Polecane posty

Wacek21    35

Mój brat zrobił szkołe policealna, (2semestry) i mowiono tam ze ta szkola wystarczy aby dostac premie. Co do Krusu to chyba trzeba 3 lata przed przepisaniem gospodarstwa zaczac juz placic...


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Chyba nie bo powiedzmy jak jeszcze jestes młody chodzisz do szkoły studja np to nie musisz płacic ubezpieczenia krus nalezy płacic tylko w przypadku gdy masz juz powiedzmy 30 lat nie chodzisz juz do szkoły a krus jest brany jako staz pracy na gospodarce gdy np skończyłes tylko podstawówkę tj nie masz wykształcenia rolniczego. W mojm przypadku jest to nieporozumienie na roli pomagam od 15 lat pojecie o tym mam nienajgorsze studia moje nie sa wykształceniem typowo rolniczym (zarządzanie i marketing) w sumie po tym mozna robić wszystko do tego pracuje więc krusu płacić nie moge i nie chce. Gospodarstwo może byc przepisane tylko na mnie i przez głupie przepisy nie moge kożystac z tego programu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub992    0

stefek1991 tak można kupić za premie używany ciągnik ale w czasie zakupu nie może być starszy niż 5 lat podpisuje się odpowiedni dokument że ciągnik który nabyłeś nie ma więcej niż 5 latek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
omen    2

ciągnik nie moze byc starszy niz 5 lat i jeszcze nie mugł byc brany na prow (od tego co odkupujesz dobrze sie zorientuj cz nie brał juz go na prow)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

przeciez jak ktos nie ma wyksztalcenia rolniczego to ma 3 lata czasu na uzupelnienie wiec w czym problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Problem z czasem czego mnie tam nauczą jak pole orac czy jaie nawozy siać a może jakie zboże. Skończyłem studia (zarządzanie i marketing) i czasu nie mam aby jeszcze chodzić i jakieś wykształcenie uzupełniać. Zasiać czy zaorac umie kazdy. Mi się wydaje że perspektywiczny rolnik to taki który będzie umiał poradzic sobie w licznych urzędach zaplanowac produkcje dobrze ją sporzedać czy zaplanowac inwestycje i je przeprowadzić. Dla przykładu powiem że w Belgii jak nie masz matury nie możesz otworzyć działalnosci gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stefek1991    12

dobrze by bylo zeby dofinansowanie wynosiło 75tys mozna juz byloby wziąsc jakiegos belarusa tylko tez u mnie z tym wyksztalceniem kiepsko bo ucze sie w technikum mechanicznym i trzeba bedzie po tej szkole pojsc do policealnej szkoly rolniczej tylko po to zeby dostac te wsparcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Z tym wykształceniem to jest tak żeby przypadkowe osoby nie mogły z tego programu skożystać, nie tak jak było pierwszych naborach miał 1 ha ziemi i dostał 50tys i nic nie robił. Ja też mam wykształcenia wyższe nie rolnicze w czasie studiów dzinnych jak byłem na urlopie dzikeńskim to ubezpieczyłem sie w krusie i po 3,5 roku składałem papiery na MR czyli wyczułem moment w którym mam rozpocząć ubezpieczenie w KRUS. I teraz nie muszę juz mieć wykształcenia rolniczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Z tym 1 h to zgoda ale ja mam więcej. W naszym kraju dziwna polityka panuje osoby z wykształceniem są powiedzmy dyskryminowane. Dodam jeszcze że mam tez prace w związku z czym nie płace krusu ale czy to źle że ktoś potrafi sobie znaleźc dodatkowe źródło utrzymania i dzieki temu ma też kase na inwestycje, może przeczkać niekozystne ceny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

kwestionowanie czynników poprawiających wartość kapitału ludzkiego jest co najmniej dyskusyjne, szczególnie bolesne są takie słowa wypowiadane przez człowieka z wyższym wykształceniem, wątpliwości w tym działaniu może budzić jedynie konieczność podlegania ubezpieczeniu w KRUS, gdyż ten warunek znacznie utrudnia beneficjentom dalsze kształcenie w trybie dziennym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Zamierzam iść na informatykę. Czy da radę w tym samym czasie chodzić do szkoły policealnej na technik rolnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Uważam że, założenia programu związane z obowiązkowym ubezpieczeniem w KRUS są w sprzeczności z całą polityką rządu dotyczących, całej akcji oświatowej na obszarach wiejskich. Jeśli osoba która ma skończone 2 kierunki na studiach wyższych nie związanych z rolnictwem do tego na jednym z tych kierunków jest na studiach doktoranckich i nie może skorzystać z programu "Młody rolnik", ponieważ według tych założeń jest osobą gorszą od osoby która ukończyła technika rolnika w trybie zaocznym. Dodam tylko że, o wątpliwym poziomie merytorycznym i zdaniu egzaminu na który tak naprawdę jeśli się ma materiały można się przygotować w ciągu jednego dnia.

Uważam że jest to niezgodne z art. 32 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r, jest to jawna dyskryminacja, niestety lobby rolnicze, rząd nie zajmuje się takimi sprawami, ich interesuje wyłącznie krytyka przeciwników politycznych. Pytam się gdzie są izby rolnicze?! Być może mi ktoś wyjaśni, po co taki twór istnieje, skoro nic robi!!

 

Art. 32. Konstytucji RP:

1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

 

2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Ja osobiście nie krytykuje konieczności podnoszenia wartości kapitału ludzkiego czy tez prosciej koniecznosci podnoszenia wykształcenia. Wręcz odwrotnie uważam że powinno byc podnoszone, może nie kazdy rolnik z maturą ale powinny być jakies wymagania odnosnie wykształcenia. Dla dobra tych własnie ludzi w przyszłości, po to aby umieli sobie poradzić w coraz bardziej zbiurokratyzowanej rzeczywiśtości i nie padali ofiarą nieznajomości przepisów, procedur, sposobów postepowania.

Odnosnie równosci obywateli chciał bym zwrócić uwagę na jeden fakt jaki tu zachodzi ja pracując i będąc ubezpieczony w zus nie moge otrzymac tych pieniędzy. Osoba, która opłaca krus otrzyma ta dotacje i może otworzyć np. własną działalność (nie mówiąc już o zatrudnieniu na czarno), czyli może mieć dwa źródła dochodu. Stąd moje wątpliwości jak to jest sytuacja prawie analogiczna w jedną strone sie da w drugą nie.

Co do rządzących myśle że im zależy, aby rozdać kase i pochwalić sie wykorzystaniem funduszy a reszta ich nie obchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Jestem ciekawy czy w tych zaocznych "technikach rolniczych" można się czegoś dowiedzieć, bo ja nie mam wykształcenia rolniczego ale od lat przyglądałem sie jak ojciec robił w polu i mu pomagałem, wiedze teoretyczna nabyłem z Ksiażek, czasopism rolniczych oraz duzo można się dowiedzieć na forach rolniczych takich jak to. Przypuszczam że wiem wiecej na temat rolnictwa niz osoba po 3 latch w technikum dziennym. To jest moje zdanie i nie każdy się musi z tym zgadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy czy w tych zaocznych "technikach rolniczych" można się czegoś dowiedzieć, bo ja nie mam wykształcenia rolniczego ale od lat przyglądałem sie jak ojciec robił w polu i mu pomagałem, wiedze teoretyczna nabyłem z Ksiażek, czasopism rolniczych oraz duzo można się dowiedzieć na forach rolniczych takich jak to. Przypuszczam że wiem wiecej na temat rolnictwa niz osoba po 3 latch w technikum dziennym. To jest moje zdanie i nie każdy się musi z tym zgadzać.

ja tam myśle że te kryteria z wykształceniem są bardzo dobre bo jeśli ktoś chce zostac rolnikiem to niech chodzi do szkoły rolniczej niech ma wykształcenie takie jak trzeba a nie jak wy porobiliście magistrów doktorów marketingowców i teraz przypomnieliście sobie o rolnictwie bo jest premia i jeszcze się rozwodzicie że rolnikiem może zostac każdy. jest czas na uzupełnienie wykształcenia i sprawa prosta, niech te pieniądze trafią do tych co naprawde chcą rozwijac i powiększac gospodarsta a nie weź premie, tata gospodarke przepisze a za trzy lata zwiniesz interes i pójdziesz pracowac za biórkiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Z całym szacunkiem przemek1025a nikt tutaj nie pisze że, ukończenie technikum jest czymś złym!! Ale jeśli się tam czegoś nauczyłeś, to nie wiele do tamtej pory wiedziałeś o rolnictwie! I niektórzy jak kończyli szkołe to nie było jeszcze mowy o premii dla młodego rolnika. Co do twierdzeń że ktoś weźmie premie i zwinie gospodarstwo, to technikum napewno im w tym nie przeszkodzi. Zrobiłem je w 1,5 roku i byłem 5 razy w szkole. acha... i nie mam zamiaru likwidować gospodarstwa... zastanawiałem się jedynie nad sensownością legislacji. Właśnie dlatego że ten technik nic nie zmienia a jedynie utrudnia życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

człowiek uczy się przez całe życie, jeśli ktoś nie potrafi wykorzystać wiedzy innych to świadczy tylko i wyłącznie o postawie danej jednostki, osobiście zdawałem egzaminy eksternistyczne a następnie egzamin zawodowy technik rolnik i jestem w stanie zagwarantować, iż przy odpowiedniej postawie słuchacz jest w stanie pozyskać wiedzę, którą jeszcze nie dysponuje bądź też ugruntować posiadane zasoby, natomiast pozwolę sobie nawiązać do rozwiązań legislacyjnych, jeśli uważacie je za błędne to proponuję przedstawić obiektywne argumenty oraz zgłosić się do izby rolniczej tudzież bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za dane działanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

ja tam myśle że te kryteria z wykształceniem są bardzo dobre bo jeśli ktoś chce zostac rolnikiem to niech chodzi do szkoły rolniczej niech ma wykształcenie takie jak trzeba a nie jak wy porobiliście magistrów doktorów marketingowców i teraz przypomnieliście sobie o rolnictwie bo jest premia i jeszcze się rozwodzicie że rolnikiem może zostac każdy. jest czas na uzupełnienie wykształcenia i sprawa prosta, niech te pieniądze trafią do tych co naprawde chcą rozwijac i powiększac gospodarsta a nie weź premie, tata gospodarke przepisze a za trzy lata zwiniesz interes i pójdziesz pracowac za biórkiem ;)

Człowieku jak ja zaczynałem studia to jeszcze nie byliśmy w uni, jestem inżynierem spawalinikiem, po studiach mogłem wyjechać do Norwegi do stoczni, na dzień dobry zarabiał bym 10tys. wiec w ciągu pół roku bym zarobił więcej niz ta premia na 5 lat. ale jakos wolałem zostać tu w polsce i robić w polu, bo w tym widzę swoją przyszłość. Pozatym to interesuje sie spawalnictwem i informatyką (studia informatyczne też mam). W przypadku gdy by mi nieopłacalo sie rolnictwo to mam możliwość szybciej znalść prace niż ty po technikum rolniczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Człowiek pisze tłumaczy, ale do niektórych i tak niedociera. W 2001 roku pisałem prace licencjacką o programie SAPARD w 2003 magisterską o programie PHARE, jeszcze nie wiadomo było kiedy Polska wejdzie do UE. Skąd miałem wiedziec że bedzie kiedys program dla młodych rolników i jakie wykształcenie będzie potrzebne aby z niego skorzystać. Mój kolega skończyl technikum technolog żywienia (jest w spisie zawodów uprawniających do korzystania z MR). Tylko jaki związek ma przetwórstwo z uprawą zboza czy hodowlą bydła?

Pozatym w poście wyżej wskazałem na nierównośc jaka zachodzi między możliwością podjęcia pracy na krusie i kożystaniem z MR a ubezpieczeniem w zus i nie możliwością skorzystania z MR.

Odnośnie wsparcia jeden te pieniądze wykożysta dobrze drugi moze i kupi jakis ciągnik który po paru latach się rozleci i znowu bieda będzie. Pisząc te słowa mam na mysli to, że moje gospodarstwo bez wsparcia się rozwija mam dodatkowe źródło dochodów więc moge inwestwoać a zasady korzystania z MR uważam za niesprawiedliwe (to że mogłem znaleźc sobie prace a nie siedzę i biadole że jest mi źle jest złe)

Odnosnie "doktorów marketingowców" i przpominania sobie o gospodarce. Ja w wieku 15 lat sam wykonywałem większośc prac ciągnikiem w gospodarstwie (rodzice pracowali). Z racji tego że prowadzona jest produkcja zbóz czas na to zawsze znajde. Nie uważam też, aby posiadanie wykształcenia wyższego przeszkadzało w prowadzeniu gospodarstwa wręcz przeciwnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

POOSA dlaczego nie wyjechałeś do Norwegii??? Kurcze, ja nie mam takiego dobrego wykształcenia ale jakieś tam mam, zaczepiłem się w firmie z branży rolniczej, coś już się nauczyłem i się waham co robić czy doić krowy czy iść na łatwiznę.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Może dlatego ze jestem "głupi", wiem ze tak bym więcej zarobił ale ja wolał bym pracowac u nas w kraju nawet za 50% co tam, taki ze mnie patryjota. Ja w rolnictwie ponagałem ojcy jak miałem 10 lat, gdy miałem 15 robiłem wszystko oprucz oprysków, nawet bedac na sudiach dzinnych jak przyjeźdzałem na weekend to jak wsiadłem c ciągnik w piątek o 20 to z pola zjechałem w sobote około 23. Będąc na studiach robiłem prawie wszytsko w polu. Jeżeli chodzi o premie to na maszyny wydałem 48tys. W niedługim czasie bede miał wizyte z ministerstwa, do jakiegoś raportu zostałem zgłoszony bedzie opisane moje gospodartwo, maszyny które kupiłem i cot tam jeszcze czego nie pamiętam. Jeżeli chodzi o to czy można też pracować też poza swoim gospodarstwem to powinno być dozowlone bo lepiej sobie dorobić niz zbankrutować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loyer986    2

Kissmy... w 2007 roku udało mi się nawet zabrać głos podczas spotkania z min. rolnictwa na Agroshow, przedstawiłem moje zdanie odnośnie tej kwestii, dostałem odpowiedź że, "ma to na celu ograniczenie dostawania premii przez rolników z marszałkowskiej", więc ponownie zabrałem głos i powiedziałem żeby pan minister nie liczył na naiwność rolników że, uwierzą w taką odpowiedź. Po czym pan minister zripostował mówiąc że przyjrzy się tej kwestii jeszcze raz. Widać że się przyjrzał. Co do izb to kilkakrotnie zwracałem uwagę, dostając odpowiedź że, mniej więcej: "oni nic nie mogą". Nie chodzi o sam fakt tej szkoły, ale o obowiązek opłacania składek krus.

Mam nadzieje że doczekam się w Polsce organizacji rolniczej, broniącej praw rolników. Ostatnie 10 lat to jedynie biopaliwa, GMO, z których nic nie wynika dobrego dla rolnictwa. Niech, uwolnią akcyzę na olej i komponenty paliwowe to problem z niskimi cenami zbóż się skończy, bezrobocie spadnie i nawet może uniezależnimy się od dostaw ropy ze wschodu.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj