Polecane posty

Optimus    71

Kolego Pedro2 ja tez bede stawiał obore jak bedzie MR pewnie i bez niego ale MR przeznaczam na zakup dojarki i zbiornika i mam spokój nikt sie do budynku nie powinien czepiać ,tak ja to widze:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7200

Masz rację Optimus tak by było najlepiej, najprościej ale zbiornik jak na razie mi wystarczy, a chciałbym potem na prow wziąć zbiornik i dojarke... ;) a po drugie ze swoich nie wyłoże 130 tyś na budowę bo tyle nie mam, a jak dostane 75 tyś to akurat by było postawione bez kredytu :)


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Czy przy wyliczaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa SO wliczane są lasy iglaste? Nie znalazłem w nowym kalkulatorze więc chyba nie, ale tak pytam dla upewnienia się :)

lasów nie wliczamy do powierzchni użytków rolnych :-) wiec i nie ma z tego esu

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Co trzeba spełnić żeby dostać się do MR i otrzymać dofinansowanie, nigdy z tego nie korzystałem więc dlatego pytam i liczę na jakieś ukierunkowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

A gdy robię teraz magistra to czy ta szkoła wystarczy zamiast tej rolniczej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

A gdy robię teraz magistra to czy ta szkoła wystarczy zamiast tej rolniczej ?

musi być magister rolnik:-)

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

No nie mów ? A gdyby ojciec chciał przepisać na mnie ziemie to też muszę mieć takie wykształcenie ? A to że pracuję z nim w gospodarstwie czyli jakiś staż pracy mam nie wystarczy ? Jakieś 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferus07    0

WiTam!

Jak dostawałem premie mlodego rolnika to miałem 10,5 ha, dwa lata póżniej posiadałem już 16,5 ha co zgłosiłem w ramach zmian w biznesplanie. Jednak ostatnio pomniejszyła mi się powierzchnia do ok 14,5 ha. Czy muszę występowac o zmiany w biznesplanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

No nie mów ? A gdyby ojciec chciał przepisać na mnie ziemie to też muszę mieć takie wykształcenie ? A to że pracuję z nim w gospodarstwie czyli jakiś staż pracy mam nie wystarczy ? Jakieś 10 lat.

staż to możesz udokumentować tylko ubezp. w krus jako domownik. A tak sobie przejąć ziemię bez korzystania z prow to nikt Ci nie zabroni.

 

WiTam!

Jak dostawałem premie mlodego rolnika to miałem 10,5 ha, dwa lata póżniej posiadałem już 16,5 ha co zgłosiłem w ramach zmian w biznesplanie. Jednak ostatnio pomniejszyła mi się powierzchnia do ok 14,5 ha. Czy muszę występowac o zmiany w biznesplanie?

musisz sprawdzić czy nie zmieniły Ci się o ponad 30% poszczególne grupy upraw z prg tzn zboża, okopowe itp

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

czyli nie muszę mieć szkoły wystarczy że będę płacił krus przez 3 lata ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

czyli nie muszę mieć szkoły wystarczy że będę płacił krus przez 3 lata ?

staż w krusie liczy się przed złożeniem wniosku po już się nie liczy bo i tak musisz być co najmniej rok w krus jako rolnik, wtedy jesteś rolnik a nie stażysta:-) Edytowano przez Endriu42

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ferus07    0

staż to możesz udokumentować tylko ubezp. w krus jako domownik. A tak sobie przejąć ziemię bez korzystania z prow to nikt Ci nie zabroni.

 

musisz sprawdzić czy nie zmieniły Ci się o ponad 30% poszczególne grupy upraw z prg tzn zboża, okopowe itp

 

Czyli np miałem ok 5 ha sady jabloniowego, 6,5 pszenżyto, ok 2 ha łąki i 3,5 ha owsa i właśnie powierzchnia owsa zmniejszy mi się do 1,5 ha. czy w taki wypadku miuszą wystąpic o zmiane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alero099    0

Nie musisz mieć szkoły jeśli BYŁEŚ w krus-ie przez 5 lata wstecz do momentu złożenia wniosku

 

Cytuje:

"Ubiegający się o pomoc powinien posiadać następujące kwalifikacje wynikające z wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie:

...wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5 – letni staż pracy w rolnictwie,..."

 

"Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:

  1. podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik lub domownik lub,
  2. był zatrudniony w gospodarstwie rolnym, na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej,
  3. odbył staż, (o którym mowa w rozporządzeniu) obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej."

Edytowano przez alero099

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

 

 

Czyli np miałem ok 5 ha sady jabloniowego, 6,5 pszenżyto, ok 2 ha łąki i 3,5 ha owsa i właśnie powierzchnia owsa zmniejszy mi się do 1,5 ha. czy w taki wypadku miuszą wystąpic o zmiane?

z tego co opisałeś miałeś 10 ha zbóż zmniejszenie jest o 1,5 ha czyli poniżej 30%. Wg mnie nie musisz robić zmiany.

 

 

 

Czyli np miałem ok 5 ha sady jabloniowego, 6,5 pszenżyto, ok 2 ha łąki i 3,5 ha owsa i właśnie powierzchnia owsa zmniejszy mi się do 1,5 ha. czy w taki wypadku miuszą wystąpic o zmiane?

z tego co opisałeś miałeś 10 ha zbóż zmniejszenie jest o 1,5 ha czyli poniżej 30%. Wg mnie nie musisz robić zmiany.

 

czyli nie muszę mieć szkoły rolniczej jeśli będę płacił krus ?

dokładnie tak jak pisze kolega. Jak masz staż udokumentowany, taki jaki jest potrzebny do wyksztalcenia ktore posiadasz czyli 3 lub 5 lat to nie musisz dorabiac wyksztalcenia.

 

 

 

W tym rozporządzeniu nie ma żadnej mowy o tym że musi być to tytuł magistra.

Z uśmieszkiem :-) to napisałem bo kolega pytał czy wystarczy mgr:-) oczywiście że nie ma takiego zapisu w rozp.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JakubWiosek    0

witam chciałbym sie dowiedzieć czy jak dziadek ma gospodarke to może ja przepisać na mnie problem jest taki ze nie mam wykształcenia rolniczego w czelu przepisania gospodarki musze uzupełnić wykształcenie czy nie z góry dzieki za odpowiedzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogi7137    0

Hej skończyłem szkołe w zawodzie TECHNIK MECHANIZACJI ROLNICTWA (4) LETNIE ale nie zdałem egzaminu zawodowego czy samo świadectwo ukończenia szkoły wystarczy jako wykształcenie do MŁODEGO ROLNIKA . Proszę o pomoc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7200

@jakubwiosek Człowieku ogarnij się i przeczytaj kilka postów w górę! Uwierz mi to nie wymaga wielkiego wysiłku umysłowego, powodzenia :)

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aletes   
Gość aletes

Pedro spokojnie...bo ci żyłka.....Tak to się kręci---- :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

z tego co opisałeś miałeś 10 ha zbóż zmniejszenie jest o 1,5 ha czyli poniżej 30%. Wg mnie nie musisz robić zmiany.

 

z tego co opisałeś miałeś 10 ha zbóż zmniejszenie jest o 1,5 ha czyli poniżej 30%. Wg mnie nie musisz robić zmiany.

 

dokładnie tak jak pisze kolega. Jak masz staż udokumentowany, taki jaki jest potrzebny do wyksztalcenia ktore posiadasz czyli 3 lub 5 lat to nie musisz dorabiac wyksztalcenia.

 

Z uśmieszkiem :-) to napisałem bo kolega pytał czy wystarczy mgr:-) oczywiście że nie ma takiego zapisu w rozp.

 

czyli wystarczy że będę płacił krus 3 lata ?

Jaka jest średnia krajowa bądź wojewódzka żeby dostać dofinansowanie ? Mieszkam w mazowieckim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7200

Spokojnie :P jak kilka postów wyżej ma nawet linki do rozporządzeń i wymogów, a napisał do mnie na priv, ze nie może znaleźć na tej stronie, już jedną do tyłu nie chciało mu się przerzucić...

Ja rozumiem że ten temat jest po to zeby zadawać pytania, przy tej gorączce młodego rolnika aktualnie ludzie są podekscytowani, ale trochę mogli by się wysilić ;) ja jak zajrzałem tutaj to najpierw przeczytałem kilkadziesiąt stron wstecz i rozporządzenia i jakoś nie umarłem :)

 

Założę się że jutro padnie pytanie typu jaką szkołę muszę skończyć żeby przejąć gosp :P


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

tomn95 aby dostać dofinansowanie trzeba posiadać średnią swojego województwa mówię tu o ha .A z dochodem to nie wiem ile tam jest to nie będę pisał .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

 

 

czyli wystarczy że będę płacił krus 3 lata ?

Jaka jest średnia krajowa bądź wojewódzka żeby dostać dofinansowanie ? Mieszkam w mazowieckim

tak musisz mieć 3 lata krusu jako domownik do dnia złożenia wniosku z mr i przy tym masz wykształcenie średnie lub wyższe inne niż rolnicze. Średnia woj. Maz 8,51 a krajowa którą musisz osiągnąć jeśli nie na początku to w ciągu 3 lat to 10,42 na początek musisz mieć minimum średnia woj. To tak w skrócie jak chcesz szczegółowo pisz na priv.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj