Polecane posty

podjadacz    18

kamil18fmr jeżeli chodzi o stary nabór no punktacja się już nie zmieni nawet jak byś wykupił czy tam wydzierżawił te hektary


bla bla bla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sss    2

Kolego freetaxi czy jeśli przejmę gospodarstwo obciążone zobowiązaniami z modernizacji to stanę się już kierującym czy jeszcze nadal będę urządzającym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

§ 4. 1. Uznaje się, że osoba fizyczna rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, jeżeli stała się właścicielem lub weszła w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

2. Jeżeli urządzanie gospodarstwa:

1) rozpoczyna osoba niepełnoletnia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości;

2) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, chyba że dziedziczy osoba niepełnoletnia – wówczas okres ten jest liczony od dnia uzyskania przez nią pełnoletniości.

 

- Nie rozumiem tego zapisu. Do tej pory jak rozmawiałem z ludźmi którzy orientują się w przepisach to mówiono mi, że jeżeli mam jakąś część gospodarstwa w drodze spadku, jestem pełnoletni, a się uczę to w niczym mi to nie przeszkadza. Jestem już pełnoletni od 16 miesięcy i się uczę w szkole średniej, nie składałem żadnych dokumentów do urzędów i wniosków o dopłaty, bo dysponuje tym mama. Raz złożyłem podpis na wniosku o zwrot akcyzy, bo w gminie wymagali czy to jest uważane za urządzenie gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy pomimo tego że chodzę do szkoły?

 

- I druga spraw o co chodzi z tym 1 ha bo czytam to rozporządzenie przeglądam kartki i już nie wiem. Czy w dniu składania wniosku mam mieć ziemie na siebie czy mam być ''czysty''?

 

- Mówiono kiedyś, że osoba przekazująca gospodarstwo na rzecz Młodego Rolnika otrzyma 120% dopłat do 2020 roku wypłaconych jednorazowo czy to prawda?

Edytowano przez gabrysiek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    98

kamil18fmr jeżeli chodzi o stary nabór no punktacja się już nie zmieni nawet jak byś wykupił czy tam wydzierżawił te hektary

 

chodzi mi o nowy nabór 2014-2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Sss czekam na info z ARiMR właśnie w takim przypadku. Kamil18fmr jakie województwo?

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
-czy po przekazaniu mi przez rodziców 14 ha z budynkami na własność mogę od nich formalnie wydzierżawić kolejne 17 ha? Czy dzięki temu otrzymam wtedy  te max 5 punktów za powierzchnię gospodarstwa? (14+17-10,48)x0,25
-jedna z działek,którą miałbym wydzierżawić (17ha) jest jeszcze "obciążona" zobowiązaniami z modernizacji 2007-13. Czy rodzice mogą mi ją wydzierżawić bez żadnych konsekwencji i formalności, czy też muszę zgłaszać to do ARiMR?

 

Po pierwsze aby dostać pomoc musisz mieć przepisaną ziemię przed złożeniem wniosku. W dodatku punktacja za ziemię zależy w jakim województwie mieszkasz i czy średnia krajowa jest większą niż wojewódzka czy mniejsza.

W przypadku gdy średnia wojewódzka jest mniejsza od krajowej to dostaniesz punkty za ziemię dopiero za hektary powyżej średniej krajowej np. średnia krajowa wynosi 10,48 ha to punkty dostajesz od tych 10.48 ha. Gdy  średnia wojewódzka jest większa od krajowej to dostajesz punkty za hektary powyżej średniej wojewódzkiej. Dodatkowy zapis mówi, że młody rolnik tworząc nowe gospodarstwo musi mieć 70 % gruntów rolnych na własność więc jeśli dostaniesz 14 ha i 17 w dzierżawe to nie spełnisz tego warunku i możesz nie otrzymać w ogóle pomocy albo dostaniesz mniej punktów za ziemie tzn powyżej 14 ha do 20 ha ale nie wiem jak będzie do tego podchodzić agencja. W dodatku problem polega na tym, że rodzice muszą uzyskać zgodę od agencji o zamiarze wydzierżawienia takiego grunt objętego programem.

 

-jakie dodatkowe szkolenia i usługi doradcze będą punktowane: kurs na opryskiwacz, kombajn itp. czy też coś innego wymyślili?

 

 

Rozporządzenie mówi o 

 

2) informacje o:

a) udziale w szkoleniach lub

B) korzystaniu z usług doradczych, lub

c) udziale w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych, lub

d) prowadzeniu działań w zakresie przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, lub

e) prowadzeniu działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, lub

f) uczestnictwie w unijnym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 rozporządzenia nr 1305/2013, lub krajowym systemie jakości, o którym mowa w działaniu „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych” objętym Programem

 

– jeżeli wnioskodawca planuje realizację tych działań.

 

 

§ 4. 1. Uznaje się, że osoba fizyczna rozpoczęła urządzanie gospodarstwa, jeżeli stała się właścicielem lub weszła w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

2. Jeżeli urządzanie gospodarstwa:

1) rozpoczyna osoba niepełnoletnia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uzyskania przez tę osobę pełnoletniości;

2) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia − okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, jest liczony od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, chyba że dziedziczy osoba niepełnoletnia – wówczas okres ten jest liczony od dnia uzyskania przez nią pełnoletniości.

 

- Nie rozumiem tego zapisu. Do tej pory jak rozmawiałem z ludźmi którzy orientują się w przepisach to mówiono mi, że jeżeli mam jakąś część gospodarstwa w drodze spadku, jestem pełnoletni, a się uczę to w niczym mi to nie przeszkadza. Jestem już pełnoletni od 16 miesięcy i się uczę w szkole średniej, nie składałem żadnych dokumentów do urzędów i wniosków o dopłaty, bo dysponuje tym mama. Raz złożyłem podpis na wniosku o zwrot akcyzy, bo w gminie wymagali czy to jest uważane za urządzenie gospodarstwa dłużej niż 12 miesięcy pomimo tego że chodzę do szkoły?

 

- I druga spraw o co chodzi z tym 1 ha bo czytam to rozporządzenie przeglądam kartki i już nie wiem. Czy w dniu składania wniosku mam mieć ziemie na siebie czy mam być ''czysty''?

 

- Mówiono kiedyś, że osoba przekazująca gospodarstwo na rzecz Młodego Rolnika otrzyma 120% dopłat do 2020 roku wypłaconych jednorazowo czy to prawda?

 

 

Niestety ale już przekroczyłeś termin 12 miesięcy więc już nie łapiesz się na wsparcie.

 
Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil18fmr    98

danield28 i freetaxi - chodzi mi o mazowieckie (średnia 8,55ha).

 

danield28

a nie chodzi tu przypadkiem o to, że własnością musi być 70% minimalnej powierzchni gospodarstwa? w tym wypadku 70% z 8,55ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoannaH    1

Agencja udostępnia formularz wniosku o płatność oraz wzory oświadczeń dołączanych do wniosku o płatność najpóźniej w dniu rozpoczęcia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

 

Agencja udostępnia formularz wniosku o przyznanie pomocy, formularz wniosku o płatność, wzór biznesplanu

oraz wzory oświadczeń dołączanych do wniosku o przyznanie pomocy oraz do wniosku o płatność nie później niż w dniu

podania do publicznej wiadomości ogłoszenia

 

Wniosek już jest na stronie

http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/wnioski/prow-2014-2020/premie-dla-mlodych-rolnikow.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek507716    0

Witam mam pytanie. Chcę przejąć gospodarstwo od rodziców korzystali oni z modernizacji zobowiązania kończąc się w 2018r. Czy dostanę młodego rolnika jeżeli rodzice korzystali z modernizacji. Co muszę zrobić żeby przejąć gospodarstwo i zobowiązania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wydaje mi się, że z przejęciem zobowiązań nie będzie problemów jeśli będziesz miał tytuł prawny na te działki, które rodzice mieli w modernizacji ale tak jak napisałem wcześniej. Czekam na info w tej sprawie. 

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pp1208    706

Panowie pilna sprawa. Wychodzi na to ze z tych dodatkowych srodków załapie sie na żółtą liste jestsm na 1476x miejscu, ale gospodarstwo miałem przepisane w tamtym roku 28 sierpnia. Czyli niedługo mija rok. Będę miał z tym problem ??? Osoba która pisała mi wniosek mówi ze nie przyznają mi premii ze starego naboru....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iamforsaken    0

Jestem w podobnej sytuacji co pp1208 dzieli mnie 100 miejsc od żółtego na liście a gospodarstwo prowadzę od końca lipca 2014r. I się zastanawiam czy załapię się, gdzieś czytałem o wydłużeniu prowadzenia do 18 miesięcy, nie wiem co myśleć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemie i część bydła mam na siebie od 8 października złozyłem wniosek o dopłaty jak myślicie załapię się na ten nabór co będzie w sierpniu ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

 

danield28

a nie chodzi tu przypadkiem o to, że własnością musi być 70% minimalnej powierzchni gospodarstwa? w tym wypadku 70% z 8,55ha?

 

 

 

Przeanalizowałem to jeszcze raz i masz racje. Rozporządzenie mówi:

 
§ 7. 1. Przy ustalaniu powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie sumuje się powierzchnię użytków rolnych stanowiących
przedmiot:
1) własności;
2) użytkowania wieczystego;
3) dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, na podstawie
umowy dzierżawy zawartej na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia
upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
4) dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, na podstawie umowy dzierżawy zawartej:
a) w formie aktu notarialnego albo z datą pewną oraz
B) na okres co najmniej 10 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.
 
2. Powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub
dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego powinna stanowić
przynajmniej 70% minimalnej powierzchni, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a.
 
3. Przy ustalaniu powierzchni gospodarstwa, w tym powierzchni minimalnej, bierze się pod uwagę średnią powierzchnię
gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w poszczególnych województwach oraz średnią powierzchnię gruntów
rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
 
Według pkt. 2 powierzchnia użytków rolnych powinna stanowić przynajmniej 70 % minimalnej powierzchni, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a.
 
Odnosząc się do § 2 ust. 1 pkt 6 lit. a, uzyskujemy:
 
o powierzchni użytków rolnych w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2012 r. poz. 803) w brzmieniu obowiązującym w dniu 12 grudnia 2014 r., równej powierzchni minimalnej, którą stanowi co najmniej średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest niższa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju – co najmniej średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w województwie oraz nie większej niż 300 ha
 

Ziemie i część bydła mam na siebie od 8 października złozyłem wniosek o dopłaty jak myślicie załapię się na ten nabór co będzie w sierpniu ?
 

 

 

Niestety ale jesteś już osobą kierującą gospodarstwem a do dnia złożenia wniosku nie możesz nią być nawet jak nie minęło jeszcze 12 miesięcy.

 

Edytowano przez danield28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Pp1208 załapiecie się bo nie minęło 18 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

) przyznanie płatności na podstawie przepisów o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności cukrowej lub przepisów o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, lub przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, z wyłączeniem przypadku gdy wystąpiła o te płatności w związku z urządzaniem gospodarstwa nabytego w wyniku dziedziczenia, lub " w rozporządzeniu nie jest to dokończone   co o tym myślicie ?  nie można ominąć tego  urządzaniem gospodarstwa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Panowie pilna sprawa. Wychodzi na to ze z tych dodatkowych srodków załapie sie na żółtą liste jestsm na 1476x miejscu, ale gospodarstwo miałem przepisane w tamtym roku 28 sierpnia. Czyli niedługo mija rok. Będę miał z tym problem ??? Osoba która pisała mi wniosek mówi ze nie przyznają mi premii ze starego naboru....

 

Wydaje mi się , że w tym naborze była zmianka z 12 miesięcy na 18. Na 99% było coś takiego . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor95    2

Myślę, że chyba nie ma co się od razu spieszyć z przepisywaniem na siebie gruntów, żeby w razie w mieć jeszcze szanse w przyszłym roku jeśli bd nabór. Co o tym sądzicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zacznij od hektara. Zawsze to mniejsze koszta. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

No właśnie o co do konca chodzi z tym urządzaniem gosp? Bo jezeli przepiszą na mnie teście jakas czesc ziemi a ja nie zalapie sie w tym naborze na mr to juz pupa moze być. I czy np na urządzanie gosp wystarczy gdy wezmę na siebie od sąsiada dzierżawę na 10lat a resztę ziemi teście mi przepiszą po decyzji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no ale z tego wynika że co najmniej jeden ha trzeba miec na siebie ja myślałem o wydzierżawieniu 1 ha i wtedy bedę jako urządzający dobrze to rozumiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
themrsakmejek    1004

Mam pytanie czy do wykształcenia starczy tytuł R3-Prowadzenie produkcji rolniczej czy będę musiał uzupełnić coś żeby dostać ? I jak to jest z tym 1 ha trzeba go mieć przed decyzją o przyznaniu pomocy czy nie ? I czy po złożeniu wniosku jest jakaś kontrola, jak jest to co sprawdzają? Bardzo proszę o odpowiedź

Edytowano przez themrsakmejek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

koledzy zapytam się was tutaj,w sprawie kontroli bydła do płatności.

miał już ktoś coś takiego.jutro mają przyjechać,jak to wygląda,co sprawdzają.....


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

co do płatności do bydła to niewiem na co zwracają największą uwagę pewnie papierki i kolczyki

W 2013 zakończyłem chów opasów wcześniej co roku w okolicach kwietnia zawsze miałem kontrole

najbardziej uważnie sprawdzali kolczyki czy są 2 oraz numery czy się zgadzają paszporty zgłoszenia kupna sprzedaży  najbardziej czy wszystkie złoszenia były w odpowiednim terminie weterynarze głuwnie czy mają odpowiednio duże stanowiska niebyło to nigdy to jakoś upierdliwe raz mi się doczepiła agencja bo jeden byk miał tylko jeden kolczyk naszczeńście miał dziurę w uchu po zgubionym kolczyku to uwieżyli że zgubił dostałem tylko ostrzeżenie i nakaz wyrobienia duplikatu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj