Polecane posty

Jarecki88    212

Panowie tak szukam i nie za bardzo mi wychodzi. Czy są jakieś chociaż plotki na temat tego, na jakich zasadach (tak ogólnie) będzie przeprowadzany MR w 2015 roku? 

 

Jest projekt PROW 2014-2020 na stronie ARiMR. Tam masz napisane co i jak. Wiadomo, że coś się może zmienić ale to już raczej kosmetyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rangiz    4

Jest projekt PROW 2014-2020 na stronie ARiMR. Tam masz napisane co i jak. Wiadomo, że coś się może zmienić ale to już raczej kosmetyka.

 

Ok dzięki za to, chociaż trzeba przyznać, że tam wszystko jest opisane ogólnikowo głównie.

 

Mnie w pierwszej kolejności interesuje aspekt wykształcenia/stażu. Niby robię teraz kurs R3 ale to potrwa 1.5 roku + oczekiwanie na egzamin i wydanie dyplomu to lekko dwa lata. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tym stażem (bo jest napisane, że na jego podstawie nadal będzie można starać się o MR). Czy wystarczyło w tym roku być ubezpieczonym przez 3 lata jako domownik (uczący się)?

 

Dodatkowo jeden koleś mówił mi, że jeśli nie prowadziło się działalności gospodarczej/pracowało się odkładając składki na ZUS to można było opłacić KRUS wstecz na 3 lata i staż był zaliczany. Ktoś orientuje się bardziej w tym temacie?

 

A i jeszcze co znalazłem w tym PROWie na 2014-20

 

 

Zakres poddziałania „Premie dla młodych rolników” 

Beneficjent zobowiązuje się do realizacji biznesplanu.
Wydatkowanie równowartości 100% kwoty premii na cele związane z rozwojem 
gospodarstwa, zgodnie z założeniami biznesplanu musi być udokumentowane w okresie nie 
dłuższym niż 3 lata od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i przed wypłatą drugiej raty.
 

 

Jak rozumieć te 100%? Jako 100% całego dofinansowania, czy 100% wymaganego procentu z dofinansowania? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawcio018    1

W tygodniu rolniczym napisali w czasie teraźniejszym,że już "przeznaczono dodatkowych 23 mln euro" chyba coś z tego wyrośnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

"100% wymaganego procentu z dofinansowania" ? 

 

Przecież jest wyraźnie napisane że 100% premii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

Nie powinno być problemów.

 a jaką datę rozpoczęcia prowadzenia gosp wpisać we wniosku o płatność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a to dzierzawy trzeba zglaszac w starostwie ? zeby sie w krus zarejestrowac ? i 2 sprawa jak dzierzawie dizlake 10 ha a obrabiam tylko 9 bo ten 1 ha wlasciciel ma dla sb narazie to doplate ja musze brac na cala dzilake czy na ten 1 ha moze on brac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dexter a gdzie we wniosku o płatność wpisuje się datę rozpoczęcia działalności rolniczej bo ja nic takiego nie widzę.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maches    16

Gdzie to pisze ze wpłyneło 23mln euro dla mlodych rolnikow?? pozdrawiam

Edytowano przez Maches

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cormay    0

Plotki? Ja słyszałem że to był ostatni nabór na MR gdzie można było skorzystać z dzierżawy i np wydzierżawić część gosp. W nowym naborze ma obowiązywać całkowite przejęcie gosp na stałe razem z całą produkcją (roślinną, zwierzęcą, specjalną itp). Ale widzisz, to są tylko plotki.

 

gdzie słyszałeś takie plotki?

z tego co wiem to dzierżawy będą mogły stanowić tylko 30%(bardzo dobrze, ale szkoda że nie mniej, np 10%) gospodarstwa (z tego co rozumiem to reszta dzierżaw nie byłaby dodatkowo punktowana)

 

całkowite przejęcie gospodarstwa wydaję mi się mało realnym założeniem, czy na pewno miałeś to na myśli?

Edytowano przez Cormay

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Dexter a gdzie we wniosku o płatność wpisuje się datę rozpoczęcia działalności rolniczej bo ja nic takiego nie widzę.

 

We wniosku nie trzeba tego nigdzie wpisywać. Za to w oświadczeniu o samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa trzeba.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rangiz    4

"100% wymaganego procentu z dofinansowania" ? 

 

Przecież jest wyraźnie napisane że 100% premii.

 

Czyli 30k "na samochód" odchodzi do lamusa :)?

 

Mogli dać chociaż 90%, bo tak to przy 100% nie obędzie się bez dokładania jeszcze z własnej kieszeni na inwestycje z biznesplanu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73

@Rangiz to po co ty chcesz tą kasę? na auto czy na to żeby gospodarstwo rozwijać? biorąc pod uwagę nowe rozdanie chętnych będzie znacznie mniej bo odpadnie możliwość dzierżawienia - to wyeliminuje "kombinatorów" z tego rozdania:)

Edytowano przez ziomster

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d132    2

witam mam proble dostałem premie na młodego rolnika ale jestem po technikum rolniczym które zdałem w tym roku ale nie zdałem egzaminu rolniczego chciał bym sie zapytac czy same technikum starczy do młodego rolnika czy jednak bede musiał zrobic ten egzamin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

We wniosku nie trzeba tego nigdzie wpisywać. Za to w oświadczeniu o samodzielnym prowadzeniu gospodarstwa trzeba.

 

dokładnie, tylko jaka datę tutaj wpisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wpisz datę z zaświadczenia z krus. Łukasz nie może być takiego zapisu w umowie.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rangiz    4

@Rangiz to po co ty chcesz tą kasę? na auto czy na to żeby gospodarstwo rozwijać? biorąc pod uwagę nowe rozdanie chętnych będzie znacznie mniej bo odpadnie możliwość dzierżawienia - to wyeliminuje "kombinatorów" z tego rozdania:)

No przecież napisałem w cudzysłowu o tym samochodzie, mam swój, może nie siekierę ale parę lat nim jeszcze pojeżdżę. Chodziło mi raczej o to, że zawsze lepiej rozliczać się z 70 niż ze 100%.

Gospodarstwo mam w nie najgorszym stanie i bez rozwijania dałoby radę robić przez ładnych kilkanaście lat. Ale jeśli jest możliwość coś dokupić to czemu nie. Najchętniej wziąłbym ziemię, ale u mnie w okolicy kupić raczej nie będzie od kogo. Dlatego pozostaje tylko jakiś nowy sprzęt. Myślałem też o takiej dużej wiacie dostawionej do obory, żeby chować pod nią cały sprzęt ale nie wiem czy takie coś do biznesplanu przejdzie. Tak czy siak, najpierw muszę rozwiązać problemy kwalifikacji zawodowej. Na prawdę nikt nie orientuje się jak to jest z tym stażem?

Edytowano przez Rangiz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Mam pytanie czy można złożyć wniosek o płatność bez zaświadczenia z KRUS?

czy osoba rozpatrująca może przyjąći  sprawdzić wszystko, ewentualnie wezwać do poprawek ( niektóre z działek bedę musiał zmienić na inne w PRG)

I na samym końcu tylko donieść zaświadczenie z KRUS? Czy termin 180 dni nie może zostać przekroczony? (chodzi mi tylko o ten KRUS)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Możesz złożyć bez zaświadczenia. Dostaniesz wezwanie o uzupełnienie.

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Możesz pracować na umowę o dzieło aczkolwiek musi to być bardzo dobrze sprecyzowana umowa tak aby w razie kontroli u pracodawcy ZUS nie uznał to jako umowy o pracę. Wtedy będzie kłopot. Łukasz napisz pw co tam Cię interesuje :)

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj