Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Developers    0

Witam!!

 

Będę miał 20 lat już nie długo i kończe szkołę zawodową w tym roku. Mam 13h pola. I moje pytanie czy mogę się starać o do tację dla młodego rolnika? Czy nie? Co musowo spełnić żeby np dostać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Camel7771    0

Noi mamy kolejny podatek... Dziś przyszło mi pismo z KRUSU że rolnik który ma powyżej 6 ha będzie co miesiąc płacił 1 zł. od ha. Także państwo zrobiło nam niespodziankę :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian1025    56

a ile wynosi srednia wojewódzka w warminsko mazurskim ?? bo jak jest wieksza od średniej krajowej to czy nie trzeba osiągnąć wielkości gospodarstwa z wielkości wojewodzkiej ???

Jeśli w danym województwie srednia jest mniejsza od krajowej to liczy sie krajowa, jesli wojewódzka jest wieksza(jak w Twoim przypadku) to liczy sie wojewódzka. Poprostu zawsze liczy sie ta która jest wieksza, krótko mówiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

 

 

tak nauke skończyłem w maju 2011 po maturach. Gospodarstwo mam od wrzesnia 2010. Czyli agencja za dzień rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa uznaje mi maj 2011 ??

 

tak z tego wychodzi ale zawsze możesz zadzwonić na infolinie i tam Ci dokładnie powiedzą od kiedy

 

Noi mamy kolejny podatek... Dziś przyszło mi pismo z KRUSU że rolnik który ma powyżej 6 ha będzie co miesiąc płacił 1 zł. od ha. Także państwo zrobiło nam niespodziankę :lol:

 

To chyba nie taka aż niespodzianka... jakieś 2-3 tygodnie temu albo nawet i miesiąc rząd to wprowadził a Prezydent podpisał nowelizację ustawy... trochę trzeba być na bieżąco z tym co się w okół Nas dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemasboss    3

Mam takie pytanie. Jak podpisujecie umową dzierżawy pola w gminie przy wójcie lub zastępcy wójta to jak potem robicie z podatkiem? Mam na umowie pieczątki gminy ale teraz trzeba to zanieść do gminy żeby podatek naliczyli czy jak? Czy można to też zrobić bez tego podatku?

Nie wiem jak jest w twojej gminie ale w mojej to i tak naliczają na właściciela pola mimo że mam umowę sporządzoną w starostwie i na której napisane jest że dzierżawca ponosi koszty związane z użytkowaniem gruntu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

po dostaniu kasy składając zmiane BP umowy dzierżaw tych co nabyłem po złożeniu wniosku nie są z datą pewną i nie są na 10 lat (na niektóre będe brał dopłaty) to ujmować je w BP? a i jak z podatkiem rolnym wrazie kontroli bo w mojej gminie to co mam swoje i dzierżawe podatek jest na mnie a w sąsiedniej gminie mam w dzierżawie od wujka na krus i podatek przychodzi na niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian1025    56

 

 

tak nauke skończyłem w maju 2011 po maturach. Gospodarstwo mam od wrzesnia 2010. Czyli agencja za dzień rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa uznaje mi maj 2011 ??

Z mojego przykładu powiem Ci że liczy sie data przejęcia,tj. data wystawienia aktu notarialnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

wiadomo cos juz o żóltej liscie z MR2011? bo kurcze na decyzje sie doczekac nie moge :|

 

wedlug mnie powinni to załatwic jak najszybciej a nie ograniczać wnioskodawców, robia nadzieje bynajmniej ja taką mam ale w koncu ileż mozna czekac a odzewu ZERO :(

przyslali pisemko czekac do czerwca i zadowoleni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

narazie pozostaje nam uzbroić się w ciepliwość... choć wiadomo że mogli by trochę przyspieszyć..

 

http://www.bip.minro...x?item_id=46009

powyżej jest projekt ministerstwa rolnictwa który zawiera zmiany przyznawania Premi oby tylko szybko wszedł w życie to jest szansa na to że się załapiemy...

Edytowano przez karol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek2405    0

Tak to niestety jest z tą "żółtą listą" że wszyscy dają sobie czas a dla nas to nic dobrego, ponieważ do połowy maja składa sie wnioski o dopłaty a do tego czasu pewnie nie zdążę przejąć ziemi jak to dalej tak powoli pójdzie. Wniosek złoży poprzedni właściciel, a to Młody Rolnik powinien brać dopłaty i już czuję, że będzie sie trzeba z tego długo tłumaczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

z tego co wyczytałem z rozporządzenia umieszczonego przez @karol wynika:

 

iż ARiMR ma 14dni na podjecie decyzji kto dostanie premie a kto nie :| od czasu wprowadzenia rozporzadzenia w życie a to nie wiadomo kiedy zostanie ustalone

 

a kolejna rzecz to co mnie martwi :( " Dzięki projektowanemu "uwolnieniu" budżetu działania i wprowadzeniu ogólnopolskiej kolejności przysługiwania pomocy możliwe byłoby sfinalizowanie zdecydowanej większości wniosków oczekujących obecnie na wsparcie"

 

A wiec nie WSZYSCY bedziemy sie niestety cieszyć :(

 

A jeszcze jedno zauwazylem iż w tym rozporzadzeniu jest jeden haczyk osoby ktore przejeły gospodarstwa 18miesiecy temu nie beda mniec prawa do premi << ale tego nie jestem pewien bym musial jeszcze raz czytac a wiec zainteresowanych co do tego radze o przeczytanie!! Ale z drugiej strony "chyba" takich osób nie powino być

 

ps. elektryczny czajnik w urzedach powinien byc karalny :D brak tego urzedu znacznie przyspieszyl prace podległym Państwu instytucja

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

właśnie masz racje to młody rolnik powinien zlożyc wniosek o dopłaty dlatego powinni już tą liste opublikować i wysyłać decyzje... no ale to jest Polska... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ten projekt nie trzyma się kupy zrobienie listy krajowej z tych pkt co mamy teraz jest krzywdzące. Bo ilość pkt była przyznawana według średniej wielkości w danym województwie. Wiec teraz powinni zmienić system przyznawania pkt a nie.

Ci którzy są z województw gdzie jest wysoka średnia będą pokrzywdzeni.

 

Od czerwca mieli czas bo widzieli że zabraknie kasy ale nic z sensem nie zrobili.

 

ale z moich obliczeń wynika że potrzeba kasy dla 1323 osób a mają kasy dla 1300 osób czyżby dla 23 się nie znalazło kasy, chyba nie zrobią tak że dla 23 zabraknie bo by to było nie za fajne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2xandrzej360    66

witam co muszę zrobić jeśli chce zmienić chce kupić inne maszyny niż miałem na początku w biznes planie??

w ODR-ze mi powiedziano ze mogę kupić co chce byle był to sprzęt rolniczy i mieć na to faktury....

w chwili obecnej czekam na przelew wniosek składany pod koniec grudnia poprawka 7lutego i cisza na koncie...

a codziennie dzwonią dilerzy i zapraszają do siebie...

Edytowano przez 2xandrzej360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Ten projekt nie trzyma się kupy zrobienie listy krajowej z tych pkt co mamy teraz jest krzywdzące. Bo ilość pkt była przyznawana według średniej wielkości w danym województwie. Wiec teraz powinni zmienić system przyznawania pkt a nie.

Ci którzy są z województw gdzie jest wysoka średnia będą pokrzywdzeni.

 

Od czerwca mieli czas bo widzieli że zabraknie kasy ale nic z sensem nie zrobili.

 

ale z moich obliczeń wynika że potrzeba kasy dla 1323 osób a mają kasy dla 1300 osób czyżby dla 23 się nie znalazło kasy, chyba nie zrobią tak że dla 23 zabraknie bo by to było nie za fajne .

 

Skąd masz te wyliczenia, że zabraknie dla 23 osób. Na moje coś kombinują zeby kilka osob wyleciało. Co to w ogole za pomoc, jezeli zalozmy teoretycznie ktos nie jest rolnikiem i zalatwia sobie od sasiada dzierzawe 20ha, sasiad sie zgadza, mlody wysyla wniosek juz nie pamietam ale chyba w czerwcu skladalismy , mysli sobie do wrzesnia sie wyrobia i bede juz mogl cos na jesieni kombinowac, a tutaj mamy luty i nadal nic nie wiadomo, to co ten przyszly biedny mlody rolnik ma robic, obsiewac na jesien czy nie, przeciez sasiad nie pozwoli sobie zeby do lutego nie bylo wiadomo co z jego polem czy mlody je wezmie czy nie. Pozniej znowu sie okaze ze kasy nie starczylo i kasy nie bedzie bo do 2014 minie 12 miesiecy jak jest rolnikiem. Sam sie zastanawiam czy nie zrezygnowac teraz z tego wyczekiwania i probowac skladac w 2014 wtedy mozliwe ze bedzie MGR i w polaczeniu z mlodym byloby 150 do wydania nie wkladajac ani zł, o ile ta unia sie utrzyma do tego czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

weszłę na listy rankingowe i pododawałem wszystkich z zółtych list i wyszło mi tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Czy młody rolnik musi spelniać wymogi cross-complines , a jeśli ich nie spełnia to czym to grozi oprócz potrącenia procentu dopłat ?

 

Byłem dziś rano na szkoleniu (do teraz boli mnie głowa) i to co usłyszałem jest ABSURDALNE , oni chyba myślą ,że rolnik jest tylko od pisania papierków i przystosowywania gospodarstwa , a kiedy ma pracować ?

 

Jeśli za nie dostosowanie sie do tych wymogów grozi utrata premi to a wysiadam ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darekalf    0

witam

wie ktoś czy jest jakaś możliwość przedłużenia okresu 6 miesięcy na przepisanie ziemi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Czy młody rolnik musi spelniać wymogi cross-complines , a jeśli ich nie spełnia to czym to grozi oprócz potrącenia procentu dopłat ?

 

Byłem dziś rano na szkoleniu (do teraz boli mnie głowa) i to co usłyszałem jest ABSURDALNE , oni chyba myślą ,że rolnik jest tylko od pisania papierków i przystosowywania gospodarstwa , a kiedy ma pracować ?

 

Jeśli za nie dostosowanie sie do tych wymogów grozi utrata premi to a wysiadam ...

 

To jak składałeś wniosek nie wiedziałeś że trzeba CC spełniać.

 

zawsze możesz premie oddać i mieć problem z głowy a nie przeżywać tego. Nie chcesz nie korzystaj. Nikt cie do tego nie zmuszał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

No moment jak ja składałem w 2010 r. to trzeba było wypełnić checklistę czyli czy w gospodarstwie są spełnione wymogi w trzech zakresach: utrzymanie zwierząt, ochr. środ. i jeszcze coś. Pisało się, że nie spełnia i przez trzy lata mamy czas na dostosowanie się. Z resztą to jest we wniosku. Więc moim zdaniem nie mamy jeszcze obowiązku spełniania tych wymogów, no chyb, że we wniosku napisało się, że gospodarstwo je już spełnia. Nie straszmy się nawzajem tylko podajmy odnośne przepisy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

Czy młody rolnik musi spelniać wymogi cross-complines , a jeśli ich nie spełnia to czym to grozi oprócz potrącenia procentu dopłat ?

 

Byłem dziś rano na szkoleniu (do teraz boli mnie głowa) i to co usłyszałem jest ABSURDALNE , oni chyba myślą ,że rolnik jest tylko od pisania papierków i przystosowywania gospodarstwa , a kiedy ma pracować ?

 

Jeśli za nie dostosowanie sie do tych wymogów grozi utrata premi to a wysiadam ...

te przepisy nie dotyczą tylko MR, ale wszystkich którzy biorą dopłaty,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Że dotyczą tych którzy biorą dopłaty to Ja wiem doskonale :)

 

@karaban - też mi się tak wydaje ,że jest tak jak piszesz ;)

 

@marekfarmer - pomyśl logicznie , czy każde przejmowane gospodarstwo spełnia cc w momencie przejmowania go przez młodego rolnika ? odpowiedz sobie sam :P Napewno nie jest tak ,że w momencie przejęcia gospodarstwo musi spełniac te normy, prędzej jest tak jak napisał kolega po Tobie . Napewno gdzieś to jest zapisane , ale człowiek jest tylko człowiekiem i nie sposób wszystkiego ogarnąć to tez "rzuciłem" pytanie na forum - to źle ? Gdyby kazdy siedział z nosem w papierach tego tematu by nie było ;)

 

 

To już zapytać nie można , swoich odczuć przedstawić ? już zaraz Mi tu wyjezdzasz ,zebym Ci moją premie oddał :ph34r: :lol:

... tak tylko napisałem dla podkreślenia absurdu niektórych punktów które musowo przestrzegać w programie cc .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj