Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hubertuss    4653

jeśli jestes na krusie (chyba że coś ostatnio się zmieniło) od 2 czy 3 lat nie pamietam. Mozesz podjąć dodatkową prace (jest limit dochodów jakie możesz osiągnac ale to mozna łatwo obejsc) nie płacisz dodatkowego ubezpieczenia wielu rolników tak dorabia. Bedąc na krusie pracowac na czarno zawsze możesz tez wielu tak robi. Bedąc w zus masz ograniczony dostęp do programów unijnych i ot mi chodziło w jedna strone można w druga nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Ja przeczytalem tylko ze jesli podejmie sie jakas prace bedac na KRUSie to automatycznie przechodzi sie na ZUS wypadajac z KRUSu. Jesli w swiadczeniu MR jest obowiazek placenia KRUS przynajmniej przez 5 lat, a zacznie sie gdzies pracowac to pewnie wtedy bedzie trzeba zwrocic cala kwote otrzymana wlacznie z odsetkami ze nie spelnienie wszystkich warunkow.

TU pojawia sie problem wlasnie. Czlowiek chce dorobic ale nie moze, a zeby utrzymac sie na poczatku z samego gospodarstwa to trzebaby je przejac w swietnym stanie, a to bardzo zadko sie zdarza....

Mam rozumiec ze wszyscy ktorzy skorzystali z MR nigdzie nie pracuja? nie chce mi sie w to wierzyc....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Byc moze zmieniły sie przepisy wczesniej można było pracowac na krusie dodatkowo (działanośc gospodarcza) jesli osiagało się dochody do pewnego limitu. Co kwartał trzeba bylo do krusu nosic zaswiadczenia o dochodach z urzędu skarbowego jak nie zaniosłes wywalali z krus. Co do pierwszej czesci twojej wypowiedzui masz racje jak cie wywala z krus bedziesz musiał zwrócic pieniadze. Co do przepisów tworzonych w Polsce nie tylko w tym przypadku to nie będe komentował.

 

W twojm przypadku mozna po studiach isc na krus odpekac te 5 lat i dopiero szukac pracy jeśli masz z czego życ dodatkowo. Chociaż po 5 latach od skończenia studiów bez praktyki w zawodzie bedzie ciężko prace znaleźć. Mi szkoda pracy aby sie z niej zwalniac. Swoja droga dziwny przepis albo ktos prowadzi gospodarstwo albo nie bo po 5 latach możesz sprzedać wszystko i machnąc na to ręka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikid    0

chciałbym sie dowiedziec czy po szkole zawodowej zawud rolnik mogę przejąc gospodarstwo i czy moge sie załapac na dofinansowanie dla młodych rolnikuw??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cyfral    0

Niestety prawda jest bolesna dla pracujących bądź chcących podjąć pracę przyszłych "młodych rolników" - premia nie dla was...praca lub podjęcie pracy na umowę o pracę - powoduje obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, ponadto - ponoć nawet umowa zlecenie dla Krus-owca powoduje czasowe (na okres trwania umowy) wyłączenie z krus. Jedynym wyjściem dla was jest własna działalność gospodarcza podczas ubezpieczenia w KRUS (to z kolei możliwe dopiero po 3 letnim stażu w krusie) - a z drugiej strony jak juz bedziecie 3 lata w krusie po wzieciu młodego rolnika - wtedy spokojnie mozna isc do pracy...;-) bo o ile dobrze pamietam - to młody rolnik wymaga 3 letniego stazu w krus po uzyskaniu premii. Chyba że się coś zmieniło - tu mogę być NIE na bieżąco. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

Niestety prawda jest bolesna dla pracujących bądź chcących podjąć pracę przyszłych "młodych rolników" - premia nie dla was...praca lub podjęcie pracy na umowę o pracę - powoduje obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS, ponadto - ponoć nawet umowa zlecenie dla Krus-owca powoduje czasowe (na okres trwania umowy) wyłączenie z krus. Jedynym wyjściem dla was jest własna działalność gospodarcza podczas ubezpieczenia w KRUS (to z kolei możliwe dopiero po 3 letnim stażu w krusie) - a z drugiej strony jak juz bedziecie 3 lata w krusie po wzieciu młodego rolnika - wtedy spokojnie mozna isc do pracy...;-) bo o ile dobrze pamietam - to młody rolnik wymaga 3 letniego stazu w krus po uzyskaniu premii. Chyba że się coś zmieniło - tu mogę być NIE na bieżąco. Pozdrawiam

 

 

 

Chyba masz racje ale znam goscia ktory chyba w 1 naborze na renty strukturalne przejal gosp i przeszedl na krus a mimo to nadal pracuje normalnie. Korzysta z tego ze te 2 instytucje sa jednak nie polaczone i nie wiedza o tym... A taki sam wymog z krysem jest w MR i w strukturze wiec sa ta podobne sprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cyfral    0

Tu istotny jest fakt, iż w pierwszym naborze to było możliwe ze względu na nieprecyzyjne przepisy oraz zaswiadczenia z Krus. ponadto, w pierwszym naborze oraz także pozniejszym ani w rentach ani w MR nie było obowiazku pozostania na krusie po wzieciu premii.

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Jak to jest dokładnie z tym wykształceniem? trzeba mieć skończone technikum rolnicze i świadectwo w ręce czy zdać egzamin zawodowy i mieć tytuł technika rolnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

75 tys podobno juz weszlo tak?? A jak z tymi dzierzawami od osob prywatnych?? To tez przeszlo czy nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

Jak to jest dokładnie z tym wykształceniem? trzeba mieć skończone technikum rolnicze i świadectwo w ręce czy zdać egzamin zawodowy i mieć tytuł technika rolnika?

 

Świadectwo ukończenia szkoły nie jest równoznaczne z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Rozporządzenie mówi o tym, że należny posiadać TYTUŁ ZAWODOWY a dziś na świadectwie ukończenia technikum nie ma o tym słowa(nie wiem jak było kiedyś) Musisz zdać egzamin zawodowy, który wg różnych opini jest trudniejszy od matury(wyższy próg zaliczenia) powodzenia :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomCase    1

Na egzaminie zawodowym praktycznym i teorytycznym chyba do zaliczenia jest mninimum 85% poprawnie rozwiazanego zadania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pomidor    0

Na egzaminie zawodowym praktycznym i teoretycznym do zaliczenia jest minimum 75% a nie 85 ale jeśli ktoś ma gospodarstwo w domu to i bez nauki powinien na tyle napisać :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomCase    1

A to cos sie zmienilo z tym progiem na zdalanosc? Bo pamietam napewno za na praktyczny bylo na zdanie 85% a zdawalem w 2008roku. to moze na teoretycznym jest 75%...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr6340    0

Świadectwo ukończenia szkoły nie jest równoznaczne z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Rozporządzenie mówi o tym, że należny posiadać TYTUŁ ZAWODOWY a dziś na świadectwie ukończenia technikum nie ma o tym słowa(nie wiem jak było kiedyś) Musisz zdać egzamin zawodowy, który wg różnych opini jest trudniejszy od matury(wyższy próg zaliczenia) powodzenia :lol:

 

 

Kolego nie wprowadzaj ludzi w błąd lepie zapoznaj się z rozporządzeniem a dokładnie z Załącznikiem które jest do niego ( wykaz zawodów które dają wykształcenie rolnicze i jaki papierek je daje)i pisze dokładnie Wykształcenie średnie Dokumentem potwierdzajàcym posiadanie wykształcenia rolniczego > Średniego — jest Świadectwo lub dyplom ukończenia

szkoły kształcącej w zawodzie wymienionym w ust. 2;

A dokładnie masz tu wszystko ładnie opisane http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/544/Rozp_USMR_260309_a.pdf


Ursus C330 <> MF 255 <> ZETOR 6340 >>W nich siała
ZETOR - Polubisz prace w polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Chyba wystarcza świadectwo ukończenia szkoły. Kolega nie zdaje matury i nie podchodzi do egz zawodowego, a we wrześniu mija mu czas na uzupełnienie kwalifikacji. Tak było na starym MR przynajmniej.

Co do zawodowego(progi zdawalności):

część pisemna:

-częśc z przed. zawodowych-50%

-częśc z zagadnień ekonomicznych-30%

część praktyczna-75%

I tak jest od wieeeeeeeeeeeeeeeelu lat. Są starania nauczycieli o obniżenie progu na praktycznym, jednak władze trwają przy swoim twierdząc, że technik musi mieć fach w ręku a te 75% to minimum dla pewności. Wcale łatwo nie jest osiągnąć ten próg. Część pisemna to banał, ale praktyczna wymaga trochę sprytu(bo to głównie chodzi o umiejętne wykorzystywanie informacji) :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco1    0

a zaoczna szkola dla doroslych policealna, czyli trzeba miec swiadectwo z liceum daje wyksztalcenie srednie zawodowe? Czy nie? bo jesli tak to wystarczyloby z tamtad tylko swiadectwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Dzięki :P .

Ja akurat mam egzamin zawodowy zdany bodajże na 92%. Ale pytałem nie dla mnie :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

a zaoczna szkola dla doroslych policealna, czyli trzeba miec swiadectwo z liceum daje wyksztalcenie srednie zawodowe? Czy nie? bo jesli tak to wystarczyloby z tamtad tylko swiadectwo...

 

z w/w rozporządzenia wydaje mi się, że tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoxx90    0

no właśnie wczoraj dzwoniłem do ARiMR w Kielcach i powiedzieli mi że jeśli jestem studentem studiów dziennych to nie mogę skorzystać z premii na młodego rolnika...czy to prawda?? da się to w ogóle jakoś obejść. Skąd będą wiedzieć że jestem studentem studiów dziennych jeśli zapisze się do szkoły policealnej zaocznej w celu uzyskania wykształcenia technik rolnik i takie zaświadczenie im przedstawię jeśli będą się pluć co o tym myślicie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

zadzwoń proszę jeszcze raz i zapytaj się o podstawę prawną, a wcześniej o godność danego urzędnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pawelek   
Gość pawelek

to ten urzędas w Kielcach nie zna dokładnie przepisów. Mi w kilku źródłach mówili, ze to w niczym nie przeszkadza, ba możesz być nawet uczniem szkoły śerdniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beny862    0

Witam!

MAm do was pilne pytanie.Jak jest z tymi wykształceniam.Mam ukończone technikum mechaniczne i czy to łapie sie?z góry dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj