Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Każdy gada inaczej rozmawiałem z P. Dobrowolskim z ARiMR i on twierdzi że żaden rzeczoznawca nie musi robić wyceny. Nie wiem kogo słuchać a po drugie to jeden drugiego w błąd wprowadza ktoś coś gdzieś kiedyś słyszał 5 przez 10 i pierdaczy.

lekturka....

W odpowiedzi na e-mail z dnia 19 października br., informuję, że warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu  młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. (Dz.U. z 2014 r, poz. 201, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”.

Obszerną informację na temat sposobu dokumentowania wydatków przez beneficjenta premii dla młodych rolników zawarto w materiale pt. „Wymagania dotyczące dowodów potwierdzających poniesienie wydatków w ramach działania PROW 2007-2013 „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Jest on dostępny na stronie internetowej Agencji (www.arimr. gov.pl > Wdrażane programy > PROW 2007-2013 > „Ułatwianie startu młodym rolnikom” > Dokumenty niezbędne do ubiegania się o pomoc > 10. Wymagania (…).

Wspomniany wyżej materiał szczegółowo omawia rodzaje dowodów zakupu jak i dowodów zapłaty oraz wskazuje dokumenty dodatkowe, jakie należy przedstawić, rozliczając 70% kwoty premii dla młodych rolników. Ponadto zawiera wiele innych, użytecznych dla beneficjenta informacji.

Odnosząc się do  warunków nabycia sprzętu używanego, informuję, że odesłanie w przepisie § 18 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia do katalogu kosztów kwalifikowalnych w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” ma na celu wskazanie rodzajów inwestycji, jakie młody rolnik może realizować i w zakresie których ma prawo udokumentować wydatkowanie 70% kwoty premii. Przepisy działania „Modernizacja…” w zakresie kosztów kwalifikowalnych stosuje się do beneficjentów działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” jedynie w odniesieniu do rodzaju kosztów, czyli zakresu rzeczowego. Wszelkie pozostałe wymogi i dodatkowe obwarowania dotyczące kosztów kwalifikowalnych w ramach działania ”Modernizacja…” (np. wiek nabywanego sprzętu używanego, zakup od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zakresie sprzedaży maszyn i urządzeń, konieczność rozliczeń bezgotówkowych w przypadku płatności przekraczającej 10 tys. zł, przedstawienie opinii rzeczoznawcy) mogą mieć zastosowanie jedynie do młodych rolników, którzy otrzymaną premię wniosą jako wkład własny do działania „Modernizacja…”, czyli do beneficjentów obydwu działań.

W świetle powyższego, jeśli młody rolnik nie jest beneficjentem działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, to zakup maszyny starszej niż 5-letnia nie jest przeszkodą w rozliczeniu kosztu jej zakupu, o ile na podstawie zgromadzonej dokumentacji można stwierdzić, że spełnione zostały przesłanki § 18 ust. 1 pkt 3 lit b)  oraz ust. 5, a także § 19 ust. 2 rozporządzenia. Maszyny używane powinny być w takim stanie technicznym, aby spełniały wymagania przewidziane odnośnymi normami bezpieczeństwa a także faktycznie mogły przyczynić się do realizacji biznesplanu. Ponadto, jeśli zostały zakupione od sprzedawcy, którego adres wskazany na fakturze lub dokumencie o równoważnej wartości dowodowej znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, powinny posiadać atesty lub certyfikaty, deklaracje zgodności lub inne równoważne dokumenty potwierdzające, że maszyny i urządzenia spełniają normy wspólnotowe.

Edytowano przez Frytek

Norbert_88    1

Dlatego tak jest bo nawet czytając te rozporządzenia (w moim przypadku tak było) nie wiesz do końca co autor miał na myśli słowami ze do rozliczenia maszyny potrzebna jest faktura lub INNE dokumenty, albo wydatki na inwestycje MOGĄ obejmować program " Modernizacja gospodarstw rolnych. Pytam  więc żeby nie wpaść na minę. Niestety co przypadek to inna historia.

Wiadomość z agroFakt.pl

freetaxi    282

Pytasz o nowy nabór z PROW 2014-2020 czy o stary?

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

Norbert_88    1

Czytałem oba. Jak również większość wyroków sądów, orzeczeń, komentarzy. Nigdzie nie natknąłem się, aby były jednoznaczne informacje dotyczące tej kwestii. Ciekawe czy jest to w ogóle uregulowane prawnie skoro każdy mówi co innego.Może ARiMR interpretuje to jak im w danej sytuacji wygodniej.

freetaxi    282

To jeszcze trzeba poczekać. Raczej nie spodziewałbym się jakiś konkretów do końca roku ale kto ich tam wie. 

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

kocur666    7

w sumie racja , raz zadzwonila do mnie babka bo nie bylo w dokumentach , nr aktu notarialnego czy jakos tam i nic nie byla wstanie powiedziec co i jak ;]

freetaxi    282

ARiMR ma czas do 180 dni od zakończenia naboru na wydanie decyzji.  

Ja też złożyłem wniosek 14 września nowy nabór i jak do tej pory robiłem juz raz uzupełnienie jestem po kontroli i teraz musze złożyć kilka wyjaśnien z tego co sie orientowalem w biurze powiatowym to decyzję maja byc mniej więcej w lutym lista to tu nie ma większego znaczenia bo tak wszystko jest prawie jasne a kolejność to i tak rozparuja biura powiatowe wiec będzie inna niż na listach wojewódzkich i kto ma 15 pkt i wszystko w miare w porządku to i tak wie ze dostanie ;)

freetaxi    282

Powierzchnię działek rolnych oraz zwierzęta (jeśli były deklarowane). 

Dokladnie tak jak kolega freetaxi napisał powierzchnia działek i uprawy jakie sa na konkretnej działce a mam jeszcze pytanie trochę z innej beczki jak jest z vatem ojciec brał wcześniej maszyny i rozliczal sie z vatu na zasadach ogólnych po przejęciu gospodarstwa ja tak samo będę sie rozliczal wiec co z tym vatem maszyn co ojciec brał ? Przejmuje jak by wraz z gospodarstwem zobowiązania vatu jakie miał ojciec ?

ciastek12    33

Skoro akceptują umowy kupna sprzedaży to dziwne ze musi to być firma a nie osoba prywatna. Dziwne to wszystko.

W rozmowie dzisiaj człowiek w ARiMR wyraźnie powiedział że akceptują umowę kupna sprzedaży z tym,że później należy opłacić podatek w urzędzie skarbowym.

Ja dostałem pisemna odpwiedż, że musi byc to firma a nie osoba prywatna. Interesowałem sie zakupem używanego ciagnika ale zrezygnowałem ponieważ nie moglem nigdzie sprawdzic czy dany egzemplarz był brany wczesniej na jakieś dofinansowanie. W samo oświadczenie handlarza nie wierze bo taki to wszystko napisze i podpisze zeby ciagnik sprzedać... Jak Tobie napisali ze akceptuja umowy to sie nie zastanawiaj tylko kupuj jak masz coś na oku. No chyba że ktoś z agencji przez tel Ci tak powiedzial i nie masz żadnej podkładki na to na pisnmie to nie ryzykuj.

freetaxi    282

Krzysiek będziesz mógł przejąć zobowiązania ojca jeśli chodzi o Vat

Krzysiek będziesz mógł przejąć zobowiązania ojca jeśli chodzi o Vat

Wielkie dzięki za odpowiedź rozumiem ze wtedy trzeba napisać odpowiednie pismo do urzędu skarbowego o przejęcie zobowiązań vat ?

freetaxi    282

Trzeba. 

kr9292    119

Dołączę do pytania. Jeżeli mój ojciec jest vatowcem i przekazał mi tylko cześć gospodarstwa i tez chciałbym być vatowcem to co musze zrobić?? Oswiadczenie o przejęciu zobowiązań wystarczy???

kobra89    66

Freetaxi pytanie co do vatu, dobra przejmuje zobowiązania ojca, ale on dalej chce byc na vacie ma troche ziemi na boku jeszcze i wiadomo 10 lat do renty i tez dalej chce sie rozliczac normalnie co z tym?

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

freetaxi    282

Miałem przypadek w tamtym roku gdzie młody rolnik dostał całe gospodarstwo i przejął zobowiązania VAT. O Twój przypadek Kobra89 podpytaj u księgowego lub w US bo ja nie mam aż takiej wiedzy odnośnie VAT. 

kobra89    66

Podziekował ;) zawsze trudne pytania zadaje  :D

Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

freetaxi    282

W tej chwili to nie nie kombinuj ze zmianami tylko czekaj na listę rankingową i decyzję. 

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez tomrolnik
      witam , mam takie pytanie , brał ktoś może z was quada za dotacje unijne jako mikrociągnik? Wiem , że jest taka możliwość ale jestem ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości . Może ktoś się spotkał z takim tematem i może sie wypowiedzieć . 
    • Przez kender25
      Witam, piszę po raz pierwszy na tym forum, ponieważ mam rozterkę, o której napiszę poniżej.
      Chciałbym najpierw powiedzieć że, jeśli to zły dział, to proszę powiedzieć, postaram się usunąć i dodać do odpowiedniego.

A więc niedługo dostanę dotację na młodego rolnika, i tutaj mam główną rozterkę.
      Czy pieniądze wydać na zetora majora z turem, czy udoskonalić stodołę i gospodarstwo.
      Jeżeli chodzi o ciągnik, to posiadam c330 z turem 1sekcja, oraz ursusa 1012, ale uznałem że  praca c330 z tym turem jest niezbyt wydajna, i łatwo idzie się zdenerwować, zastanawiałem się czy nie dodać 2 sekcji i stworzyć 2sekcyjny tur, ale czy pompa to uciągnie? Bo z 1sekcyjnym jest wymieniana mniej więcej co rok (wzmocniona). Dlatego postanowiłem że dobrym wyjściem będzie zetor major z ładowaczem.
      Druga strona medalu to stodoła, można ją podzielić na 3 części, pierwsza część to baloty ze słomą,(co prawda zawsze zostaje jeszcze słomy w stogu, ale dodatkowe są w stodole jak by co) 2 część to ziarna i śrutownik, a trzecią część podzielę jeszcze na dwie części, to znaczy w lewej części są baloty z sianem, a w drugiej na dole są byki, sztuk 15, a nad nimi również siano(jest klapa i od razu z góry do koryta się im zwala to siano. Ale chciałbym postawić silos, ze śrutownikiem ssącym, a w miejsce zboża(te obecne) wstawić baloty z sianem, a tam gdzie są teraz te baloty z sianem zwiększyć produkcję bydła do 24-30 sztuk.
      Stodołę można by odnowić, jest drewniana, ale jest wręcz w dobrym a nawet bardzo dobrym stanie. W miejscu gdzie są byki jest murowana.
      Tak więc mam sporą rozterkę czy postawić silos, zwiększyć hodowle byków, i zrobić stodołe z pustaków? Czy lepiej kupić zetora majora z turem?
      Temat ten chodzi mi bardzo długo po głowię, proszę o rady.
      Pozdrawiam.
    • Przez Pablo201_5
      Witam,
      Gdzie w Warszawie znajdę szkołę, która prowadzi darmowe kursy kwalifikacyjne? Szukałem w Internecie i chyba temat jest dosyć poważny bo narobiło się niepublicznych szkół oferujących takie kursy tylko za 100zł miesięcznie...

Mam wykształcenie średnie z maturą, teraz studiuję i mam prawo jazdy B.

Najlepiej żeby kurs był prowadzony w weekendy, w trybie e-elearningowym i oczywiście darmowy.

Podajcie jakieś informację na w/w temat i pomóżcie zasilić swoje szeregi- szeregi rolników :-)