Polecane posty

ESU 4 trzeba uzyskac po 5 latach

 

Czyli mam rozumieć, że przez 4 lata moge siac co chcę nie zważajac na ESU a dopiero w 5 roku osiągnąc min. 4 ESU ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

siema

Edytowano przez andrewk

„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyy18    1

Witam, czy można sume za MR przeznaczyc do czesci kosztow budowy którą planowałbym wziąć na nowy PROW? Czy lepiej poczekac do nastepnego naboru jak juz bedzie wiadomo co z tym nowym prowem . Tylko co miałbym wpisac w tym biznesplanie na MR : materialy budowlane, można tak zrobić czy trzeba konkretnie, bo rzecz w tym że dopiero co podjąłem decyzje o zostaniu na gospodarstwie mam skonczone liceum(w tym roku matura) i jeszcze jakoś konkretnie nie mam wymyślonej wizji co bede hodował, jaką obore budował itp. Jest szansa na jakąś pomoc pieniężną to warto skorzystać, tylko na co najlepiej? Sprzet czy moge poczekac i połączyć prow i mr w nastepnych latach i postawic jakas wieksza obore? (Z moich wyliczen okolo 17 pkt bym miał w tych kryteriach na mr)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drozd82    0

Mozecie mi wyliczyc ile bede miał mniej wiecej punktow,wykształcenie srednie rolnicze,20 ha,nie wiem jak z bezrobociem w podlaskim,z gory dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pytanie z innej beczki: Agencja ma 150 dni na rozpatrzenie wniosków. Są to dni robocze czy ogólnie 150 dni czyli 5 miesięcy? Kolejne pytanie: czy zdarzyło się żeby listę "obdarowanych" ogłoszono przed okresem 150 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

krus trzeba opłacać 12miesięcy od dnia wypłaty pomocy a wcześniej lub później nie trzeba? ,mozna być wcześniej na zusie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Pytanie z innej beczki: Agencja ma 150 dni na rozpatrzenie wniosków. Są to dni robocze czy ogólnie 150 dni czyli 5 miesięcy? Kolejne pytanie: czy zdarzyło się żeby listę "obdarowanych" ogłoszono przed okresem 150 dni?

Ja gdzieś czytałem że mają 50 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli mam rozumieć, że przez 4 lata moge siac co chcę nie zważajac na ESU a dopiero w 5 roku osiągnąc min. 4 ESU ?

 

Tak esu 4 musisz uzyskac w 5 roku a przez te pierwsze lata nie musisz zwazac na ilosc esu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

po trzech latach składasz sprawozdanie z realizacji biznesplanu i tez jest wymagane takie ESU jakie było w biznesplanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrewk    154

instas jako, że jesteś tym bardziej rozgarniętym w temacie powiedz jeszcze jak wygląda sprawa z dzierżawami wchodzącymi w skład gospodarstwa ( zawarta umowa na 10 lat kilka lat wstecz ). Będą liczyć się do użytków rolnych gospodarstwa w roku bazowym ? Z góry dzięki za odp :)

 

PS. dzierżawy oczywiście są przypisane do przejmowanego gospodarstwa i gdyby zaliczały się do użytków spokojnie było by 10pkt za ziemię :D + wykształcenie i bezrobocie i było by chyba ok B)

Edytowano przez andrewk

„Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie zajrzałem do internetu”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Jeżeli dzierżawy są przypisane notarialnie do gospodarstwa to ok. ale jeżeli są zawarte przez np. twoich rodziców, to i tak trzeba by je przepisać na Ciebie, tym samym okres musiałby być ponownie na 10 lat. Zależy też od jakiego czasu są zawarte. Nie wiem na ile jest to prawda, jeżeli zawarta notarialna dzierżawa na okres 10 lat nie przekroczyła 5lat od podpisania tym samym jej okres jest równy lub dłuższy 5lat, wtedy te grunty można przejąć i zaliczyć do MR. Jeżeli chodzi o użytki które są zaliczane do MR to wszystko jest podzielone we wniosku lub w planie rozwoju gospodarstwa, dokładnie nie pamiętam. Tam są rubryki gdzie się wpisuje użytki zielone trwałe, grunty rolne orne i inne pozostałe. Ale jak oni to liczą to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Orientuje się ktoś jak jest z przepisaniem ziemi jeśli jest ona w programie rolnośrodowiskowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artur10021    36

Moje pytanie jest takie czy macie też tak ja ja ojców w wieku ok 52 lata i opór z przepisaniem gosp nawet gdybym opłacał KRUS rodzicom jako domownicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

krus trzeba opłacać 12miesięcy od dnia wypłaty pomocy a wcześniej lub później nie trzeba? ,mozna być wcześniej na zusie?

W KRUS jako rolnik możesz być przed złożeniem wniosku nie dłużej niż 15 mies. ale nie musisz wcale, po otrzymaniu premii musisz być minimum 12 mies w KRUS jako rolnik a później możesz być w ZUS.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Endriu42, a w jaki sposób masz, w przypadku braku wykształcenia rolniczego, mieć 3 lata stażu w KRUS jak nie możesz być dłużej ubezpieczony niż 15 miesięcy? Czytać uważnie i nie mieszać.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

staż w gospodarstwie a opłacanie pełnych składek KRUS to dwie różne rzeczy!

 

staż nabywasz jeżeli jesteś ubezpieczony w KRUS jako domownik np. przy rodzicach, a nie jesteś ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS jako samodzielny rolnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
recrut83    0

A jak jest z ubezpieczeniem KRUS przez te 12 miesięcy skoro ja jestem zatrudniony i płacę ZUS to czy mogę opłacać to i to ?? chyba nie, więc trzeba być bezrobotnym żeby skorzystać z MR ??

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fryciol    7

staż w gospodarstwie a opłacanie pełnych składek KRUS to dwie różne rzeczy!

 

staż nabywasz jeżeli jesteś ubezpieczony w KRUS jako domownik np. przy rodzicach, a nie jesteś ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS jako samodzielny rolnik.

 

właśnie interesuje mnie kwestia stażu.

posiadam wykształcenie wyższe "inne niż rolnicze" (licencjat) a w lipcu bronie magisterkę. W trakcie studiów byłem ubezpieczony u rodziców jak osoba ucząca się. Wydaje mi się, że dyskwalifikuje mnie to z warunków stażu gdzie wskazują, że trzeba być ubezpieczonym jako "domownik". Dobrze myślę czy się mylę? Chyba będę musiał uzupełnić wykształcenie?

Edytowano przez fryciol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

A jak jest z ubezpieczeniem KRUS przez te 12 miesięcy skoro ja jestem zatrudnoiny i płacę ZUS to czy mogę opłacać to i to ?? chyba nie, więc trzeba być bezrobotnym żeby skożystać z MR ??

 

trzeba być w KRUSie tylko, jak jesteś bezrobotnym to wypełniasz takie papierek w którym stwierdzasz że nie jesteś rolnikiem anie domownikiem, po za tym po dostaniu MR, musisz samodzielnie prowadzić gospodarstwo przez 5 lat, mój znajomy od kogoś kto prowadził jego wniosek dowiedział się że nie może być na umowę o pracę przez 5 lat, ktoś inny pisał w tym temacie pisał, że jego znajomy po roku się zatrudnił, więc warto się dowiedzieć jak wygląda ta kwestia, może to zależ od systemu pracy, jak ktoś pracuje na przykład systemem 24h/48h, albo jakieś nocki to uwierzą, że prowadzisz sam gospodarstwo a jak pracujesz co dzień od 9 do 17 to może już nie, niech ktoś napisze konkretnie jak wygląda ta kwestia weryfikacji wymogu samodzielnego prowadzenia gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
recrut83    0

a jeśli ja pracuję 7-15 pon-pt na umowę opracę to jestem w zusie jak to powinno wyglądać żeby dostać MR ,a i jeszcze jedno pytanie jakie są wrunki odnośnie naszyn muszą byc nabywane nowe czy są jakieś wytyczne???

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asdafi    0

Tutaj macie najcześciej zadawane pytania i odpowiedzi na nie:

http://speedy.sh/bdGRM/MR-2014-Pytania-i-odpowiedzi.pdf

 

 

edit

i mam pytanie.czy taki wniosek i cala dokumentacje,biznesplan sami robicie czy zlecacie jakiejś firmie?

Edytowano przez asdafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Ubezpieczonym w KRUS musisz byś przez 12 miesięcy po otrzymaniu premii. Przez te 12 nie możesz podjąć żadnej innej pracy która skutkowałaby odprowadzaniem składek emerytalno-rentowych do ZUS ponieważ automatycznie wykreślą Cię z KRUS i premia będzie do zwrotu. Obecnie umowa o dzieło daje jedyną legalną możliwość pracy i jednocześnie nie wykluczającą z ubezpieczenia w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lowca131    0

Witam, chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwość połączenia premii Młody rolnik z PROW 2007-13 z Modernizacją z przyszłego PROW 2014-20, gdyż nie znalazłem nic na ten temat w rozporządzeniu ministra ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj