Polecane posty

adamjanusz    0

Dzięki za pomoc ale szczerze mówiąc zepsułeś mi dzień tą wiadomością :( Kilka dni temu rozmawiałem z dyrektorem ARiMR w mojej okolicy i on mi właśnie powiedział że MR i MG można razem połączyć z wkładem z MR do MG, a tu taka wiadomość od ciebie   :( A można chodziarz pieniądze z MR przeznaczyć na przerobienie stodoły na chlewnie lub na budowę nowej chlewni ? Albo jest jakaś szansa że zmieni się to że pieniądze z MR będzie można przeznaczyć na MG tak jak było dawniej ?

 

Budowlanka jest ok - i dodatkowe punkty otrzymasz przy ocenie wniosku za inwestycję budowlaną.

Aktualne rozporządzenie nie pozwala - o zmianie rozporządzenia  nie słyszałem.

 

mam pytanie czy takie pismo musi mi podpisac osoba od której bede dzierżawil ziemie?

 

 

Musi jeśli ta ziemia jest ujęta we wniosku i wliczona do wielkości ekonomicznej - chyba, że przed złożeniem wniosku piszesz umowę dzierżawy to nie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batista1902    0

Mam pytanie które dziś mnie zastanowiło : MR2014, przejąłem gospodarstwo na własność ale nie mogłem przejąć jednej działki więc zastąpiłem ją dzierżawą ( umowa pisemna ). I pytanie czy tą dzierżawę mogę teraz z powrotem zmienić na tą działkę której nie mogłem przejąć na własność ( teraz juz mogę przejąć ) lub zmienić tą dzierżawę na inną dzierżawę ( bardziej wygodniejszą ). areał tych działek jest taki sam.   podpowie ktoś ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mns-lewy    0

MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martin199    0

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

 

Po pierwsze to nic nie wiadomo o następnym naborze, po drugie jest dość istotna sprawa... Musisz mieć trochę ziemi na start żeby składać papiery na MR co może cie wykluczyć przy następnym naborze bo powiedzmy będziesz miał ziemię dłużej niż rok. Poczytaj sobie ten temat z 6-7 tygodni wstecz to wszystkiego się dowiesz

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

 

Przesuń  ślub o rok albo dwa i po problemie.

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

 

W przypadku małżeństwa ważne jest czy przyszła żona jest obecnie właścicielem gruntów rolnych i jak długo.

Jeśli jest, to przeważnie trzeba wybierać między żoną a dotacją dla młodego.

Nabory w pierwszym kwartale każdego roku.

Pierwszy wniosek o płatność składa się do 9 miesięcy od dnia otrzymania decyzji. Decyzję mniej więcej po 6 miesiącach od złożenia dostaniesz (może być nieco szybciej lub nieco później).

W związku z powyższym jeśli możesz przejąć gospodarstwo dopiero jesienią 2017 to ewentualny nabór w I kwartale 2016 raczej odpada.

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiancyk17    1

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjanusz    0

Dziękuję, wszystkim za cenne odpowiedzi.

Przeglądałem forum wstecz i znalazłem pytanie jacor95, w 09 Wrz 2015 - 20:21, powiedział:

Jak to jest w końcu w tym naborze na młodego. Osoba prowadząca mój wniosek mowi, że przed złożeniem wniosku spiszemy dzierżawe gruntów, a na własność posiądę dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji. Więc nie muszę być właścicielem gruntów przed złożeniem wniosku??

A kolejnego dnia w odpowiedzi rafalo6200 napisał, że nie musi być, więc moje pytanie czy miał rację bo pytań w tej sprawie jest sporo ale konkretnych odpowiedzi mało?

 

Przesunięcie ślubu nic nie da bo w 2017 roku tata musi przepisać gospodarkę i od jesieni zacznie my cykać zegar 12 miesięcy z nadzieją, że w pierwszym kwartale 2018 roku wystartuje kolejny nabór bo tak to nie będę miał żadnych szans na pomoc dla młodego rolnika ;/

 

Przyszła żona nie jest właścicielem żadnych gruntów, a osobno żadna z gospodarek nie spełnia wymogu średniej powierzchni krajowej gospodarstw. Pieniądze chcemy wydać na zakup kolejnych 2 ha ziemi. Jak liczyłem punkty wg rozporządzenia to wychodzi niecałe 15 ale sądzę, że jak się trawi na dobrego doradcę to podpowie za co jeszcze możemy dostać punkt.

 

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

 

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

Czy agencja może przyjechać na kontrol bez wcześniejszego uprzedzenia mnie ponieważ widziałem dzisiaj samochód z agencji w mojej miejscowości nawet nie daleko jednej z działek która zadeklarowałem w biznesplanie ale nawet nie przyjechali abym podpisał zaden protokól ani nic podobnego?                                                                                                       

Młody rolnik 2015

 

Może.

Bez podpisywania protokołu.

Bywa, że jadą w pola bez kontaktu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
axe300    6

MG i MR nie można łączyć. A czy można skorzystać z obu programów jednocześnie? Inwestując oczywiście swoim kapitalem

Nie ma przeciwskazan. Sam też tak chce zrobić. W nowym prow co do MG zmieniły sie wytyczne np do zakupu takiego samego sprzetu co poprzednim PROW.

Witam mam pytanie z MR zwracają podatek VAT za nowe maszyny?

O zwrot kierujesz wniosek do UrzeduSkarbowego. 70tyś zł które trzeba wydac jest kwotą brutto (jak sie myle prosze mnie poprawić). W MG zwrot 50% i 60% dotyczy kwoty netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bilik26    15

Witam  kolegów! mam  takie pytanko czy po otrzymaniu dotacji na MR muszę kupić i powiesić tablicę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Bodzioszajs w PROW 2007-2013 można było rozliczyć inwestycję zrobioną w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy (tak mówiły przepisy). W nowym rozporządzeniu nie widziałem takiego konkretnego zapisu. Paweł328 za inwestycje w MR można płacić gotówką. Loyer986 zaznacz korektę na wniosku, dołącz pismo przewodnie będzie dobrze. Pp128 wypłata premii będzie w ciągu 60 dni od złożenia kompletnego wniosku. Seba42 nie można uznać premii z MR jako wkład w MGR. Bilik26 w MR tablica Ci niepotrzebna :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martin199    0

Obecnie jest tak, że przy składaniu wniosku musisz być "urządzającym gospodarstwo" - a to znaczy, że powinieneś posiadać minimum 1 hektar użytków rolnych w dniu składania wniosku. Ale nie możesz być posiadaczem dłużej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Posiadanie czyli: własność, dzierżawa ze Skarbu Państwa albo JST albo od kogoś (ojciec, sąsiad itd.) - istotne na jakie okresy są te dzierżawy.

 

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w I kwartale 2017 r. (najlepiej ostatniego dnia naboru - w razie niepowodzenia będzie szansa na powtórkę po roku) Dzień przed złożeniem wniosku spisać umowę dzierżawy lub darowizny na jeden hektar. Pozostałe przejmiesz we właściwym czasie. I już teraz sprawdź Wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Jeśli nie wychodzi to działaj w kierunku, żeby we właściwym czasie wyszła.

Te 2 hektary do ewentualnego zakupu muszą być już ugadane z obecnym właścicielem, bo trzeba podać numery przejmowanych/kupowanych/dzierżawionych działek.

 

 

Dziękuje za bardzo konkretną odpowiedź. Pół roku temu tata sprzedał te 2 ha ziemi bo potrzebowaliśmy pieniędzy, ale kupujący ma 10 km do pola i stwierdził, że jednak mu się nie opłaca jeździć tak daleko bo zajmuje się warzywami i na swoich polach ma studnie głębinowe a przy takiej suszy nie ma zysku z tego pola i ma kupić pole bliżej siebie, a to ma sprzedać. Czy to będzie jakiś problem za ta ziemia należała do taty a ja po 2 latach chce ją odkupić?

Druga sprawa dotyczy kredytu preferencyjnego MR (csk) czy w razie gdybym nie dostał MR mogę z niej skorzystać, albo czy można łączyć oba te programy bo wiem, że w przypadku MR i MGR to jest podwójne finansowanie i nie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martin199    0

Jeśli chcesz skorzystać z MR to w zależności od województwa będziesz musiał mieć 70% własności. Albo od średniej krajowej albo od średniej wojewódzkiej jeśli wojewódzka jest mniejsza od krajowej. Średnia krajowa to 10,48 ha. Do tego ważna kwestia - planowane są zmiany dotyczące urządzania gospodarstwa. I wszystko na to wskazuje, że nie będzie wymogu posiadania tytułu prawnego na minimum 1 ha przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. 

 

Ja chce przejąc w całości obie gospodarki więc łącznie 16 ha czyli 100% będę miał na własność. Jak bym nie musiał mieć 1 ha przy składaniu wniosku w 2017 to by było bardzo dobrze dla mnie bo wtedy bym miał większą szansę w 2018 roku aby mi nie wyszło 12 miesięcy posiadania ziemi. Pytanie tylko czy nie jestem problem odkupować w krótkim czasie ziemię, która należała wcześniej do tego gospodarstwa?

No i druga sprawa dotycząca kredytu preferencyjnego który poruszyłem, co Pan o tym sądzi?

 

Edytowano przez Martin199

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Kwestia zakupu ziemi, która była kiedyś przez Was sprzedana nie ma tu nic do rzeczy. Ważne aby na wskazane działki nikt nie brał MR wcześniej. Co do kredytu preferencyjnego to niestety nie połączysz tego z premią. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mns-lewy    0

Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjanusz    0
MRcsk

 

Jeśli uda Ci sie załapać na MRcsk to bierz na zakup ziemi.

A za MR kup sobie punktowany sprzęt/budowlankę lub co tam chcesz jeśli masz wystarczająco punktów.

Ograniczeniem jest przede wszystkim kwota: MRcsk+MR nie może przekroczyć 70 tys. euro.

I terminy ewetnualnego wejścia w posiadanie są istotne. Średnie ceny ziemi w województwie też ważne w tym przypadku.

 

Źródło: MRcsk

 

"Pomoc w formie częściowej spłaty kapitału kredytu z linii MRcsk można kumulować:

1)  z inną pomocą państwa w odniesieniu do tych samych – pokrywających się częściowo lub w całości – kosztów kwalifikowalnych, jeżeli taka kumulacja nie powoduje przekroczenia najwyższej w danym przypadku wysokości pomocy,

2)  z pomocą:

a)  de minimis w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych,

b)  na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników i pomocą na rozwój małych gospodarstw, o której mowa w art. 19 ust. 1 lit. a) ppkt (i) oraz (iii) rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005,

jeżeli skutkiem takiej kumulacji nie będzie przekroczenie wysokości pomocy określonej w ust. 1 pkt 2 lit. a albo 100% kosztów kwalifikowalnych."

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

Na csk nie licz bo to tylko dla mafi. Przy składaniu wniosku wystarczy ze na kolanie spiszesz umowę dzierżawy z ojcem wiec za rok tez będziesz mógł startowac

 

załapałem się na csk na trzeci rzut, a do mafii mi daleko :)  

 

MRcsk+MR u mnie wyszło 244 000 zł, czyli ok. 58 000 EUR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Optimus    71

mam pytanie chce zmienic biznes plan z zakupu ciagnika na maszyny czy na wniosku mam zaznaczyć ZMIANA WNIOSKU CZY KOREKTA i jakies załaczniki musze ponownie skladac czy tylko wniosek i poprawiony biznes plan ? pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zmiana do wniosku musi być. Pierwsza i ostatnia strona wniosku o przyznanie pomocy, strona tytułowa biznesplanu i zmienione strony oraz podanie. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjanusz    0

Czyli jest duże prawdopodobieństwo ze moje działki kontrol już odwiedziła.

Wielkie Dzięki adamjanusz :)

 

Jeżdżą i mierzą często bez kontaktu - ale później przyjeżdżają do domu (wtedy już się zapowiadają) i mówią, że już po kontroli i ewentualnie chcą faktury. Chociaż co Agencja to obyczaj. Jak jest bez kombinacji to nie ma się czego bać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W PROW 2007-2013 kontrola odnośnie MR musi być zapowiedziana. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batista1902    0

a czy ARiMR dzwoni w razie zapowiedzenia kontroli z jawnego nr. tel. czy z prywatnego. Bo ,, Pan ,, który sprawdzał mi wniosek MR2014 w sprawie poprawek dzwonił raz z jawnego a raz z prywatnego ( częściej z prywatnego ). jest jakaś zależność  ??? ARiMR Elizówka / Lublin. Bo dziś koło 14 miałem kilka połączeń nieodebranych z Prywatnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj