Polecane posty

bartekmyx62    11

Pisałem jakiś czas temu do ARiMR w sprawie tych przesunięć i wgl i zero odp z ich strony.... Totalna ignorancja ludzi z ich strony.


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOVU    1
Mlooody

Napisany Dzisiaj, 13:06

Jest tyle kasy do podziału że każdy kto osiągnie minimum punktowe młodego rolnika dostanie, więc już nie panikujcie. Tylko trzeba z głową, najpierw policzyć punkty, a potem przepisywać na siebie ziemię.

 

A zagwarantujesz ze kazdy kto osiagnie to minimum punktowe dostanie kase bo ja bym taki pewny nie byl wiec dziele sie tylko moimi przemysleniami ze nie jednemu ten hektar zamknie droge do starania sie przy nastepnych podzialach MR jesli teraz nie dostanie zobaczycie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

rozmawiałem z kobietą z ODR jednego to według niej zasaday prawie się nie zmieniły i nie potrzebna jest ziemia aby zlożyć wnisek na MR a zapis mówi jedynie o osobach które już przejęły jakąś ziemię i chcą się ubiegać o MR. Ale kazała się wstrzymać jeszcze to może dokładniejsze wytyczne będą bo te są niezrozumiałe dla każdego ODR i każdy interpretuje je inaczej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

Mlooody

Napisany Dzisiaj, 13:06

Jest tyle kasy do podziału że każdy kto osiągnie minimum punktowe młodego rolnika dostanie, więc już nie panikujcie. Tylko trzeba z głową, najpierw policzyć punkty, a potem przepisywać na siebie ziemię.

 

A zagwarantujesz ze kazdy kto osiagnie to minimum punktowe dostanie kase bo ja bym taki pewny nie byl wiec dziele sie tylko moimi przemysleniami ze nie jednemu ten hektar zamknie droge do starania sie przy nastepnych podzialach MR jesli teraz nie dostanie zobaczycie

 

 

W najbliższym naborze przewidziane jest więcej kasy niż do tej pory zostało wypłacone w chyba 3 poprzednich naborach, więc tak, jestem pewny że wszyscy dostaną. Wszyscy, którzy osiągną minimum punktowe. Możliwe ze w następnych naborach nie starczy kasy dla wszystkim, ale na 1000% ten nabór nie wyczerpie puli środków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czyzyk85    3

Tylko ciekawe czy przeznaczą całą kwotę na pierwszy nabór czy zostawią sobie na inne lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lowca131    0

Mam pytano odnośnie nowego naboru wniosków na MR czy uzyskane 100 tys będzie można połączyć z modernizacją ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekp24    0

Może mi ktoś podać skąd wziąć wniosek na tegoroczny nabór bo nigdzie nie moge znaleźć aktualnego i czy jest jakiś wzór/druk biznesplanu który sie wypełnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Sprawa indywidualna. Przeczytaj rozporządzenie i policz punkty.

Nie cytuj poprzedniego posta


 

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


trudno będzie uzyskać te min 15 pkt jak myślicie?


Według mnie jeszcze takiej tragedi nie ma jeśli masz wyksztalcenie rolnicze typowo technikum czy studia to masz 5 pkt różnica wieku 2 pkt przejęcie gosp w całości 3 pkt i do tegi możesz wziasc maszyny środowiskowe za które jest max 5 pkt i masz juz te 15 jednak te środowiskowe troche ograniczają bo np nie każdeemu pasuje takie brac .... chce na co innego np przeznaczyć ta premie jest to od osiągnięcia no ale komplikuje to torche w stosunku do poprzednich naborów ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malina3    2

A co na przykład trzeba kupić za maszyny żeby otrzymać te 5 pkt za maszyny środowiskowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tym "urządzeniem gospodarstwa" nie byłbym taki pewien. Tzn. chodzi mi o to, że bez sensu gdyby każdemu mieli przepisywać ten 1ha, czy dawać w dzierżawę. W rozporządzeniu pisze wyraźnie, owszem. Ale pisze także:

4) posiada kwalifikacje zawodowe określone w paragrafie 5, ust 1.

W ustępie tym są wymienione wszystkie kwalifikacje zawodowe. To byłoby równoznaczne z tym, że kto na dzień złożenia wniosku ich nie posiada może się pożegnać z premią. No ale przecież w dalszej części rozporządzenia pisze, że może być ta pomoc przyznana, jeżeli zobowiąże się do uzupełnienia w okresie 36 m. tychże kwalifikacji.

 

Co o tym sądzicie? Czy ktoś dzwonił może do ARiMR w tej sprawie przekazania gospodarstwa? Przekazanie 1ha gruntów jest dość ryzykowne np. u osób, które posiadają na tą ziemię kredyty preferencyjne, czy ARiMR nie podczepi tego jako prowadzenie gospodarstwa?

 

Wg mnie jest to bardzo śliski zapis... Wiele osób pozbawi się tym prawa do premii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

15 punktów, także sporo, ale wszystko do zrobienia

 

Trochę sytuacja jak "w komunie", bo coś dostaniesz, ale musisz do czegoś należeć np. programy jakości, grupy producenckie, udział w szkoleniach itp.


Jeszcze cytat ze strony ARiMR:

 

"Pomoc finansowa w ramach poddziałania "Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" może być przyznana osobie fizycznej, która:

  • rozpoczęła urządzanie gospodarstwa przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy w ramach "Premii dla młodych rolników", lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem;
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem tj. do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Widać osoby układające zasady naboru chciały osiągnąć coś więcej niż wymianę sprzętu, bo pewnie najczęściej za te pieniądze były kupowane ciągniki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz1001    5

Freetaxi pytanko mam do ciebie mistrzu jezeli dostałem teraz młodego rolnika i kupiłem maszyny to czy w przyszłym roku bede mogł składac wnioski na modernizacje gospodarsw?? tzn chciałbym kupic ciagnik nowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

tak kolego możesz startować,składać wniosek

 


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co na przykład trzeba kupić za maszyny żeby otrzymać te 5 pkt za maszyny środowiskowe?

W rozporządzeniu jest wykaz maszyn za które sa punkty do ochrony środowiska i specyjalny wzór aby te punkty obliczyć z tego ci liczylem to trzeba chyba za ok 50 tys min kupic takich maszyn aby otrzymać te 5 pkt ale nie jestem pewnien

tak kolego możesz startować,składać wniosek

Jak myślicie jeśli teraz z premi dla młodego rolnika wziol bym ciagnik pomocniczy to czy potem z modernizacji mógłby ubiegać sie o główny mocniejszy ciagnik czy nie ma szans ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

z tego co się orientuję to nie będziesz miał szans..ale jeszcze nic nie wiadomo.....

okaże się..

Edytowano przez matingus

Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EuroPlan    0

Na początek @wszyscy witam jako nowy na tym forum.

 

Przedstawię się jako były pracownik ARiMR posiadający spore doświadczenie i staż w realizacji wizytacji lub kontroli w zakresie "Młodego Rolnika" pozwolę sobie na zamieszczenie moich przemyśleń odnośnie pierwszego naboru na to działanie w ramach nowego PROW 2014-2020. Pominę sprawy oczywiste jak bazowe kryteria dostępu również bez wdawania się w szczegółowe analizy dotyczące możliwych do osiągnięcia punktów. Myślę, że należy bardziej zastanowić się nad spełnieniem docelowych zobowiązań.

Może krótko na temat:

- w obecnym naborze minimalna ilość punktów powinna zapewnić przyznanie premii pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów formalnych,

- istotne ryzyko nie przyznania premii vs konieczność nabycia na własność w sposób trwały co najmniej 1 ha użytków rolnych (jeżeli wniosek upadnie to zegar tyka przez 12 m-cy a potem jak nie będzie naboru na tych samych zasadach to po premii)

- sposób osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego o co najmniej 10% w stosunku do momentu bazowego. Tutaj należy się pochylić nad weryfikacją przez ARiMR momentu bazowego bo jest on bardzo istotny. Zgodnie z opublikowaną dokumentacją naboru mamy obowiązek nie tylko wskazać konkretne dz. ewidencyjne i przypisane im działki rolne ale również dane osobowe osób/podmiotów przekazujących te grunty w posiadanie Młodego Rolnika w sposób trwały (np. własność) lub zależny (dzierżawa). Należy więc rzetelnie podać powierzchnię i strukturę upraw w swoim wniosku na młodego rolnika w stanie bazowym. Docelowo trzeba będzie tak poprowadzić założenia w biznesplanie aby pokazać, że ta wielkość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie o co najmniej 10% co też może być przedmiotem kontroli.

- wydają się być również istotne zobowiązania osób przekazujących użytki rolne dla Młodego Rolnika jeżeli osoby te miały dotację np. na „Modernizację gospodarstw rolnych” i w szczególności jako cel operacji przyjęły wzrost GVA. Na pewno nie będzie można przekazać  np. działki siedliskowej lub innej gdzie była inwestycja trwałe związana z gruntem. 

Moim zdaniem ten nabór poszedł zbyt szybko do ogłoszenia bo rządowy proces legislacyjny rozporządzenia był wręcz błyskawiczny i nie pozwala na spokojne podjęcie decyzji o przystąpienia do programu.

Opinia wyżej wymieniona jest tylko opinią subiektywną autora postu i nie może być wiążąca.

 

 

Pozdr. Tomasz

EuroPlan Dotacje UE

Doradztwo Unijne

Edytowano przez EuroPlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

podjadacz dzwoniłeś do arimr ? co ci powiedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ubogiwladek    198

Czytał ktoś ostatni tygodnik poradnik rolniczy i artykuł o młodych rolnikach i nowym naborze ? Pani dr, autorka twierdzi że po przesunieciach na stary nabór bez pomocy zostanie 4 tys młodych z listy rezerwowej :D już nawet w gazetach sami nie wiedzą co piszą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak z tymi dopłatami bezpośrednimi? Uprawniony do ich pobierania jest przecież dzierżawca to co wtedy, kiedy zostanie przepisany ten 1ha ziemi? Przekazujący traci dopłaty? Musi zwrócić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj