Polecane posty

Panowie a ja mam pytanie zupełnie z innej beczki, mam nadzieje że mnie nikt nie zlinczuje za to :)

Jak w tym roku były wypłacane dopłaty, czy to było 70 % za same ha czy w tym też była część za bydło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mr1997    50

Witam, czy do księgi przychodów którą muszę prowadzić ma młodego rolnika trzeba wpisać kwotę wpłynięcia premi, i czy raty kredytu też wpisujemy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forg    3

Mam problem z planem nawozowym młody rolnik 2015r. Żeby rozliczyć pierwszą transze trzeba przedstawić tęż plan nawozowy. Zawiozłem ziemie do analizy ale kto ma mi zrobić ten plan nawozowy jakaś firma czy samemu można, podobno jest jakiś program na kompa. a później to trzeba jakiś zeszyt prowadzić co i ile wysiałem nawozu  czy jakaś książka jest specjalna do tego? Proszę o odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam wpisane w biznesplanie udział w systemie jakości integrowana produkcja to juz musze od tego roku wchodzić czy mogę dopiero od przyszłego np

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

Czy zadeklarowany łubin muszę siać na tych działkach na których podałem w biznesplanie?  mam możliwość wzięcia w dzierżawę notarialną lekko ponad 1ha i chciałbym tam siać ten łubin a swoje pole przeznaczyć pod coś innego.

PS: to prawda że plan nawozowy dotyczy tylko gruntów ornych? tzn. sadów i plantacji malin nie dotyczy?

Edytowano przez marasp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forg    3

Jeżeli sady i maliny są na gruntach ornych to raczej dotyczy. Ja mam łąke na gruntach ornych i robie analize mówili mi że trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

Kasa z premii czy z dopłat bezpośrednich to nie jest przychód i sie go nie wpisuje w książke... natomiast jeżeli za ta kase coś kupujesz to oczywiście wpisujesz faktury...

Edytowano przez JD1052

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelwlosty    6

no chyba trzeba jak to sobie wyobrażasz ze kupujesz maszyne i jesteś 2 lata na minusie ?


Sprzedam oponę do beczkowozu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelwlosty    6

no to sory ale dla mnie w takim wypadku ta cała ksiega przychodów i rozchodów nie ma sensu jesli nie moge wpisać dopłat a muszę wpisać zakup nawozów nie mogę wpisać premii a muszę wpisać zakup maszyny czyli skąd niby mam mieć pieniądze na ten rozchód za sprzedarz mleka ?


Sprzedam oponę do beczkowozu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

A kij z tym co nas to obchodzi? To nie my to wymyślamy... juz dawno dawno była mowa o tym, ze dopłaty to nie jest przychód....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

Ważna informacja, która powinna  zainteresować osoby ubiegające się, lub planujące ubiegać o wsparcie w ramach operacji „Premie dla młodych rolników”:

 

Jak wiadomo, w nowym rozporządzeniu (od 2015) warunkiem ubiegania się o premię dla Młodych Rolników jest nie tylko zakaz prowadzenia przez wnioskującego przed dniem złożenia wniosku gospodarstwa jako nim kierujący, ale także – zakaz rozpoczęcia urządzania gospodarstwa wcześniej niż na 18 miesięcy przed złożeniem wniosku.

 

Pojęcie urządzania gospodarstwa jest nowością w stosunku do przepisów PROW 2007-2013.  Zostało ono przybliżone w § 4 ust. 1 rozporządzenia.  Z jego definicji wynika, że o premię dla młodych rolników nie mogą starać się osoby, które wcześniej niż na 18 miesięcy przed złożeniem wniosku zostały właścicielami gospodarstwa rolnego -  nawet jeżeli nigdy nim nie kierowali, ani w żaden inny sposób nie prowadzili w nim działalności rolniczej.  Wg. ARiMR oznacza to, że na pomoc nie ma co liczyć nikt, kto na więcej niż 18 m-cy przed wnioskiem miał na własność (np. w drodze dziedziczenia) choćby 1 ha działki rolnej.

 

Tymczasem dokładna lektura przepisów rozporządzenia wskazuje, że wbrew powyższemu stanowisku Agencji istnieje furtka dla osób, które już dawniej niż 18 m-cy co prawda nie użytkowały, ale posiadały tytuł własności do gruntu rolnego.

 

Z przepisów wynika bowiem, że inaczej traktować należy przypadki, gdy rolnik jest właścicielem faktycznego gospodarstwa rolnego (także wtedy gdy użytkuje je kto inny, np. dzierżawca) a inaczej gdy jego własność to dotychczas jedynie działka gruntu nie stanowiąca zorganizowanej całości gospodarczej

 

W tym drugim przypadku nie ma podstaw, aby osobie takiej ARiMR odmawiała przyznania premii dla młodych rolników (oczywiście o ile spełnione są inne warunki).

 

Tematy połączone

 

 

Edytowano przez danielhaker

GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Czyli co jeśli ja posiadam 1,5h ziemi którą dostałem od rodziców i na niej postawiłem dom ale nie obrabiam tego tylko dalej rodzice i oni biorą dopłatę nie ja to co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

Czy zadeklarowany łubin muszę siać na tych działkach na których podałem w biznesplanie?  mam możliwość wzięcia w dzierżawę notarialną lekko ponad 1ha i chciałbym tam siać ten łubin a swoje pole przeznaczyć pod coś innego.

PS: to prawda że plan nawozowy dotyczy tylko gruntów ornych? tzn. sadów i plantacji malin nie dotyczy?

Nikt się nie orientuje jak to jest z tymi wysokobiałkowymi?

Plan nawozowy podobny ma byc sporządzony dla każdej uprawy a nie działki, jaką zawartość oznaczacie w próbkach na potrzeby planu nawozowego bo mi Pan z odr-u powiedział że potrzebny jest N mineralny, P,K PH, MG i węgiel organiczny.  

Jeśli wypłatę pierwszej raty dostanę w 20017 roku to czy plan nawozowy powinienem opracować już na 2016 rok?

Edytowano przez marasp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

@kris148a  -  jeśli jest dom i mieszkają w nim rodzice, którzy prowadzą gospodarstwo to gorzej.  w tej sytuacji ma Pan na własność nie tylko grunt ale i znajdujące się na nim zabudowania (siedlisko).  jeśli rodzice prowadzą tam gospodarstwo to pewnie mają też jakieś zabudowania gospodarskie na tej działce, sprzęt.  

każdy przypadek powinno się rozpatrywać osobno pod kątem tego czy grunt kupiony/odziedziczony ileś lat temu stanowił wraz z innymi składnikami zorganizowaną całość gospodarczą, czy była to "goła" działka.  u Pana może być trudno wykazać, że nie było to gospodarstwo a jedynie działka rolna.


@Lubie Tosty   - proszę podać więcej szczegółów.


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

Kolego JD1052 jesteś na 100% pewien że nie można wpisywać dopłat w te księgi? ja do księgi przychodów wpisuję dopłaty i premie jak przyjdzie to też wpiszę, dla mnie logiczne że muszę być na plusie i dodatkowo wszystkie faktury kupna i sprzedaży, jakoś mi przeszła ta księga przy składaniu wniosku o płatność i nikt się nie czepiał że jest coś źle a jak dalej będzie to zobaczymy, w innym przypadku to podobnie jak kolega pawel tez bym całe życie był na minusie, z moich informacji jakie dostałem w agencji to plan nawozowy (analiza gleby) powinna być zrobiona na pewno przed wystąpieniem o wypłatę drugiej raty, a wysokobiałkowe trzeba siać co rok ,można siać na obojętnie jakich działkach ważne by powierzchnia się zgadzała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Green (ja nie pan) a u mnie było tak, było pole na osobnej działce które zapisali rodzice na mnie i na żonę darowizna, z żoną postawiliśmy dom, teraz jest jeszcze w budowie garaż. Resztę ziemi obrabial ojciec i dopłaty też brał, umowa była jakaś dzierżawy ale tylko do agencji. Jakiś czas też moja żona jak nie pracowała opłacala około roku KRUS. Uprawy tej ziemi ani chodowli na niej żadnej nie mieliśmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
green    3

@kris148a  -  czyli jak rozumiem dom na działce jest tylko mieszkalny, nie ma w nim zabudowań typowo rolniczych?  ogólnie jeśli z całości okoliczności wynika, że dom ten nie był, nazwijmy to, ośrodkiem prowadzenia działalności rolniczej (także przez inne osoby, np. przez rodziców) to według przepisów można wystąpić z wnioskiem o przyznanie pomocy.   oczywiście musicie się liczyć z tym, że Agencja taki wniosek rozpatrzy negatywnie - właśnie powołując się na tę posiadaną od 10 lat działkę.  ale jeśli nie odpuścicie, to w sądzie administracyjnym mielibyście z taką sytuacją duże szanse.


GreenConsult - Doradztwo Prawne w sektorze rolnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przerabiałeś podobne przypadki? Rozumiem, że odwołanie do OR nic nie dało więc pozostał tylko administracyjny. Tam jak się sytuacja kończyła?

 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. mógłby ktoś podesłać jakieś przykładowe podanie o zmianę biznes planu. chce zmienić strukturę zasiewów i produkcje zwierzęcą i nie za bardzo wiem jak ma wyglądać te podanie. z góry dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zwykłe podanie wystarczy. Znajdziesz w google i przerobisz. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj