Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dzisiaj w Tydzień mówili o nowych zasadach na młodego rolnika...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3
Aha czyli tak czy siak będę musiał to rolnicze zrobić

 

niekoniecznie musisz miec wykształcenie srednie i 3 lata pracy w rolnictwie, takze powiedz ojcu zeby zaczął opłacać za ciebie krus jako domownika i za 3 lata bedziesz mógł wziac młodego rolnika,

 

 

albo nawet nie w ten sposób, skoro mozesz uzupełnić w ciągu 3 lat, to w momencie składania wniosku zaczynasz opłacac krus i w ciągu 3 lat opłacania spełnisz ten warunek, tylko musisz zdobyć wykształcenie srednie i gitarra ;), tylko to jest troche dziwne, tzn te przepisy, bo tak i tak 3 lata po uzyskania kasy musisz płacić krus, bo takie jest założenie programu, takze kazda osoba osoba posiadająca wykształcenie srednie lub wyzsze nie związane z rolnictwem po 3 latach od wzięcia kasy z młodego rolnika spełni te warunki, no chyba ze ten przepis o 3 letnim stażu pracy obowiązuje jedynie przed złożeniem wniosku a jak złożysz wniosek i nie masz kwalifikacji zawodowych to wtedy ratuje tylko szkoła, zagmatwałem to strasznie ale takie niestety są te przepisy, zagręcone jak świński ogon i niejednoznaczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miki7211    8

Dzięki wielki za ta wypowiedź dużo mi wyjaśniłeś;) Co do średniego to raczej problemu nie bedzie bo w końcu po to poszedłem do szkoły średniej heh


Moje Filmiki

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ale trzeba jeszcze skończyć. ;)


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henek    0

Jeszcze jedno jak to jest z tymi hektarami. Dwa miesiace temu byłem w ODR i powiedzieli że jak niemam to moge zobowiązac sie ze za "młodego rolnika " dociągne do średniej krajowej (z podkarpacia jestem). Jest teraz coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

na podkarpaciu jest srednia 4 z hakiem ale zasady młodego rolnika są takie ze jak srednia wojewódzka jest nizsza od krajowej to musisz miec srednia krajowa czyli te 9.91 chyba. a jezeli nie masz tego to w przeciągu 3 lat od dostania pieniedzy musisz dokupic pola tak zeby spełnić warunki. oprócz tego musisz spełnić warunek 4ESU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henek    0

Czyli jesli dobrze rozumiem ten "myk" z dokupieniem pola jest aktualny ? 4 ESU mam spełnione już teraz więc z tym problamu niema.Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

ale porażka z tym "Młody rolnikiem" hahaha.... ;) dziś w agencji były taki luzy że szok (regionalnej i powiatowych)

 

Wymogi przewyższają możliwości przeciętnego rolnika a to właśnie do nich jest to wszystko skierowane... chyba będzie nas mniej... bo słuchając innych rolników, to oni już nie mają siły na to rolnictwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

to jest europejska jednostka miary dochodu w rolnictwie. Są podane przeliczniki z danej produkcji i 1 ESU to 1200 Euro i musisz uzyskać 4 ESU żeby mówić że Twoje gospodarstwo jest tak jakby rozwojowe (to jest dolna granica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

tu jest kalkulator ESU, wpisujemy co uprawiamy, jakie mamy zwierzeta i wyliczne jest esu:

 

http://www.wir.org.pl/raporty/esu.xls

 

ten kalkulator moze byc nieaktualny , ale sądzę ze wyniki przy obecnie obowiązującym kalkulatorze byly by podobne, ale to czy teraz jest inny tego nie wiem, ten był przy SPO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mav    1

Biznes Plan USM do Nowego PROW gdzie znajduje sie arkusz o nazwie "6.Wielkośc ekonomiczna" I tam wyjdzie ile ESU sie ma ;)

 

Biznes plan ma udowodnić że gospodarstwo osiągnie co najmniej 4 ESU w 2013, a jeżeli wartość ta na starcie była większa np w 2008 r = 4,5 ESU to w 2013 ma być co najmniej taka sama.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

No mojemu wujowi brakuje 54 arów do średniej wojewódzkiej (kujawsko-pomorskie). Ale nie opłaca się mu dokupywać ziemi bo u niego chodzi po 50 tyś i w górę. Mówi że ma to głęboko w poważaniu bo na to samo mu wyjdzie. Tak więc jakby kupił ten 1 ha to te 50 tyś. nic mu nie daje.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
No mojemu wujowi brakuje 54 arów do średniej wojewódzkiej (kujawsko-pomorskie). Ale nie opłaca się mu dokupywać ziemi bo u niego chodzi po 50 tyś i w górę. Mówi że ma to głęboko w poważaniu bo na to samo mu wyjdzie. Tak więc jakby kupił ten 1 ha to te 50 tyś. nic mu nie daje.

 

tak płytka analiza charakteryzuje właśnie rolników niestety a wsparcie przecież zwiększa konkurencyjność gospodarstwa poprzez zwiększenie powierzchni użytków rolnych, zwiększa wielkość środków trwałych itd

 

natomiast warunek dotyczący wielkości gospodarstwa musi być spełniony na dzień złożenia wniosku i utrzymywany przez 5 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
tak płytka analiza charakteryzuje właśnie rolników niestety a wsparcie przecież zwiększa konkurencyjność gospodarstwa poprzez zwiększenie powierzchni użytków rolnych, zwiększa wielkość środków trwałych itd

 

natomiast warunek dotyczący wielkości gospodarstwa musi być spełniony na dzień złożenia wniosku i utrzymywany przez 5 lat

 

 

No ja o tym wiem. Na początku jakby miał 1 ha za friko(jak kolega wcześniej napisał) ale w przyszłości będzie mu to dawało ogólnie większy zysk. Ale on jest tą "większocią" i jemu będzie to ciężko to przetłumaczyć o ile w ogóle się uda.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7
tak jak mówiłem wcześniej Młody Rolnik to kompletna klapa oto potwierdzenie mojego stwierdzenia

 

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=1&zaj=1&kol=374

 

nic nie chcę mówić ale moim skromnym zdaniem ta pomoc jest mizerna w stosunku do zobowiązań...

 

No jakie śmieszne procenty... :)

Wg. mnie to powinno być skierowane do gospodarstw mniejszych... :angry:


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krolikNH    56

No fakt małe gospodarstwa nic na tych nowych zasadach nie zyskają... np w województwie kujawsko-pomorskim najmniejsza powierzchnia gospodarstwa musi mieć 17ha... A jak wiadmo mniejszych gospodarstw jest mnóstwo... :)


Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol    34

moim zdaniem to powinno być tak jak na początku zakładano... młody rolnik miał dostać 100 tys. zł a nie jak to teraz 50 tys.

 

miało być też tak że wnioski mogliby składać ci którzy w momencie złożenia wniosku mają już 4 ESU. Przy średniej krajowej czyli ok 10ha to wartość ESU (zakładając że gospodarstwo ma chodowlę i zboża) na oko wyniesie 6 ESU

 

u mnie średnia powierzchnia to 13,4 ha (WLKP) ale w zachodniopomorskim - prawie 30 ha - gdzie tu sprawiedliwość ... a teraz są tego skutki - mało chętnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
np w województwie kujawsko-pomorskim najmniejsza powierzchnia gospodarstwa musi mieć 17ha... A

 

 

Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie za rok 2007 w województwie kujawsko-pomorskim wynosi raczej 14,65ha, a liczbą złożonych wniosków proponował bym się nie przejmować, gdyż na złożenie wniosku jest jeszcze dużo czasu oraz część rolników zwleka z przekazaniem części gospodarstwa następcy czekając na wejście w życie nowej ustawy o płatnościach bezpośrednich tudzież na decyzję o przyznaniu tychże płatności (aby ich nie utracić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbina    10

Ja dzisiaj składałem wniosek (kujawsko-pomorskie14,03,2008)i jest dopiero 24% wniosków przyjętych na tą pule pieniędzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kriss79    0

WITAM

dzis w programie "Tydzień " Sawicki powiedział że sie ministerstwo zastanowi nad zwiększeniem doatcji na Młodego Rolnika z 50 tys ale nie wiem do ilu w związku z faktem iz w chwili obecnej mało osób spełnia wyśrubowane kryteria. co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj