Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pasiu66    18

Szukam kogoś kto bardziej się zna na MR, bo mam taką trochę nie typową sytuacje, a mianowicie 9 lat temu zmarł mój Tato i jakieś dwa lata po tym odbyła się sprawa spadkowa i ja mam niby jedną szóstą i siostra tyle samo, a mama dwie trzecie. Ja mam w tej chwili 21 lat i skończyłem już szkołe (technikum), w tym roku we wrześniu będzie można przepisać go gospodarstwo na mnie bo siostra skończy 18 lat. I nie wiem czy ja mam szanse na MR czy nie ? Czy jestem według prawa posiadaczem gospodarstwa, rolnikiem czy nie? Jeśli ktoś się na tym zna i coś wie to proszę o pomoc. U mnie w agencji nie bardzo wiedzą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

a i ja mam pytanko. jeśli np teraz mam wykształcenie wyższe nierolnicze (mgr inż - mechanika i budowa maszyn) i teraz zrobię sobie podyplomówkę - "Nowoczesne Rolnictwo" (2 semestry, nie pamietam ile godzin). to czy będę miał wykształcenie wyższe rolnicze ?? czy jak to się będzie kwalifikować ??

 

Ubiegający się o pomoc powinien następujące kwalifikacje wynikające z wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie:

3) wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy

w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia

podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie

inne niż rolnicze i co najmniej 3– letni staż pracy w rolnictwie

 

Studia związane z rolnictwem to szerokie pojęcie, ale "Nowoczesne Rolnictwo" chyba pod to podchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    348

wiadomo tyle samo co dla pomorskiego, zachodniopomorskiego i całej reszty kraju czyli nic konkretnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

, i co za problem wyliczyć ESU w roku bazowym jak i docelowym, przecież masz tabele w której jest napisane, co ile ma ESU,

 

Ja robiłem wersję elektroniczną tam się esu samo wylicza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

bububear dzięki. ciekawe ile za taką kombinacje wykształcenia punktów dostanę ;) pewnie Ci co mają typowe wykształcenie wyższe rolnicze to dostaną więcej ;)

 

no zobaczymy. będzie nabór to wszystkiego się dowiemy :)

Edytowano przez jacumi

MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Driver33    0

Szukam kogoś kto bardziej się zna na MR, bo mam taką trochę nie typową sytuacje, a mianowicie 9 lat temu zmarł mój Tato i jakieś dwa lata po tym odbyła się sprawa spadkowa i ja mam niby jedną szóstą i siostra tyle samo, a mama dwie trzecie. Ja mam w tej chwili 21 lat i skończyłem już szkołe (technikum), w tym roku we wrześniu będzie można przepisać go gospodarstwo na mnie

 

Jeżeli przez te 9 lat uczyłeś się w trybie dziennym, to tak. Prowadzenie gosp. jako iż byłeś niepełnoletni, prawdopodobnie sąd powierzył twojej mamie do czasu aż osiągniesz pełnoletność, jeśli n ie to odręcznie oswiadczenie machniesz że wyraziłeś zgode na prowadzenie gosp. przez mamę, ... hymmm, zależy jeszcze na kogo dopłaty były, ale twoja mama lub ty mieliście prawo wydzierżawić ziemie jak to było? Lepiej gdy dopłaty nie były na ciebie, ponieważ możesz być posiadaczem gosp. nie będąc rolnikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

No więc od maja 2010 się nie ucze wogóle. Dopłaty były, właściwie cały czs są na moją mamę. Nie płaciłem krusu. Od kąd skończyłem 18 lat przychodzą pisma z gminy np. nakaz podatkowy na mnie siostre i mame, tylko tak jak powiedziałem oboje z siostrą mamy wpisane po jednej szóstej. Nie mam żadnego aktu notarialnego, jest tylko jakieś pismo z sądu o sprawie spadkowej czy coś takiego. Dzięki za zainteresowanie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Mam przeczucie ,że w tym tygodniu czegoś w końcu sie dowiemy o tegorocznym naborze :rolleyes:

 

A co do biznesplanu - macie rację ;) i Dziękuję wam za podpowiedzi i życzliwość o którą coraz trudniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

Mam przeczucie ,że w tym tygodniu czegoś w końcu sie dowiemy o tegorocznym naborze :rolleyes:

 

A co do biznesplanu - macie rację ;) i Dziękuję wam za podpowiedzi i życzliwość o którą coraz trudniej .

powodzenia, a tak to na co planujesz się nastawiać, produkcja zwierzęca , zboża??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Superman    0

Czyli jak dokladnie wyglada te skladanie na MR ?? Najpierw skladasz wniosek z wszystkimi tam papierami w tym biznesplan ( ale bez przepisania ziemi )a potem czekamy jakis tam czas i oni nam odpowidaja czy zalapalismy sie na mlodego czy nie tak ?? i potemjak wynik pozytywny to dopiero sie przepisuje ziemie tak ??

 

A za ilosc ziemi tez dostaje sie punkty ?? czy tylko za wyksztalcenie ?? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek1988    0

Za ziemie od 5 do 16pkt, za wykształcenie 0-5 (wyższe rolnicze lub wyższe i staż 5 pkt, średnie rolnicze lub średnie nierolnicze i staż 4 pkt a jak niżej to nie wiem) i są też punkty za poziom bezrobocia w danym powiecie, wszystko jest w naj na razie projekcie rozporządzenia na stronie minrol.gov.pl (http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1661&TabOrgID=1415&LangId=0&AnnouncementId=14249&ModulePositionId=2370)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Czyli jak dokladnie wyglada te skladanie na MR ?? Najpierw skladasz wniosek z wszystkimi tam papierami w tym biznesplan ( ale bez przepisania ziemi )a potem czekamy jakis tam czas i oni nam odpowidaja czy zalapalismy sie na mlodego czy nie tak ?? i potemjak wynik pozytywny to dopiero sie przepisuje ziemie tak ??

 

A za ilosc ziemi tez dostaje sie punkty ?? czy tylko za wyksztalcenie ?? Pozdrawiam

 

 

Mi pomogło kilka osób w tym temacie To i Ja komuś pomogę :)

 

Składasz wniosek o wsparcie w ramach programu młody rolnik , składasz biznesplan , i inne zaświadczenia miedzy innymi ,że nie prowadziłes wcześniej działalnosci rolniczej . W momencie składania wniosku opisujecz wszystko na podstawie gospodarstwa które zamierzasz przejąć .

Czekasz aż rozpatrzą Twój wniosek (chyba coś koło 1,5-2 msc czasu) , dostajesz pozytywną decyzję i kompletujesz wszystkie dokumenty potrzebne do drugiego wniosku , zaczynasz od przepisania gospodarstwa (masz na to 180 dni od wydania decyzji) później zaswiadczenia z gminy , z krusu , idziesz do agencji , dostajesz numer gospodarstwa i stada . Z tym wszystkim (wszystko co potrzebne znajdziesz w instrukcji do wniosku bodajze) składasz wniosek o płatność (czyli o te 75tys zł) .

 

 

@Suzuki21l - z produkcji roślinnej głownie zboża i najwyżej marchew , ale z tego co wstępnie liczyłem to ESU wyjdzie mi za małe więc planuję chodować też kilka sztuk bydła mięsnego , a jesli nadal ESU będzie mikre to "podciągnę" je przepisaniem na siebie kilku koni . (chyba to nie ma znaczenia od kogo jeśli na ten cel nie są przeznaczone w moim przypadku pieniądze z MR? )

 

Orientujesz się może jakie ESU byłoby że tak powiem najodpowiedniejsze ? i czy jest w przepisach "próg" liczby ESU od którego można się starac o MR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Superman    0

@waldek1988 oraz @pawlus224 wielkie dzieki za odpowiedz bardzo mi to pomoze, jeszcze raz dzieki , pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suzuki21l    5

Pawlus224 nie mniej niż 4 ESU, mi również brakowało na zbożach , i musiałem wpisać parę byczków, a że mam sytą oborę po dziadkach, kiedyś trzymali krowy mleczne, opasy, cielaki,to nie muszę za dużo inwestować w wymogi unijne, kurcze kiedyś to się działo u nas w gospodarstwie, a ojciec nie bardzo się znał na gospodarce, to i wszystko upadło, teraz przerabiam na wolnostanowiskową,

a można wiedzieć ile masz ha??

Edytowano przez suzuki21l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

mam pytanie odnośnie MR a chowem bydla.....czy wpisujac na stan bydlo musze robic plyte i zbiornik na gnojowice jezeli nie mam??????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Ja mam do przejęcia 10.22 ha (1 ara mi brakuje do średniej krajowej :lol: ) ale ktoś wyżej mnie poinformował ,że w dniu składania wniosku wystarczy średnia wojewódzka (jest nizsza) a dopiero w roku docelowym trzeba założyć ,ze dokupię pola do średniej krajowej , lub wydzierżawię notarialnie na 10 lat.

 

 

Ja też mam małą ale murowaną obórkę , najwyżej co do wymogów nasłonecznienia będę musiał ją troszkę przerobić a resztę norm unijnych dobrostanu powinna przejść .

 

Co do ESU ktoś pisał ,że wystarczy posiac pietruszki a nie musowo jej sprzedawac tylko mogą ją krowy zjesc , ale znowu doszły mnie słuchy ze żeby się liczyła do ESU to musi iść na przemysł :huh:

... a jak jest ze zbożem :unsure:

 

Ja oczywiście będę sie dokładnie wszystkiego dowiadywał w agencji , ale dobrze jest usłyszeć coś na ten temat od kogoś kto przechodzi to w praktyce dlatego Ciebie i innych męczę tutaj :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Orientujesz się może jakie ESU byłoby że tak powiem najodpowiedniejsze ? i czy jest w przepisach "próg" liczby ESU od którego można się starac o MR ?

Jedno z zobowiązań które podejmuje się przy MR:

"osiągnięcie nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej od wartości tej nadwyżki w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy"

 

A numer producenta z ARiMR to możesz załatwiać kiedy chcesz, nie musisz mieć gospodarstwa, ale najlepiej po otrzymaniu decyzji pozytywnej :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

a ja mam jeszcze takie pytanko. czy można kupić maszyny po otrzymaniu decyzji a przed otrzymaniem premii ?? (tzn za swoje pieniążki)

bo jak teraz będzie nabór. to pewnie pieniążki będą późną jesienią. już po wszystkich zabiegach. a maszyny przydałyby się przed.


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

ponawiam pytanie odnosnie MR.....czy wpisujac na stan bydlo musze robic plyte i zbiornik na gnojowice jezeli nie mam?????? z góry dziekuje za odpowiedzi.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Jedno z zobowiązań które podejmuje się przy MR:

"osiągnięcie nadwyżki bezpośredniej z działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie równej co najmniej 4 ESU i nie mniejszej od wartości tej nadwyżki w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy"

 

A numer producenta z ARiMR to możesz załatwiać kiedy chcesz, nie musisz mieć gospodarstwa, ale najlepiej po otrzymaniu decyzji pozytywnej :D

 

 

 

Rozumiem , a w roku bazowym przykładowo 4 ESU , w roku docelowym przypuścmy 5 ESU a pomiędzy rokiem bazowym a docelowym ESU może być chwilowo mniejsze niż 4 ? czy poprostu przez cały okres rozliczeniowy z MR ESU nie może spaść ?

 

...i podbijam pytanie kolegi @kiler1982 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bububear    1

Nie wiem czy w roku bazowym trzeba mieć 4 (chyba nie). W roku docelowym trzeba mieć co najmniej 4 i nie mniej niż na początku(jeśli miało się więcej niż 4).

 

Masz trzy lata na spełnienie wymagań w zakresie ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt. Zbiornik na gnojowice to podstawa, płyta chyba nie jest wymagana wszędzie(czy też wymagana jest w szczególnych wypadkach). Z doświadczenia wiem że warto zainwestować w płytę, bo praca staje się o wiele wygodniejsza. Możesz na to przeznaczyć kasę z MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek30    11

Rozumiem , a w roku bazowym przykładowo 4 ESU , w roku docelowym przypuścmy 5 ESU a pomiędzy rokiem bazowym a docelowym ESU może być chwilowo mniejsze niż 4 ? czy poprostu przez cały okres rozliczeniowy z MR ESU nie może spaść ?

 

...i podbijam pytanie kolegi @kiler1982 ;)

W rozporządzeniu jest że ESU w roku docelowym nie może być mniejsze niż w w roku bazowym więc chyba między rokiem bazowym a docelowym może być mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj