Polecane posty

pawelol111    1342

celem jest również "odmłodzenie" rolnictwa, i żeby to osiągnąć dofinansowanie powinny dostać gospodarstwa które będą długo i efektywnie zarządzane, a nie brane w formie przekrętu, że na rok się ubezpieczę , wezmę 100 tys a później się pomyśli.

 

piszesz że trzeba w każdej sytuacji wykorzystać wszystkie opcje do polepszenia swojej sytuacji. Niestety środki są ograniczone, a każdy chce polepszyć swoja sytuacje, więc dlaczego nie skierować tych pieniądzy tam gdzie najlepiej przysłużą się rolnictwu ?

 

napisz lepiej co myślisz o tym limicie 600 - 800 zatwierdzonych wniosków na województwo?

 

można byłoby to bardzo prosto zaimplementować.

po prostu każde województwo do podstawowego rankingu zgłasza max 600-800 wniosków(co daje 9,6 - 12.8 tys) - dzięki temu ci z województw o niższej średniej(z tych 600-800) mają 95% że w tej klasyfikacji wygrają, a jednocześnie ci z województw o wysokiej średniej i 15 - 25 ha będą mieli jakiekolwiek szansę, których teraz niestety, nie mają (to jest jasne po dynamice przyrostu złożonych wniosków)

 

do tego, zainspirowałoby to tych malutkich do większego wysiłku i poprawy swojej punktacji, bo teraz, jak już pisałem, z 10 ha mają dofinansowanie z automatu w 7 z 16 województwach, a w niektórych 20 ha to będzie za mało.

 

No i znów pogląd zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Dla mnie jest jasne że pewna grupa osób nie dostanie. W wielu przypadkach z własnej winy bo nie mają wykształcenia a za średnie jest 4 pkt (robiłem zaocznie technika i się opłaciło). Co do limitu - moim zdaniem nie ma on sensu ze względu na to że: są województwa gdzie nie uzyskasz nawet 300 wniosków z prostej przyczyny - gospodarstwa są duże a rolników mało.

Można by jako kryterium wprowadzić wielkość ESU - im więcej tym wyższe miejsce w rankingu ale wtedy jest problem z przelicznikiem. Krzywdzimy kogos kto użytkuje 50ha słabej ziemi bo będzie miał mniej ESU niż ten kto ma tej ziemi 10ha ale produkuje warzywa. W obu przypadkach 100 tys przyda się czy na zakup np nowej prasy czy brony wirnikowej. Druga sprawa - kombinacje z roślinami pod osłonami itp - za to jest ESU i ustawienie kilku tuneli z drewna i folii oraz zakup nasion np sałaty będzie kosztem ok 10 tys a i tak 90 tys zostanie w kieszeni...

 

Dla Ciebie gospodarstwo 10ha jest nierentowne - znam wiele osób które z takiego gospodarstwa utrzymuje rodzinę - 3ha ziemniaka, 15 krów - pasza treściwa i siano pochodzi z zakupu. Można? Można.

Wykluczysz osoby o takim areale - pokrzywdzisz uczciwie pracujących rolników. Nic nie zmienimy - i tak będzie niesprawiedliwość.

Za każdym razem gdy mowa o gospodarstwie 10-15 ha widzisz starą c360 i gościa po studiach co mu tatuś na siłę wciska grunty do obróbki.

U mnie są takie przypadki: 11ha - 3 rencistów w domu i 0 inwestycji w gospodarkę, żyją aby żyć a kasa pójdzie na jakąś prasę, 15ha - aby rok w krusie i do pracy, produkcja roślinna, i dwa przypadki: krowy ok 50 sztuk, ziemia 30ha - na synka idzie 15ha, premia na jakieś tam zakupy - w gospodarstwach są już nowe kombajny, ciągniki, prasy, ładowarki - pełna mechanizacja. I już ostatnie dwa przypadki - 17ha, premia na zakup ziemi i 15ha premia na zakup ciągnika bo stary mtz się rozwalił. Kogo ograniczysz i wyłączysz i w jaki sposób żeby pracujący ciężko nie ucierpieli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Złożyłem wniosek tydzień temu i się teraz zastanawiam ile czasu ma Agencja na wezwanie mnie do jakiejś korekty czy uzupełnienia i w jaki sposób informują o tym? Telefonicznie czy pisemnie? Miał ktoś przyjemność tego doświadczyć... ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dostaniesz wezwanie pisemne. Nie martw się.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerek12    42

A jeżeli wszystko jest poprawnie to też dostanę jakieś potwierdzenie i informację o ilości zdobytych punktów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Nie. Musisz czekać na listę rankingową i jeśli jesteś na niej to potem dostaniesz decyzję o przyznaniu pomocy.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalNowak    0

Złożyłem wniosek tydzień temu i się teraz zastanawiam ile czasu ma Agencja na wezwanie mnie do jakiejś korekty czy uzupełnienia i w jaki sposób informują o tym? Telefonicznie czy pisemnie? Miał ktoś przyjemność tego doświadczyć... ?

 

Bardzo różnie, ja pisałem dla siebie i dla brata. Mieliśmy te same błędy (moje niedopatrzenie). Mój brat dostał telefon, uwagi na maila, poprawił, zeskanował i odesłał mailem i wszystko było ok. A ja za kilka dni dostałem pismo do domu i musiałem zawieźć korektę;) Ogólnie od złożenia wniosku minął niecały tydzień jak się kontaktowali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

@freetaxi

 

Dzwoniłeś do KRUS, o którym mówił kolega, czyli w sprawie opłacenia ubezpieczenia wstecz?

 

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiju221    17

Na dzień 06.06.2014 w Zachodniopomorskim było złożonych 161 wniosków. Czyli w sumie niedużo.


Sprzedam Claas Variant 360 na części!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian20    2

A na dzień dzisiejszy na Podkarpaciu jest około 90 wniosków wiec z kąd te wnioski się biorą :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

gdzie jest podana taka informacja?

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

będzie jedna lista krajowa to w sumie nie ma znaczenia ile w poszczególnych województwach, jak już jest 7 tys w kraju, to ponad 10 tys będzie na pewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

Mam pytanko dot. PRG, tabela 2.2. W jakiej formie to wpisywać?

np. pszenica ozima 2014 5 ha, 2015 i 2016 3 ha kolejne 0

kukurydza na kiszonkę, 2014 6 ha, itd...

 

Rozumiem, że to o to chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroWM    44

w ostatnim naborze 2011 najwięcej wniosków było w wielkopolskim 1461, mazowieckim 1211i lubelskim 1022. najmniej było w lubuskim 134 i śląskim 161. wszystkich wniosków było 8600.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

No to sobie wykrakałem - przed chwilą dostałem listownie, wezwanie do poprawienia błędów formalnych. Wieczorem nad tym popracuję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer0010    0

witam złożyłem wniosek na młodego rolnika

wykształcenie zawodowe o profilu ogrodniczym

pow gospodarstwa 8.77 ha

w roku bazowym wynosi 6,63

w roku docelowym wynosi 7,72

jakie mam szanse na uzyskanie premii

 

prosiłbym o informacje z góry dziękuje

Edytowano przez farmer0010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
devon    1

Koledzy zamierzam przejąć od ojca gospodarastwo wraz z krowami. Czy mogę za premię młodego rolnika dokupić krowy/jałówki zacielone na powiększenie stada?? czy jest jakaś ilość lat przez które będe musiał te sztuki trzymać??-wiadomo przecież ze kilka sztuk może wypaść mimo woli??? na jakiech zasadach jest to sprawdzane i rozliczane?? dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

@freetaxi

 

Dzwoniłeś do KRUS, o którym mówił kolega, czyli w sprawie opłacenia ubezpieczenia wstecz?

 

Daj znać, bo sam jestem ciekaw.

 

Nie dzwoniłem ale dałem informację klientowi, który ma zadzwonić sam. Jak będę coś wiedział to napiszę.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marasp    7

miałem nie polemizować bo przy tak różnym światopoglądzie po prostu byśmy się nie zrozumieli, ale uderzę w twoją i twojego kolegi nutę.

 

piszecie o pomocy małym i sprawiedliwości.

wiec, pozostawiajac już temat gospodarowania na 10 ha, to, dlaczego niektóre województwa mają być faworyzowane?

co ma powiedzieć rolnik w zachodniopomorskim z 20ha ziemi co daje mu ok 16-18pkt jeżeli rolnicy z 11 ha w 7 z 16 województw będą mieli 21-23 pkt(i tam będzie najwięcej wniosków)?

czy winą tego rolnika jest to że jego sąsiedzi mają duże gospodarstwa?

w zachodniopomorskim złożono do dzisiaj 4 razy mniej wniosków, niż w niektórych województwach, i raczej sporo zostanie odrzuconych przez zbyt małą liczbę otrzymanych punktów.

czy celem MR jest dyskryminacja niektórych gospodarstw?

czym różni się gospodarstwo powiedzmy 15ha w zachodniopomorskim i podobne oddalone o 500km??

 

chciałbym zobaczyć po decyzji i rankingu w które województwa zostaną wpompowane te pieniądze i czy takie było założenie.

 

średnia pow gospodarstwa.

 

Województwo lubelskie

7,50

Województwo łódzkie

7,57

Województwo małopolskie

3,92

Województwo mazowieckie

8,51

Województwo podkarpackie

4,60

 

Województwo śląskie

7,24

 

Województwo świętokrzyskie

5,53

tylko zapominasz o jednej kwestii jeśli ktoś, np: w małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim złoży wniosek jedynie ze średnią krajową to według mnie 3/4 z tych premi będzie do zwrotu bo kto nawet gdyby całość kasy przeznaczył na ziemię, w ciągu 3lat dobije do 10,5 czy 11ha? przy tych cenach jest to nierealne!!! w zachodniopomorskim i innych z większą średnią ten wymóg macie od razu spełniony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

A ja tak z ciekawości zapytam bo moja babcia dała w dzierżawę swoje pole sąsiadowi który wziął MR i umowę podpisali chyba na 10lat ale nie jestem pewien bo niedopytywałem. Co jeśli babcia by mi przepisała gosp. i ja chciałbym uprawiać ziemię która ona dała w dzierżawę, z jakimi konsekwencjami będzie się zmagał sąsiad który tą ziemię uprawia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

A ja tak z ciekawości zapytam bo moja babcia dała w dzierżawę swoje pole sąsiadowi który wziął MR i umowę podpisali chyba na 10lat ale nie jestem pewien bo niedopytywałem. Co jeśli babcia by mi przepisała gosp. i ja chciałbym uprawiać ziemię która ona dała w dzierżawę, z jakimi konsekwencjami będzie się zmagał sąsiad który tą ziemię uprawia?

 

A sąsiadowi skończył się okres 5 lat czy jeszcze? Jeśli nie to w przypadku zabrania mu dzierżawy będzie musiał poszukać sobie identycznej powierzchni użytków rolnych.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Jest już jakieś pewne info co z tym ubezpieczeniem wstecz w KRUSie? Ja dziś byłem pytać się w Kościerzynie (pomorskie) i tam zdecydowanie powiedziano mi nie można i koniec. Coś mówili o podpisaniu jakiegoś dokumentu o nie pracowaniu wcześniej na gospodarstwie ale sobie nie mogę o tym przypomnieć (było to ponad 2 lata temu). Ewentualnie czy można próbować to załatwić w innym oddziale?


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jest już jakieś pewne info co z tym ubezpieczeniem wstecz w KRUSie? Ja dziś byłem pytać się w Kościerzynie (pomorskie) i tam zdecydowanie powiedziano mi nie można i koniec. Coś mówili o podpisaniu jakiegoś dokumentu o nie pracowaniu wcześniej na gospodarstwie ale sobie nie mogę o tym przypomnieć (było to ponad 2 lata temu). Ewentualnie czy można próbować to załatwić w innym oddziale?

 

Wychodzi na to, że jednak nie da się ruszyć kwestii domownika w Krusie. Jeśli jednak komuś to się udało to prosimy o odpowiedni wpis na forum.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj