więcej środków na inwestowanie i rozwój."

Czyli pieniądze pójdą do najmniejszych, z których niewielu da rade cokolwiek na rynku zwojować.

adam0122    6

Ja z kolei słyszałem o interpretacji, że duży też dostanie zwiększoną dopłate, ale właśnie do tych np. 10 ha jeśli jest taka średnia wojewódzka, a do reszty hektarów normalną stawkę.

szaman1    38

Cytat ze strony ARiMR:

"Inną nowością będzie zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Na ten cel zostanie przeznaczona pula 2% z całości budżetu dopłat na lata 2014-2020 wynoszącego w Polsce ok. 5 mld euro. Jak się przewiduje, w związku z tym młodzi rolnicy dostaną dopłaty większe o 25% w stosunku do pozostałych beneficjentów tych płatności. Pieniądze z tej puli będą kierowane przede wszystkim do gospodarstw mających areał nie większy niż wynosi średnia krajowa (w Polsce jest to ok. 10 ha). To rozwiązanie ma służyć temu, by młodzi rolnicy mieli więcej środków na inwestowanie i rozwój."

Czyli pieniądze pójdą do najmniejszych, z których niewielu da rade cokolwiek na rynku zwojować.

Czyli jak ktoś zamierza korzystać z młodego to i tak nic nie dostanie bo 10 ha to za mało by załapać się na MR

holeryk    0

Czyli jak ktoś zamierza korzystać z młodego to i tak nic nie dostanie bo 10 ha to za mało by załapać się na MR

Ja mam dokładnie 11,5 hektara. To znaczy że nie mam szans na MR ?

maniek20    71

to ja mam pytanie na które nikt niezna odpowiedzi prawdo podobnie czy jak sie bierze sie MR to czy musi sie bradzi do tych pól dopłate czy wystarczy umowa notarialna na 10 lat z wałascielem pola i on bierze dopłate

Edytowano przez maniek20

adam0122    6

W tym roku może dostaniesz (bo na starych zasadach liczy się średnia dla kraju która wynosi 10,5 ha) zależy czy uzbierasz odpowiednią liczbę pkt, a pkt zależą od średnik pow. wojewódzkich gospodarstwa ( w jednych 21 ha, a w innych wojewódzctwach 3,6 ha)

W starym rozdaniue wystarczy umowa dzierżawy na 10 lat notarialna lub z datą wiarygodną. w nowym umowa tylko z instutucjami skarby państwa.

maniek20    71

adam0122 dzięki za odpowiedzi z tego co pamientam to do średniej krajowej to do 3 lat od podpisania umowy musi sie dorobic

Ja mam konkretne pytanie bo w 2005 zostało mi odpisane ale nie byłem jeszcze pełnoletni a w 2007 mam kolejny akt notarialny jako pełnoletni i teraz mam pytanie czy ja moge sie ubiegać o młodego rolnika czy już za późno

ja mam srednie gospodarsteo (50ha) ale jeszcze niestety tata nie korzystał z żadnych programow... ja po szkole tez chcialabym isc gdzies do pracy, oczywiecie powienej z moim zawodem. ale jesli wezme mlodego rolnika nie bede mogla pracowac przez 5 lat..;/ takze zastanawiemy sie nad opcja czy najpierw na ojca bedziemy brac, czy od razu na mnie na niego ;)

a dokładniej to możesz od razu zacząć pracę poza rolnictwem, tyle że przez pierwsze 12 m- cy musisz opłacać składkę KRUS, czyli najpierw możesz zatrudnić się w oparciu o umowę-zlecenie, a później jeżeli pracodawca zaproponuje przejść na pełen etat, miałem podobną sytuację.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?