Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hubertuss    492

jeśli jestes na krusie (chyba że coś ostatnio się zmieniło) od 2 czy 3 lat nie pamietam. Mozesz podjąć dodatkową prace (jest limit dochodów jakie możesz osiągnac ale to mozna łatwo obejsc) nie płacisz dodatkowego ubezpieczenia wielu rolników tak dorabia. Bedąc na krusie pracowac na czarno zawsze możesz tez wielu tak robi. Bedąc w zus masz ograniczony dostęp do programów unijnych i ot mi chodziło w jedna strone można w druga nie.

marco1    0

Ja przeczytalem tylko ze jesli podejmie sie jakas prace bedac na KRUSie to automatycznie przechodzi sie na ZUS wypadajac z KRUSu. Jesli w swiadczeniu MR jest obowiazek placenia KRUS przynajmniej przez 5 lat, a zacznie sie gdzies pracowac to pewnie wtedy bedzie trzeba zwrocic cala kwote otrzymana wlacznie z odsetkami ze nie spelnienie wszystkich warunkow.

TU pojawia sie problem wlasnie. Czlowiek chce dorobic ale nie moze, a zeby utrzymac sie na poczatku z samego gospodarstwa to trzebaby je przejac w swietnym stanie, a to bardzo zadko sie zdarza....

Mam rozumiec ze wszyscy ktorzy skorzystali z MR nigdzie nie pracuja? nie chce mi sie w to wierzyc....

hubertuss    492

Byc moze zmieniły sie przepisy wczesniej można było pracowac na krusie dodatkowo (działanośc gospodarcza) jesli osiagało się dochody do pewnego limitu. Co kwartał trzeba bylo do krusu nosic zaswiadczenia o dochodach z urzędu skarbowego jak nie zaniosłes wywalali z krus. Co do pierwszej czesci twojej wypowiedzui masz racje jak cie wywala z krus bedziesz musiał zwrócic pieniadze. Co do przepisów tworzonych w Polsce nie tylko w tym przypadku to nie będe komentował.

W twojm przypadku mozna po studiach isc na krus odpekac te 5 lat i dopiero szukac pracy jeśli masz z czego życ dodatkowo. Chociaż po 5 latach od skończenia studiów bez praktyki w zawodzie bedzie ciężko prace znaleźć. Mi szkoda pracy aby sie z niej zwalniac. Swoja droga dziwny przepis albo ktos prowadzi gospodarstwo albo nie bo po 5 latach możesz sprzedać wszystko i machnąc na to ręka.

Wiadomość z agroFakt.pl

mikid    0

chciałbym sie dowiedziec czy po szkole zawodowej zawud rolnik mogę przejąc gospodarstwo i czy moge sie załapac na dofinansowanie dla młodych rolnikuw??

cyfral    0

Niestety prawda jest bolesna dla pracujących bądź chcących podjąć pracę przyszłych "młodych rolników" - premia nie dla was...praca lub podjęcie pracy na umowę o pracę - powoduje obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, ponadto - ponoć nawet umowa zlecenie dla Krus-owca powoduje czasowe (na okres trwania umowy) wyłączenie z krus. Jedynym wyjściem dla was jest własna działalność gospodarcza podczas ubezpieczenia w KRUS (to z kolei możliwe dopiero po 3 letnim stażu w krusie) - a z drugiej strony jak juz bedziecie 3 lata w krusie po wzieciu młodego rolnika - wtedy spokojnie mozna isc do pracy...;-) bo o ile dobrze pamietam - to młody rolnik wymaga 3 letniego stazu w krus po uzyskaniu premii. Chyba że się coś zmieniło - tu mogę być NIE na bieżąco. Pozdrawiam

marco1    0

Niestety prawda jest bolesna dla pracujących bądź chcących podjąć pracę przyszłych "młodych rolników" - premia nie dla was...praca lub podjęcie pracy na umowę o pracę - powoduje obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, ponadto - ponoć nawet umowa zlecenie dla Krus-owca powoduje czasowe (na okres trwania umowy) wyłączenie z krus. Jedynym wyjściem dla was jest własna działalność gospodarcza podczas ubezpieczenia w KRUS (to z kolei możliwe dopiero po 3 letnim stażu w krusie) - a z drugiej strony jak juz bedziecie 3 lata w krusie po wzieciu młodego rolnika - wtedy spokojnie mozna isc do pracy...;-) bo o ile dobrze pamietam - to młody rolnik wymaga 3 letniego stazu w krus po uzyskaniu premii. Chyba że się coś zmieniło - tu mogę być NIE na bieżąco. Pozdrawiam

Chyba masz racje ale znam goscia ktory chyba w 1 naborze na renty strukturalne przejal gosp i przeszedl na krus a mimo to nadal pracuje normalnie. Korzysta z tego ze te 2 instytucje sa jednak nie polaczone i nie wiedza o tym... A taki sam wymog z krysem jest w MR i w strukturze wiec sa ta podobne sprawy.

cyfral    0

Tu istotny jest fakt, iż w pierwszym naborze to było możliwe ze względu na nieprecyzyjne przepisy oraz zaswiadczenia z Krus. ponadto, w pierwszym naborze oraz także pozniejszym ani w rentach ani w MR nie było obowiazku pozostania na krusie po wzieciu premii.

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

kat    7

Jak to jest dokładnie z tym wykształceniem? trzeba mieć skończone technikum rolnicze i świadectwo w ręce czy zdać egzamin zawodowy i mieć tytuł technika rolnika?

qba333    9

75 tys podobno juz weszlo tak?? A jak z tymi dzierzawami od osob prywatnych?? To tez przeszlo czy nie??

pawelek    0

Jak to jest dokładnie z tym wykształceniem? trzeba mieć skończone technikum rolnicze i świadectwo w ręce czy zdać egzamin zawodowy i mieć tytuł technika rolnika?

Świadectwo ukończenia szkoły nie jest równoznaczne z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Rozporządzenie mówi o tym, że należny posiadać TYTUŁ ZAWODOWY a dziś na świadectwie ukończenia technikum nie ma o tym słowa(nie wiem jak było kiedyś) Musisz zdać egzamin zawodowy, który wg różnych opini jest trudniejszy od matury(wyższy próg zaliczenia) powodzenia :lol:

TomCase    1

Na egzaminie zawodowym praktycznym i teorytycznym chyba do zaliczenia jest mninimum 85% poprawnie rozwiazanego zadania.

Pomidor    0

Na egzaminie zawodowym praktycznym i teoretycznym do zaliczenia jest minimum 75% a nie 85 ale jeśli ktoś ma gospodarstwo w domu to i bez nauki powinien na tyle napisać :lol:

TomCase    1

A to cos sie zmienilo z tym progiem na zdalanosc? Bo pamietam napewno za na praktyczny bylo na zdanie 85% a zdawalem w 2008roku. to moze na teoretycznym jest 75%...

piotr6340    0

Świadectwo ukończenia szkoły nie jest równoznaczne z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Rozporządzenie mówi o tym, że należny posiadać TYTUŁ ZAWODOWY a dziś na świadectwie ukończenia technikum nie ma o tym słowa(nie wiem jak było kiedyś) Musisz zdać egzamin zawodowy, który wg różnych opini jest trudniejszy od matury(wyższy próg zaliczenia) powodzenia :lol:

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd lepie zapoznaj się z rozporządzeniem a dokładnie z Załącznikiem które jest do niego ( wykaz zawodów które dają wykształcenie rolnicze i jaki papierek je daje)i pisze dokładnie Wykształcenie średnie Dokumentem potwierdzajàcym posiadanie wykształcenia rolniczego > Średniego — jest Świadectwo lub dyplom ukończenia

szkoły kształcącej w zawodzie wymienionym w ust. 2;

A dokładnie masz tu wszystko ładnie opisane http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/544/Rozp_USMR_260309_a.pdf

versus    16

Chyba wystarcza świadectwo ukończenia szkoły. Kolega nie zdaje matury i nie podchodzi do egz zawodowego, a we wrześniu mija mu czas na uzupełnienie kwalifikacji. Tak było na starym MR przynajmniej.

Co do zawodowego(progi zdawalności):

część pisemna:

-częśc z przed. zawodowych-50%

-częśc z zagadnień ekonomicznych-30%

część praktyczna-75%

I tak jest od wieeeeeeeeeeeeeeeelu lat. Są starania nauczycieli o obniżenie progu na praktycznym, jednak władze trwają przy swoim twierdząc, że technik musi mieć fach w ręku a te 75% to minimum dla pewności. Wcale łatwo nie jest osiągnąć ten próg. Część pisemna to banał, ale praktyczna wymaga trochę sprytu(bo to głównie chodzi o umiejętne wykorzystywanie informacji) :lol:

marco1    0

a zaoczna szkola dla doroslych policealna, czyli trzeba miec swiadectwo z liceum daje wyksztalcenie srednie zawodowe? Czy nie? bo jesli tak to wystarczyloby z tamtad tylko swiadectwo...

kat    7

Dzięki :P .

Ja akurat mam egzamin zawodowy zdany bodajże na 92%. Ale pytałem nie dla mnie :) .

pawelek    0

a zaoczna szkola dla doroslych policealna, czyli trzeba miec swiadectwo z liceum daje wyksztalcenie srednie zawodowe? Czy nie? bo jesli tak to wystarczyloby z tamtad tylko swiadectwo...

z w/w rozporządzenia wydaje mi się, że tak

przemoxx90    0

no właśnie wczoraj dzwoniłem do ARiMR w Kielcach i powiedzieli mi że jeśli jestem studentem studiów dziennych to nie mogę skorzystać z premii na młodego rolnika...czy to prawda?? da się to w ogóle jakoś obejść. Skąd będą wiedzieć że jestem studentem studiów dziennych jeśli zapisze się do szkoły policealnej zaocznej w celu uzyskania wykształcenia technik rolnik i takie zaświadczenie im przedstawię jeśli będą się pluć co o tym myślicie???

kissmy...    57

zadzwoń proszę jeszcze raz i zapytaj się o podstawę prawną, a wcześniej o godność danego urzędnika

pawelek    0

to ten urzędas w Kielcach nie zna dokładnie przepisów. Mi w kilku źródłach mówili, ze to w niczym nie przeszkadza, ba możesz być nawet uczniem szkoły śerdniej

beny862    0

Witam!

MAm do was pilne pytanie.Jak jest z tymi wykształceniam.Mam ukończone technikum mechaniczne i czy to łapie sie?z góry dziekuje

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?