Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ropsonok    25

Przejołem gospodarstwo z dniem wczorajszym przez notariusza, dalej wymagane jest zaświaczenie z KRUS że jesem ubezpieczony jako rolnik a nie domownik tylko że oni potrzebują znowu zaświaczenia z gminy o gruntach przeliczeniowych a w gminie nie wydadzą bo jeszcze żadnej wiadomości nie dostali, ile to moze potrwać czasu? i czy da sie to jakoś przyśpieszyć?

Urząd gminy czeka na papiery z powiatowej geodezji, akt notarialny to za mało. Jeżeli chcesz przyspieszyc sprawy to udaj się do geodezji i poproś żeby szybciej przesłali papery do gminy. Ja tak miałem, zadzwoniłem do znajomego w geodezji i na zajutrz gmina mogła wydać to zaświadczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

witam zakupiłem ciągnik, w wniosku napisałem że będzie to moc 95 km a kupiłem innej marki i słabszy 75 km czy ta moc którą podałem w wniosku była to moc do 95 km i te 75 km mieści się? bo wniosek o płatność już złożyłem i czekam za pieniażkami 

i drugie pytanie jakie dokumenty muszę ukazać i gdzie że wydałem te 100k na zakup ciągnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati15196    2

sawicki nie dawno mowil w agrobiznesie ze z prow 7/13 jest duzo pieniedzy nie wykorzystanych i ze ma to pojsc na mlodego wiecie moze cos wiecej na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Biznes12 dla świętego spokoju zrób sobie zmianę w PRG. Do Agencji składasz FV za ciągnik. Masz na to czas do 3 lat po otrzymaniu premii na konto. Co do wypowiedzi Pana Sawickiego to póki co puste słowa bez żadnych konkretów.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Czy ktoś dostąpił tego zaszczytu i dodzwonił się do OR w Elizówce? Bo dzwonię od tygodnia i nie raczą odebrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie miałem żadnych problemów z dodzwonieniem się do Elizówki. Nawet dzisiaj Elizówka sama telefonicznie mnie uraczyła. A dzwoniłeś na sekretariat czy do konkretnej osoby?

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

freetaxi a moze orientujesz sie czy jak w biznesplanie mam ze wydam na kosiarke 20 tys a wydam na nia 17 tys to tez musze robic zmiane w PRG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?

031716_600.jpgfot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

O problemach tej grupy młodych rolników pisaliśmy wielokrotnie. Dziś kolejna odsłona konfliktu.

Rolnikowi nie wolno mieć pełnomocnika, który decydowałby „o wszystkich sprawach w gospodarstwie”. Nieruchomości muszą stanowić zorganizowaną całość, aby były uznane za gospodarstwo, a posiadając tylko rozproszone grunty bez budynków, inwentarza, środków transportu nie można wyłącznie za pomocą zabiegów organizacyjnych podjąć procesu działalności wytwórczej w rolnictwie. Prowadząc osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu gospodarstwo, ponosząc koszty, pracując w gospodarstwie i podejmując wszelkie decyzje dotyczące jego prowadzenia należy gromadzić potwierdzające to faktury. Zaskakujące?

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydanego w sprawie dotyczącej zwrotu środków przyznanych z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” Maciejowi Busłowiczowi, jednemu z młodych rolników, reprezentowanych przez Jakuba Maya. Ponieważ Busłowicz tych warunków nie spełnił, słusznie ARiMR domaga się zwrotu pieniędzy – orzekł sąd.

Wyrok z czerwca zaskoczył młodych rolników. Wszak kwestię możliwości posiadania pełnomocnika już dwukrotnie wyjaśnili przed sądem. Pomoc z „Ułatwiania startu…” przyznano, wiedząc od początku, że gospodarstwo składa się z samej ziemi i przyjęto biznesplan. Faktur nikt nie kazał gromadzić.

- Ukończyłem szkołę rolniczą, wydatkowałem 68 tysięcy na zakup ziemi zgodnie z deklaracją – mówi Maciej Busłowicz. - Przez 2 lata otrzymywałem dotacje unijne do deklarowanych działek, na których realizuję założenia biznesplanu. Komu za wszelką cenę zależy, aby zniszczyć moje gospodarstwo? A może dyrektor ARiMR we Wrocławiu Kazimierz Huk wydał decyzje o przyznaniu mi premii i dopłat z przekroczeniem uprawnień, skoro gospodarstwo bez budynków nie jest gospodarstwem, i winien odpowiadać karnie? Jak zwykle za błędy urzędnika zapłaci beneficjent. Idąc tokiem rozumowania ARIMR oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, każdy młody rolnik nie posiadający budynków gospodarczych winien oddać pieniądze. Żadna osoba, która należy do KRUS, mając 1 hektar przeliczeniowy, a nie posiadając zabudowań gospodarczych, nie powinna być objęta ubezpieczeniem dla rolników, bo nie posiada gospodarstwa rolnego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wiesz teoretycznie nie trzeba. Wymóg jest taki abyś miał wydatkowane 70 % premii czyli 70 000 PLN. Ale ja dla lepszego snu zawsze robię zmianę w razie jak na kontrolę miałby przyjechać jakiś służbista i miałby się niepotrzebnie czepiać :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no tak tylko ja te 70 % nawet z tą tańszą kosiarkę bedę mial wydatkowane i wlasnie chodzi o to czy zmiana ma jakis sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikijohn    24

A jak jest z tymi zmianami w PGR? Piszecie podania do dyrektora o zmiany?? 

Jeśli już ktoś musi pisać podanie to w jaki sposób je adresować? Zostawić na kancelarii czy listownie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To jak już tam uważasz. Różnica w cenie nie jest jakaś nie wiadomo jak rażąca. John zależy do OR. W niektórych podanie nie było aż tak wymagane. Adresujesz na OR i tyle. Możesz je wysłać pocztą albo złożyć osobiście.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To jeszcze jedno. Zmianę trzeba zrobić przed złożeniem wniosku i zakupem maszyn czy można też po? I czy jeżeli w PRG jest szerokość robocza 2.50 a chciałbym kupić 2.60 z innej firmy (bo 2.50 nie robią) to taka sama sytuacja jak z ceną czy tu zmiana jest już konieczna?

Edytowano przez olszewski126

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przed zakupem bo może się zdarzyć, że Agencja nie uzna Ci zmiany (co mi się jeszcze nie zdarzyło). Co do parametrów to nie ma to w Twoim przypadku znaczenia. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czyli mogę kupić o szerokości 2.60 i dac za nią te 20 tys i wtedy nie muszę robić zmiany w PRG. Dobrze zrozumiałem? Bo jak składałem wniosek to w PRG chcieli parametry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Możesz zrobić aktualizację a jak nie chcesz to jej nie rób. Ja z reguły je robię tak aby nikt nie miał się prawa przyczepić. W Twoim przypadku nie zmieni się przedmiot inwestycji tylko nieznacznie zwiększą się parametry (szerokość robocza).


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wielkie dzięki teraz już wiem na czym stoje i jak w razie czego się do tego zabrać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszalu    2

Ja mam podobny problem, napisałem, że ciągnik będzie kosztował 188 tyś a wyjdzie mniej o 11 tyś, czy trzeba zmieniać PRG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie zmieniaj. I tak wydasz te wymagane 70 000 PLN.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?

fot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

O problemach tej grupy młodych rolników pisaliśmy wielokrotnie. Dziś kolejna odsłona konfliktu.

Rolnikowi nie wolno mieć pełnomocnika, który decydowałby „o wszystkich sprawach w gospodarstwie”. Nieruchomości muszą stanowić zorganizowaną całość, aby były uznane za gospodarstwo, a posiadając tylko rozproszone grunty bez budynków, inwentarza, środków transportu nie można wyłącznie za pomocą zabiegów organizacyjnych podjąć procesu działalności wytwórczej w rolnictwie. Prowadząc osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu gospodarstwo, ponosząc koszty, pracując w gospodarstwie i podejmując wszelkie decyzje dotyczące jego prowadzenia należy gromadzić potwierdzające to faktury. Zaskakujące?

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydanego w sprawie dotyczącej zwrotu środków przyznanych z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” Maciejowi Busłowiczowi, jednemu z młodych rolników, reprezentowanych przez Jakuba Maya. Ponieważ Busłowicz tych warunków nie spełnił, słusznie ARiMR domaga się zwrotu pieniędzy – orzekł sąd.

Wyrok z czerwca zaskoczył młodych rolników. Wszak kwestię możliwości posiadania pełnomocnika już dwukrotnie wyjaśnili przed sądem. Pomoc z „Ułatwiania startu…” przyznano, wiedząc od początku, że gospodarstwo składa się z samej ziemi i przyjęto biznesplan. Faktur nikt nie kazał gromadzić.

- Ukończyłem szkołę rolniczą, wydatkowałem 68 tysięcy na zakup ziemi zgodnie z deklaracją – mówi Maciej Busłowicz. - Przez 2 lata otrzymywałem dotacje unijne do deklarowanych działek, na których realizuję założenia biznesplanu. Komu za wszelką cenę zależy, aby zniszczyć moje gospodarstwo? A może dyrektor ARiMR we Wrocławiu Kazimierz Huk wydał decyzje o przyznaniu mi premii i dopłat z przekroczeniem uprawnień, skoro gospodarstwo bez budynków nie jest gospodarstwem, i winien odpowiadać karnie? Jak zwykle za błędy urzędnika zapłaci beneficjent. Idąc tokiem rozumowania ARIMR oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, każdy młody rolnik nie posiadający budynków gospodarczych winien oddać pieniądze. Żadna osoba, która należy do KRUS, mając 1 hektar przeliczeniowy, a nie posiadając zabudowań gospodarczych, nie powinna być objęta ubezpieczeniem dla rolników, bo nie posiada gospodarstwa rolnego.

Adwokat Macieja Busłowicza sporządził więc skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podnosi w niej, że jedynym koniecznym i niezbędnym składnikiem gospodarstwa jest ziemia: „Koniecznym i niezbędnym składnikiem każdego gospodarstwa rolnego jest grunt rolny, inne składniki nie są konieczne dla bytu samego gospodarstwa (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97; wyr. NSA z dnia 20 września 1991 r., II SA 669/91, ONSA 1992, nr 2, poz. 26). Poszczególne składniki gospodarstwa powinny stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, przy czym są one gospodarstwem rolnym nie tylko wtedy, gdy aktualnie stanowią zorganizowaną całość gospodarczą, ale również wówczas, gdy potencjalnie mogą ją stanowić (vide: post. SN z dnia 7 maja 1997 r., II CKN 197/97). O zorganizowanej całości gospodarczej można mówić wówczas, gdy w oparciu o poszczególne składniki majątkowe, po zastosowaniu odpowiednich zabiegów organizacyjnych, jest technicznie możliwe podjęcie procesu działalności wytwórczej w rolnictwie.”

Bez znaczenia jest przy tym oddalenie działek, „skoro istnieje między nimi więź ekonomiczna albowiem Skarżący realizuje na tych gruntach cele i koncepcje rozwoju gospodarstwa, wskazane w założeniach biznesplanu, stanowiącego podstawę wniosku o przyznanie pomocy i prowadzi na nich działalność rolniczą.”

Zatem jeśli zrealizowano biznesplan – skąd obawa, że pieniądze z PROW wydatkowano niewłaściwie?

Przewlekłość tego sporu każe powtórzyć pytanie, czy aby na pewno działanie „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przygotowano odpowiednio?

A problemy tego rodzaju to niebagatelna sprawa – jak informuje agencja, „ARiMR odzyskała od beneficjentów działania <Ułatwianie startu młodym rolnikom> ok. 17 mln zł”, a pomoc zwróciło dotychczas 1278 beneficjentów.


Rolnik bez budynków nie ma gospodarstwa?
031716_600.jpgfot. Fotolia

Młody rolnik, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy, powinien spełnić szereg wymogów. Jak się okazuje, nie wszystkie są zawarte w decyzji przyznającej premię z tytułu działania PROW „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz6340    34

Czy po wysłaniu wniosku o płatność (i tam jak sprawdzą go w agencji) to przychodzi jakieś pismo o tym że dokumenty zostały zaakceptowane? Pytam się bo po poprawkach miało przyjść do mnie takie pismo że dokumenty zostały zaakceptowane i mam czekać na kase...  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wniosek jest zatwierdzany i idzie do wypłaty. Decyzji o przyznaniu płatności nie przysyłają.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ktoś już miał kontrole z Agencji w sprawie młodego rolnika ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Było już parę u moich klientów.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj