Polecane posty

kendzior15    87

pablo21 dobrze prawisz! nie zawsze kto dzierżawi to odrazu przekręt ja w poprzednim naborze startowałem z 5 ha swoichi i 9 dzierżawy na których naprawdę bym pracował niestety to było za mało więc w tym naborze moi rodzice przepisują mi dużo więcej a i prawdziwych nie fikcyjnych realnych dzierżaw będę miał ok 20 ha na które będę obrabiał więc ErykMastalarek nie mów że dzierżawy to zło bo jeżeli mój ojciec ma 50 lat i przekaże mi teraz wszystko to z czego będzie żył
ja również czekam na nowego MR ale i na PROW i bardzo mi się podoba 60% zwrotu dla młodych chodz mogło by być troszkę więcej :D ale lepsze to niż nic :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Legend    0

Witam,Mam pytanie ,mianowicie będe robił zmiany upraw w BP(rok obecny i 2016),kase dostałem w lutym 2011 a rok docelowy mam 2017 i do tego roku mam rozplanowane uprawy.Czy w takim wypadku obowiązuje mnie jeszcze ten 2017 czy tylko do 2016 ,bo wg zasad to po 5 latach kończą mi sie zoobowiązania czyli w lutym 2016?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Działalność rolniczą masz prowadzić do lutego 2016. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Legend    0

I wzrost esu będzie liczony z 2016 a nie z 2017 tak jak pisaliśmy z innymi kolegami we  wniosku ?

Edytowano przez Legend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jeśli otrzymałeś pieniądze w lutym 2011 to Twoje zobowiązanie kończy się w lutym 2016. Prosta kalkulacja.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Legend    0

Więc z biznesplanem musze też zmienić strone 4/7 z wniosku o przyznanie pomocy ,tak? Bo facet co mi pisał wniosek wpisał tam wzrost esu z 2017 który uzanał za końcowy.

Edit

I w PRG w tabeli 6 z uprawami wpisuje docelowy 2017 czy 2016?,bazowy mam 2010.

Edytowano przez Legend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Kolego ja przez pojęcie "nierozliczenie" uważam niewydatkowanie 70 % premii w okresie do 3 lat od daty wpływu na konto. Żebyśmy się dobrze zrozumieli. A za to jest sankcja 100 %. Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dokumentów potwierdzających zakup ziemi to rób na szybko podanie i zmianę założeń związanych z inwestycją. Jednym słowem kup coś innego. 

Tylko że ja chciałem tą ziemie kupić, bo maszyny planowałem złożyć wniosek na modernizacje i przykładowo opryskiwacz kosztujący 60 tys. brutto wyniósłby mnie około 20 tys netto, a tak za premie kupie opryskiwacz, a na ziemie i sprzęt z modernizacji będe musiał wziąć kredyt, a tego bym wolał uniknąć. Jeżeli kupiłem już kawałek ziemi (inny niż deklarowałem w biznesplanie) za kwotę około 10 tysięcy to mogę to zakwalifikować do kwoty wydatkowanej? Czy można by też było zmienić biznesplan i zakwalifikować nowe maszyny które już kupiłem po wzięciu pieniędzy MR? Talerzówkę, myjkę Karcher, Wilgotnosciomierz do zboża razem ok 15 tys.

 

Zadzwonię jutro do ARIMR i zapytam się o możliwość odroczenia rozliczenia, czy termin jest aż tak ustawowo sztywny i dam znać jak coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Witam 

 

Mam do was pytanie czy mogę po ukączęniu 18 lat starać się o premię dla młodego rolnika będąc jeszcze uczniem liceum ? 

Czy muszę posiadać już jakąś ziemie i czy mogę gospodarzyć z ojcem na tym samym podwórku i sprzętem który był kupiony z PROW na ojca ? 

 

Z góry dzięki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie co mówisz. Idac twoim tokiem postępowania najlepiej było by zrobic kilka gospodarstw po kilkanascie tys ha i sie cieszyc ze sie ma duzo i kazdemu starczy. Sam nie wiesz co mówisz bo sasiad sasiadowi powiedział ze sasiadka wzieła 100 tys oddała sasiadowi za dzierzawe fikcyjna 50 tys, faktur ani rozliczenia z biznesplanu nie donieśli do agencji a gospodarstwo tak naprawde nie istniało glupie gadanie. Popatrz na to z innej strony masa dzieci ludzi którzy maja duze gospodarstwa własnościowe dostała premie bo im sie nalezy a tak naprawde nie wiedza nawet gdzie ojciec im to pole przepisał znam sam kilka takich przypadków i co wtedy własnośc jest sprawiedliwa i to nie przekręt?

 

Mówisz o zastępowaniu i scalaniu gospodarstw tak? Podam za przykład siebie 6 lat temu startowałem od własnych 2 ha teraz w dzierzawach mam ponad 70 ha i tylko w tym roku doszło 20ha. Swojego mam 4ha. 80% areału który dzierżawie bedzie za kilka lat do wykupienia a jest to naprawde kilkanaście mniejszych gospodarstw i myślac tak jak Ty nie miałbym szans na MR bo moje gospodarstwo jest fikcyjne? A moze nierentowne albo nie ma przyszłości?

Wiele jest takich przykladów w Polsce gdzie młodzi nieraz zaczynaja do zera ale maja zapał do pracy mozliwosc rozwoju na rynku itd. Ale zacząc jest bardzo ciezko i trzeba mase kasy ale mimo to nie warto im pozwolic dostac premii bo tylko pieniadze chca wyłudzic od państwa, a ten co ma 150ha swoich 3 nowe ciagniki to powinien dostac :)

 

A i nie głoś herezji ze 30% dzierzaw bedzie punktowana bo nie ma krajowych przepisów jeszcze a w rozporzadzeniu pisze bardzo wyrażnie ze 70% wartosci minimalnej (czesc podstawowa gospodarstwa) musi byc własnościowa wiec takie gadanie tylko wprowadza w bład ludzi którzy moga akurat ta stronę przeczytac a poprzedniej nie. Narazie opieramy sie na rozporzadzeniu PROW i trzeba czekac na zapisy Polskie, bo do tej pory przeciez mozna było dojśc zarówno do dochodu jak i do średniej krajowej jak ktoś nie miał.

 

 

O przekrętach na dzierżawach w aktualnym MR jest wszędzie głośno. Wystarczy wyjść z domu i popytać. Przykłady o których piszę są potwierdzone, lista jest jawna i można to potwierdzić, a ludzi słupy znam osobiście i wiem że z rolnictwem mają tyle wspólnego co ja z budową promów kosmicznych. Co więcej słyszę że bardzo ubolewają nad faktem że w następnym naborze trzeba mieć 70% własności.

 

Z własnością jest o tyle pewniej że nie będzie przekrętu, że przepisać można tylko komuś komu się ufa, a na dobrą sprawę wydzierżawić można każdemu, stąd tyle wyłudzeń w aktualnym naborze, ale na szczęście się to prawdopodobnie skończy.

 

Zgoda że jesteś jednym z nielicznych których dotknie nowa reguła antywyłudzeniowa, ale jak pisałem, nie zadowoli się wszystkich, a krętaczy trzeba starać się wyeliminować. Dla tych najmniejszych będą inne programy, MR nie jest skierowany do wszystkich. Co powiesz małym gospodarstwom których miejsce zajmą ludzie słupy z dzierżawami tylko pod MR? Że procederu nie można było ukrócić bo jest kilku takich jak Ty z samą dzierżawą? 

 

Żeby rzetelnie podejść do tematu, trzeba by było zdefiniować, co to jest małe, średnie i duże gospodarstwo.

 

Ja zasadę 70%/30% rozumiem tak jak ARIMR w moim województwie, czyli że minimalnie trzeba mieć średnią krajową i minimalnie 70% jej powierzchni jako własność(co jest logiczne) do złożenia wniosku. 70% jest wymogiem dotyczącym całości deklaracji, jeżeli deklaruje się powierzchnie powyżej wymaganego minimum średniej krajowej/wojewódzkiej. Czyli deklarując 20 ha trzeba mieć 14ha na własność. Wymaganie jedynie 7ha własności byłoby co najmniej niepoważne a na pewno nieskuteczne i zostawiające dużo miejsca do popisu nieco bardziej obrotnym, czego przykład mamy w obecnym naborze.

 

Być może w przyszłości będzie to 100% własności, wtedy na dobre ukrócone będzie kombinatorstwo.

Edytowano przez ErykMastalarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

No cóż niektorzy nawet czytac nie umieją tego co juz napisane jest a agencja zadnych oficjalnych wytycznych nie ma az do ogloszenia przepisow krajowych wiec skoncz juz te swoje wlasne nieprawdziwe wymysly bo to nudne juz sie robi.

Nikt nie ma problemów z tym że inni kombinują tylko ty. Czyżby sąsiad dostał a ty nie? :-D ktoś chce łamać  prawo to łamie i tak jest było i będzie.

Edytowano przez pablo21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nudna to się robi postawa roszczeniowa, którą prezentujesz. Mieszkasz w województwie, które najbardziej skorzystało w obecnym naborze a wymagasz i narzekasz. Lepiej podziękuj szczęściu że nie jesteś w woj o wyższej średniej bo MR byłby dla ciebie marzeniem.


 

Nikt nie ma problemów z tym że inni kombinują tylko ty. Czyżby sąsiad dostał a ty nie? :-D ktoś chce łamać  prawo to łamie i tak jest było i będzie.

 

Takie słowa stawiają pod znakiem zapytania uczciwość osoby je wypowiadającej. Potwierdza to sens wprowadzenia zmian i wymagania 100% własności.

 

Uważam że jeżeli warunki są tak skonstruowane, że dają możliwość na otrzymanie premii w nieuczciwy sposób to pretensje mam do ustalających zasady za niekompetencje, a nie do tych którzy z z takiej tylnej furtki korzystają, ponieważ cierpią na tym ci uczciwi a wina leży po stronie rządu.

Nie chciałbym żeby nadszedł 2020 i okazało się, że znaczna część środków z PROW została zwyczajnie rozkradziona, a czasu cofnąć nie można.

 

I to może posłużyć za podsumowanie naszej dyskusji.

Edytowano przez ErykMastalarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Nie wchodźcie w dyskusję z tym typem szkoda nerwów  :P co tydzień nowe konto, ale styl pisania ten sam, w zeszłym tyg to był user @comray czy jakoś tak ;) od maja jęczy że mieszka w zach-pom i nie dostał premii


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Post wyzej wszystko wyjaśnia, niestety ludzi w stylu sam nie mam to i inny miec nie bedzie nie brakuje.
A przepisy krajowe i tak wszystkich pogodza bo co bedzie to bedzie i komu sie według klasyfikacji bedzie należec to dostanie, w poprzednim naborze srodków starczyło tylko dla 1/3 no i coz też trzeba z tym zyc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

To jak już będzie oddam mu swoją. 

 

Swoją drogą nie macie problemów z wydaniem tej kwoty? Mam na myśli takie naprawdę sensowne zakupy, które przyniosą korzyść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Ja mam problem. Kupic coś co bedzie tylko traciło na wartości to nie sztuka. za 100 mozna kupić wszystko, a tak na prawde to nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

najrozsadneijszy wydatek to kupic ziemie tylko ze tu ceny sa czy np jak za 70 tys ha bym chcial kupic to przejdzie to bo agencyjnie maja tak naprawde polowe realnych cen

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Panowie mam pytanie. Gospodaruję na prawie 30 ha gruntów ornych, z czego niestety tylko 12 ha jest moich reszta dzierżawa. Czy przy składaniu wniosku moge zadeklarować że będę miał przepisane te 12 ha i 3 ha na matkę stoi to od obu rodziców się liczy jako własność? Bo jeszcze ciotka chce mi zdarować 1 ha czy też mogę zadeklarować to jako własność jeśli mi przepisze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie ciezka jest kupic cos za te 100 tys jak nie bylo ich to bylo latwo to sie kupi to to potem to i latwo sie mowilo  a jak teraz to czlowiek mysli czy na tym straci czy zyska  czy poczekac dolozyc na prow czy jak . Ale u mnie cale szczescie trafilo sie 6 ha łąk 4 klasy no i koles puścił po 30 tys za ha ojciec dołoży i bedzie git moim zdaniem ziemie najlepiej kupic na tym sie nie straci :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

No cóż niektorzy nawet czytac nie umieją tego co juz napisane jest a agencja zadnych oficjalnych wytycznych nie ma az do ogloszenia przepisow krajowych wiec skoncz juz te swoje wlasne nieprawdziwe wymysly bo to nudne juz sie robi.

Nikt nie ma problemów z tym że inni kombinują tylko ty. Czyżby sąsiad dostał a ty nie? :-D ktoś chce łamać  prawo to łamie i tak jest było i będzie.

Chłopaczyna chyba ma jakiś kompleks i pewnie nie ma więcej jak 18 lat, bo jeśli ma więcej to pamięta pierwszy nabór i niech zapiernicza do prawdziwych wyłudzaczy z pierwszego naboru i niech im dyndoli jakie to z nich oszusty, 1 ha ziemi krus i 50 tys na co chce hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek183    9

widzę że dobry temat podrzuciłem 

Ziemia ??? 

Bardzo bym chciał tylko hektar to koszt ok 110tys  w moim przypadku była by to słaba inwestycja. Przy tym co robię to co jest wystarczy. Chętnie zmienił bym ciągnik, który wiecznie się sypie i jest niefunkcjonalny. Tylko to nie przyniesie poprawy jakiej bym oczekiwał, a warunek 5 lat dyskwalifikuje model który bym chciał...

 

Miał być opryskiwacz najważniejsza planowana zmiana. 5 letni?? zonk nowy wykluczony czyli? za swoje właśnie dostaje drugie życie.

 

Przemyślenia długi czas, a efekt to 9 pozycji na liście na niezupełnie połowę kwoty. Reszta będzie czekała na rozwój sytuacji tymczasowo wpisze się byle co żeby wydatkowanie było kompletne, po czym i tak będzie zmiana. 

 

Gdyby można było wydać dowolnie całą kwotę miał bym kolosalna zmianę a tak jest łamigłówka :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W starym czy nowym PROW?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W PROW 2014-2020 będą wchodzić w rachubę tylko nowe maszyny i urządzenia rolnicze.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj