Polecane posty

pablo21    29

No to właśnie chodzi mi o ludzi którzy biorą w dzierżawę jeszcze dopłacaja i jakoś im się opłaca, zobacz jak zmieniły się ceny środków do produkcji przez dopłaty ale coz temat rzeka nie ma co zaczynac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
batista1902    0

opłaca się ? w sumie się ( w miarę ) opłacało w 2013 a co do 2014 ???, wiem to po sobie.a jak dopłaty zabiorą i będzie cena ''Wszystkiego'' tak jaki teraz to wszystko stanieje! i stanie . Ale nieruchomości to zawsze coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dareks710    0

Ja bym kupił za 70 tyś. trochę sprzętu, a do tych 30 dołożył drugie tyle i kupił ciągnik. Nie mam nawet 20 ha więc to by wystarczyło. Najlepiej było by połączyć Mr i MGR, ale trzeba mieć jeszcze trochę kasy w kieszeni. Jeżeli można by łączyć te dwa programy to trzeba kupić sprzęt za co najmniej 140000 tyś. o ile dobrze liczyłem? Wtedy wszystkie sprzęty jakie kupujemy wstawiamy zarówno do mR jak i do MGR tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

A co jak zabiorą dopłaty to koniec gospodarki i trzeba iść do pracy bo tylko z dopłaty się żyje? Panowie dopłaty to nie wszystko więc gadanie czy zabiorą czy nie jest bez sensu wiele ludzi nie bierze dopłaty i żyje i rozwija się a wy tu jakieś dziwne teorie omawiacie.

jak nie jest się zadłużonyn to nie ma problemu sam mam więcej dzierżaw niż swojej ziemi i dopłat z tego nie widzę. Ale przy cenie ponad 50tys za ha muszę kredyt wziąć żeby kupić kilka ha. Zabiorą dopłaty to potem mogę popłynąć jak mleko będzie po 1zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ale po co Ci inwestycja do której musisz dołożyć? Dajmy na to że kupisz 10 ha po 50 tys w kredycie na 10 lat. Samych odsetek będzie około 230 tysięcy + obsługa początkowa typu prowizja np 3% od sumy - kolejne 15 tys. Kredyt na 8%. Zakładam że ziemia średniej klasy więc dochód z hektara będzie maksymalnie 3-4 tys. Czyli przez 10 lat uzyskasz na spłatę średnio 350tys czyli dodatkowo musisz zaangażować do spłaty kredytu około 11 ha swojej ziemi żeby przez 10 lat się wyrobić. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy warto. Moim zdaniem tak. Warto jak się ma 70-100ha - wtedy budżet rodzinny nie jest zagrożony bo czy będę miał rocznie 30 tys w tą czy 60 tys w tamtą nie robi różnicy. Ale pamiętajcie panowie: ROZWÓJ jest najważniejszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w temacie po jakich szkołach mozna otrzymać premie młodego rolnika wiem że np technik weterynarii i rolnictwa ale co jeszcze ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

po kazdej szkole mozna otrzymac MR :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Może i otrzymać można ale później i tak trzeba uzupełnić wykształcenie lub zwrócić kasę, o ile nic nie uległo zmianie. Chociaż i to nie do końca...

Możesz zapytać w tych tematach:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-996

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/70826-m%C5%82ody-rolnik-a-problem-z-wykszta%C5%82ceniem/

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie koniecznie kolego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisma    17

Matingus konkretów jeszcze nie ma jeśli chodzi o uznanie premii jako wkład w modernizację. Trzeba czekać na przepisy krajowe.

 

Jeżeli mam napisane w PRG że chciałbym kase z MR przeznaczyć jako wkład w modernizacje a jeszcze nie ma na ten temat rozporządzenia, to mogę się już rozliczyć z faktur? Czy lepiej poczekać na konkrety?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Lepiej poczekać na przepisy krajowe.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
archi106    11

To kiedy można sie spodizewać aktualizacji listy po nie złożonych wnioskach o płatność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Około tydzień, może więcej.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

ja wszelkie inwestycję planuję tak, aby do 2020 były spłacone. nie wiadomo, co i jak będzie później, a sam podatek też będzie spory. Myślę jednak, że coś tam będzie - rolasów w całej Europie jest masa i nie pozwolą, by zostać z ręką w nocniku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Ale po co Ci inwestycja do której musisz dołożyć? Dajmy na to że kupisz 10 ha po 50 tys w kredycie na 10 lat. Samych odsetek będzie około 230 tysięcy + obsługa początkowa typu prowizja np 3% od sumy - kolejne 15 tys. Kredyt na 8%. Zakładam że ziemia średniej klasy więc dochód z hektara będzie maksymalnie 3-4 tys. Czyli przez 10 lat uzyskasz na spłatę średnio 350tys czyli dodatkowo musisz zaangażować do spłaty kredytu około 11 ha swojej ziemi żeby przez 10 lat się wyrobić. Sam sobie odpowiedz na pytanie czy warto. Moim zdaniem tak. Warto jak się ma 70-100ha - wtedy budżet rodzinny nie jest zagrożony bo czy będę miał rocznie 30 tys w tą czy 60 tys w tamtą nie robi różnicy. Ale pamiętajcie panowie: ROZWÓJ jest najważniejszy.

żeby utrzymać hodowlę jaką mam teraz potrzebuje ponad 30ha a mam 17ha. Dzierżawy do 2tys już doszły i walka o każdy kawałek. I teraz się zastanawiam czy nie lepiej kupić spłacać i mieć spokój. Bo tak to tylko ziemie komuś wyrabiam a jak zacznie rodzic to zaraz podwyżka czynszu bo już kolejka chętnych na to pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A to już Twoja sprawa. U mnie można kupić siano i kiszonkę taniej niż koszt wyprodukowania. Ta kalkulacja jest kalkulacją dość optymistyczną bo na owsie czy życie 3,5 tys się nie wyciągnie. Najlepsze wyjście to brać kredyt na możliwie krótki okres i o jak najmniejszej wartości. No ale niech każdy gospodaruje jak uważa. Widziałem już gospodarstwa przyblokowane drogą ziemią. Poziom życia drastycznie spadł, środki idą na kredyty a o zakupie nowych kawałków nie ma mowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CignikiPL    0

My czekamy zeby nie było dofinansowań sprzet bedzie o połowę tańszy i nie bedziemy zależni od uni czy nam da dofinansowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

To się nie doczekasz. Sprzęt może być o kilka % tańszy ale nie o połowę. Dlaczego? Po 1. koszty pracy są dużo wyższe niż 10-15 lat temu - wyższa pensja = wyższy koszt produkcji. Są też inne czynniki ale nie ma co się tu rozpisywać. Podam przykład: prasa rolująca Unii w pełnym wyposażeniu kosztuje obecnie 88 tys zł, są jeszcze dostępne modele z 2014 r za 75 tys. Jakoś dotacji wielkich nie ma a ceny w górę... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CignikiPL    0

ale jak nie bedą nizsze ceny to rolnicy zaczną kupować używany sprzet i fabrykom tak dobrze nie bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CignikiPL    0

Tata zna Włocha co ma fabryke ciągników koło Lublina i mówił ze koszty zrobienia ciągnika sa o półowe tanie jak u dilera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek098    0

Witam.

Wypełniam wniosek o płatność i do końca wszystkiego nie wiem. Jakie załączniki trzeba dołączyć do wniosku poza umową dzierżawy i zaświadczeniem z KRUSU ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jest przecież instrukcja wypełniania wniosku o płatność a na drugiej stronie tego wniosku znajdziesz listę załączników. Brakuje Ci oświadczenia o podjęciu samodzielnego prowadzenia gospodarstwa.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek098    0

Czyli umowe dzierżawy można podciągnąc pod "dokument potwierdzający tytuł prawny do gospodarstwa wskazanego w biznesplanie w formie aktu notarialnego", a załącznik "umowa dotycząca działu spadku zawarta między spadkobiercami w formie aktu notarialnego lub orzeczenie sądu o dziale spadku" mam pominąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie. Umowę dzierżawy wpisujesz w innych. Spadku nie miałeś to pomijasz tą rubrykę.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj