Polecane posty

Troker1979    562

Jak to jest w końcu jest? Przedłużają sobie czas na wydanie decyzji bo zmieniają rozporządzenie a jak już je zmienili to zmiany nie dotyczą naboru z wrześnie 2015 a dopiero od tego co będzie? Czy mnie obowiązuje 15 czy 12 punktów do rozliczeń (nabór wrzesień 2015)? Będzie paradoks jak nie wydadzą decyzji do końca kwietnia, czyli do terminu zakończenia tego nowego naboru. Będę wku.....y jak dostanę decyzję odmowną a przecież mogę jeszcze składać w nowym naborze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    89

kolego powyżej z naboru 2015

-zmieniono rozporządzenie i czas wydania decyzji do 240 dni (do 13 maja)

-zmiana punktów z 15 na 12 dotyczy naboru 2016, 2015 dalej obowiązuje 15

-lista prawdopodobnie będzie do piątku... tak przynajmniej poinformowano mnie i kilka innych osób wypowiadających się na tym forum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

nie tylko ludzie z ODR tak mówią, byłem u pewnego doradcy i też mi tak mówił i nie dał się przekonać że źle mówi ;)

a Ty Paweł też chcesz składać na MR? może znasz jakiegoś konkretnego doradcę z okolicy?

Spróbujw odr wys maz Marek Gozdur lub z prywatnych firm mój kolega ze studiów z Rosochatego z Agroekspert Kaczyńscy- Łukasz Płotczyk- konkretny gość.

No i omijaj szerokim łukiem Aplikon z Wysokiego z Mystkowskiej bo to jak dla mnie żenada...

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leman    0

Witam

Mam pytanie dotyczące zakupu ziemi na MR połączonego z kredytem preferencyjnym. Ziemia warta jest 250 tys w  biznesplan 100 tys wkładu z MR reszta kredyt preferencyjny a realnie wyglądało by to tak że kredytu preferencyjnego udzielą maksymalnie 200 tys to tego areału a 50tys to był by prawdziwy wkład z MR. Czy takie coś przejdzie i co potrzeba do rozliczenia dotacji MR sam akt notarialny z zakupu ziemi czy umowę kredytową będą chcieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Jaki robicie docelowy rok realizacji biznesplanu? Może być 2019? Bo trzeba zrealizować go max 3 lata po wypłacie I raty. I tu pytanie, czy mogłabym go wcześniej zrealizować np na 2018?

Robisz jak Ci pasuje, byle zmieścić się w 3 latach. Jak np. kupisz maszyny w jednym roku to możesz z tego od razu się rozliczyć. Inaczej jest z ESU, planowany wzrost musi osiągnąć najpóźniej do 3 lat i trwać do końca 5 lat od wypłacenia I raty.

Edytowano przez dzikidaniel

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Kto mi to wytłuczy?? Kolega dostał premie w lutym 2011 roku. Młody rolnik konczy mu sie 21 marca 2016 roku. Kontrole miał jakieś 14 dni temu. Esu mu liczyli z 2015 roku a dlaczego nie z 2016 roku?? przeciez rok 2016 miał byc docelowym??. Ja np dostałem premie 22 maja 2012 roku a konczy mi sie 22 maja 2017 roku. Za rok docelowy mam uznany 2017. I co przyjada po kontroli i beda mi liczyc za 2016 rok??? Jak to jest???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A jak mają policzyć esu w powiedzmy połowie marca gdzie nie są obsiane pola?
No i zapewne dlatego liczą esu z poprzedniego roku. Nie mogą mieć pewności, że obsieje pola zgodnie z tym co deklaruje przy kontroli, także dla mnie to dość logiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    50

Spróbujw odr wys maz Marek Gozdur lub z prywatnych firm mój kolega ze studiów z Rosochatego z Agroekspert Kaczyńscy- Łukasz Płotczyk- konkretny gość.

No i omijaj szerokim łukiem Aplikon z Wysokiego z Mystkowskiej bo to jak dla mnie żenada...

dzięki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromar    18

witam,

czy ktoś mógłby mi powiedzieć, otóż w biznesplanie mam krowy mamki, cielęta od nich + drugie tyle dokupione, teraz doszedłem do wniosku, że chciałbym zlikwidować krowy mamki a w ich miejsce więcej opasów, nabór wrześniowy 2015, moje pytanie czy można to zmienić, albo np krowy byłyby nadal na ojca, bez konieczności utrzymania konkretnej ilości sztuk, a na mnie same opasy, oraz czy robić zmiany teraz czy po otrzymaniu decyzji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

dzięki za info

A ten gość w odr to typowy facet ze wsi, idzie się po chłopsku dogadać, starszy, łysawy, poznasz bez pytania o niego ;) Łukasz ma 30 lat i parę lat już pracuje w tej firmie, zawsze na studiach musiał mieć na blachę wykłute i oblatany w temacie, także wybieraj he he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

A jak mają policzyć esu w powiedzmy połowie marca gdzie nie są obsiane pola?

No i zapewne dlatego liczą esu z poprzedniego roku. Nie mogą mieć pewności, że obsieje pola zgodnie z tym co deklaruje przy kontroli, także dla mnie to dość logiczne.

 

a jesli mi 22 maja 2017 sie konczy to co tez beda mi liczyc z 2016? Bo ja mam np zadeklarowane ze rokiem docelowym jest 2017 a nie 2016.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Mam pytanie gdyż w biznesplanie mam wpisaną uprawę buraka ćwikłowego w celu zwiększenia SO a teraz mam możliwość podpisania umowy dzierżawy. Czy w takim wypadku będę mógł zrezygnować z tych buraków. Wzrost 10% będę miał z tej dzierżawy. A macie może wzór umowy żeby agencji pasowało bo ta osoba na stałe mieszka w niemczech i nie będę miał możliwości zmiany umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Andrzej może liczą też zasiewy jesienne, ciężko powiedzieć, lub po prostu biorą cały ostatni rok kalendarzowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon2404    0

jeżeli 5 lat od wypłaty premii mija w terminie od 01.01-14.03 to do ankiety monitorującej podajemy zasiewy i stan zwierząt z roku ubiegłego i kontrola jeżeli jest z ARiMR to sprawdza rok poprzedni;

natomiast gdy 5 lat mija  od 15.03 - 31.12 to wpisujemy zasiewy z roku bieżącego i kontrolują nam zasiewy i stan zwierząt z roku bieżącego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

aha. No mam nadzieje bo jesli brali by pod uwage u mnie rok 2016 a nie 2017 to bym miał mały problem a tak to ok. Troche mnie uspokoiłes ;)

 

Mam jeszcze takie pytanie... Czy jęsli prowadzę wyłącznie produkcję roślinną bez zwierzęcej to musze mieć numer paszowy??

Edytowano przez andrzej1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil1985    4

aha. No mam nadzieje bo jesli brali by pod uwage u mnie rok 2016 a nie 2017 to bym miał mały problem a tak to ok. Troche mnie uspokoiłes ;)

 

Mam jeszcze takie pytanie... Czy jęsli prowadzę wyłącznie produkcję roślinną bez zwierzęcej to musze mieć numer paszowy??

A to jeszcze nie masz??? No jasne że musisz mieć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jezeli produkujesz pasze w swoim gospodarstwie tak jak ja sianokiszonke i sprzedajesz innemu rolnikowi lub jeszcze tam komuś to trzeba posiadac nr paszowy wyrabiasz go w agencji inaczej w razie kontroli z Mlodego rolnika dostaniesz kare 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basti0999    2

Dokładnie mam takie samo pytanie czy jeśli pasze wyprodukowane w moim gospodarstwie z moich ziaren zbóż dla potrzeb mojego gospodarstwa to tez musze wyrobić sobie numer paszowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Musicie mieć nawet jak nikomu nie sprzedajecie nic. Ostatnio pisali o tym w Top Agrarze, że jeden koleś nie miał numeru paszowego, skontrolowali go i dostał sankcje jakąś. Sam ostatnio sobie ten numer wyrobiłem u powiatowego lekarza weterynarii. Kosztowało mnie to 17 zł i za godzinkę miałem świstek z numerem. 

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

jezeli produkujesz pasze w swoim gospodarstwie tak jak ja sianokiszonke i sprzedajesz innemu rolnikowi lub jeszcze tam komuś to trzeba posiadac nr paszowy wyrabiasz go w agencji inaczej w razie kontroli z Mlodego rolnika dostaniesz kare

 

Numer paszowy wyrabia się w weterynarii:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Nie wiem wogóle po co ta cała dyskusja o numerze paszowym. Jechać do weterynarii, wypełnić papierek, po 20 minutach miałem numer i nic nie kosztowało.
Wyrobić ten głupi numer czy potrzebny czy nie a uniknie się rozczarowań.
Więcej czasu zajmuje te ględzenie tutaj niż podlecieć do weterynarii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tzn tak tez wyrabialem tydzien temu i kosztowalo mnie to 17 zl tak dla bezpieczenstwa jak to przeczytalem to od razu pojechalem no w weterynarii a ze napisalem w agencji to tez prawda bo to w tym budynku tylko trzeba zajrzeć w inne dzwi do weterynarii  tzn tak u mnie jest :)

Edytowano przez Mariuszbrzeski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj