Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bEaTkA    0

Z tego co ja wiem to będą. Ale czy to bedzie sprawdzane to nie wiem choć sądzę że nie zaszkodzi to miec a duzo to nie kosztuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

czy przy MR beda mi potrzebne faktury za wywoz nieczystosci z gospodarstwa?

na spełnienie standardów z ochrony środowiska jest 3 lata od przejęcia gospodarstwa i wtedy trzeba mieć umowe na wywóz śmieci jaki i chyba na wywóz ścieków


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

Witam.

Chciałbym prosić was o wyjaśnienie mi jednej troche nie jasnej dla mnie kwestii związanej z wymogami na młodego rolnika. Teraz trochę info z agencji na temat, który mnie interesuje.

 

KTO MOŻE OTRZYMAĆ POMOC

Z pomocy mogą skorzystać rolnicy we wszystkich regionach kraju, o ile spełnione są niżej wymienione wymagania.

Wymagania dotyczące wnioskodawcy

Pomoc może uzyskać osoba:

1) pełnoletnia, która w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie ukończyła 40 lat;

2) będąca obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;

3) nie mająca ustalonego prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy;

4) posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe

, lub która zobowiąże się do uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy;

 

5) zamierzająca po raz pierwszy rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 553Kodeksu cywilnego albo osoba, która:

a) rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a do dnia wydania decyzji przyznającej pomoc nie może upłynąć więcej niż 18 miesięcy,

B) była właścicielem lub posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha, nabytej w drodze spadku, ale w terminie 12 miesięcy od jej nabycia zbyła tę nieruchomość albo zbyła udziały w jej współwłasności,

6) której małżonek nie prowadził działalności rolniczej albo rozpoczął jej prowadzenie nie wcześniej niż w okresie 12 miesięcy do dnia złożenia przez wnioskodawcę wniosku o przyznanie pomocy;

7) która sporządzi, zgodny z wymaganiami, plan rozwoju gospodarstwa (biznesplan) stanowiący załącznik do wniosku o przyznanie pomocy.

Zwróćcie uwagę na punkt 5, otóż ja jeszcze nie posiadam gospodarstwa może przepisze na mnie starszy jak bedzie nabór na MR, ale w tej chwili właśnie przygotowuję się do obrony inżyniera. Trochę ponad rok temu się ożeniłem i moi rodzice ubezpieczyli moją żonę w krus i płacą za nia takie składki jak za siebie a ja ze względu na to że jeszcze się uczę jestem przy żonie jako współmałżonek ubezpieczony zdrowotnie ale za mnie nic nie płacą. I tu jest pierwsze moje pytanie czy po skończeniu nauki muszę ubezpieczyć się w krus jeżeli nie chcem iść i w urzędzie pracy się rejestrować jako bezrobotny. Ponieważ w dalszej części rozporządzenia z agencji są takie informacje:

 

Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się:

 

1) dzień wejścia po raz pierwszy w posiadanie nieruchomości o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha; w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i nie później niż w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia wydzierżawiły to gospodarstwo, za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną;

2) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia - dzień ukończenia 18 roku życia;

3) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed ukończeniem 18 roku życia i kontynuowały naukę, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;

4) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo po ukończeniu 18 roku życia, a przed zakończeniem nauki, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;

5) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo przed rozpoczęciem służby wojskowej lub w trakcie jej odbywania - dzień zakończenia tej służby, pod warunkiem, że rozpoczęcie służby nastąpiło nie później niż 12 miesięcy od dnia nabycia gospodarstwa lub ukończenia 18 roku życia albo od dnia zaprzestania lub zakończenia nauki;

6) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo rolne w drodze spadku i wydzierżawiły je nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia jego nabycia - dzień rozwiązania albo wygaśnięcia umowy dzierżawy, pod warunkiem, że umowa dzierżawy została zawarta w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,

7) dzień dokonania najwcześniejszej z następujących czynności:

a) wystąpienie o przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności cukrowej lub przepisów o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej lub

B) wystąpienie o pomoc finansową dla rolników w ramach programu SAPARD, lub

c) wystąpienie o pomoc finansową na działania objęte Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006, lub

d) wystąpienie o przeznaczone dla osób prowadzących działalność rolniczą lub rolników dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006", w tym w zakresie działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom", lub

e) otrzymanie kredytu preferencyjnego udzielanego na podstawie przepisów dotyczących szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji, lub przepisów dotyczących szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (z wyjątkiem kredytu na tworzenie nowego gospodarstwa), lub

f) wejście w posiadanie zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, lub

g) ubezpieczenie się w KRUS na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako rolnik lub małżonek rolnika lub z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, lub

h) rozpoczęcie prowadzenia choćby jednego z następujących działów specjalnych produkcji rolnej (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych)

 

A tu chcę zwrócić waszą uwagę na punkt 7g i co z tego wynika że jeżeli ubezpieczę się w krus i po upływie 12 miesięcy lub więcej rodzice przepiszą na mnie gospodarstwo to już nie kwalifikuję się na MR??? bo jeżeli dobrze zrozumiałem to początek opłacania krus to jest tak jak by początek własnej działalności rolniczej i już jestem rolnikiem tyle czasu ile płacę krus choć nie mam na siebie nawet metra kwadratowego ziemi?? dobrze to rozumiem?? i co gorsza w tym punkcie g jest też mowa o współmałżonku a za moją żonę już ponad rok płaci się krus więc czy przepadła już mi szansa na złożenie papierów i otrzymanie premii MR??bo niby jestem już rolnikiem ( jeżeli dobrze rozumiem te przepisy)???

Wybaczcie że tyle dużo naklikałem ale nie pokoi mnie ta sprawa i chciałbym zasięgnąć opinii osób które lepiej siedzą w temacie. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AUSTERNPILZ    1

w sprawie przelewów to nie ma co dzwonić bo i tak nikt nie odbierze chyba że się pomylą. z wypłatą i innymi decyzjami czekają na ostatnią chwile bo im się nie spieszy. oni kasę mają co miesiąc i ich nie obchodzi czy komuś się spieszy czy nie. Te 75 tyś to jest przynęta na nas. Każdy kto składa wniosek już połyka haczyk i tak przez te 5 lat musimy tańczyć jak nam zagrają. A jak nie to wiesz ze odsetki ostro naliczać potrafią...

 

 

A ja się do Wawy dodzwoniłem i Pani powiedziała mi że coprawda mojego wniosku jeszcze nie otrzymali, ale jeżeli chodzi o płatności to idą na bierząco, tzn ok 4-8 dni bo najpierw zgłaszają do ministerstwa zapotrzebowanie na pulę środków na dany czas, otrzymują kasę i wysyłaja. Wygląda to dosyć kolorowo no ale tak mi to opisała.

 

Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot629    257

mam takie pytanie ( niektorzy pomysla ze bez sensu) ile trzeba miec ha w warm- mazur aby otrzymac premie. w zasadach pisze ze ponad 22ha ale w szkole slyszalem ze sie niby cos zmienilo i nie trzeba az tyle. to ile teraz srednia krajowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

a ile wynosi srednia wojewódzka w warminsko mazurskim ?? bo jak jest wieksza od średniej krajowej to czy nie trzeba osiągnąć wielkości gospodarstwa z wielkości wojewodzkiej ???


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot629    257

23,07 ha. wczesniej bylo wymagane wlasnie tyle. no ale jesli jest tak jak mowi AUSTERNPILZ to mam szanse

 

tych ktorzy wiedza dokladnie prosze o odp

Edytowano przez kojot629

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Jest brana średnia krajowa, a więc coś ponad 10 ha. Na 100%!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petekw    3

A ja mam pytanie czy jeśli chodzi o MR to trzeba mieć w razie kontroli taka tablice jak z modernizacji. Bo gdzieś słyszałem że młodzi rolnicy też powinni taka posiadac.


Zetor 8540
MF 365
Ursus C-360 3P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak już wcześniej pisano, taka tablica jest niepotrzebna.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

pawlus224 kopiłeś już coś lub się przymierzasz już do jakiś zakupów??

 

Kupić jak to łatwo powiedzieć :D

 

Jestem w trakcie negocjacji ceny Farmtraca (zajżyj do mojego profilu , dużo się dowiesz z galerii i postów) , termin realizacji itak najszybciej w Kwietniu ;)

 

... tak wiec jeśli ktoś czeka z negocjowaniem cen , rozglądaniem się za sprzętem dopiero gdy kasa jest na koncie tak jak Ja to zrobiłem to musi liczyć sie z długimi terminami realizacji zamówienia ;) Gdybym wiedział , wczesniej bym z tym ruszył .

 

P.S. Przepraszam za odejście od tematu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witek2010    33

Musisz osiągnąć średnią krajowa która obecnie wynosi 10,23 ha.

 

Pozdro

 

Bierze się pod uwagę 2010 rok? Bo ja ostatnio znalazłem coś takiego na stronie agenci:

 

2. Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju w 2011 roku wynosi 10,36 ha.

Edytowano przez Witek2010

"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Może podliczyli już rok 2011 i tak im wyszło , nas czyli nabór 2011 obowiązuje średnia krajowa rzędu 10.23ha .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

Za dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej uznaje się:

 

(.....)

 

4) w przypadku osób, które nabyły gospodarstwo po ukończeniu 18 roku życia, a przed zakończeniem nauki, dzień zakończenia lub zaprzestania nauki, jednakże najpóźniej dzień ukończenia 26 roku życia, pod warunkiem, że wnioskodawca nie miał przerw w nauce, a w przypadku kontynuowania nauki na uczelni - podjęcie nauki nastąpiło w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub świadectwa maturalnego;

 

 

tzn że jeśli gospodarstwo kupiłem w 2010r (miałem już 18 lat) a szkołę skończyłem w 2011 to za date rozpoczęcia prowadzenie gospodarstwa uznaję się 2011r ?

 

coś mi tu nie pasuje :)

Edytowano przez Mateusz319

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Co Ci kolego nie pasuje? Naukę zakończyłeś w maju? Czyli tak jakby gospodarstwo prowadzisz id pierwszego dnia po zakończeniu edukacji. Chociaż dla mnie bardziej wiążące było by od dnia ubezpieczenia w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwoj    0

Mam pytanko do osób które miały kontrole przed otrzymaniem pieniędzy na konto, chodzi mi o to kto przeprowadzał kontrolę czy to była ta sama osoba co się zajmuje wnioskiem o płatność bądź osoba od zatwierdzenia BP, czy zupełnie ktoś inny ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtal    0

Agencja posiada departament kontroli i są tam ludzie tylko co się tym zajmują. A osoba co zajmowała się Twojm wnioskiem ma inne wnioski do rozpatrzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz319    0

Co Ci kolego nie pasuje? Naukę zakończyłeś w maju? Czyli tak jakby gospodarstwo prowadzisz id pierwszego dnia po zakończeniu edukacji. Chociaż dla mnie bardziej wiążące było by od dnia ubezpieczenia w KRUS

 

 

tak nauke skończyłem w maju 2011 po maturach. Gospodarstwo mam od wrzesnia 2010. Czyli agencja za dzień rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa uznaje mi maj 2011 ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witek2010    33

Mam takie pytanie. Jak podpisujecie umową dzierżawy pola w gminie przy wójcie lub zastępcy wójta to jak potem robicie z podatkiem? Mam na umowie pieczątki gminy ale teraz trzeba to zanieść do gminy żeby podatek naliczyli czy jak? Czy można to też zrobić bez tego podatku?


"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj