Polecane posty

waldii1    122

Ja dzielnie czytam to ze strony agencji co jest w dokumentach aplikacyjnych. A Ty może masz ze starego naboru 2014.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

W 2014 był inny nabór na całkiem innych zasadach i tam nie dawano punktów za plan nawozowy.

Z rozporządzenia:

– zobowiązanie do przygotowywania planu nawozowego, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 415 i 765), oraz stosowania tego planu – przyznaje się 2 punkty,

 

a z nowelizacji:

 

w ust. 2: – w pkt 5 w lit. a tiret drugie otrzymuje brzmienie: „– zobowiązanie do przygotowywania planu nawozowego, o którym mowa w załączniku nr 2 do rozporzą- dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo- -klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 415 i 765 oraz z 2016 r. poz. 326), oraz stosowania tego planu, w szczególności prowadzenia wykazu działań agrotechnicznych zawierającego prace wykonywane na poszczególnych działkach rolnych w zakresie nawożenia, z podaniem nazwy i ilości zastosowanego nawozu pod poszczególne uprawy – przyznaje się 2 punkty,”,

 

Nie wiem skąd wam się wzięło 0,5pkt.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

A czy ten plan nawozowy mogę przygotowywać sam np. za pomocą programów komputerowych (plano RS , Nawsald z iung puławy) czy muszę co roku dawać zarabiać ODRom a nie sądzę by go lepiej zrobili. W moim regionie to już naprawdę prawdziwy pacanpracuje. Nawet wniosku na dopłaty nie potrafi bez błędu wypełnić. I od kiedy ten plan trzeba mieć? Od sezonu 2016/2017 ? Czy może co najmniej od okresu docelowego(tak pisze w pytaniach i odpowiedziach na stronie ARIMIR)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Ja jestem w tej samej sytuacji też czekam na wyniki gleby. Robiłem tylko ph, fosfor, potas, magnez czyli to co potrzebne do opracowania planu. W rozporządzeniu dotyczącym pakietu rolnictwo zrównoważone pisze coś jeszcze o próchnicy(węgiel organiczny) i zawartości azotu ale mi się wydaje że nas to nie dotyczy:

 

"2. Dwukrotna chemiczna analiza gleby (pH, P, K, Mg i węgiel organiczny) – wykonana na gruntach ornych w pierwszym
(lub poprzedzającym) i w piątym (lub poprzedzającym) roku realizacji pakietu.
3. Coroczne opracowanie dla gruntów ornych i przestrzeganie planu nawozowego, opartego na bilansie azotu oraz chemicznej
analizie gleby, określającego dawki N, P, K, Mg i potrzeby wapnowania, przy czym dopuszczalne jest stosowanie
dawek nawozów niższych niż określone w planie nawozowym"

 

Nigdzie w rozporządzeniu dotyczącym młodego rolnika nie znalazłem że ten plan musi przygotowywać doradca rolno środowiskowy a znalazłem w necie coś takiego : "

Kto wykonuje plan nawożenia?

Plan nawożenia może opracować każdy kto posiada odpowiednie kwalifikacje (rolnik, doradca rolny, specjalista okręgowej stacji chemiczno-rolniczej) przy pomocy komputerowych programów doradztwa nawozowego np.: Plano RS, Naw Sald z uwzględnieniem wszystkich czynników jakie należy uwzględnić przy obliczaniu dawek nawozowych i sporządzaniu planu nawożenia."

 

Czy trzeba badać obornik i gnojówkę ze swojego gospodarstwa?Czy uśrednia się zawartość NPK?

Czy ilość nawozów naturalnych  oblicza się ze stanu średniorocznego zwierząt(będzie trudno bo w arkuszu na młodego rolnika zwierzęta do jednego roku się nie rozdziela a jest przecież różnica międzi cielakiem 2 miesięcznym a 10 miesięcznym)?

Trzeba jeszcze uwzględnić bilans azotu w związku z tym te 170 N w czystym składniku dotyczy wszystkich nawozów łącznie czy tylko naturalnych? Czy na trwałych użytkach zielonych obowiązuje limit 120 N tak jak w programach rolno - środowiskowych? Czy azot w czystym składniku przelicza się na azot działający? Czy trzymamy się tego 170 N z przeliczenia czystego składnika z nawozów?

Czekam na komentarze i wskazówki

Z góry dzięki za zainteresowanie

 

 


Koszt w odr takiego planu to 400 rocznie więc razy 5 to 2000. Konieczność opłacania Krus i brak praktycznie możliwości dorobienia poza rolnictwem. W moim przypadku uwiązanie się na 5 lat z krowami bo po rezygnacji z krów praktycznie nie ma możliwości utrzymania ESU(dziwny przelicznik 1 krowa to więcej jak 4 byki czy 5 jałówek  wysokocielnych). Do tego niepewna sytuacja sektora mleczarskiego. Nie jest tak różowo jak myślałem z tą dotacją ale głupio by było chyba zrezygnować bo i to mi chodzi po głowie.

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Najkorzystniej to skarpeta:-) a tak poważnie to mam w bgz i z tego co widzę sporo firm z branży w mojej okolicy ma w bgz. To nie reklama to moje osobiste odczucia i doświadczenia:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no dobra ale jeszcze listy niema ma na stronie chyba  że sie jeszcze pojawi dziś 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus2609    72

Czy np biorąc pług obrotowy a całe życie robiło się zagonowym, czy można otrzymać za to punkt w zakresie innowacyjności?(np. za nowoczesne technologie produkcji) w końcu to coś nowego w moim gospodarstwie, czy raczej za bardzo to przekombinowane? Tak trochę kombinuję i szukam tych punktów. Z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

aktualizacja jest ale listy nadal brak 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Bardziej w środę. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    98

Zadeklarowane strączkowe muszę w tym sezonie już wysiewać i zgłaszać do dopłat czy dopiero w następnym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie mogę się wczytać w rozporządzenie. Wysłałem zapytanie do Centrali. Jak odpowiedzą to wrzucę pismo na forum. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Freetaxi a podpowiesz z tym moim gps gdzie go wpisać tak jak pytałem wcześniej stronę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przypomnij co i jak. Praktycznie dwa dni w samochodzie spędziłem. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pusiek123    0

 Wybaczcie jak nie w tym temacie piszę ale początkuje i jeszcze się tutaj nie odnalazłam. 

Mam małe pytanie: Mój ojciec ma zamiar przepisać mi ziemię dokładnie 4,5 ha, bo chce się starać w tym naborzę o Młodego rolnika. Składać wniosku o premię nie mogę prędzej niż po 24.04 bo dopiero po tej dacie będę mieć 3-letni staż na punkty za kwalifikację. I teraz się zastanawiam kto ma złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie ja czy ojciec, bo wątpię, że zdążą mi wydać decyzję o wpisie do ewidencji producentów z numerem identyfikacyjnym, żebym się wyrobiła ze złożeniem wniosku do 16.05? Ktoś coś poradzi?

Edytowano przez pusiek123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Kto podpowie jako co mam wpisać gps sterujący rozsiewaczem? Bo muszę zmienić biznesplan i chce wszystko sobie przygotować aby złożyć zmiany jak tylko dostanę decyzję. W sumie to w klimacie i środowisku jest punkt gps pozwalający mapować pola, ale czy z tym wiąże się przygotowanie map czy tylko gps powinien posiadać taką funkcje? Czy też powinienem mieć program komputerowy aby robić mapy? A może wpisać w pozostałych inwestycjach ten gps jako całkiem oddzielne urządzenie?

 

Z niecierpliwością czekam na porady za które z góry dziękuję:-)

Ponawiam freetaxi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamdres    3

Panie freetaxi czy po złożeniu w kwietniu wniosku na MR mogę przepisać na siebie w maju zwierzęta i złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie? Jest to dla mnie bardzo ważne więc z góry dziękuje za pomoc

też chciałbym się dowiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewenement    1

Panowie mam jeszcze jedno pytanko, jestem ze starego MR i mam ugadany ciągnik nh 86KM a we wniosku jak mnie pamięc nie myli mam zetora 85KM(dokładnie bede wiedzial w srode bo typek co mi prowadzil mlodego wraca) a więc czy tak czy siak pisać do agencji pismo czy jmi przyznadzą takowy ciagnik? jak tak to ile to trwa i jest jakis wzór? z góry dzieki. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxi93    2

Witam mam pare pytan dotyczace MR 2016, czy jesli bede miał tylko na poczatek dzierzawe 4 ha czy to wystarczy ? w jaki sposob uzyskac wzrost te 10% bo podobno nie mozna teraz przez zmiane zasiewow ? I czy musze podać dokładnie model maszyny i jej cene ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Załóżmy że lista ukaże się w środę to jak myślicie ile czasu zajmie im wydanie decyzji? Dziś w BP obiło mi się o uszy że chcą zdążyć przed końcem miesiąca. Myślicie że to prawda, czy jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę będzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj