Polecane posty

suzuki21l    5

łąki i zboża można wliczyć w wartość ESU, pod warunkiem że pujdą na sprzedanie zboże jak i siano czy sianikiszonkę, bo jeśli będziesz przeznaczał ową paszę np do skarmiania bydła to wtedy wliczasz tylko zwieżątka,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Ja na szczęście też nie brałem sobie zwierząt , bo tak jak pisze @FINN trudno spełnić wymogi a w moim przypadku gdybym chciał coś trzymac z zwierzą to praktycznie cała premia by mi poszła na przystosowanie obory ;)

 

 

Ja u siebie wpisałem marchew jadalną (do tej pory sielismy pastewną , ale babka z odr powiedziała ze dalej mogę siac pastewną tylko czerwoną bo w razie komisji , nikt mi nie będzie sprawdzał stanu na polu tylko wpadna do powiatowego biura arimr i sprawdzą na podstawie wniosku o dopłaty co jest posiane) , zaplanowałem tez pod koniec zasiew rzepaku bo też podnosi sporo ESU , to wystarczyło zeby miec w 5 roku cos około 4.90 ESU . Proponowano mi tez zasianie pietruszki , słyszałem tez o tym ze człowiek zasiał kilka arów bratków i to wystarczyło :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Witam Mam takie pytanie czy za premie MR mogę kupić kombajn na 12 ha? Bo w doradctwie mi powiedzieli że nie bo nie jest uzasadnione na te ha kombajn tylko że powinienem wynająć, a skoro tak to wg mnie też nie jest uzasadniony agregat ares 3m i przyczepa 6-8 t. w takim razie niech ci mądrzy wskażą mi firmę świadczącą usługi która mi przyjedzie wkosić na te 12 ha i legalnie wystawi fakture na owa usługę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Krótko...

Kombajn do 5 lat wyniesie ponad 200 tysięcy. Jeżeli rodzice przepisują Ci część ziemi, to niech ojciec przeleje Ci odpowiednią sumę, jeżeli nie to pozostaje kredyt albo leasing.

 

Możesz kupić przez znaczyć premię na środek trwały i jeżeli nie jest to nieruchomość to nie może być starsza niż 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

.

 

Możesz kupić przez znaczyć premię na środek trwały i jeżeli nie jest to nieruchomość to nie może być starsza niż 5 lat.

Czy to jest konkretny fragment z jakiegoś rozporządzenia? Oczywiście wiem że kombajn do 5 lat i że koszt to ponad 200 tys. nie chciałbym brać tego sprzętu na który teraz złożyłem wniosek ponieważ taki nie jest mi aż tak potrzebny, a poza tym planuje agregat, przyczepę, ciągnik i inne sprzęty wziążć na PROW (o ile jeszcze bedzie) a kombajnu na PROW na 100% nie dostanę bo gdy wezmę reszte dzierzaw i po ojcu resztę ziemi to bedzie 50 ha. Plan mam taki (a bynajmniej miałem do dziś gdy w doradztwie zbili mnie z tropu) sprzedaje starego bizona, ładowacz czołowy i premia to min 120 tys plus ewentualnie jeszcze sprzedaje fergusonika z turem + 30 tys. i pozostaje jeszcze ok 100 tys kredyt, i tu kolejne pytanie czy na taki owy kombajn gdybym finansował go z premii mogę jeszcze wziąźć kredyt młodego rolnika? taki kombajn który mam na oku to dominator 150 2007 ok 220 tys netto. (choć obawiam się że jak przyjdzie do kupna to łatwo znaleźć nie bedzie:( tym bardziej że ponoć nie mógł być wczesniej w jaki kolwiek sposób dotowany, a takich kombajnów to już naprawdę jest mało) Proszę o naprawdę konkretne odpowiedzi takie potwierdzone w 100% że da się lub nie, gdyż jeśli mam za premie wziąźć inny sprzęt niż kombajn to premia zbytnio mnie nie urządza względem PROW(o ile jeszcze bedzie) a takowego PROWu na razie nie ma więc premii nie mogę przeznaczyć na koszty kwalifikowane prow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3859

możesz połączyć premię MR i kredyt z linii nMR


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

te 70% kasy czyli 52,5 tys. to ma stanowić wartość netto czy brutto sprzetu zakupionego?

 

esu musi być co roku wyższe lub takie same jak w roku bazowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja też planuję iść tylko w produkcję roślinną, ale obawiam się trochę o te ESU. Może w cebulę pójdę, a poza tym to zobaczę jak wyjdzie z tymi dzierżawami, bo dopiero będę wiedział w niedzielę. A takie moje pytanie co wy planujecie, żeby osiągnąć te 4 ESU?

Chcesz składać w kujawsko Pomorskim W Toruniu ?????

 

te 70% kasy czyli 52,5 tys. to ma stanowić wartość netto czy brutto sprzetu zakupionego?

 

esu musi być co roku wyższe lub takie same jak w roku bazowym?

52,5 tyś to jest kwota Brutto sprzętu

ESU musi być wyższe w roku docelowym niż jest w roku bazowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

A tak z ciekawości jaki kupujesz rozrzutnik bo ja kupuje na MR ten prywatnych producentów i nie wiem czy dołożyć 2tys i brać z hamulcami (nie są mi potrzebne) i mieć spokój podczas kontroli ze spełnieniem wszystkich norm czy brać tego bez hamulcy?

 

ja to chcę ten po odbudowie T088 jako rozrzutnik i jednoczesnie przyczepa objetosciowa... ale juz jako sprzęt urzywany, gadałem z gosciem to powiedział ze da rade załatwic to pod MR


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

ja to chcę ten po odbudowie T088 jako rozrzutnik i jednoczesnie przyczepa objetosciowa... ale juz jako sprzęt urzywany, gadałem z gosciem to powiedział ze da rade załatwic to pod MR

 

A pytałeś się w jaki sposób? Bo kiedyś słyszałem, że niektórzy z tych co odnawiają t088 mogą założyć tabliczkę zamianową jak do nowej maszyny... ale nie wiem czy to prawda bo wtedy i na MGR chyba można było by brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Czy to jest konkretny fragment z jakiegoś rozporządzenia? Oczywiście wiem że kombajn do 5 lat i że koszt to ponad 200 tys. nie chciałbym brać tego sprzętu na który teraz złożyłem wniosek ponieważ taki nie jest mi aż tak potrzebny, a poza tym planuje agregat, przyczepę, ciągnik i inne sprzęty wziążć na PROW (o ile jeszcze bedzie) a kombajnu na PROW na 100% nie dostanę bo gdy wezmę reszte dzierzaw i po ojcu resztę ziemi to bedzie 50 ha. Plan mam taki (a bynajmniej miałem do dziś gdy w doradztwie zbili mnie z tropu) sprzedaje starego bizona, ładowacz czołowy i premia to min 120 tys plus ewentualnie jeszcze sprzedaje fergusonika z turem + 30 tys. i pozostaje jeszcze ok 100 tys kredyt, i tu kolejne pytanie czy na taki owy kombajn gdybym finansował go z premii mogę jeszcze wziąźć kredyt młodego rolnika? taki kombajn który mam na oku to dominator 150 2007 ok 220 tys netto. (choć obawiam się że jak przyjdzie do kupna to łatwo znaleźć nie bedzie:( tym bardziej że ponoć nie mógł być wczesniej w jaki kolwiek sposób dotowany, a takich kombajnów to już naprawdę jest mało) Proszę o naprawdę konkretne odpowiedzi takie potwierdzone w 100% że da się lub nie, gdyż jeśli mam za premie wziąźć inny sprzęt niż kombajn to premia zbytnio mnie nie urządza względem PROW(o ile jeszcze bedzie) a takowego PROWu na razie nie ma więc premii nie mogę przeznaczyć na koszty kwalifikowane prow.

 

 

 

 

Pytanie tylko po co kupowac taki kombajn na 50 ha ? To wcale nie jest tak dużo areału a kombajn będzie nie wykorzystany ;)

 

 

Moim skromnym zdaniem powinny być jakies ograniczenia co do maszyn na areał np. odpowiednia moc silnika i szerokosc zespołu żniwnego na dany areał , jesli ktoś przejmuje formalnie 15 ha to najmniejszy kombajn lub wcale bo to jest nic na nowy czy nawet 5 letni kombajn i niejako marnacja pieniędzy zarówno przez rolnika jak i agencję bo ktoś jest np. "ustawiony" z dziada pradziada jego stary bizon wygląda jak nowy a mimo to chce sie pokazac na wsi albo zaznac komfortu w zniwa ;) Podczas gdy inny Młody rolnik dostaje zacofane technologicznie gospodarstwo o dużym areale i pieniądze z Mr inwestuje w podstawowy sprzęt rolniczy.

Jak już ktos chce kupowac kombajn to na odpowiednio duży areał zeby miał duży procent wykorzystania ;)

 

 

Poprostu jeden kupuje sprzęt który jest mu rzeczywiscie potrzebny a inny żeby się lansowac na wsi .

 

Pewnie trudno zrozumiec co mam na mysli , ale moze ktos zatrybi B)

 

 

[Oczywiście kolego Twoją wypoqwiedz cytuję tylko przykładowo , nie odnoszę tego do Twojej sytuacji bo jej na tyle nie znam]

 

 

A co do Twojej sytuacji to koniecznie chcesz sie zadłużac juz na starcie ? może lepiej poczekac kilka lat az bedzie nowy prow , będziesz już ze tak powiem oswojony z prowadzeniem gospodarstwa i kredyt będzie lżej spłacic a tak to raz ze zobowiązania wobec MR a dwa spłata kredytu :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy jak mam swojego 5ha,dzierzawie 5ha razem 10ha to moge cala premie przeznaczyc na zakup gruntow rolnych? sieje zborze,rzepak i w tym mam jakies 1,75 ha łąki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1
Napisano (edytowany)

@kapera123 - jasne, że możesz. Dlaczego miały by być jakieś przeszkody. Jak wpiszesz w bizesplanie powiększenie gospodarstwa to kupujesz ziemię i już.

 

@marekfarmer - tak dokładnie w Toruniu. Jak wszystko wypali to będę miał z dzierżawami jakieś 19ha i myślę, że z 4 ESU nie będzie problemu, ale nie dopytałem się u doradcy. Warzywa mnie nie interesują co najwyżej cebula. A ty też kujawsko-pomorskie?

 

P.S.

@pawlus224- rozumiem cię świetnie, bo mi też nowy belarus nie jest potrzebny na ten areał, ale nie mam na co tego przeznaczyć. Kupować nowe maszyny do starej 60-tki... bezsensu! Kupił bym ziemię, ale raczej będzie ciężko kupić gdzieś blisko, a oddalać się od domu zbytnio nie zamierzam, bo 60-tka to za wolny sprzęt, żeby jeździć po 12 kilometrów na pole. Chciałem rozbudować oborę, ale jak mnie uświadomili ile to załatwiania to mi się odechciało. Czasem to nie tylko o lans chodzi :)

Edytowano przez Kojak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacooo    0

Ja swoją chcę na maszyn opryskiwacz, talerzówka pług tu nie wiem czy zrywalny czy z z amortyzacją i rozsiewacz do nawozu, ale przydało by się ziemi dokupić bo mam tylko 18ha. I raczej puki co to uprawa zbóż bo muszę uzupełnić wykształceni i studiuje zootechnikę.



Klub Posiadaczy Kumurunów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

A Ja biore ciągnik (znaczy jesli dostanę premię) bo będzie on najlepiej wykorzystany u mnie ;) rozrzutnik czy przetrząsacz kupię używany bo na moim areale nowy by sie marnował ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Pytanie tylko po co kupowac taki kombajn na 50 ha ? To wcale nie jest tak dużo areału a kombajn będzie nie wykorzystany ;)

 

 

Moim skromnym zdaniem powinny być jakies ograniczenia co do maszyn na areał np. odpowiednia moc silnika i szerokosc zespołu żniwnego na dany areał , jesli ktoś przejmuje formalnie 15 ha to najmniejszy kombajn lub wcale bo to jest nic na nowy czy nawet 5 letni kombajn i niejako marnacja pieniędzy zarówno przez rolnika jak i agencję bo ktoś jest np. "ustawiony" z dziada pradziada jego stary bizon wygląda jak nowy a mimo to chce sie pokazac na wsi albo zaznac komfortu w zniwa ;) Podczas gdy inny Młody rolnik dostaje zacofane technologicznie gospodarstwo o dużym areale i pieniądze z Mr inwestuje w podstawowy sprzęt rolniczy.

Jak już ktos chce kupowac kombajn to na odpowiednio duży areał zeby miał duży procent wykorzystania ;)

 

 

Poprostu jeden kupuje sprzęt który jest mu rzeczywiscie potrzebny a inny żeby się lansowac na wsi .

 

Pewnie trudno zrozumiec co mam na mysli , ale moze ktos zatrybi B)

 

 

 

[Oczywiście kolego Twoją wypoqwiedz cytuję tylko przykładowo , nie odnoszę tego do Twojej sytuacji bo jej na tyle nie znam]

 

 

A co do Twojej sytuacji to koniecznie chcesz sie zadłużac juz na starcie ? może lepiej poczekac kilka lat az bedzie nowy prow , będziesz już ze tak powiem oswojony z prowadzeniem gospodarstwa i kredyt będzie lżej spłacic a tak to raz ze zobowiązania wobec MR a dwa spłata kredytu :mellow:

Nie prosiłem żeby ktoś mi mówił co jest ekonomiczne a co nie, to jest tylko twoje prywatne zdanie i jak w poście napisałeś dokładnie nie wiesz jaka jest u mnie sytuacja i nie wiem czy wogóle miałeś do czynienia ze żniwami, gdy pogody nie ma, terminy gonią a każdy ma cie w ... i kosi swoje a ty później zamiast pszenicy konsumpcyjnej nawet paszówki nie wykosisz nie mówiąc już o późniejszym obrobieniu pola, czy terminowych siewów rzepaku czy jęczmienia ozimego. Poza tym Starym Bizonem oprócz swoich 50 kosze jeszcze brata 45 i ok 25 u kolegów, sąsiadów czyli wychodzi ponad 120 ha pod kose, a działka nie większa jak 5 ha średnio 1,5 ha to daje ok 80 kawałków. A poza tm jestem tego zdania że trzeba iść z postępem, a gdy już mam kombajn 6 lat i nie wyobrażam sobie żebym musiał wrócić na łaskę usług, a takowych legalnych to u mnie w regionie nie ma. A i nie wiem czy wiesz jak siada zdrowie po sezonie bez kabiny (hałas, kurz + miotła)

 

Piszesz że na takie ha najmniejszy i tu się zgodzę, a czy ten 150 dominator nie jest jeden z najmniejszych? A i o żaden lans na wsi mi nie chodzi tylko o sprawne żniwa bez awarii, kolega ma takiego dominatora (ja od niego bizona kupiłem,a wyd. podobna) i jest bardzo zadowolony. właśnie jemu na prow wyliczali wg ha i teraz ma problem z czasem bo dobrał ha i teraz kosi nim 220 i ciężko się wyrobić, więc moim skromnym zdaniem rolnik powinien brać sprzęt jaki mu się tylko podoba skoro go stać, a później najwyżej do siebie będzie miał pretensje jak sprzęt na wymiar kupił. Poza tym na te moje 12 ha we wniosku to każdy sprzęt bedzie na wymiar, ewentualnie może kasztanek i skibowiec byłby ok, wiec dla kogo niby byłaby ta premia? tylko dla bogatych co przejmują ze 100 ha.

 

A moim drugim skromnym zdaniem to pracownicy agencji powinni przyjechać do rolnika przeprowadzić rozpoznanie, wywiad i ocenić czy potrzebny jest rolnikowi ten nowy ciągnik czy nie. teraz mój znajomy miał za dużo esu bo tuczy kontraktowo dla animexu i z prowu jest na białej liście, a gnojowicę c-330 wozi. a drugi znajomy ma 4 nowe masseye i kupe sprzętu i kolejnego masseya 160 km z miękkim przodem bierze. Gdyby pracownicy ocenili stany danych gospodarstw to pewnie zmienili by zdanie komu dać i co a komu nie.

 

Troche się rozpisałem a chciałbym się dowiedzieć czy mogę ten kombajn za premie wziąźć czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Co do kombajnu to mi w ODR tez kiedyś mówili że na taki areal(19ha) nie dadzą mi premii na kombajn.

Tylko dziwne że dadzą (jak sie uda) opryskiwacz 1800l który na taki areał tez jest pewnie duzo za duży.

Ale jakby nie było nie ma nigdzie w przepisach co może byc na jaki areał więc nie powinni się czepiać :)

 

I jeszcze co do kombajnu (trochę spamu mamy) to my mamy ok 60-70ha do koszenia i jest to koszenie ponad 30-letnim bizonem i caly czas myslimy nad kupnem czegoś nowego. Zawsze dylemat czy nowe czy uzywane. Jak używane to coś za ok 120tyś a nowe to wiadomo że prawie 400tyś.

Moje zdanie jest takie że powiedzmy na 70ha kombajn za 400tys jest nie opłacałny.

Ale z drugiej strony i tak trzeba w końcu coś noszego kupić więc może i warto zainwestować w nowy i na następne 20 lat czy więcej mieć spokój z taka maszyną..

Dlatego jak się wszystko uda i bedzie znów MGR to spróbuje wziąć kase na nowy kombajn. Wtedy to się opłaca, bo jak wrócą 40-50% kasy za niego to wyjdzie niedużo więcej jak jakiś uzywany 10-letni.

 

Zresztą wszędzie są przekręty i nawet na MR nie ma sprawiedliwości bo np.uważam że ja na swoje 19ha nie powinnam kupowac takiej maszyny jak chce, no ale cóż jak faktycznie ta maszyna będzie pracować na 60ha to nie może być mała :)

A znów te 75 tyś żeby kupic maszynę na taki areał to jest pikuś i nie ma za dużego wyboru..

Jednakże i tak jest to duża pomoc :)

W szczególności bardzo duża dla tych co faktycznie biorą 15ha i na takim areale będą pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Dzięki madzia za odp. To teraz drugie pytanie bo wniosek już złożyłem na agregat i przyczepę, co teraz zrobić aby zmienić to na kombajn i kiedy czy już po weryfikacji czy jeszcze teraz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1
Napisano (edytowany)

Mi doradca powiedział, że na początek wpisze ciągnik, a po przyznaniu wniosku można zmienić biznesplan, tylko trzeba uzasadnić. Myślę, że nie czepiali by się co do kombajnu, ale ja rozważałem kupno ziemi, gdyby się trafiła. A poza tym słyszałem, że można brać kombajn na kredyt nawet jak się ma mało ziemi, tylko trzeba jakoś wpisać, że będzie on jeździł na usługach.

Edytowano przez Kojak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

@jacek472 - skoro jak zauważyłes Ja nie odnoszę tego co napisałem do Ciebie to dlaczego Ty odnosisz to co napisałes do mnie ?

 

Rozbawiłes mnie tym zdaniem ze nie mam pojęcia o żniwach :lol: :lol: :lol: Mówisz ze chodzisz i zamawiasz usługę koszenia zbóż i trzeba się sporo kogos naprosic rzebyu w koncu wykosił ? (czy może zle zrozumiałem?)

 

Mi chodzi jedynie o to (nie wazne czy kombajn czy ciągnik czy cos) ,że są tacy ludzie którzy mają mozliwosc kupna maszyny która jest im zupełnie nie potrzebna a kupują ją tylko po to by pokazac sie na wsi jak oni to dobrze gospodarzą <_< i to mnie szczerze wkurza gdy ktoś kupuje np. nowy 100konny ciągnik na 10ha którym zrobi kilkadziesiąt-kilkaset mth w roku podczas gdy inny rolnik nie ma możliwosci kupna czegos takiego mimo ,że posiada kilkadziesiąt hektarów to męczy się starymi ursusami (niech ktos nie mysli ze odnoszę to do swojej sytuacji bo mnie ona nie dotyczy) <_<

Czyli wychodzi na to ze przypuścmy ze agencja daje pieniądze temu pierwszemu rolnikowi - będą tylko wsadzone w ciągnik który stoi więc i pieniądze nie jako nie pracują nie zarabiają na siebie ,

a jesli agencja dała by pieniądze drugiemu rolnikowi i przypuscmy kupuje on taki sam ciągnik -> pracuje on wiecej mth w sezonie wiec ma większe wykorzystanie -> zarabia na siebie , więc pieniądze zainwestowane w ciągnik zarabiają , pracują ;)

 

 

Rozumiecie ?

 

 

Takie jest moje zdanie na ten temat .

 

 

@Madzia ma sporo racji , przekręty były sa i będą a biznesplany na programy unijne to sami wiemy z doswiadczenia że więcej w nich bajek zeby udało się dostac to co chce sie zakupic niż rzetelnego planu .Tak jak kobieta w odr pyta się mnie na co mi ten ciągnik ? to jej mówie "pani a czym będe uprawiał pole ? -ciągnikiem " a ona na to ze trzeba puscic bajkę ze ciagnik poprawi zasady bhp w gospodarstwie ,ze bedzie chronił w czasie zabiegów chemizacyjnych i takie tam ;)

Tak jak piszecie może dobrym sposobem byłoby rozpoznanie przez agencję co komu potrzeba ale pod jednym warunkiem ze taka komisja składałaby sie z ludzi którzy podchodzą do takiej ocenyz punktu praktycznego , bo jak np. czytam niektóre rozporządzenia między innymi chyba z zasad cross-compl. to zastanawiam się czy oni chcą zrobić z rolnika klałna czy im się nudzi i wymyslają takie głupoty ? :blink:

 

 

Koniec OT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na obecną chwilę w Mazowieckim złożono 200 wniosków, a kasy starczy na 1000. Do końca naboru zostało około miesiąca, tym samym młodzi rolnicy nie wykorzystają całej puli. wink.gif

 

Prosiłbym o trzymanie się tematu, a nie o jakieś wywody. smile.gif @pawlus224 każdy ma swoją piaskownicę i sam ustala, jak i czym chce się bawić. tongue.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madzia20    16

Też podejrzewam że kasy wystarczy a i jeszcze zostanie.

Choc ja jeszcze nie złozyłam wniosku ale pewnie te 50%ludzi co mieli złożyć to już złozyli :)

Zresztą..rolnik to wymarły zawód i za dużo ludzi w Polsce co by chcieli gopsodarzyc a do tego łapią się na MR nie ma :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barrybond    2

Ja wniosku jeszcze nie składałem, planuje złożyc gdzies za 2-3 tygodnie narazie nie mam czasu na wypełnianie wniosku. Osobiscie planuje kupic opryskiwacz i dosadzic troche sadu, ciagnika nie wymieniam bo nie starczy siana a nie chce sie zadluzac na kredyt MR, gdyby był nabor na MGR w wlkp to wtedy ewentualnie bym skorzystał, bo miałbym ulge 60%. Czy ktos sie orientuje jak to jest z ta kwota 52,500zł netto czy brutto, ja bede przechodzic na vat i wtedy wydałbym jakies 40 kilka tysiecy i tez wyszloby mi 52,5 tys brutto.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rakos93    0
Napisano (edytowany)

Witam panowie ja mam takie bytanie do końca czerwca można składać wnioski no i niewiadomo kiedy będzie następny nabór ja bym chciał złozyc wniosek ale problem w tym że do ukończenia 18stu lat zostało mi 5 miesięcy .Czy ja moge złozyć wniosek???

Edytowano przez rakos93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj