Polecane posty

przemo2014    2

1. Rok docelowy może zostać. I tak liczy się 5 lat od wpływu premii na konto.

2. Powinienieś zaliczyć je do ESU.

3. Jak masz produkcję zwierzęcą to według instrukcji nie powinno się ich wliczać do żywotności ekonomicznej ale trafiałem na takie osoby w Agencji, które wręcz nakazywały ujmować.

4. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym musi wynosić co najmniej 4 ESU i nie może być niższa niż w roku bazowym.

5. Podajesz stan faktyczny. 

 

4. A jeżeli była by nizsza od tych 17 ESU to sankcje czy zwrot premi ,bo czytałem na stronie ARiMR ze mają jakies sankcje ale nie jestem pewnien bo to się ma MR 2014 dlatego pytam

5. A jeśli stan faktyczny odbiega od uwzględnionego w BP ,tzn jest taka sytuacja: Końcowe rozliczenie ESU na początku lipca i stan faktyczny jest mały gdyż trzoda jest sprzedawana np w czerwcu i brakuje wówczas tego ESU,co wtedy? powpisywac srednioroczne czy jak?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Ze strony ARiMR: 

 

Za nieosiągnięcie nadwyżki bezpośredniej co najmniej 4 ESU zwrotowi podlega 100 % kwoty pomocy, natomiast przy uzyskaniu minimum 4 ESU, za zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej, w odniesieniu do roku bazowego:

  • od 25 % do 50 % - zwrotowi podlega 5 % kwoty pomocy,
  • od 51 % do 75% - zwrotowi podlega 10 % kwoty pomocy,
  • 76 % i więcej - zwrotowi podlega 25 % kwoty pomocy.

To wtedy podajesz czerwcowy stan. Wydaje mi się, że martwisz się na wyrost. Do połowy roku 2016 to może się wszystko wywrócić do góry nogami :)

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie biznesplanu, zwiekszenie lub zmniejszenie danej uprawy do 30 procent nie podlega akceptacji(zgody) Agencji,czyli mogę pozmiieniac zasiewy 2015-2016 np 30 procent wiecej Jęczmienia Ozimego a 30 % mniej mieszanki ? i co jesli np zamiast zawartej w biznesplanie mieszanki jarej zasieje jęczmien jary,czy musze zmieniac biznesplan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Legend    0
Napisano (edytowany)

Witam,mam drobny problem ,mianowicie mam posiane na jednej małej działce ok 0.10 arów przenicy ozimej,ale słabo wzeszła i chciałbym ją przyorać i przesiać na wiosne jarą.Czy musze robić zmiane w biznesplanie i uwzględnić te 0.10arów?Jarej nie mam w ogóle w uprawach tylko sama  zimowa.

Edytowano przez Legend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Ze strony ARiMR: 

 

Za nieosiągnięcie nadwyżki bezpośredniej co najmniej 4 ESU zwrotowi podlega 100 % kwoty pomocy, natomiast przy uzyskaniu minimum 4 ESU, za zmniejszenie nadwyżki bezpośredniej, w odniesieniu do roku bazowego:

  • od 25 % do 50 % - zwrotowi podlega 5 % kwoty pomocy,
  • od 51 % do 75% - zwrotowi podlega 10 % kwoty pomocy,
  • 76 % i więcej - zwrotowi podlega 25 % kwoty pomocy.

To wtedy podajesz czerwcowy stan. Wydaje mi się, że martwisz się na wyrost. Do połowy roku 2016 to może się wszystko wywrócić do góry nogami :)

 

a jeżeli bym zmniejszył  esu o 15% to nie ma sankcji bo tam pisze że zaczyna się od 25%? niż w roku bazowym

i przepraszam że się tak wam wtrącam ale jestem ciekawy tej odpowiedzi :D

bo teraz cyrki wyprawiają w tej cukrowni i chce trochę zmniejszyć ich oprawę bo słabo opłacalny interes będzie z nimi w kolejnych latach ale buraki maja najwięcej esu jakie uprawy zasiewam w swoim gospodarstwie i nie mam czym ich zastąpić żeby czym innym nadrobił esu albo jedynie opcja zasiania w ostatnim roku tyle co jest podane w biznes planie i odbicie się po mojej kieszeni mniejszym zarobkiem z buraków niż bym zasiał na przykład więcej rzepaku :D bo tak ogólnie to mam 8,64 w roku T bazowym ESU

Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo2014    2

a jeżeli bym zmniejszył  esu o 15% to nie ma sankcji bo tam pisze że zaczyna się od 25%?

i przepraszam że się tak wam wtrącam ale jestem ciekawy tej odpowiedzi :D

bo teraz cyrki wyprawiają w tej cukrowni i chce trochę zmniejszyć ich oprawę bo słabo opłacalny interes będzie z nimi w kolejnych latach ale buraki maja najwięcej esu jakie uprawy zasiewam w swoim gospodarstwie i nie mam czym ich zastąpić żeby czym innym nadrobił esu albo jedynie opcja zasiania w ostatnim roku tyle co jest podane w biznes planie i odbicie się po mojej kieszeni mniejszym zarobkiem z buraków niż bym zasiał na przykład więcej rzepaku :D

 

w sumie dobre pytanie, również sie podłączam pod nie :)

 

Freetaxi czasem warto sie  martwic o wszystko niz by biało byc na cokolwiek potem za poźno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Tu macie informacje na temat zmian w strukturze produkcji. Dobrze się wczytać :) http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/186/2014/C/MR_zgodnosc_struktury_produkcji_poprawiony.pdf

 

wiem czytałem to ale jak bym zmniejszył oprawę buraków o np o 1 ha jak teraz sieje 4 ha i by mi się struktura uprawy nie zmniejszyła o więcej niż 30%  ale spadnie mi esu niż w roku bazowym o 15% i czy dżdżą mi sankcje bo tam pisze że sankcje zaczynają sie od zmniejszenia esu od 25% ?

a uprawiam tylko

buraki

rzepak ozimy

pszenica ozima

jęczmień jary

i buraki są najbardziej dochodowe według tabeli ARiMR ale wcale tak od nowego roku już nie będzie :/

 

 

Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przecież jest napisane wyraźnie, że od 25 % są sankcje.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

to jak zimniejsze o 15 % esu niż w roku bazowym to nie maja mi prawa dać sankcji bo sankcje zaczynają się dopiero od zmniejszenia esu od 25% ale na decyzji jest też napisane żeby nie zmieszać esu niż w roku bazowym xD i bodź tu mądry xD

 

Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Nic się nie stało przecież, że wysyłałeś :) Rolnik1992-1992 co ty się tak na przyszłość martwisz. Rób sobie swoje teraz. Zmianami będziesz się w razie czego martwił za kilka lat.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przepisy są dopracowane :) Odnośnie sankcji ESU wczytaj się dobrze to zrozumiesz o co chodzi. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

ale tez pisze w decyzji żeby nie zmniejszanie esu niż w roku bazowym xD to czyli jak zimniejsze o 15 % to żadnej sankcji nie mogą mi nałożyć bo dopiero się zaczynają od zmniejszenia esu o 25 % tak to rozumiem :D

to na cholerę oni piszą w decyzjach żeby nie zmniejsza esu niż w roku bazowym lepiej by napisali w decyzjach że za zmniejszenie esu od 25% odnośnie do roku bazowego nakładane są sankcje i było by przejrzyście napisane w takiej decyzji a nie jak teraz tak mam :D

ja tam bym musiał pracować w tym arimr bym wszystkich ustawił do porządku a nie tak na odpierdziel te decyzje piszą  

Edytowano przez rolnik1992-1992

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gm18    5

Czy przy składaniu wniosku o płatność zaznaczam w załącznikach oświadczanie o podjęciu prowadzania gospodarstwa i jest jakiś specjalny druk tego oświadczania? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krciczek    0

Mam pytanie, czy młody rolnik może być współwłaścicielem spółki zoo??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszs22    0

Nie bo nie będzie prowadził samodzielnie gospodarstwa

A grunty i budynki będą przedmiotem wspłwłasności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przez pierwsze 12 miesięcy młody rolnik musi podlegać ubezpieczeniu w krus. Po roku możesz iść do pracy.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

Po roku iść do pracy, ale 5 lat być właścicielem gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malakurka    0

Witam,

Chciałabym Was zapytać czy da się coś zrobić żeby nie zwracać 100% premii z młodego rolnika. Pieniądze dostałam w 2011 r. wszystko zrealizowałam zakupiłam tak jak w biznesplanie. Rzecz w tym iż w biznesplanie miałam zapisane zakup 2 szt krów mlecznych ewentualnie jałówek. Dzwoniłam pytać nawet przed zakupem czy mogą to być zwykłe krowy i Panie z ARIMR 3 razy mówiły tak oczywiście paszport żeby był. No i kupiłam. Teraz okazuje się że jednak nie mogą to być zwykłe krowy tylko hodowlane. I jeżeli nie dostarczę papierka o tym iż są to zwierzęta hodowlane muszę zwracać 100% premii. Czy jest jakaś szansa coś zrobić aby nie oddawać premii, czy jednak już nic się nie da zrobić i zacząć sprzedawać wszystkie sztuki bydła i ziemie i składać kase na zwrot?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

Dokładnie tak Roxer. Koleżanko Malakurka w ogóle to Ty rozliczyłaś w ARiMR pozostałe inwestycje? Bo tu faktycznie pachnie zwrotem premii. 

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d132    2

nie wiem gdzie wpisac moje pytanie wiec napisze je tu nie wiecie ile moze zarabiac sołtys i jakie ma on obowiazki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malakurka    0

W biznesplanie doradca wpisał zakup 2 szt krów mlecznych kwota 8000 i pozostałe inwestycje dotyczące modernizacji obory, przy poprawkach czepiali się że np nie może być malowania dachu i różnych takich rzeczy w końcu napisane było to czego wymagali i niestety ani pani z doradztwa ani żaden pracownik nie powiedział że mają to być zwierzęta hodowlane dopiero teraz przy rozliczaniach mówią o tym iż powinny być to zwierzęta hodowlane, gdyby mi to ktoś powiedział takie bym kupiła, wiem też moje niedopatrzenie i ufność na telefon. Wykonałam wszystko to co w biznesplanie, kupiłam 2 szt krów mlecznych. Ale niestety nie są one hodowlane. Czy nie da się jeszcze jakoś tego odkręcić czy nawet tylko części oddać, w końcu założenia biznesplanu wykonane zostały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj