Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Magda_86    21

Ale młody rolnik może mieć ubezpieczoną mamę jako domownik, gdy już ponad pół roku temu miał przepisaną wszystką ziemię bo ojciec szedł na emeryturę ?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Może, może :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

no to dokładnie kogo można mieć jako domowników? Rozumiem że rodziców. A rodzeństwo? Rodziny rodzeństwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Za krus.gov.pl:

 

"

Domownik

Domownik - osoba bliska rolnikowi, która:

  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy,

jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Przez osoby bliskie rolnikowi należy rozumieć osoby, mające z rolnikiem takie więzi osobiste (rodzinne lub quasi rodzinne), które wyjaśniają przyczynę wykonywania pracy na rachunek rolnika bez wynagrodzenia z tego tytułu. Za osoby bliskie uznaje się przede wszystkim osoby zaliczane do członków najbliższej rodziny rolnika, a więc zstępnych (dzieci własne i przysposobione) i ich współmałżonków, wstępnych (rodzice) oraz rodzeństwo. Do osób bliskich może być także zaliczony inny członek rodziny lub powinowaty, jeżeli stan faktyczny wykazuje, że łączą go z rolnikiem bliskie więzy i prowadzi z rolnikiem wspólne gospodarstwo domowe. Za innego członka rodziny może być uznana w szczególności osoba, która nie będąc małżonkiem w rozumieniu przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pozostaje z rolnikiem w faktycznym pożyciu."


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

coś nie bardzo ta definicja bo z tego wychodzi że pracownik który mieszka u gospodarza i jest na jego utrzymaniu może być ubezpieczony jako domownik a tak nie jest bo za pracownika trzeba płacić zus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Przekopiowałem to co znalazłem na stronie krus.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Zastanawiam się nad swoim przypadkiem, bo od 8 lat prowadzę gosp jakieś 37ha i mam 32 lata. Tyle że od tych 8 lat wszystko stoi juz na mnie bo sie przygotowywałem do tego młodego rolnika wtedy ale niespodziewanie zmienili zasady i zostałem bez niczego. Przez pierwsze 5 lat nie mogłem nic zrobić bo była jeszcze renta strukturalna. A czy coś teraz można by wymyślić? Np przepisanie na brata (który ma ponad 40 lat także na niego nie przejdzie ) po czym wniosek przygotować pod siebie i znowu zrobić przepis, koszty będą wiadomo. Żony brak, zresztą i tak bym na tyle nie zaufał żadnej bo juz nie jeden z okolic z torbami poszedł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Zastanawiam się nad swoim przypadkiem, bo od 8 lat prowadzę gosp jakieś 37ha i mam 32 lata. Tyle że od tych 8 lat wszystko stoi juz na mnie bo sie przygotowywałem do tego młodego rolnika wtedy ale niespodziewanie zmienili zasady i zostałem bez niczego. Przez pierwsze 5 lat nie mogłem nic zrobić bo była jeszcze renta strukturalna. A czy coś teraz można by wymyślić? Np przepisanie na brata (który ma ponad 40 lat także na niego nie przejdzie ) po czym wniosek przygotować pod siebie i znowu zrobić przepis, koszty będą wiadomo. Żony brak, zresztą i tak bym na tyle nie zaufał żadnej bo juz nie jeden z okolic z torbami poszedł...

Ty już nie skorzystasz z programu choć byś miał 10 lat mniej bo gospodarstwo już prowadziłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dokładnie. Albo szukaj kogoś "świeżego" do czterdziestki albo poczekaj na nabór modernizacji w nowym rozdaniu.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

To możesz zrobić na jednej umowie.

freetaxi czyli umowa jest ok? Mogę wpisać rozpoczęcie dzierżawy 01.01.2015 a wniosek o płatność  złożyc wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Zaświadczenia z krus nie dostaniesz póki się nie ubezpieczysz więc teraz wniosku o płatność nie składaj bo to nie ma sensu.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

 

mam jeszcze pytanie jeśli mam dzierżawe od sąsiada ( cała dziłaka z budynkami) i on tam mieszka i trzyma ok 150 kurek na jajka to czy nikt sie nie przyczepy za to? oczywiście oprócz podwórka ja uprawia pozostałe grunty.

kolego freetaxi coś podpowiesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

kolego freetaxi coś podpowiesz?

Budynki to nie problem należy tylko w umowie dzierżawy wspomnieć o tym że dzierżawisz wyłącznie grunty.

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

Czy pomógłby mi ktoś i policzył ile punktów wyjdzie z 13,58 ha w woj. małopolskim zgodnie z wyliczeniem pkt za powierzchnię przy ustalaniu rankingu. Bo muszę zrobić zmianę biznesplanu i muszę się upewnić.

 

Mi wyszło 11,41 pkt. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Czy umowa dzierżawy dla agencji musi być potwierdzona w starostwie czy tylko dla KRUSu, żeby się ubezpieczyć? Mam część ziemi na siebie i część w dzierżawach i się zastanawiam czy dzierżawy muszę potwierdzać w starostwie skoro w KRUSie powinni mnie ubezpieczyć jeśli nie pokaże umów dzierżaw na podstawie własności. Tylko co na to agencja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Agencję do wniosku o płatność interesuje dokument stwierdzający tytuł prawny do działek, czyli w Twoim przypadku umowa dzierżawy. A gdzie co i jak nikt nie wnika.

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sucredo    2

Panowie a jak to wygląda z tymi aneksami do umowy bo mam wpisany że jeden miesiać przed może rozwiązać dzierżawe, czy ten aneks będzie konieczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. Bo w umowie nie może być zapisu o możliwości wypowiedzenia umowy. Pamiętajcie też o czynszu dzierżawnym.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

A ja mam na umowie (druk wziąłem z urzędu gminy), że dzierżawa może zostać wypowiedziana i wykropkowane miejsce, w które wpisałem: "nie dotyczy". I teraz się zastanawiam czy takie coś przejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Teoretycznie powinno przejść ale to już zależy od osoby prowadzącej wniosek.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

Budynki to nie problem należy tylko w umowie dzierżawy wspomnieć o tym że dzierżawisz wyłącznie grunty.

taka umowa by nie przeszła. musi byc cała działka wydzierżawiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

taka umowa by nie przeszła. musi byc cała działka wydzierżawiona.

oczywiście, że przejdzie. u mnie chcieli tylko załącznik graficzny z okresleniem części tej dzialki. w starostwie też nie było problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

umowy dzierzawy spisywac od listopada czy tak jak kolega wyzej od stycznia?

umowa powinan byc sporzadzona w 2 egzemplazacH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A kiedy będziesz składał wniosek o płatność?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj