Polecane posty

sony87    47

zapożyczę z innego tematu:

KACZOR1984, o 22 maj 2014 - 12:41, powiedział:

 

Czy w biznesplanie jest błąd czy mi się tylko wydaje? W tabeli Tabela 2.1 Użytki rolne w gospodarstwie w roku bazowym (w ha UR wynikających z danych w tabeli w pkt XIV wniosku o pomoc)

w kolumnie 8 wiersz 3 należy wpisać Pozostałe użytki rolne (nie użytkowane rolniczo)

i następnie (wg instrukcji) suma użytkowanych rolnych i nieużytkowanych ma się równać sumie z tabeli z kolumny 10 (powierzchnia użytków rolnych) Tabela 2 Oświadczenie o posiadanych i lub zadeklarowanych do przejęcia działkach ewidencyjnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przedstawionego w biznesplanie

 

to samo u mnie, nie pasuje mi to, może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi?

bardzo proszę

  • 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

Mam pytanie. Jestem w 3klasie technikum rolniczego. W Odr powiedzieli że nawet jeśli dostanę premię to wypłacą mi ją dopiero po skończeniu nauki. Czy miał ktoś taką sytuację, jak to z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Do wniosku o przyznanie pomocy bierze się pod uwagę powierzchnie użytków rolnych zgodnie z wypisem z rejestru gruntów.

 

Natomiast prosiłabym o pomoc w odpowiedzi na pytania:

1. Przy określaniu zdobytych punktów za powierzchnię, Agencja bierze pod uwagę powierzchnię przejmowanego gospodarstwa czy docelowego, które planuje się utworzyć już po zakupie gruntów rolnych z dofinansowania?

2. W sytuacji gdy ojciec jest beneficjentem działania MGR, to czy w 5-letnim okresie od dnia wypłaty pomocy może on wydzierżawić 1/10 gruntów?

 

 

Jeśli podasz numery działek konkretnie które chcesz kupić to myślę że będzie to uwzględnione bo deklarujesz że właśnie te działki w ciągu 180 dni przejmiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam pytanie. Jestem w 3klasie technikum rolniczego. W Odr powiedzieli że nawet jeśli dostanę premię to wypłacą mi ją dopiero po skończeniu nauki. Czy miał ktoś taką sytuację, jak to z tym jest?

 

Ja dzisiaj byłam w KRUS i czekają ze zaświadczeniem byłam świadkiem jak przyszła jakaś Pani też po takie coś i mówiła że jej syn sie nadal uczy a Pani powiedziała że jeżeli na skończone 18 lat to może strać sie o dofinasowanie, bo ma czas na uzupełnienie wykształcenia i mówiła że to nie robi żadnej różnicy…bo przecież dużo osób nie ma wykształcenia rolniczego o są 3 lata na uzupełnienie wiec każdy dostałby pieniądze dopiero po ukończeniu szkoły czy kursów wiec tak trochę bez sensu....ale ja mogę sie mylić i nie mówie ze to jest prawda na 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuzaa    1

Jak drukujecie Biznes Plan? U mnie przy druku tworzy się ponad 70 stron! Chyba jakieś ukryte tabele są powyżej pkt. 6 do 7.

 

Czy mogę założyć ESU równe 4?

Czy musi być nieco powyżej, czyli np. 4,01?

 

Przy wydruku Biznes Planu pojawiły sie tabele od numerów 6.1 do 10.2. I ostanie zapis to przyrost GVA. Macie coś takiego? I jeszcze jakiś ujemny wyszedł -56%.

Co to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

freetaxiplany

 

 

zgrywasz tu niezwykle mądrego,wiesz też mam wiedze na zblizonym poziomie i nikogo tu nie naciagam na wnioski i biznes plany

 

 

a inni nie znaccie mojej sytuacji to niekomentujcie bo obszarocewm wielkim niejestem,tylko podstawa grunt śr.krajowa i hodolwa nie jakies kobinatorstwo i nierobwstwo to ziola,heh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BomV    190

a jest taki problem bo kolega ma gospodarstwo od koło 6 lat 4 lata temu wziął ślub, rozdzielności majątkowej ani tym podobnych nie ma czy jest możliwość przepisania gospodarstwa na żonę i dostania MR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emil902    0

Jest jakis termin do kiedy beda rozpatrzone wnioski, i do kiedy beda wyplacac pieniadze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227
Napisano (edytowany)

BomV, nie. Wystarczy przeczytać początek instrukcji by to wiedzieć...

 

Co do gruntów i powierzchni do zliczenia to z tego co powiedział kierownik w ARiMR w Kościerzynie liczone są wszystkie metry, wraz z tymi pod którymi stoi dom, obora droga dojazdowa itd. więc nie tylko powierzchnia użytków za które bierze się dopłaty.

Edytowano przez dzikidaniel

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

    freetaxiplany

 

 

    zgrywasz tu niezwykle mądrego,wiesz też mam wiedze na zblizonym poziomie i nikogo tu nie naciagam na wnioski i biznes plany

 

 

    a inni nie znaccie mojej sytuacji to niekomentujcie bo obszarocewm wielkim niejestem,tylko podstawa grunt śr.krajowa i hodolwa nie jakies kobinatorstwo i nierobwstwo to ziola,heh

 

a czy ty uprawiałeś kiedyś zioła albo widziałeś chociaż jak wygląda uprawa jeśli nie to nie wypowiadaj się na ten temat ja hodowlę bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego znam również trzodę zdążyłem poznać i powiem Ci tak po tygodniu pracy przy ziołach przeprosiłbyś się z ziołami. Także nie wszyscy kombinują ze na ziołach i nie wrzucaj wszystkich do jednego wora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2343

marcin 1832 udajesz wielkiego rolnika , tylko tacy ktorzy z dziada pradziada siedza na ziemi, koncza zawodowki rolnicze,ewentualnie technika sa godni przystapienia do programu mr

jak ktos ma inna dzialalnosc, albo uprawe ziemi traktuje jako inwestycje to juz jest naciagacz i glab:) a nie prawdziwy rolnik

jak pytalm o sprzet jeden tez juz mnie zaatakowal zebym sie nei napalal bo sie rozczaruje i takie tam

na nic sie zdaly tlumaczenia ze robie tylko rozeznanie , wiedzial lepiej niz ja i wrecz zniechecal:)

,,prawdziwi rolnicy,, nie musicie nas zniechecac. przeciez macie wyksztalcenie,staz pracy, duzo ziemi. to ze dla was dadza jest przeciez pewne, to czego sei tak boicie

a wiesz co ci powiem marcinek?:) teraz jestem na zusie bo wzialem dotacje 40000 na otwarcie dzialalnosci. a zaraz wezme sobie 100000 mr i przejde na krusik. i tak wkolo, raz krus raz zus

a ze mam dobrych doradcow to i udalo sie 3 letni staz w krusie zalatwic jako domownik i teraz za wyksztalcenie komplet pkt, za bezrobocie rowniez maz

pozdro marcinek, ja juz licze kasiore, a ty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Mam pytanie. Jestem w 3klasie technikum rolniczego. W Odr powiedzieli że nawet jeśli dostanę premię to wypłacą mi ją dopiero po skończeniu nauki. Czy miał ktoś taką sytuację, jak to z tym jest?

 

Kolego albo zle zrozumiales a jeśli dobrze to ci ludzie zielonego pojęcia nie maja.

 

marcin 1832 udajesz wielkiego rolnika , tylko tacy ktorzy z dziada pradziada siedza na ziemi, koncza zawodowki rolnicze,ewentualnie technika sa godni przystapienia do programu mr

jak ktos ma inna dzialalnosc, albo uprawe ziemi traktuje jako inwestycje to juz jest naciagacz i glab:) a nie prawdziwy rolnik

jak pytalm o sprzet jeden tez juz mnie zaatakowal zebym sie nei napalal bo sie rozczaruje i takie tam

na nic sie zdaly tlumaczenia ze robie tylko rozeznanie , wiedzial lepiej niz ja i wrecz zniechecal:)

,,prawdziwi rolnicy,, nie musicie nas zniechecac. przeciez macie wyksztalcenie,staz pracy, duzo ziemi. to ze dla was dadza jest przeciez pewne, to czego sei tak boicie

a wiesz co ci powiem marcinek? :) teraz jestem na zusie bo wzialem dotacje 40000 na otwarcie dzialalnosci. a zaraz wezme sobie 100000 mr i przejde na krusik. i tak wkolo, raz krus raz zus

a ze mam dobrych doradcow to i udalo sie 3 letni staz w krusie zalatwic jako domownik i teraz za wyksztalcenie komplet pkt, za bezrobocie rowniez maz

pozdro marcinek, ja juz licze kasiore, a ty?

 

Nie trzeba mieć dobrych doradców żeby załatwić staż w krusie :)

Trzeba mieć parę groszy w kieszeni a Oni tam już wszystko co masz przyjmą :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Jest jakis termin do kiedy beda rozpatrzone wnioski, i do kiedy beda wyplacac pieniadze?

 

Wg rozporządzenia jest to chyba 60 dni od zakończenia naboru a wypłata kaski prawdopodobnie w okolicach marca/kwietnia 2015r.

 

freetaxi ja czytając te posty mam wrażenie, że jeśli ktoś pójdzie do ODR lub ARiMR i zadaje tak banalne pytania na które odpowiedzi można znaleźć bez trudu tym bardziej, że chodzi o podstawowe sprawy i nie jakieś zawijasy prawne to ktos przytomny z biura nawciska temu petentowi takich głupot że głowa mała i później czyta sie na forum takie banialuki. Ale to juz wina raczej samych zainteresowanych a ci z biura pojęcie mają bo skoro wypełniają wnioski to coś muszą ogarniać temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVBOL    0

freetaxiplany

 

 

zgrywasz tu niezwykle mądrego,wiesz też mam wiedze na zblizonym poziomie i nikogo tu nie naciagam na wnioski i biznes plany

 

 

a inni nie znaccie mojej sytuacji to niekomentujcie bo obszarocewm wielkim niejestem,tylko podstawa grunt śr.krajowa i hodolwa nie jakies kobinatorstwo i nierobwstwo to ziola,heh

Z tego co widze taxifree pomaga kazdemu tutaj, tym sposobem zacheca do wspolpracy z nim, jest t moim zdaniem najuczciwszy sposob zdobycia klienta. Mowisz ze masz pdobny poziom wiedzy, szkoda ze jakos nie potrafisz go wykorzystac do takiej samej pomocy na forum. Jak slysze ze ktos pomysly innych potrafi tylko skwitowac tekstem ''kombinatorstwo i nierobstwo' to mi sie noz w kieszeni otwiera. Czlowieku nie kazdy musi miec tyle ziemii co Ty a moze miec wiekszy zapal do pracy i robic to z pasja, wtedy MR mu sie nie nalezy? Troche szacunku do sytuacji innych przyszlych rolnikow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Z tego co widze taxifree pomaga kazdemu tutaj, tym sposobem zacheca do wspolpracy z nim, jest t moim zdaniem najuczciwszy sposob zdobycia klienta. Mowisz ze masz pdobny poziom wiedzy, szkoda ze jakos nie potrafisz go wykorzystac do takiej samej pomocy na forum. Jak slysze ze ktos pomysly innych potrafi tylko skwitowac tekstem ''kombinatorstwo i nierobstwo' to mi sie noz w kieszeni otwiera. Czlowieku nie kazdy musi miec tyle ziemii co Ty a moze miec wiekszy zapal do pracy i robic to z pasja, wtedy MR mu sie nie nalezy? Troche szacunku do sytuacji innych przyszlych rolnikow...

 

Koledzy staram się pomagać każdemu w tym temacie na forum. Nie biorę za to ani grosza. A przy okazji jest to dla mnie forma reklamy. Prosiłbym kolegę marcin 1832 o niepisanie bzdur pod moim adresem. Pamiętaj, że w internecie nie jesteś anonimowy.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuzaa    1

  1. Jak drukujecie Biznes Plan? U mnie przy druku tworzy się ponad 70 stron! Przy wydruku Biznes Planu pojawiły sie tabele od numerów 6.1 do 10.2. I ostanie zapis to przyrost GVA. Macie coś takiego? I jeszcze jakiś ujemny wyszedł -56%. Co to jest? Trzeba drukować te ukryte arkusze czy nie?
  2. Czy mogę założyć ESU równe 4? Czy musi być nieco powyżej, czyli np. 4,01?

Bardzo proszę o odpowiedź.

 

P.S. Odnośnie Freetaxi, to co Wy ludzie chcecie. Przecież dobrze, że ktoś pomaga. Jeśli przy tym dodatkowo się reklamuje, to jeszcze lepiej. Przynajmniej można w łatwy sposób dotrzeć do ludzi kompetentnych. A jak komuś sie nie podoba, to niech nie czyta forum!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

1. Nie musisz tych ukrytych, pustych drukować.

2. "Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku docelowym musi wynosić, co najmniej 4 ESU i nie może być niższa niż w roku bazowym"


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11732    0

1.dołączam się do pytania

Jak wygląda sprawa z modernizacją budynku? Chodzi o wymianę okien w oborze, wystarczy tylko faktura z ich zakupu czy coś jeszcze? i jak to ująć we wniosku? Modernizacja budynku inwentarskiego? Czy szczegółowo trzeba napisać co i jak? I czy okna muszą mieć jakiś certyfikaty/normy itp?
i jeszcze jak chcę zrobić nowe klatki dla prosiaków z desek wygrodzeniowych PCV i kupić karmniki.

 

2. I jak wygląda sytuacja jeżeli mam możliwość do wzięcia 3ha, i wziął bym je na 10 lat, i wpisze je do młodego rolnika i po np: 3-4 latach właściciel by chciał je sprzedać i ja bym ich nie kupił, to czy bym mógł od kogoś innego taki sam areał wziąć w zamian tych 3ha ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

Ponawiam moje pytania.

Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:

1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?

2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?

3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).

4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.

5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

 

Ponawiam moje pytania.

 

Witam, ojciec posiada gospodarstwo 35 ha i przepisuje ja po połowie na mnie i brata. Ja będę prowadził produkcję zwierzęcą, a on roślinną. Kilka pytań co do PGR:

1. W jaki sposób mogą sprawdzić moje ESU? Brat założył sobie 0,2 ha pietruszki w 2020 żeby "nadciągnąć" ESU i wyszło mu 4,05. Czy w takim wypadku w 2020 musi posiać tą pietruszkę czy może zmienić na inną roślinę z zastrzeżeniem, że zmieści się w 30%-owym odchyleniu?

2. Przejmuję od ojca jedynie grunty bez budynków. Budynki będą na umowę użyczenia. Zwierząt w 1 roku brak, w kolejnym kupię zwierzęta. Jeżeli nie przejmuję zwierząt razem z gospodarstwem to nie muszę wypełniać Tabeli 3.1. rok 2014 oraz Tabel 3.4. i 3.6.?

3. Zwierzęta będą kupowane z moich środków, nie muszę ich nabywać z premii prawda? Chodzi o to, że zaczynam bez zwierząt i później je kupują, czy nie będą na kontroli się tego czepiać (myślę, że nie powinni bo nic ich to nie obchodzi).

4. Czy rozliczam kwotę netto czy brutto jeżeli będę VAT-owcem? Pani w Agencji powiedziała, że netto, a w instrukcji pisze, że kwotami brutto.

5. Czy umowę użyczenia mogę mieć także z bratem, który wnioskuje o premię?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 

1. Podane powierzchnie upraw będą podlegać weryfikacjom więc w razie zmian wystarczy pismo do Agencji - tak to bym widział.

2. Dobrze myślisz.

3. Nie będą się czepiać.

4. Trzymamy się instrukcji.

5. Czego ma dotyczyć ta umowa użyczenia?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47
Napisano (edytowany)

pytanie do osób ogarniających temat (bo na infolinii niestety są niekompetentne osoby), czy do mojej średniej gospodarstwa liczy się niezużytkowana łąka, która wchodzi w skład gospodarstwa (nie jest koszona, nie sa składane na nią dopłaty).

Kolejne pytanie, czy cały obszar użytków mam wykazać w tabeli dotyczącej obliczania ESU ? mam kawałek, którego nie chcę obsadzać/obsiewać tylko ugorować (1 zabieg rocznie) a tabeli nie ma czegoś takiego, to samo odnośnie tabeli 2,2 czy tam musze też to wpisywać ? i czy taki kawałek liczy się do mojej wielkości gospodarstwa?

tzn wykarzę ten obszar np w tabeli 2,1 w polu "pozostałe użytki rolne" a nie wpiszę do kolejnej tabeli 2,2 bo nic na nich nie uprawiam ani do ESU to czy będzie to uznane?

 

chodzi mi o to że mam powyżej 4 ESu ale ledwo się łapię na średnią powierzchnię gospodarstwa, tzn mam powyżej ale liczac ten kawałek na którym nie będzie upraw (ale będzie zachowany w dobrej kultutrze rolnej) to czy to mi zaliczą i nie będize problemu z wielkościa gospodarstwa?

albo to samo dotyczy tej łąki, skoro jej nie koszę to czy nie odejmą mi tej powierzchni i nie odbiora np uzyskanej premii z powodu że powierzchnia gosp spadła poniżej 10,42?

NA INFOLINII NIC NIE WIEDZĄ O CO BYM NIE PYTAŁ!

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

 

1. Podane powierzchnie upraw będą podlegać weryfikacjom więc w razie zmian wystarczy pismo do Agencji - tak to bym widział.

2. Dobrze myślisz.

3. Nie będą się czepiać.

4. Trzymamy się instrukcji.

5. Czego ma dotyczyć ta umowa użyczenia?

 

1. Rozumiem, to wiem. Chodzi jednak bardziej o to czy jeżeli zmienię te 0,2 ha pietruszki na zboże i nie wyjdzie mi wtedy 4 ESU (bo już to sprawdzałem i ta pietruszka specjalnie będzie tam wpisana, żeby osiągnąć te minimum) to czy nie będzie to wtedy uznane za niespełnienie wymogu? A gdybym nie zmieniał tej produkcji i faktycznie posiał pietruszkę, to czy muszę mieć na to faktury, że ją gdziekolwiek sprzedałem, czy wystarczy, że była uprawiona na polu.

5. Umowa użyczenia ma dotyczyć budynków, które brat otrzyma w umowie darowizny od ojca. Nie będą to wspólne maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

 

1. Rozumiem, to wiem. Chodzi jednak bardziej o to czy jeżeli zmienię te 0,2 ha pietruszki na zboże i nie wyjdzie mi wtedy 4 ESU (bo już to sprawdzałem i ta pietruszka specjalnie będzie tam wpisana, żeby osiągnąć te minimum) to czy nie będzie to wtedy uznane za niespełnienie wymogu? A gdybym nie zmieniał tej produkcji i faktycznie posiał pietruszkę, to czy muszę mieć na to faktury, że ją gdziekolwiek sprzedałem, czy wystarczy, że była uprawiona na polu.

5. Umowa użyczenia ma dotyczyć budynków, które brat otrzyma w umowie darowizny od ojca. Nie będą to wspólne maszyny.

 

1. W roku docelowym ESU musi być minimum 4. A jeśli chodzi o faktury to nic takiego nie musisz mieć. Przynajmniej nikt nie pytał o to podczas kontroli.

2. To jak już brat dostanie budynki w formie darowizny to wtedy spiszecie sobie umowę dzierżawy.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris-str    0

 

1. W roku docelowym ESU musi być minimum 4. A jeśli chodzi o faktury to nic takiego nie musisz mieć. Przynajmniej nikt nie pytał o to podczas kontroli.

2. To jak już brat dostanie budynki w formie darowizny to wtedy spiszecie sobie umowę dzierżawy.

 

To w jaki sposób zweryfikują mi te 4 ESU? Tym co jest napisane w biznesplanie? A na polu może nie być w ogóle tej pietruszki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947
Napisano (edytowany)

pytanie do osób ogarniających temat (bo na infolinii niestety są niekompetentne osoby), czy do mojej średniej gospodarstwa liczy się niezużytkowana łąka, która wchodzi w skład gospodarstwa (nie jest koszona, nie sa składane na nią dopłaty).

Kolejne pytanie, czy cały obszar użytków mam wykazać w tabeli dotyczącej obliczania ESU ? mam kawałek, którego nie chcę obsadzać/obsiewać tylko ugorować (1 zabieg rocznie) a tabeli nie ma czegoś takiego, to samo odnośnie tabeli 2,2 czy tam musze też to wpisywać ? i czy taki kawałek liczy się do mojej wielkości gospodarstwa?

tzn wykarzę ten obszar np w tabeli 2,1 w polu "pozostałe użytki rolne" a nie wpiszę do kolejnej tabeli 2,2 bo nic na nich nie uprawiam ani do ESU to czy będzie to uznane?

 

chodzi mi o to że mam powyżej 4 ESu ale ledwo się łapię na średnią powierzchnię gospodarstwa, tzn mam powyżej ale liczac ten kawałek na którym nie będzie upraw (ale będzie zachowany w dobrej kultutrze rolnej) to czy to mi zaliczą i nie będize problemu z wielkościa gospodarstwa?

albo to samo dotyczy tej łąki, skoro jej nie koszę to czy nie odejmą mi tej powierzchni i nie odbiora np uzyskanej premii z powodu że powierzchnia gosp spadła poniżej 10,42?

NA INFOLINII NIC NIE WIEDZĄ O CO BYM NIE PYTAŁ!

 

1. Dołącz tą łąkę (może warto ją doprowadzić do dobrej kultury rolnej)

2. Ten kawałek uznaj jako użytek rolny. Ja bym tego nie rozpisywał w planowaniu. Kojarzę taką sprawę sprzed paru lat i o ile dobrze pamiętam to osoba weryfikująca wniosek zażądała usunięcia tego ugoru.

 

To w jaki sposób zweryfikują mi te 4 ESU? Tym co jest napisane w biznesplanie? A na polu może nie być w ogóle tej pietruszki?

 

Nie spotkałem się z sytuacją aby inspektorzy w trakcie kontroli chodzili po działkach sprawdzając uprawy. Zazwyczaj sprawa toczyła się wśród dokumentów przy kawie i ciastku. Ale nigdy nie wiadomo co i jak może być. Musisz się przygotować na taką ewentualność.

Edytowano przez freetaxi

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj