Polecane posty

przemyslav    0

pytanie do użytkownika freetaxi, otrzymałem pomoc z ułatwienia startu młodym rolnikom w związku z czym rodzice przepisali mi 19 ha gruntów ornych, są to grunty niezabudowane, a budynki i budowle wykorzystywane do produkcji użycza mi ojciec co było zaznaczone w moim wniosku. prowadzę tylko produkcje roślinną. jak moja sytuacja się ma do tego zobowiązania:

"Budynki i budowle znajdujące się w gospodarstwie, wykorzystywane do produkcji rolnej, oraz użytki rolne w gospodarstwie wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej nie będą stanowiły przedmiotu współwłasności lub współposiadania, z wyjątkiem małżeńskiej wspólności majątkowej. Warunek ten przez wszystkich wnioskodawców powinien być spełniony w terminie 180 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy i powinien być zachowany do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy." 

jak to interpretować? o co dokładnie chodzi z tą współwłasnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Jeżeli np ojciec albo matka nie żyją już to mozliwe że ktoś ma po rodzicu część w gospodarstwie (najczęściej jest to wpisane w księgach wieczystych i w geodezji). W takim wypadku trzeba zrobić dział spadku i się zrzeknąć albo spłacić rodzeństwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Ojciec mi przepisuje w formie darowizny gospodarstwo rolne o wartości 800 tyś na całym gospodarstwie jest tylko jedna księga wieczysta

Zostaje Ci taksa notariusza i wypis oraz wpis do ksiąg. Jak dobrze poszukasz to w 2k zł powinieneś się zmieścić. Wartość gospodarstwa w Twoim przypadku nie ma znaczenia (chociaż są notariusze co biorą od wartości - mi takowy zaśpiewał na wejściu 3,5k zł). Tak więc trzeba popytać.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klopocik91    2

A co mam zrobić jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie MR podałem hektary ,,na oko'' tak jak do tej pory brat składał na dopłaty i z własnych  pomiarów a było to 27,3ha. A w tej chwili po zebraniu wszystkich wypisów z ewidencji gruntów i podliczeniu wychodzi 29,5ha UR. tylko że w rzeczywistości ta różnica to już krzaki itp. Wiem że muszę zrobić zmianę do wniosku tylko czy to nie będzie problem jak w tabeli 2 powierzchnia UR będzie wynosić 29,5 a na dopłaty złoże na 27.3ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matingus    107

Jak mogłeś podać hektary na oko,przyjęli ci taki wniosek.

 


Kliknij zieloną strzałkę jeśli pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz samą produkcję roślinną. Możesz ją sobie zwiększyć ale nie więcej niż 30% (są przeliczniki na stronie agencji) bo jak zwiększysz o więcej niż 30% to musisz pytać o pozwolenie. Jeśli zaś zaczynasz produkcje zwierzęcą to musi Ci na to zgodę wyrazić dyrektor - ja to tak zrozumiałem. 

 

no jak o pozwolenie prosic jak np teraz przeciez nowe doplaty maja byc to jak nie moze byc zmian jak musza bo np rosliny powierzcnia danej grupy nie moze przekraczac tyle a obszary proekologiczne itd ... jak to z tym bedzie ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klopocik91    2

podałem tak jak idzie na dopłaty. a dane w starostwie, gminie i rzeczywistości się różnią. Zwłaszcza jak się doprowadza cudzą ziemie do kultury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

W jednej rubryce trzeba było podać jak w dopłatach ale powierzchnie całkowitą podawało się z wypisów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32

W jednej rubryce trzeba było podać jak w dopłatach ale powierzchnie całkowitą podawało się z wypisów.

W jednym i drugim przypadku z wypisow ale co wojew. To inaczej bo tam jest punkt gdzie sa pozostale uzytki nie uprawiane rolniczo nastepnie tuz laki i pastwiska i w tych punktach sie uwzglednia

Edytowano przez Sunf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak mogłeś podać hektary na oko,przyjęli ci taki wniosek.

A niby czemu mieli nie przyjąć. Pisałem już kilkukrotnie, że dla zwiększenia liczby punktów z tytułu powierzchni pola można było wpisać działki sąsiada bez jego wiedzy, a teraz pisać wniosek o zmianę PRG tj wyrzucenie tych działek.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

No dobra, ale jeśli bez działek sąsiada beneficjent spadłby na miejsca niższe niż premiowane to co wtedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Aby nie spaść wnioski o zmianę PRG piszą teraz nie tydzień po zakończeniu naboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszalu    2

A co mam zrobić jeśli przy składaniu wniosku o przyznanie MR podałem hektary ,,na oko'' tak jak do tej pory brat składał na dopłaty i z własnych  pomiarów a było to 27,3ha. A w tej chwili po zebraniu wszystkich wypisów z ewidencji gruntów i podliczeniu wychodzi 29,5ha UR. tylko że w rzeczywistości ta różnica to już krzaki itp. Wiem że muszę zrobić zmianę do wniosku tylko czy to nie będzie problem jak w tabeli 2 powierzchnia UR będzie wynosić 29,5 a na dopłaty złoże na 27.3ha?

Powinno wystarczyć oświadczenie, że użytkujesz tak jak podałeś, wyjaśnisz dlaczego tak jest (krzaki lub droga)na danej działce. Ja też tak miałem, że nie zgadzała mi się powierzchnia UR z wypisem z rejestru gruntów. Napisałem, że wypisy nie są zgodne z rzeczywistością i jest tak jak napisałem w PRG i przeszło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Słyszałem, że nie da się "spaść" poniżej listy bo Agencja nie zaakceptuje zmian we wniosku dotyczących powierzchni ale nie praktykowałem i raczej praktykował nie będę :) Kalkulator i atak. Kłopocik powierzchnia użytków rolnych zadeklarowanych we wniosku a powierzchnia zgłaszana do dopłat to inna bajka więc możesz spać spokojnie.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asasinator666    108

rolnik1992-1992 Szukaj tańszego notariusza. U mnie od 500000zł wartości wzięli 1490zł (albo 1590- pamięć dobra, ale krótka); do tego 100zł dodatkowo za notarialne użyczenie maszyn.

Koszt wyciągnięcia jednej księgi 150zł.

W KRUS zaświadczenie o podleganie ubezpieczeniu 1h czekania.

W powiatowym Arimr numer stada i siedziby 1 dzień, przekazanie zwierząt z taty na mnie 1 godzina.

Ważne aby do każdego urzędu brać wszystkie dokumenty dotyczące gospodarstwa jakie wpadną w rękę to dużo przyspiesza, a najważniejsze trzeba z kulturą rozmawiać- wiem po sobie; szybciej wtedy to wszystko idzie. ;)

 

Jedno pytanie- dokument do przedłożenia w agencji "oświadczenie o podjęciu samodzielnego prowadzenia gospodarstwa, sporządzone ze wzorem udostępnionym przez agencję"; o jaki dokładnie dokument chodzi, on jest dostępny w internecie?

   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Mam takie pytanie do tych co juz dostali premie. Jak dlugo czekaliscie na kase od zlozenia wniosku o platnosc??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

3 Listopada złożony wniosek o płatność

Dzisiaj mija już ponad miesiąc.

Ani poprawek ani kasy.

Województwo Wielkopolskie.

Byle by poprawki na święta nie dotarły ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

Ja zmieniałem powierzchnie w stosunku do tego co podane było wstępnie w biznesplanie. Pytałem wielu osób o zdanie z Agencji. Zmniejszyłem nie dużo (0,13ha) i nie powinienem wypaść z listy. Zgodę na zmianę otrzymałem, a w następnym tygodniu składam wniosek o płatność. Więc chyba można. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marjanmeme    13

Rafals2. Zobacz program rolniczy z czwartku albo piątku. Tam coś mówili że od stycznia może ruszyć nowy nabór.

 

Ja wniosek zlozylem 27 października. We wtorek kontrola była i wszystko było ok więc pewnie do końca roku kasa będzie na koncie.

 

A jeżeli chodzi o moje doświadczenia z przypisywanym gospodarstwem to nie było tak łatwo i przyjemnie. Dwie gminy, dwa powiaty, KRUS jeszcze w innym powiecie. Generalnie wszędzie daleko, kolejki, błędy urzędników i kupa czekania na każdy papier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364

ile płaciliście u notariusza za przepis gospodarstwa od wartości 800 tysięcy metodą darowizny taka orientacyjny cena ?

JA płaciłem 0,5% więdz szukaj taniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak ci policzyl wartosc gospodarstwa ze 800 tys to ziemie jak licza w jakiej cenie i jak z 800 tys 0,5 % to jest 4 tys sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj