Polecane posty

dzikidaniel    227

Esu w roku docelowym ma być większe, co w między czasie będzie się działo nie ma jakiegoś większego znaczenia.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
łukasz    29

Mogę ubiegać się o młodego rolniki gdy rodzice posiadają 2x prow umowy z 2011 i 2015+gva roku ? Przyjął bym wszystkie grunty ujęte w umowach. Jak taka procedura wygląda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Trzeba pisać podanie o przejęcie zobowiązań ale po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy. ARiMR z reguły wydaje zgodę o ile przejmujesz całość gospodarstwa. Dosyć czasochłonne ale do realizacji. 

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz121515    14

Potwierdzenie przelewu jeśli płaciłeś bezgotówkowo i ze strony ARiMR wykaz dokumentów do rozliczenia WDPK-1/144.

A co jeżeli nie będę miał potwierdzenia przelewu, albo tylko część??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To jak płaciłeś za inwestycje z biznesplanu?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A faktury masz na obowiązkowe 70 %?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luuuuk    2

dostałem nie dawno MR i mam pyt, czy ceny które podałem we wniosku na zakup maszyn muszą  byc identyczne  za jakie kupie czy mogą nieznacznie odbiegać, bo oczywiście ceny poszły w góre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Ja też dostałem MR we wrześniu, dzwoniłem do ARiMR z zapytaniem i odpowiedzieli mi, że maszyna może być starsza niż 5 lat, ale musi być w dobrym stanie technicznym. Jeżeli będą mieli wątpliwości co do stanu tech. lub ceny będą opierać się o opinie rzeczoznawcy, będzie można też rozliczyć się umową kupna-sprzedaży. Ale lepiej zanim wydasz kasę upewnij się, kontaktuj się z osobą która rozpatruje twój wniosek.

 

Byłem dzisiaj w ARiMR pytałem o te starsze maszyny i umowę kupna sprzedaży odpowiedzieli, że tak. W celu potwierdzenia złożyłem indywidualne zapytanie na piśmie za 2-3 tygodnie mam spodziewać się potwierdzenia odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Umowa kupna sprzedaży w tym przypadku otwiera niektórym pewne furtki... 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Umowa kupna sprzedaży w tym przypadku otwiera niektórym pewne furtki...

Mam nadzieję, że jeżeli już ktoś dostał taka premię i zakupi w ten sposób maszynę nie będzie używał "furtek ". Jak dostanę odpowiedź z ARiMR-a napisze co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Ja wystosowałem pismo do ARiMR z zapytaniem odnosnie zakupu masznyn starszych niż 5 lat za dofinansowanie MR 2014. W odpowiedzi dostalem pismo ze nie ma żadnych przeciwskazań aby za MR zakupić maszyny starsze niż 5 lat, ale trzeba spełnić pewne warunki tj.: 1 maszyna musi być zakupiona od firmy handlujacej a nie od osoby prywatnej co dodatkowo wiąże sie z tym, że musi byc faktura Vat, 2 maszyna musi być wyceniona przez rzeczoznawce figurującego na liscie ARiMR, 3 dana maszyna nie mogła być brana wszesniej na jakiekolwiek dofinansowanie co bardzo ciezko sprawdzic a niewystarczy tu tylko oswiadczenie sprzedającego (chyba, że jestesmy pewni że maszyna nie byla brana wcześniej na dofinansowanie) w przeciwnym razie bedziemy zmuszeni oddac 100% dofinansowania z należnymi odsetkami. Myśle, że pomogłem :)

Edytowano przez ciastek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Skoro akceptują umowy kupna sprzedaży to dziwne ze musi to być firma a nie osoba prywatna. Dziwne to wszystko.
W rozmowie dzisiaj człowiek w ARiMR wyraźnie powiedział że akceptują umowę kupna sprzedaży z tym,że później należy opłacić podatek w urzędzie skarbowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Od samego początku nie pasują mi te umowy kupna - sprzedaży. Jak dla mnie to nierealne. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Czemu to fajnie będzie :D, od ojca kupie maszyny na MR jak tak :D, bo przekazał gospodarstwo bez maszyn :D


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W PROW 2007-2013 dla myślących w inną stronę niż rolnictwo przy zastosowaniu odpowiednich instrumentów stówka zostawała na koncie. Oczywiście o ile miało się dobre relacje rodzinne lub nierodzinne. Ty wiesz co by się teraz działo jakby umowy kupna - sprzedaży przechodziły? Sam zawiesiłbym działalność :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Zakupy w ramach inwestycji, o których mowa w ust. 2, nie mogą być dokonane na podstawie umowy zawartej między beneficjentem a małżonkiem, wstępnym lub zstępnym beneficjenta ani wstępnym lub zstępnym małżonka beneficjenta. 

 

Taki widnieje zapis w rozporządzeniu więc rodzina odpada.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wujkowie i ciocie też istnieją na świecie :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Zaczekam na pisemną odpowiedź z ARiMR. Kolega kilka postów wyżej napisał, że jest spis rzeczoznawców z ARiMR mi zaś dzisiaj facet mowił, iż może to być obojętnie kto, aby tylko posiadał uprawnienia do wyceny maszyn rolniczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Każdy gada inaczej rozmawiałem z P. Dobrowolskim z ARiMR i on twierdzi że żaden rzeczoznawca nie musi robić wyceny. Nie wiem kogo słuchać a po drugie to jeden drugiego w błąd wprowadza ktoś coś gdzieś kiedyś słyszał 5 przez 10 i pierdaczy.

 

 

lekturka....

 

W odpowiedzi na e-mail z dnia 19 października br., informuję, że warunki i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu  młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. (Dz.U. z 2014 r, poz. 201, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”.

Obszerną informację na temat sposobu dokumentowania wydatków przez beneficjenta premii dla młodych rolników zawarto w materiale pt. „Wymagania dotyczące dowodów potwierdzających poniesienie wydatków w ramach działania PROW 2007-2013 „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. Jest on dostępny na stronie internetowej Agencji (www.arimr. gov.pl > Wdrażane programy > PROW 2007-2013 > „Ułatwianie startu młodym rolnikom” > Dokumenty niezbędne do ubiegania się o pomoc > 10. Wymagania (…).

          Wspomniany wyżej materiał szczegółowo omawia rodzaje dowodów zakupu jak i dowodów zapłaty oraz wskazuje dokumenty dodatkowe, jakie należy przedstawić, rozliczając 70% kwoty premii dla młodych rolników. Ponadto zawiera wiele innych, użytecznych dla beneficjenta informacji.

Odnosząc się do  warunków nabycia sprzętu używanego, informuję, że odesłanie w przepisie § 18 ust. 2 pkt 1 ww. rozporządzenia do katalogu kosztów kwalifikowalnych w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” ma na celu wskazanie rodzajów inwestycji, jakie młody rolnik może realizować i w zakresie których ma prawo udokumentować wydatkowanie 70% kwoty premii. Przepisy działania „Modernizacja…” w zakresie kosztów kwalifikowalnych stosuje się do beneficjentów działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” jedynie w odniesieniu do rodzaju kosztów, czyli zakresu rzeczowego. Wszelkie pozostałe wymogi i dodatkowe obwarowania dotyczące kosztów kwalifikowalnych w ramach działania ”Modernizacja…” (np. wiek nabywanego sprzętu używanego, zakup od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą zakresie sprzedaży maszyn i urządzeń, konieczność rozliczeń bezgotówkowych w przypadku płatności przekraczającej 10 tys. zł, przedstawienie opinii rzeczoznawcy) mogą mieć zastosowanie jedynie do młodych rolników, którzy otrzymaną premię wniosą jako wkład własny do działania „Modernizacja…”, czyli do beneficjentów obydwu działań.

W świetle powyższego, jeśli młody rolnik nie jest beneficjentem działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, to zakup maszyny starszej niż 5-letnia nie jest przeszkodą w rozliczeniu kosztu jej zakupu, o ile na podstawie zgromadzonej dokumentacji można stwierdzić, że spełnione zostały przesłanki § 18 ust. 1 pkt 3 lit b)  oraz ust. 5, a także § 19 ust. 2 rozporządzenia. Maszyny używane powinny być w takim stanie technicznym, aby spełniały wymagania przewidziane odnośnymi normami bezpieczeństwa a także faktycznie mogły przyczynić się do realizacji biznesplanu. Ponadto, jeśli zostały zakupione od sprzedawcy, którego adres wskazany na fakturze lub dokumencie o równoważnej wartości dowodowej znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, powinny posiadać atesty lub certyfikaty, deklaracje zgodności lub inne równoważne dokumenty potwierdzające, że maszyny i urządzenia spełniają normy wspólnotowe.

Edytowano przez Frytek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbert_88    1

Dlatego tak jest bo nawet czytając te rozporządzenia (w moim przypadku tak było) nie wiesz do końca co autor miał na myśli słowami ze do rozliczenia maszyny potrzebna jest faktura lub INNE dokumenty, albo wydatki na inwestycje MOGĄ obejmować program " Modernizacja gospodarstw rolnych. Pytam  więc żeby nie wpaść na minę. Niestety co przypadek to inna historia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj