Polecane posty

panczo1922    637

No i tu też się z Tobą zgodzę... Ja niestety nie mam możliwości prowadzić hodowli... Budynki stare w których kiedyś były świnie wymagają remontu, a poza tym nie mamy razem z bratem ani doświadczenia w tym kier oraz oboje pracujemy w firmach... I to jest powodem że z MR mimo że jesteśmy młodzi nigdy nie skorzystamy... Tak więc sam widzisz, pozostaje tylko prod roślinna na która nie możemy narzekać ale wystarczy że będzie tak jak napisałem wyżej że będą zawirowania na rynku i może być ciężko...

PS. jestem prawo ręczny:-)

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CzornyMDW    219

No będzie... ale żeby uzyskać 20 tyś euro wielkości ekonomicznej gospodarstwa to potrzeba co najmniej 20 paru ha :) lub mieć produkcję zwierzęcą :). Liczyłem przed chwilą :) bo z 11 ha tak jak przy obecnym młodym rolniku nie było by szans tego uzyskać :) wolę więc stare zasady i z tego skorzystam . Fakt jest mniej pięniedzy bo 75 tys ale o wiele łatwiej jest je uzyskać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

tak ale nie ma mozliwosci uzupelnienia wyksztalcenia a to zamyka droge ludziom ktorzy dopiero zaczynaja i chca przejac gospodarstwo. strona 132 chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Dokładnie wykształcenia nie można dorobić, na zakup ziemi max 30% kwoty pomocy. Premia na raty. Sporo kruczków i zamieszania. W tym roku raczej nie zdążą skoro to dopiero projekt do konsultacji to gdzie jeszcze do rozporządzenia i naboru.


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Pytanie czy ruszą jeszcze z naborem na starych zasadach iiii.... czy lepiej 75 tys w garści czy 100 tys obiecanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I bardzo dobre ograniczenia i kruczki w nowych zasadach. Mało to takich co pokupowali ziemie od ciotków i wujków, ale tylko na papierku i na 5 lat? Mało to takich co tylko wydzierżawili ziemię aby dostać dotację MR? Już wiadomo to dzisiaj, więc od października kto chętny na uczelnie kierunek rolnictwo. Od września do technikum rol itd. To nie jest żaden problem dla osoby która wiążę przyszłość z rolnictwem, co nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian20    2

Kolego damianzbr po pierwsze są Kursy Rolnicze i to myślę żę się będzie zaliczać do wykształcenia rolniczego na nowe zasady :) Po drugie znam paru znajomych którzy zapewne chcieli by wźiąć MR i się rozwijać ale z powodu areału nie wezmą z Nowego Prow jeśli już to ze starego jeśli się załapią .. tak wiec na jedno to jest dobre a na drugie złe zawsze są dwie strony pałeczki :)

Edytowano przez Damian20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mosull    0

Jestem z Małopolski i jeśli będzie w całej Polsce 20 tys euro to u nas w województwie będzie kilka wniosków. Ale jest w tym projekcie zapis, że warunki naboru mogą być rozpatrywane regionalnie, więc mam nadzieje, że wiąże się to z obniżeniem tego progu, choćby dla woj. małopolskiego. Nikt z poprzedników, jeszcze nie wspomniał o tym, że jest też zapis dotyczący dzierżaw. Planowane: 70 % własnego pola bądź dzierżawa od Skarby Państwa, czyli rozumiem, że 30% to może być dzierżawa od osób "postronnych"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

@Toru skoro tak mówisz, ta premia to w zasadzie żadna korzyść to po co się o nią staracie???? Jeśli facet pisze że nie da się utrzymać z 20 ha to niech sprecyzuje dokładnie swoją wypowiedź, bo jak widać na moim przykładzie da się i to bardzo, w ciągu 2 lat zainwestowaliśmy 80 tys w sprzęt i inne większe zakupy i pasa zaciskać nie musieliśmy...

 

@panczo tak jak napisałem wyżej na drugi raz sprecyzuj swoją wypowiedź, bo potem wychodzi z tego kogel mogel, co widać. A swoją rękę to możesz sobie wsadzić wiesz gdzie i pomerdać ;)

Mamy krowy mleczne i opasy, do tego 5-6 ha ziemniaków (z tego są wszystkie inwestycje) a dochody z krów i opasów idą na bieżące koszty produkcji, na życie i mniejsze wydatki...

Co masz na myśli pisząc "z wiadomych względów"?? Mądrze zainwestowana premia może podnieść znacznie status materialny gospodarstwa i podbić kilka cennych punktów ESU potrzebnych do PROW-u

Widzisz, teraz jak wyjaśniłeś, że masz tylko prod. roślinną to Cię rozumiem... A moje gospodarstwo nie jest narażone na spekulacje cenowe?? JEST i nawet już jestem świadomy tego, że w 2015 będzie ciężko, dlatego już teraz robimy wszystko żeby dać radę za rok. Obora, powiększenie stada, co za tym idzie wzrost produkcji, wzrost kosztów produkcji w stosunku do ceny wyprodukowanego towaru, powiększenie areału jak tylko jest to możliwe, bo bez produkcji własnej (konieczność dokupywania środków do produkcji) będzie jeszcze bardziej pod górę. Wiem, że zaraz powiecie że premia musiałaby być 10 razy większ żeby to zrealizować, ale dla mnie 75 tys to jest duży krok w kierunku tego co wyżej opisałem, mądrze zainwestowana tak aby te 75 tys się mnożyło...

 

I teraz możesz z tego wywnioskować dlaczego zareagowałem tak na Twoje pierwsze wypowiedzi, w moim przypadku premia jest uchyleniem połowy z dwu skrzydłowych drzwi do osiągnięcia celu, a dalej będzie sama pracowała na to żeby je otworzyć do końca, wtedy zaś ja będę mógł z własnych sił otwierać tą drugą połowę ;)

Jestem ciekawy o jakiej glebie mówisz kolego skoro twierdzisz że na areale 20 ha można się prężnie rozwijać. Po pierwsze nie sprecyzowałeś jakiej klasy posiadasz gleby bo chyba widzisz różnicę między 6 a 1 czy 2. Znam gospodarstwa 6 hektarowe z 1 klasą które dobrze prosperują (warzywa ), ale i znam takie co mają 40 ha 5 i 6 i spłacają kredyt kredytem. A ty masz taki ,,łeb do interesu" to może podziel się z wszystkimi jak 75 tys pomnożyć . Chyba nie powiesz mi że za 75 tys znacznie pomnożysz na hodowli zwierząt bo się ośmieszasz. Sam mam ok 150 sztuk bydła opasowego i wiem jaki z tego jest pieniądz po podliczeniu wszystkich kosztów przy obecnej cenie . Ktoś chce pracować niech pracuje w sumie to nie jest lekko pogodzić dwie prace. I nie nazywaj kogoś nieudacznikiem który ma dwie lewe ręce jak nie znasz jego sytuacji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Ojoj odetchnij kolego bo się zapowietrzysz :D

 

Widzę, że znasz wiele przypadków, ludzie tak Cię wtajemniczają w swoje historie kredytowe, do sypialni też Cię wpuszczają??

Gleby u nas od IVb (miejscami) do VI RZ się uprawia i na żwirkowatej VI kl ziemniaki potrafią wydać nawet pow. 40 t z ha (ale Ty to przecież wiesz skoro taki jesteś obeznany ^^) Jak dbasz, tak masz ja kładę w ziemię pieniądze, a ona mi się obficie odwdzięcza. Mam łeb uwierz mam i mój plan zda egzamin, a to na co jak gdzie wydam premię to moja sprawa i nikt się o tym nie dowie ;) Jeśli byłbyś na tyle bystry, znalazłbyś to u mnie na profilu, potwierdzenie będzie w galerii jak przyjdzie czas... Śmieszny kolego jak na razie to Ty jesteś, bo nie możesz uwierzyć w to że ktoś mając mniej ma w kieszeni więcej, możliwe że Ty nie masz "łba do interesu" skoro tak Ci to wszystko się kręci :) Jak zauważyłeś mamy krowy, opasy, ziemniaki, zboże i w tym jest właśnie ten "łeb" tzw. różnorodność produkcji, mówi Ci to coś?? Jedno pokrywa drugie, jest zabezpieczenie.

Kto rzucił się tylko na opasy, bo rok temu ceny były b. dobre, a oprócz tego nie mając innej produkcji postępuje bezmyślnie, nie mówię teraz o Tobie... Trzeba mieć wyobrażenie tego co może być za rok, dwa i ja przygotowuję się właśnie na to.

Myśląc z dziś na dziś, oby do jutra miałbym wyje*ane pchać się w to i zwiększać produkcję bo przecież jak za pewne wiesz, aktualne ceny mleka ( pow 2 zł/L) są satysfakcjonujące i jest duży zysk ;)

 

I proszę czytaj wszystko dokładnie ze zrozumieniem, wtedy wiedziałbyś o co chodziło i jakie było zakończenie "sporu" z @panczo ;) o popatrz tego akurat nie wiedziałeś B)

Wracając do tematu to ja wolę wróbla w garści, o ile ten wróbel wogóle się pojawi ;)

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GUTO91    0

w lutym skończę szkołę policealną 2-letnią (tech. rolnik). czy same ukończenie szkoły wystarczy aby zabiegać o premie? czy muszę też zdać egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Josu    0

w lutym skończę szkołę policealną 2-letnią (tech. rolnik). czy same ukończenie szkoły wystarczy aby zabiegać o premie? czy muszę też zdać egzamin?

musisz zdac egzamin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

Beneficjenci

''Młody rolnik – osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje

zawodowe (wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie) i po raz pierwszy

rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, czyli w dniu

złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzila gospodarstwa rolnego jako kierujący''

 

czyli można rozumieć przez to ze MR będzie przyslugiwal tylko tym którzy nie będą posiadali gospodarstwa ( do tej pory można było mieć gospodrstwo do roku) oczywiście tyczy się to ewentualnie MR z nowego budżetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Beneficjenci

''Młody rolnik – osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje

zawodowe (wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie) i po raz pierwszy

rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, czyli w dniu

złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzila gospodarstwa rolnego jako kierujący''

 

czyli można rozumieć przez to ze MR będzie przyslugiwal tylko tym którzy nie będą posiadali gospodarstwa ( do tej pory można było mieć gospodrstwo do roku) oczywiście tyczy się to ewentualnie MR z nowego budżetu

to narazie ogólny opis działania, w rozporządzeniu mogą dopóścić prowadzenie gosp np 12 mies jak to bylo teraz.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

czekajcie na 100tys. jeśli jestescie prawdziwymi rolnikami :rolleyes: Fakt jak ktoś jest zaradny to na 20ha nawet średniej gleby mozna godnie na poziomie żyć :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

To ja jestem ten nieprawdziwy rolnik. Czekam na 75 tys które zainwestuję w zakup ziemi w 100% i żaden ciul mi nie będzie dzielił ile mam przeznaczyć na ziemie a ile na inne inwestycje.

W nowym MR jest zapis że 80% kwoty dostaje się na początku a 20% po wykonaniu biznesplanu. Te nowe biznesplany będą bardziej skomplikowane przy czym droższe. Nie wiadomo ile zajmie wykonanie biznesplanu. Być może że owe 20% dostaniemy np po 3 latach czyli... inflacja sporo nam zeżre. Realnie rolnik który bierze MR na nowych zasadach dostanie deczko więcej kasy a warunków do spełnienia będzie miał duuuużo więcej.

 

Co do życia na 20 ha. Jak masz krowy to możesz "godnie" żyć a raczej mieć zapewniony byt w postaci kasy na wydatki bo o przyjemnościach można zapomnieć. Piątek świątek do obory. Przy 50 ha dobrej ziemi można sobie sensownie poczynać bez hodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Więc u mnie te 7 ha więcej to całe moje bogactwo na to wychodzi... A wiesz co się dzieje u mnie we wsi od jakiegoś czasu? Wszyscy, którzy zdecydowali się na opasy lub na świnie lub świnie i opasy od 3 miesięcy płaczą dlaczego rzucili krowy to taki interes, co miesiąc wypłata (kilku myślało b. poważnie o powrocie). Kiedyś jeden za drugim rzucał krowy bo było za dużo roboty, a teraz przy obecnych cenach trzody i opasów vs mleka robota przestała przeszkadzać... Sprzedasz byka, musisz na jego miejsce kupić drugiego, od krowy kupisz za 300 zł, ale każdy woli zerunki 150-200kg i taki kosztuje ok 1000zl oczywiście mówimy o hf i podrobionych sm, bo tylko takie mozna kupić od hodowców bydła mlecznego lm bardzo rzadko się trafi na skupie, do tego handlarze biorą co się da i jak jest popyt większy niż podaż to cena rośnie... A do tego trzeba w banku spłacać JD czy NH... Fakt że przy krowach trzeba się nalatać, ale co miesiąc masz wypłatę gwarantowaną, możesz planować wydatki, a byki jednego miesiąca sprzedasz trzy a za miesiąc jednego...

 

U nas ziemniaki wiodą prym w opłacalności a na naszych terenach mają jak w raju...

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk141    0

Sugeruję wasze rozważania przenieść na rozmowę prywatną bo mnie g**no interesuje z ilu hektarów można godnie żyć a ilu nie. Pisać w temacie młody rolnik.

 

Czytałem że z mikroprzedsiębiorstw zostało wykorzystane 50 % puli i ta reszta ma być przeniesiona na premię Młody Rolnik. W przeciągu miesiąca powinna być wydana decyzja o naborze, rozmawiałem z doradcą z Arimr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian20    2

Właśnie to nie jest temat o dochodach ... No to mamy bubel bo ja dzwoniłem dzisiaj do Doractwa Prow i powiedzieli że nie wiedzą sami bo na ostatniej konferencji Kalemba poprostu powiedział jak on to mówi : Prace trwają, Wiec już nie wiadomo kogo słuchać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

a ten nowy MR to mozna bedzie przeznaczyc tylko 30 procent na zakup gruntów a np reszte mozna przeznaczyc na zakup nawozów srodkow ochrony roslin oraz paliwa i to trzeba wydac w ciagu 3 lat ? tylko czy mozna na te nawozy itd ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj