Polecane posty

daremw    128

dokładnie, oprocentowanie zazwyczaj powyżej 10 %, nawet do 18%

wkład własny zawszee lepiej mieć, ale szczeguły to już od banku zależą

200000 jaki problem? abyś miał zabepiecznie odpowiednie, a niektórzy i tego nie wymagają ale w takim banku bym kredytu nie brał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

pożyczkę czy kredyt gotówkowy?

ważne na jaki czas no i jaka RRSO

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

rrso po uwzględnieniu wszystkich kosztów wyszło trochę ponad 6%, na 5 lat i na dowolny cel, pożyczka hipoteczna

Edytowano przez majkel207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Ja pytałem w BZWBK o taki krótko terminowy kredyt do 2lat z możliwością wcześniejszej spłaty. Chciałem wziąć na modernizację NH T.6 za ok 240tys.zł bruttoi brakowało mi ok 40tys. czyli na kwotę podatku vat. W przypadku spłaty po 3mies. (o ile otrzymam z US zwrot podatku naliczonego) koszt takiego kredytu około 2tys. zł. z czego 1000zł jest za wcześniejszą spłatę a reszta to odsetki.

 

Dodam że oprocentowanie coś ok. 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio2614    5

Rozumiem ze te kredyty z dopłata ARiMR (preferencyjne) nie mogą być wykorzystane na program MGR ?

 

To może mi ktoś doradzi jeżeli będzie program MGR

Zamierzam zrobić inwestycje za 300 tys zł.

Wszystkie pieniądze z premii MR (czyli 100 tys zł) włożyć w ta inwestycje wiec potrzebuje 200 tyś kredytu.

od całości 300 tyś odliczam VAT czyli 69 tyś

Zostaje 231 tyś netto z tego agencja wraca 50 procent to jest 115 500 zł

115 500 + 69000 - 184500 zł

184500 od razu po zwrotach zostaje spłacone a reszta rozłożona na raty

(liczę ze do kredytu nie potrzebuje wkładu własnego) :)

 

Jak byś Cie to rozegrali ?

Wiadome ze inwestycja była by planowana w jak najkrótszym czasie ze względu na odsetki kredytu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Sam pomysł jest OK. Zwrot z US dostaniesz stosunkowo szybko (3-6miesięcy) ale zwrot z MGR trwa chyba dłużej, sam jestem ciekaw ile od zrealizowania inwestycji. Sam myślałem i dowiadywałem się o taki kredyt ale potrzebowałem mniejszej kwoty i na krótszy czas. Tak jak pisałem we wcześniejszym poście. Brakowało mi na vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

W MGR ponoć będzie można dostać Zaliczkę do 50% na poczet inwestycji czyli może być lzej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio2614    5

Inwestycje chciałbym zrealizować w roku to i tak sporo odsetek by bylo bo to by bylo na dwa rozdziały pierwszy na 220 jednorazowo (myśle) a drugi 80 na nastepne pół roku.

 

Odsetki przy oprocentowaniu 8 procent to przy sumie 200 tyś robi sie 16 tyś w roku :) to na pierwsza inwestycje i czekac na zwrot 6 miesiecy to pójdzie 8 tys :) to nie jest mało :)

 

@daremw Ale nie wiesz jeszcze czy 50 procent zaliczki netto od całej czy od oddania z agencji ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strazak76    3

Rozumiem ze te kredyty z dopłata ARiMR (preferencyjne) nie mogą być wykorzystane na program MGR ?

 

To może mi ktoś doradzi jeżeli będzie program MGR

Zamierzam zrobić inwestycje za 300 tys zł.

Wszystkie pieniądze z premii MR (czyli 100 tys zł) włożyć w ta inwestycje wiec potrzebuje 200 tyś kredytu.

od całości 300 tyś odliczam VAT czyli 69 tyś

Zostaje 231 tyś netto z tego agencja wraca 50 procent to jest 115 500 zł

115 500 + 69000 - 184500 zł

184500 od razu po zwrotach zostaje spłacone a reszta rozłożona na raty

(liczę ze do kredytu nie potrzebuje wkładu własnego) :)

 

Jak byś Cie to rozegrali ?

Wiadome ze inwestycja była by planowana w jak najkrótszym czasie ze względu na odsetki kredytu

dobrze rozumiesz a cała reszta to z bankiem musisz ustalić , jak już wcześniej pisałem z Młodego Rolnika kwota 100 tysi dostaniesz 80% reszta po zrealizowaniu tej kwoty weź to pod uwagę , więc 300-80=220 tyle kredytu musiałbyś wziąść , następnie składasz o zwrot do US czyli jak wyliczyłeś 69 i składasz również o zwrot do agencji tych 50% o ile twój wniosek jest pozytywnie rozpatrzony , czyli 220 kredytu - 69 zwroty podatku i -115 50% modernizacja =36tysi i odejm 20 tysi z MR które dostaniesz po zrealizowaniu tych 80% , to teoretycznie tak miało by wyglądać , oczywiście koszty operacyjne % bankowy prowizja itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

Ale z tym podziałem MR na 80 i 20% to chyba jeszcze nic pewnego. Na stronie ministerstwa rolnictwa w zakładce legislacja jest projekt MR i tam nic nie znalazłem.

 

Na stronie min.rol. znalazłem projekt rozporządzenia dot. MR i tam jest informacja że termin realizacji projektu sierpień 2014. Teraz już sam nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

rozdzielenie premii ma być na pewno

Inwestycje chciałbym zrealizować w roku to i tak sporo odsetek by bylo bo to by bylo na dwa rozdziały pierwszy na 220 jednorazowo (myśle) a drugi 80 na nastepne pół roku.

 

Odsetki przy oprocentowaniu 8 procent to przy sumie 200 tyś robi sie 16 tyś w roku :) to na pierwsza inwestycje i czekac na zwrot 6 miesiecy to pójdzie 8 tys :) to nie jest mało :)

 

@daremw Ale nie wiesz jeszcze czy 50 procent zaliczki netto od całej czy od oddania z agencji ?

agencja rozlicza się z tobą zawsze netto przykładowo masz koszt maszyn 123000 to podatek 23000 a zaliczki byś dostał 50000, przynajmniej koledzy mi tak mówili którzy brali MGR

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
archi106    11

Rozumiem ze te kredyty z dopłata ARiMR (preferencyjne) nie mogą być wykorzystane na program MGR ?

 

To może mi ktoś doradzi jeżeli będzie program MGR

Zamierzam zrobić inwestycje za 300 tys zł.

Wszystkie pieniądze z premii MR (czyli 100 tys zł) włożyć w ta inwestycje wiec potrzebuje 200 tyś kredytu.

od całości 300 tyś odliczam VAT czyli 69 tyś

Zostaje 231 tyś netto z tego agencja wraca 50 procent to jest 115 500 zł

115 500 + 69000 - 184500 zł

184500 od razu po zwrotach zostaje spłacone a reszta rozłożona na raty

(liczę ze do kredytu nie potrzebuje wkładu własnego) :)

 

Jak byś Cie to rozegrali ?

Wiadome ze inwestycja była by planowana w jak najkrótszym czasie ze względu na odsetki kredytu

 

 

 

A czy MT można łączyć z innymi prograqmami ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciek1091    2

Napiszę tak: ręce i cycki opadają jak czytam te głupoty. W żadnym innym miejscu nie spotkałem się z tak dużą ilością idiotycznych pytań, nie mówię już o niektórych odpowiedziach. Aktualnie widzę 507 stron pustego gadania. Nie ma żadnych potwierdzonych informacji a tu znajdzie się jeden mądry co gdzieś, od kogoś usłyszał, więcej nie zrozumiał, napisał i za chwilę gównoburza, bo ktoś słyszał coś innego. Bezsensowne tworzenie historyjek. Co więcej, dużo wypowiedzi typu: prawdopodobnie..., chyba zmienią..., podobno... Po co to wszystko? Niektórzy niech sobie doczytają o podstawach tego projektu. Mylenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa z przychodem gospodarstwa uważam za... może lepiej nie będę kończyć tej wypowiedzi. To co zapamiętałem z ostatnich stron, wypowiedzi strazaka. Taki trochę z Ciebie pies ogrodnika. Uważasz, że jak ktoś ma na koncie 200k zł to już mu się nie należy nic albo jak ktoś dostanie gospodarstwo z wyposażeniem to też ma mu nic nie przysługiwać? Nie rozśmieszaj mnie, innych zresztą też. Nie znasz sytuacji wielu ludzi w jakiej znaleźli się w stosunku do dofinansowań unijnych. Kolejna rzecz, która niesamowicie mnie irytuje. Tak, wiem. Zaraz się zacznie gadanie, że nie każdy musi być polonistą lub też coś w tym stylu, ale na litość boską. Jeśli w polu tekstowym pojawia się faliste podkreślenie w dodatku czerwonym kolorem to w tym słowie, sformułowaniu na miliard procent jest błąd. Pofatygujcie się trochę i popracujcie nad tym. No ch*j(Tak. ch*j a nie h*j) mnie strzela jak widzę np. takie błędy: "kopie"(chodzi o "kupię"), szczeguły, itp.

Polecam zapoznać się z tym PDFem: http://www.minrol.gov.pl/pol/content/download/45467/250325/file/2014_01_24_III_PROJEKT_PROW_.doc.pdf

Wszystko w kwestii projektu ułatwiania startu młodym rolnikom zaczyna się na dole strony 122. W takiej wersji będzie szło to do zatwierdzenia.

Dziękuję za uwagę. Czekam z niecierpliwością na hejty :)

 

P.S. Czy aby dostać dofinansowanie na MR musze złorzyć wniosek w agęcji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majkel207    21

Maciek co wszystko wiesz, ten link co wysłałeś dotyczy przyszłych naborów z nowego PROW, a ten co będzie w tym roku będzie ze starego PROW do 2013, najbardziej prawdopodobne zmiany są w projekcie rozporządzenia na stronie ministerstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

wpadł na chwilę, trochę się wymądrzył i poszedł, ten dokument już jakiś czas temu czytałem i jakoś nie widzę w nim odpowiedzi na większość zadawanych pytań, część rzeczy trzeba znaleść w internecie min minrol, ogólniki to większość zna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schaffer    0

Panowie mam takie pytanko : będę teraz ubiegał się o tą premię . za 2 lata będę kupował ziemię 3 ha bo wtedy kończy się dzierżawa 10 letnia i ten gość chce mi ją sprzedać . Czy to podejdzie pod młodego rolnika ,bo nie chciałbym teraz nic kupować tylko te pieniądze przeznaczyć na zakup ziemi ale to by było za dwa lata?

 

i jeszcze jedno pytanie : esu to się będzie liczyło względem tylko tego roku czy całej tej pięciolatki co będzie w biznesplanie bo ojciec sadzi po 5 ha ziemniaka jadalnego i akurat teraz mamy go na dzierżawach ustnych które nie wejdą w to a następne lata będą rosły już na naszym polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktos gdzie dobrze wypełniaja wnioski młody rolnik woj. łódzkie a konkretnie skierniewice , rawa mazowiecka, brzeziny .dzieki z gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Endriu 42 - widzę że orientujesz się w sytuacji więc może opiszę moją sytuację:

 

Przejmuję część gospodarstwa ekologicznego, razem z rodzicami prowadzę obecnie plantację aronii oraz szkółkę sadzonek Aronii. Za pieniądze z młodego rolnika planuję kupić sadzarkę szkółkarską oraz ciągnik, ale tak się składa, że musi on być dosyć pokaźnej mocy - 80-90 KM. przejmuję ok 10ha ziemi, tak więc moje pytanie brzmi - czy uzasadnienie że do obsługi sadzarki szkółkarskiej potrzebuję dużego ciągnika powinno wystarczyć aby agencja nie robiła mi później problemów?

Myślę że w opisanym przez Ciebie przypadku nie powinno być problemów i jak najbardziej takie uzasadnienie powinno być ok.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może jak wygląda sytuacja z budynkami? Muszę je posiadać na własność czy mogę np. u ojca sprzęt trzymać, lub wydzierżawić? Dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Wie ktos gdzie dobrze wypełniaja wnioski młody rolnik woj. łódzkie a konkretnie skierniewice , rawa mazowiecka, brzeziny .dzieki z gory

 

Jest gosc z okolic Łowicza bodajrze Bąków górny jak coś to Ci moge przesłać namiar na PW


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj