Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

majkel207    18

dzwonili parę dni wcześniej, pytali o budynek ale nic nie sprawdzali

cichy wniosek jakoś na początku września składałem i jestem na Vacie, oni o wszystko pytali ogólnikowo i nie było by  problemu jak by czegoś nie było, dużo zależy od konkretnego przypadku, np kiedy się przejęło gospodarstwo, podstawa to akty notarialne, dyplom jak było wykształcenie i ubezpieczenie w krusie no i areał w przypadku mierzenia musi się zgadzać, reszta to szczegóły

lukaszpuk86    0

Cześć, mam takie pytanie: czy młody rolnik może pracować na umowie o dzieło ?? pytałem sie w KRUS i tam mówią, że nie ma probelmu.

Wiadomość z agroFakt.pl

Zygmunt1991    2

A wiadomo coś w sprawie tego rozporządzenia? Ja składając wniosek na młodego miałem już zwierzęta na siebie i nie wiem czy już się coś wyjaśniło w tej sprawie czy Komisja Europejska zatwierdziła te zmiany?

sony87    0

Pisalem ju o tym. Zarówno młody jak i stary rolnik będący na KRUS może pracować na umowę o dzieło bez ograniczeń.

Mns-lewy    0

A czy moze prowadzić inna działalność jak np firma budowlana ale nie w naszym kraju? Pytam czysto teoretycznie

Edytowano przez Mns-lewy

Maksu    0

A czy moze prowadzić inna działalność jak np firma budowlana ale nie w naszym kraju? Pytam czysto teoretycznie

Zasada jest taka, że przez rok masz być na KRUS z mocy ustawy, a z mocy ustawy jesteś w KRUS tylko wtedy, gdy prowadzisz działalność rolniczą, ale nie podlegasz ubezpieczeniu w ZUS, bo obowiązek ZUS wyprzedza obowiązek KRUS i go wyłącza, dlatego bez problemu możesz wykonywać pracę w oparciu o umowę o dzieło (nie jest oskładkowana ZUS). Jeszcze jednym rozwiązaniem jest umowa o staż, która też nie podlega oskładkowaniu, ale u jednego pracodawcy możesz być maksymalnie 3 miesiące na umowie o staż i na taką umowę mogą być zatrudnione osoby przed 30 rokiem życia (dotyczy chyba też tylko absolwentów wyższych uczelni, ale nie jestem pewny).

Co do prowadzenia działalności gospodarczej za granicą, to na panuje unijna zasada, że podlegasz tylko jednemu ubezpieczeniu i jest to ubezpieczenie miejsca wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo masz obowiązek zgłoszenia w KRUS takiej pracy lub wykonywania działalności gospodarczej, KRUS w takim przypadku wydaje decyzję czy pozostajesz w KRUS czy podlegasz ubezpieczeniu w innym kraju. Ja bym nie liczył, że w tym KRUS się zostanie.

molibdenowy    0

co do pracy a młody rolnik, może być też umowa zlecenie nie przekraczająca 875zł brutto (połowa minimalnego wynagrodzenia bodajże) sam jestem tak zatrudniony i krus bez problemu ubezpieczył.

Mns-lewy    0

jesli jest obowiązek poinformowania KRUS o działalności w innym kraju a ktoś np jest w KRUS 3 lata i nie poinformował ze prowadzi działalność to jaka kara obowiązuje? Czy KRUS lub inny urząd jest w stanie uzyskać takie informacje z innego kraju? Znam pare osób tak działajacych od paru lat i narazie zero problemów, ale żadna z nich nie korzystała z żadnych programów pomocy. Pewnie dlatego ze w żadnym państwie nie wiedza co sie dzieje w drugim.

jaroWM    26

co do pracy a młody rolnik, może być też umowa zlecenie nie przekraczająca 875zł brutto (połowa minimalnego wynagrodzenia bodajże) sam jestem tak zatrudniony i krus bez problemu ubezpieczył.

ja też tak pracuję - mówili w Krusie, że dużo ludzi na takie umowy robi i nie ma problemu, tylko trzeba zgłosić ten fakt do nich.

Witam wszystkich,
Mam pytanie ponieważ za dotacje z Młodego Rolnika 2007-2013 chciałbym kupic deszczownie, ale odwiert do wody jest na działce rodziców ponieważ jest to najbardziej optymalne miejsce do podlania jak największej ilości pola. I tutaj moje pytanie jakie dokumenty musze przedstawić żebym mógł zakupić deszczownie za pieniądze z premii? powinienem mieć jakies prawo do odwiertu tak ?
Druga kwestia jest taka, jeżeli jestem Vatowcem to 70k zł rozliczam netto czy brutto ?

Zoch    4

Ja także mam pytanko.2 tygodnie temu zlożyłem wniosek o płatnośc.Do tej pory nie dzownili,nic nie przysłali z AriMR.Jak myślicie mogę być już raczej pewny,że dostanę premię?Pytam bo mam trochę sprzętu do kupienia w dobrej cenie i chciałbym na dniach go zakupić.

A tak na marginesie to dostał ktoś z was już premię na konto? :D

freetaxi    170

Czym się tu przejmować. Spełniłeś warunki, złożyłeś wniosek o płatność. ARiMR wypłaci Ci premię do 60 dni. 

Unexpected    7

MR 2014

21.09.2015- złożony wniosek o płatność, wraz ze zmianą wniosku o przyznanie pomocy i biznesplanu

Dzisiaj dostałem pismo z dnia 23.09.2015, iż dyrektor wyraża zgodę na zmiany.

Czyli w ciągu 2 dni została wydana decyzja zatwierdzające zmiany, uważam że w bardzo szybkim czasie.

darek901215    0

A to możesz mi podać przykłady tych szkoleń czy usług? Bo ją też je deklarowałem ale otrzymałem ostatnio telefon z agencji że muszę je zmienić na inne do 6 października i chciałbym wiedzieć jakie wy pisaliścię. Dodam że mam produkcję roślina (zboża) oraz trzodę.

freetaxi    170

Nie ma katalogu takich szkoleń i usług doradczych. Najciekawsze jest to, że w jednym BP do wpisanych przeze mnie we wnioskach nie mają zastrzeżeń. A na drugim końcu Polski już tak :)

Maksu    0

Sprzęt mogłeś już kupić w tamtym roku w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy. I taką inwestycję można rozliczyć. 

freetaxi,

możesz doprecyzować? Chodzi mi o nabór MR w tym roku - złożyłem wniosek i czekam na decyzję. Mogę kupić sprzęt po otrzymaniu decyzji, a przed wypłatą premii? Nie będzie problemu w Agencji z rozliczeniem? 

freetaxi    170

Jeśli chodzi o nabór z 2014 to mogłeś zrobić inwestycję w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy, czyli w tamtym roku i Agencja rozliczy Ci ją. 

daremw    128

Ale jak to jest z tegorocznym naborem?
U mnie w biznesplanie wpisana jest pierwsza inwestycja 2015/2016. I na razie nikt nic nie mówił że tak nie może być. Tak dla jasności inwestycja ta już pół roku temu wykonana tylko faktura nie wystawiona.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez Koksu101
      Witam.Nie długo przejmę gospo po moim ojcu będe starał się o dopłaty na młodego rolnika mieszkam w woj Lubelskim
      i mam kilka pytani.

1 co muszę spełniać aby dostać dopłaty na MR
      2 czy jest określona ilości ha
      3 ile pieniędzy dostanie
      4 i czy mogę wydać to na co chcę czy muszę wydać na gospo
      5 gdy kupie maszynę typu ciągnik pług czy muszę mieć na to fakturę
    • Przez largo8999
      Witam,

Panowie proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy kontakt z tym forum.

Chciałbym prosić o rade, nie wiem czy to dobre miejsce, ewentualnie zostanę skorygowany.

Chodzi nam po głowie uruchomienie gospodarstwa ekologicznego. Mamy zamiar uprawiać głównie zioła, przy czym nie chodzi o specjalizację w konkretnym gatunku, ale o uprawę różnych. 
      Chcemy zakupić gospodarstwo rolne o pow między 5 a 10 ha.

Zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie w tym temacie oraz czy są jakieś przesłanki lub przecieki ws nowych dotacji dla młodych rolników na 2015 rok, oraz czy ktoś z Was przeprowadzał transakcję zakupu całego gospodarstwa.

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    • Przez Mosull
      Witam wszystkich.

Szukam osób, z którymi mógłbym przeprowadzić ankiety na temat innowacji w rolnictwie.
      Ankieta jest w miarę krótka i wypełnienie jej nie powinno zająć więcej niż 30 min.
      Badania są prowadzone wspólnie z UR w Krakowie. Oczywiście są one anonimowe.

Jednak są obostrzenia dotyczące grupy docelowej.
      Ankietowani muszą to być osoby korzystające z działania "Ułatwienie startu młodym rolnikom"  w okresie 2007-2014. Czyli każdy kto otrzymał premię lub ma ją otrzymać będzie odpowiednim ankietowanym (osoby z naborów od 2008 do 2014). Dodatkowo muszą to być osoby z Małopolski.

Jeśli by ktoś miał ochotę z Was pomóż mi byłbym ogromnie wdzięczny. Zainteresowane osoby mogą pisać w tym temacie lub do mnie na priv, a ja już wszystko wyjaśnie dokładnie
    • Przez Bercik92
      witam urząd pracy pomaga założyć własną działalnosc gospodarcza i daje tam kilkanascie tys zł czy znacie albo macie jakies pomysły aby mozna było by założyc działalnosc gospodarcza związaną z rolnictwem z dofinansowaniem?