Polecane posty

Fugeo    281

Wielkie dzięki za pomoc :)

 

Ale mam jeszcze jedno pytanie czy w przypadku darowizny jest tak samo?

Załóżmy, że rodzice chcą mi przekazać jako darowiznę tą działkę, na której chciałbym postawić chlewnię - też musiałbym składać takie pismo do prezesa ANR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Nic nie trzeba składać  - idziesz do notariusza, mówisz co  Ci trzeba on mówi Ci jakie dokumenty trzeba - najczęściej wypisy czasem wyrysy z rejestru gruntów jeśli w księgach wieczystych są inne numery działek ( np. była kiedyś komasacja i się numeracja pozmieniała), dowody osobiste, jakieś akty notarialne, akt małżeństwa rodziców, twój akt urodzenia itp. generalnie sprawa dość szybka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

I będzie to powodem do wlepienia mi jakiejś kary przez agencję? Bo dla przypomnienia powiem, że akurat ta działka,a na której chciałbym budować chlewnię mam wydzierżawioną na 10 lat od mojego ojca na potrzeby młodego rolnika.

 

Dopytuję się, bo nie chciałbym zwracać tych 100 tysięcy... <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie z rozdani 2015 składacie teraz coś do agencji np. jakieś zaświaczenia czy coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Sori, że się czepiam, ale raz twierdzisz, że chcesz kupić działkę, na której chcesz budować a raz piszesz, że to będzie na darowiznie od ojca, która obecnie dzierzawisz. Możesz to wyjaśnić i rzetelnie opisać sytuację ?? No chyba, że czegoś nie doczytałem i rzeczywiście szukam dziury w całym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Panowie z rozdani 2015 składacie teraz coś do agencji np. jakieś zaświaczenia czy coś

 

Ja zaraz będę składał zaświadczenie z KRUSu o podleganiu ubezpieczeniu.

 

 

 

Sori, że się czepiam, ale raz twierdzisz, że chcesz kupić działkę, na której chcesz budować a raz piszesz, że to będzie na darowiznie od ojca, która obecnie dzierzawisz. Możesz to wyjaśnić i rzetelnie opisać sytuację ?? No chyba, że czegoś nie doczytałem i rzeczywiście szukam dziury w całym.

 

Na początku zapytałem czy mogę kupić, bo nie orientowałem się w przepisach, które ostatnio uległ zmianom, a następnie zapytałem czy w przypadku darowizny będzie tak samo tzn. czy będę musiał składać pismo do prezesa ANR czy też nie, no i jak się okazało to w tym drugim przypadku nie będę musiał.

 

Sytuacja wygląda tak. Jest działka X, którą od 2015 dzierżawię od ojca na okres 10 lat. Wszystko na potrzeby programu ułatwienia startu młodym rolnikom. Ostatnio podjąłem decyzję, że chciałbym wybudować chlewnię - wybór padł na tą działkę X. Aby móc zacząć gadać z bankiem na poważnie o kredycie muszę mieć:

 

- wyrobione pozwolenie na budowę, a co za tym idzie ta działka X musi być moją własnością, bo inaczej w żaden sposób nie mógłbym otrzymać pozwolenia na budowę

- projekt

- biznesplan

i szereg innych rzeczy, ale mniejsza o nie, bo na chwilę obecną chodzi tylko o działkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Ja zaraz będę składał zaświadczenie z KRUSu o podleganiu ubezpieczeniu

A to zaświadczenie w jakim celu? Takie zaświadczenie trzeba złożyć rok po otrzymaniu wypłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

No to u mnie 14.10 minie rok.

 

Na pewno masz taką listę punktów (wymagań), które trzeba spełnić do określonego dnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Z naboru 2015 nie ma żadnej listy co do dokumentów. Ty jesteś z naboru 2014 wiec to inna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

i co ważne rok liczymy od dnia wypłaty pomocy a nie wydania decyzji o jej przyznaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Tak czy siak, musisz zacząć od przeniesienia prawa własności działki X na siebie. Czy coś stoi na przeszkodzie aby rozwiązać umowę dzierżawy i to zrobić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Wydaje mi się, że nic, no chyba, że fakt otrzymania premii, ale to by było absurdem.

Pozostaje udać mi się do notariusza i jeszcze raz o wszystko się jego wypytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxi93    2

Mam pytanie tak do upewienia, jesli bylem ubezpieczony  w krusie 12 miesiecy od dostania premii a dokładnie jestem juz 14 miesiecy toczy moge podjac legalnie prace ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. Możesz już iść do pracy.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polak97    6

Witam.
Jaki kurs potrzebuje do mlodego rolnika ?

I jaki czas mam na jego uzupełniene ?
Z góry dziekuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fiu2    10

Witam mam pytanko które wielokrotnie przewijało się w tym temacie na pewno mnie za to opierdzielicie ale już trochę zgłupiałem... do rzeczy niebawem minie rok od dnia wypłacenia mi pomocy (wcześniejszy nabór) czy od tego czasu mam 60 dni na dostarczenie do ARiMR zaświadczenie o tym że jestem ubezpieczony w KRUSie czy jak bo gdzieś czytałem że po 3 latach od wypłacenia premii gdzieś pisze że rok i już teraz sam nie wiem. Tylko nie krzyczcie na mnie  ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie w naborze 2010 było 3 lata, później w trakcie naboru zmienili na rok, od dnia wypłaty pomocy. Po upłynięciu roku od dnia wypłaty pomocy masz 60 dni na dostarczenie zaświadczenia z KRUS, o którym była mowa parę postów wcześniej, a wystarczy uważnie czytac. Pozatym przecież musiałeś dostać pismo z agencji, w którym są wyszczególnione wszystkie pozycje, co, gdzie, kiedy, jak plan lekcji w przedszkolu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrugolek    14

Witam mam pytanko które wielokrotnie przewijało się w tym temacie na pewno mnie za to opierdzielicie ale już trochę zgłupiałem... do rzeczy niebawem minie rok od dnia wypłacenia mi pomocy (wcześniejszy nabór) czy od tego czasu mam 60 dni na dostarczenie do ARiMR zaświadczenie o tym że jestem ubezpieczony w KRUSie czy jak bo gdzieś czytałem że po 3 latach od wypłacenia premii gdzieś pisze że rok i już teraz sam nie wiem. Tylko nie krzyczcie na mnie  ;P

Przez rok od dnia otrzymania pomocy ( kasa na koncie ) musisz być na KRUS . Potem masz 60 dni na złożenie zaświadczenia w agencji. Dobrze policz  ten rok, bo kara to 100% zwrotu. Tych 60 dni też nie można przekroczyć. 

Edytowano przez mrugolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fiu2    10

9 listopada dostałem kasę czyli jeszcze trochę czasu jest. 100% raczej nie jak już to 3% mój znajomy na czas tego nie zlożył i 3 klocki musiał zwracać.

Edytowano przez Fiu2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1887    0

Witam. Mam pytanie czy jesli mam w biznesplanie wpisane ze bede w Krajowym systemie jakosci ze w gospodarstwie bedzie prowadzona integrowana produkcja roslinna i dostałem za to punkty to myslicie ze mogł bym z tego teraz zrezygnowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. O ile z punktami nie polecisz w dół poza wymagane rozporządzeniem. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1887    0

A w naborze 2015 było 15 czy jednak zostało zmienione na 12 punktów? A czy jesli bym to działanie zamienił na cos innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

15 zostało. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrugolek    14

9 listopada dostałem kasę czyli jeszcze trochę czasu jest. 100% raczej nie jak już to 3% mój znajomy na czas tego nie zlożył i 3 klocki musiał zwracać.

3 % jest za przekroczenie tych 60 dni.

 

Tak to wygląda w rozporządzeniu

 

http://www.arimr.gov.pl/programy-2002-2013/prow-2007-2013/ulatwianie-startu-mlodym-rolnikom.html

 

Wycinek co do sankcji

 

Sankcje wobec beneficjenta za niespełnienie zobowiązań

Sankcja 100%

W przypadku niespełnienia warunku dotyczącego:

  • samodzielnego prowadzenia gospodarstwa,
  • osiągnięcia minimalnej powierzchni gospodarstwa (3 lata od doręczenia decyzji),
  • wydatkowania 70 % kwoty premii (3 lata od wypłaty pomocy),
  • osiągnięcia nadwyżki bezpośredniej 4 ESU (5 lat od wypłaty pomocy),
  • podlegania ubezpieczaniu w KRUS (12 miesięcy od wypłaty pomocy),
  • uzupełnienia wykształcenia (3 lata od doręczenia decyzji),
  • umożliwienia przeprowadzenia kontroli na miejscu
  • przechowywania dokumentów (5 lat od dnia wypłaty pomocy).

Sankcja 25%

W przypadku niespełnienia warunku dotyczącego:

  • utrzymania średniej krajowej powierzchni gospodarstwa, nie większej niż 300 ha (5 lat od wypłaty pomocy),
  • utrzymania (przez 3 lata od doręczenia decyzji) średniej wojewódzkiej pow. gospodarstwa - dot. beneficjentów (z mniejszych województw), którzy zobowiązali się do osiągnięcia średniej krajowej, 
  • osiągnięcia (w ciągu 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej) i utrzymania (przez 5 lat od wypłaty pomocy) standardów w zakresie ochrony środowiska, higieny i warunków utrzymania zwierząt.

Sankcja 3%

W przypadku niespełnienia warunku dotyczącego:

  • prowadzenia gospodarstwa zgodnie z określoną w biznesplanie strukturą produkcji
  • przedłożenia w terminie dokumentów potwierdzających realizację zobowiązań.

Za nieosiągnięcie nadwyżki bezpośredniej co najmniej 4 ESU zwrotowi podlega 100 % kwoty pomocy, natomiast przy uzyskaniu minimum 4 ESU, za zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej, w odniesieniu do roku bazowego:

  • od 25 % do 50 % - zwrotowi podlega 5 % kwoty pomocy,
  • od 51 % do 75% - zwrotowi podlega 10 % kwoty pomocy,
  • 76 % i więcej - zwrotowi podlega 25 % kwoty pomocy.
Edytowano przez mrugolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelorolnik    2

MR 2015 

 

ostatnio rozmawialiśmy z kilkoma znajomymi którzy również dostali premie i trochę mi namieszali odnośnie roku docelowego. Otóż rokiem docelowym u mnie jest rok 2018 i w roku docelowym muszę mieć na stanie 5 szt krów mamek i tu moje pytanie czy tylko w roku docelowym a w 2019 mogę je trzymać czy muszę utrzymywać na stanie 5 szt mamek 5 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj