Polecane posty

MarcinCiesz    0
Napisano (edytowany)

Tak a jakbym teraz jeszcze cos dodzierżawił czy to nic nieda?
A jak sie kończyły tamte inne przypadki?

Edytowano przez MarcinCiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7

to znaczny, że z PROW 2007, młody rolnik ostatni nabór był rok temu? i teraz definitywnie już zakończyli bez żadnych możliwych przesunięć?

 

http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/juz-15-maja-br-arimr-zacznie-przyjmowac-wnioski-o-przyznanie-premii-mlodym-rolnikom.html

 

W tym nowym rozporządzeniu

 

Dam link: http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/12272301/12289085/12289086/dokument163113.pdf

 

paragraf 6 ust. 6 pkt 2 biznesplan (mowa o "środkach trwałych"), obejmuje jak w starym Prowie - nabycie gruntów rolnych? (nie ma tego wprost napisanego)

 

 

Widzicie jeszcze jakieś różnice, o których nie mówili wprost że mogą być w nowym "młodym rolniku"?

 

Chyba łatwiej jest z Krusem, nie ma wymogu że jak się było wcześniej ubezpieczonym, to trudniej się załapać na program. Reszta chyba na niekorzyść (uzupełnienie wykształcenia więcej godzin do 200 h, wyłączenie restrukturyzacji, brak współwłasności gospodarstwa..)

 

Wcześnie też było, że trzeba " podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik co najmniej do dnia upływu 12 miesięcy od dnia wypłaty pomocy", teraz że od (paragraf 22) od daty wypłaty pierwszej raty pomocy.

 

Wcześniej chyba było, że Agencja ma 150 dni na decyzję i jest 6 miesięcy na spełnienie poszczególnych wymogów (teraz odpowiednio: 180 dni decyzja, 9 miesięcy wymogi - paragraf 19). Ile w praktyce trwała wypłata pomocy? bo wychodziło coś 3, 4 miesiące?

 

Oficjalne średnie gospodarstwa podawane przez agencję http://www.doradcaprow.pl/prow/Mlody-Rolnik-2014/Mlody-rolnik-2014---powierzchnia-gospodarstwa,622/

 

Trochę dużo, a te min 13000 euro wielkości ekonomicznej, to wychodzi średnio jakieś min 13 ha rzepaku.. dwa razy tyle np. żyta super..

 

To chyba lepiej jednak iść w restrukturyzację.. tylko czy tam jest też zakup gruntów?

 

Znalazłem, coś takiego:

" jeszcze małe pytanie dotyczące Ziemi czy musi być na własność czy wystarczy umowa dzierżawy?"

 11 dni temu

W grę wchodzi własność lub dzierżawa (prawdopodobnie pod uwagę będą brane tylko dzierżawy sporządzone w formie aktu notarialnego na minimum 10 lat)".
 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Z tym podawaniem przez ludzi tego co mają w wypisach z rejestru gruntów to przecież oczywiste, że większość tak robi. Wydaje mi się, że niewielu latało i mierzyło czy dokładnie jest tyle tego, tyle tamtego.  Sam zrobiłem tak jak w wypisie i z tego co wiem znajomi także. Niech agencja czepia się starostwa, że stare dane podają a my jeszcze musieliśmy za te wypisy płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z jednej strony się zgodzę ale przecież każdy wie albo przynajmniej powinien wiedzieć czy na danej działce są użytki rolne czy krzaki i nieużytki :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Mam pytanko do tych którzy dostali decyzję o przyznaniu MR przed Wielkanocą. Czy ktoś z was złożył wniosek o płatność i już dostał kasiorkę na konto? Jeśli tak to jak długo czekaliście? Osoba która robiła mi wniosek mówiła, że płatność po złożeniu przychodzi na konto do miesiąca (czy to prawda czy można dłużej czekać). Dodam że wniosek już jest rozpatrywany i musiałem tylko dosłać wypis z rejestru gruntów bo nie miałem, reszta była w porządku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ustawowo Agencja ma czas na wypłatę 60 dni od złożenia kompletnego wniosku. Jeśli jest wszystko w porządku to z praktyki przelew masz w około miesiąc na koncie.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matixd    9

Czy z wnioskiem o płatność mogę złożyć zmianę w strukturze zasiewow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matixd    9

A zmieniając formę nabycia jednej dzialki musze robić zmiany w biznesplanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Powinieneś zrobić zmianę.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nic nie wiadomo na razie jeszcze.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PS1    0

:( :(

Z jednej strony się zgodzę ale przecież każdy wie albo przynajmniej powinien wiedzieć czy na danej działce są użytki rolne czy krzaki i nieużytki :)

 

Czyli jak na działce były krzaki  a w ewidencji gruntów cała działka ewidencyjna  to były użytki rolne  to te "krzaki" należało odliczyć od powierzchni użytków rolnych i wpisać w pole "Inne"  ? / w oświadczeniu o działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa /

 

Pytam bo jeszcze wniosku o płatność nie złożyłem i mam szanse naprawić swój błąd :(

 

I jeszcze trzy pytania praktyczne :

 

a) Działka ewidencyjna  : 1,20 ha  , działka rolna /grunt orny /  1,16 ha  , pozostałe 0,04 to "łączka"  przy  strumyku-  która jest koszona ale nie zgłaszana do dopłat z uwagi na jej powierzchnię  (poniżej 10 ary ) .

Czy we wniosku powinienem wpisać 1,20 ha jako powierzchnię użytków rolnych czy 1,16 ha ?

 

b) Czy jeżeli pracowncy ARIMR kontrolują powierzchnię to jest jakaś tolerancja  w % o ile powierzchnia zmierzona przez ARIMR może się różnić od powierzchni podanej ?

 

c) czy jeżeli na łące o powierzchni 2 ha  istnieją   w zagłębieniach  oddalonych od siebie o  5-20 m  "kępy zadrzewień"   o powierzchni  nie przekraczających 1 ara (każda z osobna licząc ) ale w sumie może się uzbierać z 10  ary to należy te kępy "zsumować" i odliczyć od powierzchni użytków rolnych ?

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ustawowo Agencja ma czas na wypłatę 60 dni od złożenia kompletnego wniosku. Jeśli jest wszystko w porządku to z praktyki przelew masz w około miesiąc na koncie.

Ok. Dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucjano    1

Powierzchnia z wypisu (gdzie zazwyczaj dane są stare i nieaktualizowane) a faktyczny areał to co innego. Tak to jest jak się tak podaje we wniosku, wcześniej tego nie mierząc. Miałem już telefony z identycznymi sprawami. O ile Agencja pozwoli Ci na zmniejszenie powierzchni użytków rolnych a nie minęło jeszcze 180 dni od odebrania decyzji o przyznaniu pomocy, to problemów raczej nie będzie. Proponuję jeszcze raz kontakt z osobą prowadzącą lub jego bezpośrednim przełożonym w OR.

 

jeśli minęło 180 dni od odebrania decyzji o przyznaniu pomocy nie ma możliwości zmniejszenia powierzchni nawet jeśli nie spowoduje wypadnięcia poza listę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

koledzy to prawda ze w nowym MR trzeba miec minimum 15pkt zeby wejsc na liste? czy to plotka? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4
Napisano (edytowany)

W projekcie jest napisane, że min. 15 pkt. Jednak zasady naliczania pkt. są zupełnie inne.

Edytowano przez Xeon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szu15000    227

wlasnie te przyznawanie pkt sa bardzo rygorystyczne albo zle zrozumialem... do zdobycia jest 20pkt? za co ile pkt jest? bo pogmatwane to wszystko strasznie..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxi93    2

Jesli mam troche inne zasiewy niz w planie obsiewów,ponieważ dopiero dostałem decyzje w kwietniu o przyznaniu premii,a obsiewał tata wiec jest trochę inaczej i złożyłem wniosek o płatność i nie złożyłem wniosku o zmianie obsiewów czy to błąd? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10045zetor    0

moze ktos sie określić jak wyglada DOKLADNY przebieg kontroli ? do czego sie najwiecej czepiaja ? jakie dokumenty sprawdzaja ? wszystkie dzialki mierza i jak ? po jakim  czasie od zlozeniu wniosku mozna sie spodziewac kontroli ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cebula440    0

dzis wys lałam pismo z prosba o zwiekszenie mocy nowego ciagnika z 50-80 km na 50 95 km czy jest mozliew ze agencja zatwirdzi mi zmiane mniał kos taki p[rzypadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinCiesz    0

 

U mnie kontrol była 5 godzin...

Sprawdzali paszporty bydła ksiege bydła, faktury zakupu za paliwo, nawozy itp, opłacenie krusu, kanalizacja, smieci. Patrzyli na akt notarialny, u. dzierzaw. Potem mierzyli działki ale nie wszystkie. Potem pisali raport czy struktura zasiewów sie zgadza. Podliczyli kazali podpisac i cześć. Ja miałem kontrole 1,5 miesiaca od wniosku o płatność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj