Polecane posty

majkel207    21

http://www.agrofoto.pl/finanse/nabor-dla-mlodego-rolnika-trzeba-bedzie-powtarzac,59764.html

 

739 wniosków do 9 września

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rangiz    4

Ja wogóle nie rozumiem po co bawi się tyle osób w ten 1 ha, przepisujcie od razu wszystko i tyle. Nigdzie w rozporządzeniu przecież nie jest napisane że na start ma być równy 1 hektar- to jest tylko niezbędne minimum i tyle. Równie dobrze można wszystko od razu, niektórzy motają i tylko życie sobie komplikują niepotrzebnie.

Kolego a skąd ty wiesz jaka sytuacja występuje u kogo i co jest komplikacją? U mnie właśnie przepisania całego gosp. w tej chwili jest komplikacją więc staram się nie komplikować sobie tego życia, jak to wspaniałomyślnie radzisz. 

 

 

Krzysztof Jurgiel dopytywał jeszcze: 
- I sprawa konferencji w Łomży. Był pan na konferencji w Łomży. Wracam do tego działania dotyczącego młodych rolników. Ponieważ Polskie Stronnictwo Ludowe nie zaprasza posłów na konferencje, które odbywają się w województwach, to nie wiem, czy informacje, jakie uzyskałem, są prawdziwe, a wynika z nich, iż powiedział pan, że nabór w ramach wsparcia dotyczącego młodych rolników był błędem, że trzeba będzie to powtarzać. Czy to jest prawda?
 

 

Minister nie odpowiedział na to pytanie, ale zważywszy, że do 9 września, a nabór kończy się 16 września, młodzi rolnicy złożyli w ARiMR zaledwie 739 wniosków - może to być prawda...

 

W jakim sensie powtórzyć?

Edytowano przez Rangiz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paweladam    0

Witam, ponawiam pytanie.

Jakie uzupełniacie szkolenia i usługi doradcze w aktualnym naborze? 

 

Dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Pewnie chodzi o to, że będą dążyć do zmiany rozporządzenia i uruchamiać nowy nabór. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MateuszNoco    0

A wie ktos moze jak przeliczaja wielkosc ciagnika do gospodarstwa tzn np jak jest okolo 17 ha ale wszystko w dzierzawie to jakiej mocy ciagnik mozna kupic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Do naboru ze starego PROW sugerują się ekspertyzą odnośnie doboru maszyn, która obowiązywała w Modernizacji gospodarstw rolnych. Dokument ten jest dostępny na stronie ARiMR.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wystarczy zajrzeć w ekspertyzę i będziesz wiedział co i jak. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paweladam    0

Witam, jak wygląda sprawa z przygotowaniem i stosowaniem planu nawozowego?

Mam kilka działek w różnych lokalizacjach.

Czy badania należy wykonać na każdej działce przez okres 5 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor_2010    0

Witam, ponawiam pytanie.

Jakie uzupełniacie szkolenia i usługi doradcze w aktualnym naborze? 

 

Dzięki za odpowiedź

Co do szkolen - znajdziesz je na stronach internetowych ODR (zalezy od wojewodzta, musisz sprawdzac czy otrzymasz jakis dyplom). A uslugi doradcze - na stronach ARMIR (sa tam konkretne przyklady uslug).

Witam, jak wygląda sprawa z przygotowaniem i stosowaniem planu nawozowego?

Mam kilka działek w różnych lokalizacjach.

Czy badania należy wykonać na każdej działce przez okres 5 lat?

Co do planu nawozowego to zgodnie z rozporzadzeniem paragraf 22 punkt 8: "prowadzić działania, z tytułu których przyznano punkty, o których mowa w § 16 ust. 2, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy". Czyli - tak przez okres 5 lat od daty wyplaty pierwszej raty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paweladam    0

Zetor_2010 dzięki za odpowiedź:)

Prawdopodobnie ze względu na koszt wybiorę usługi doradcze:

Ochrona środowiska.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel10    1

Dostałem decyzję o przyznaniu pomocy, czy mogę już teraz kupić sprzęt, jeszcze przed złożeniem wniosku o płatność za swoje pieniądze? Czy taki zakup z datą powiedzmy dzisiejszą będzie się kwalifikował do rozliczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarek1996    4

Załapałem się na zieloną liste z dnia 1 września. Czy musze wszystkie formalności załatwić do 30 wrzesnia tj. przekazanie ziemi, ubezpieczenie w krusie czy aby złożyć wniosek o płatność ?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor_2010    0

Hej. Mam pytanie odnosnie gruntow dzierzawy w Mlodym Rolniku 2015. Maksymalna wielkosc dzierzawy w MR to 70% w stosunku do sredniej krajowej powierzchni uzytkow rolnych tzn. 10.48ha badz gdy jest mniejsza to srednia wojewodztwa.

 

Czy dobrze interpretuje, ze w przypadku gdy bede posiadac np. 18ha, reszte np. 18ha moge wydzierzawic od osob trzecich na okres min. 10lat?

 

Z gory dziekuje za pomoc!

 

Dowiedzialam sie dzis, zeby uzyskac Mlodego rolnika trzeba byc wlascicielem (badz dzierzawca JST lub Skarbu Panstwa, nie os. trzecich) conajmniej 70% min. pow. sredniej krajowej (10.48ha), czyli 7.336 ha w przypadku wojwewodztw o wiekszej powierzchni niz powierzchnia krajowa (np. dolnoslaskie). W przypadku gdy srednia wojewodzka jest nizsza od sr. krajowej - bierze sie pod uwage sr. wojewodzka.

Witam chciałem uzyskać kilka odpowiedzi na pytania związane z premią MR

Po długich rozmowach udało mi się przekonać rodziców do przejścia na wcześniejszą emeryturę w przyszłym roku ( Tato może przejść na nią wraz z mamą w Październiku 2016 nieco wcześniej sporządzimy umowę dzierżawy w której to Tato wydzierżawi mi wszystkie swoje grunty (20 ha) na 10 lat oprócz działki na której znajduje się dom wraz z zabudowaniami gospodarczymi ( obora, stodoła chlewnia itp) o powierzchni nie przekraczającej 1 ha co umożliwi rodzicom przejście na wcześniejszą emeryturę ( tata 60 lat mama 56 staż opłacania składek powyżej 30 lat). Ja zajmę się wyłącznie produkcją roślinną ( buraki cukrowe zboża) na 20 hektarach taty oraz dzierżawie od sąsiada 9 ha.Tato nadal będzie trzymał zwierzęta ( 30 loch, około 200 Tuczników i 20 sztuk bydła) gdyż nie koliduje to z przejściem na wcześniejszą emeryturę ( według KRUS rolnik zaprzestaje prowadzenia działalności w momencie kiedy oddaje ziemię na własność bądź w dzierżawe)

I teraz w związku z tym mam kilka pytań

 

1 Czy mając dzierżawę od taty i sąsiada nie posiadając gruntów na własność mogę ubiegać się o premie dla młodego rolnika w 2016r

2 Czy premię mogę przeznaczyć na zakup ziemi ( mamy odłożone z tatą pieniążki na zakup 8 ha gruntów od wujaszka) Ale słyszałem o kredytach preferencyjnych dla MR , czy to można połączyć z MR i jak wygląda w skrócie procedura, czy lepiej dać sobie spokój i kupić za własne pieniążki

3 Otrzymując premię zobowiązuję się do rozwoju gospodarstwa  w ciągu 3 lat, czy na przykład przejęcie od taty części produkcji zwierzęcej (np bydła) będzie uważane za rozwój ???

4 Dodam  że mam 29 lat i pochodzę z wielkopolski

 

Hej,

Ad. 1 - nie wiadomo jakie beda zalozenia w 2016 r. Jak na razie nie sa sprecyzowane i dotycza tylko 2015. Zgodnie z rozporzadzeniem z 2015 musisz byc wlascicielem 70% sr. krajowej (10.48ha) lub dzierzawic te dzialki od JST lub Skarbu Panstwa. Co oznacza ze sama dzierzawa od os. trzecich nie wystarcza. W przypadku wojewodztw, w ktorym srednia jest nizsza od sr. krajowej, bierze sie srednia wojewodzka.

 

Ad. 2 - premie mozna przeznaczyc na zakup ziemi, ale watpie ze mozna laczyc dwa rodzaje pomocy publicznej (tzn. Mlody Rolnik + dofinansowanie do kredytu badz odsetek). Kiedys bylo to niedopuszalne i pewnie teraz tez nie jest to mozliwe... Ale dopytaj w ARMiR. Fajne porownania znajdziesz na stronie: http://www.odr.pl/ekonomika/kredyty-preferencyjne/752-korzystne-zmiany-w-linii-kredytowej-csk

 

Ad. 3 - wszystko zalezy co napiszesz w biznesplanie....

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Pawel10 możesz śmiało kupować już teraz. Nie będziesz miał problemów z rozliczeniem. Jarek1996 tak kolego. Wszelkie formalności i złożenie wniosku o płatność musi być w terminie do 30 września. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sprawdzał ktoś w aplikacji w biznesplanie czy kalkulator wielkości ekonomicznej gospodarstwa so na pewno dobrze wylicza?

 

ja mam na granicy dosłownie tych 13 tys :-), i chyba coś tam nie zawsze się aktualizuje, dobrze pokazuje

 

możecie sprawdzić np. najłatwiej dla zachodniopomorskiego (ostatnie na liście) np. 1 ha pszenicy ile wyjdzie 912,71 ?

 

zgadza się z alternatywnymi kalkulatorami https://kalkulator-so.pl/

 

jakby co to można się będzie chociaż odwołać, że to aplikacja nawaliła i coś źle wybiła..

 

są jeszcze tutaj te przeliczniki http://fadn.pl/wp-content/uploads/2015/01/wspolczynniki_SO_2010.pdf

 

wg instrukcji załącznika do biznesplanu, wielkość ta opiera się na przeliczniku z 2010 r. (tam są szczegóły)

 

PODAJCIE jakieś dane przykładowe żeby to sprawdzić czy jest ok??

Edytowano przez RomanGatkowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A nie lepiej popatrzeć w załącznik numer 1 do rozporządzenia i samemu przeliczyć? Będzie najpewniej. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

możecie mi powiedzieć czy nawigator gps będzie uznany za nowoczesne technologie i organizację produkcji czy tylko za jedno z dwóch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lokser    5

Nabór rozpoczął się 20 sierpnia, a do 10 września młodzi rolnicy złożyli w ARiMR 854 takie wnioski. - i co wy na to? Każdy dostanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

mało tego, ze każdy dostanie to może i zrobią jeszcze nabór uzupełniający, dziś mówili w agrobiznesie że na chyba 36 wniosków w lubuskim do tej pory, 7 spełnia wymagania, reszta do odrzucenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario504    0

 Witam  wczoraj wszystkie dokumenty złożyłem dla mojego  doradcy co wypełnia wniosek , moje pytanie jest takie  gdy wyślę wniosek to co dalej mam czekać na jakąłś odpowiedz, mogę starać sie o numer gospodarstwa zakładać działalność i tak dalej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor95    2

chyba jak ktos nie zdobędzie min 15 punktów to nie każdy dostanie? Małe zainteresowanie naborem, sam mam wątpliwości. 
Koleś z odr powiedział mi takie coś dziś: przed złożeniem wniosku nabęde ziemię od rodziców w dzierżawę (myślałem, że musi być już ta własność) ubezpieczyć się jako domownik i dopiero po otrzymaniu decyzji, pozytywnej przepisuje na własność. Wrazie odmowy nie trace szansy na kolejny nabór czy ktoś coś się wypowie o tym? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

No i właśnie z tymi pkt. może być problem, jak ktoś naliczył sobie 15 pkt.  a ARiMR nie uzna jakichś pkt. to wniosek do odrzucenia. Moim zdaniem takich odmów może być najwięcej, bo reguły są dosyć niejednoznaczne i niejasne co do punktacji dotyczącej np. inwestycji, szkoleń itp. Wszystko zapewne po naborze będzie interpretowane przez ARiMR, tylko dla wnioskodawcy to już będzie za późno. 


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

Witam, mam kolejne pytanie dotyczące starego naboru MR

 

Otóż czy powierzchnia w kolumnie  69) (4 strona wniosku) musi pokrywać się z powierzchnią użytków rolnych z tabeli XIV oraz sumą zasiewów?

 

wygląda to tak wg. wypisu z rejestru działki mają łącznie pow. 14,84ha powierzchnia użytków rolnych zgłaszanych do dopłat wynosi 13,93 i taką wielkość mam upraw !

Na jednej z działek są zabudowania, ogród, silosy ogólnie siedlisko. odejmując pow. budynków z wypisu rejestru wychodzi 14,44 i teraz pytanie brzmi które wartości gdzie wpisać tj, w pole 69) powierzchnie przejmowanych działek tj 14,84, czy powierzchnie użytków rolnych tj 14,44 czy też obszar obsiewany tj 13,93 ? 

 

Z góry dziekuje za odpowiedz

 

Poradzi ktoś coś ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj