Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Toru    15

Aha, nie ma tak kolorowo ale dzięki za wyjaśnienie, no nic pozostaje czekać na ruszenie programu, podobno dostaliśmy więcej kasy na lata 2014-2020 może się załapię :P

Co do szkoły to jest u mnie w mieście technikum rolnicze czy coś takiego, może tam dostane jakiś dyplom kwalifikujący się do MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

No zobaczymy co tam będzie z tą kasą :-)


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Będą ubezpieczonym jako domownik przysługuje premia a co więcej ubezpieczenie jako domownik liczy się jako staż pracy w rolnictwie. W moim przypadku byłem ponad 3 lata jak domownik plus średnie wykształcenie inne niż rolnicze i całość liczyła się jako wykształcenie rolnicze.

 

Endriu42, możesz sie odnieść do tego co napisał kolega Xawier ?? Spotkałeś sie z taka mozliwością a może ktoś inny ?? Nie chce poddawać w wątpliwość jego słów, bo taka możliwość w moim wypadku byłaby ekstra, tyle że ja bede miał w kwietniu 2014 r. tylko 12 miesiecy ubezpieczenia jako domownik a w poście 9227 podałeś info że zmienili na rok. Interesuje mnie to bo nie mam średniego rolniczego i nie wiadomo co robić ale dla świętego spokoju chyba zapisze sie od marca na KKZ Technik rolnik. Zna ktoś Szkołe ETAT z Lublina ??

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

panowie mam takie pytanie może dziwne ale nie znalazłem odp a więc jakie ceny sie podaje do biznes planu i wedlug jakich cen sie liczy zakup ziemi z tych 75tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W Planie Rozwoju Gospodarstwa podajesz cel pomocy oraz szacowany koszt inwestycji. Tym nie musisz się martwić, bo i tak sam nie wypełnisz tego. Oprócz PRG jest jeszcze wniosek a to wszystko musi być wypełnione w odpowiednim programie i nagrane na CD. Tak u mnie było. Jakby nie było wolę zapłacić i mieć pewność, że jest dobrze niż jeździć po 90 km z byle poprawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ale ja nie chce wypełniac od tego jest oder ale pytanie moje jest jaką cene sie liczy na zakup ha i czy jest określona liczba zakupu ha za to 75tys

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielSkrzy    0

Ja mam takie pytanie jestem nowy na tym forum . To tak Czy zeby zalozyc własna Działalnosc rolnicza "uslugi rolnicze" to trzeba miec wyksztalcenie rolnicze ?? i czy trzeba pracowac w tym zawodzie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

 

Punkty się liczą. ESU nie będzie brane pod uwagę w tym naborze na starych zasadach.

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

 

 

Endriu42, możesz sie odnieść do tego co napisał kolega Xawier ?? Spotkałeś sie z taka mozliwością a może ktoś inny ?? Nie chce poddawać w wątpliwość jego słów, bo taka możliwość w moim wypadku byłaby ekstra, tyle że ja bede miał w kwietniu 2014 r. tylko 12 miesiecy ubezpieczenia jako domownik a w poście 9227 podałeś info że zmienili na rok. Interesuje mnie to bo nie mam średniego rolniczego i nie wiadomo co robić ale dla świętego spokoju chyba zapisze sie od marca na KKZ Technik rolnik. Zna ktoś Szkołe ETAT z Lublina ??

Tak ubezpieczenie jako domownik można zaliczyć do stażu pracy w rolnictwie i dokumentować tym wykształcenie. Ale nie znaczy to że nie musisz być rok ubezpieczony jako rolnik o czym pisałem wcześniej. To zupełnie różne sprawy.

 

ale ja nie chce wypełniac od tego jest oder ale pytanie moje jest jaką cene sie liczy na zakup ha i czy jest określona liczba zakupu ha za to 75tys

wpisujesz ceny brutto. Jak coś to mogę pomóc przy wniosku:-)

 

Mam pytanko: Czy o kolejności pryznawania premii decydują tylko pkt czy liczy się też wielkość ESU? Wiem że trzeba trzeba posiadać min 4 ESU, ale czy w chwili składania wniosku pod uwagę są brane tylko punkty czy także ESU?

punkty są naliczane za kilka rzeczy. A esu nie musisz mieć na początku 4 mozesz zwiekszyc do co najmniej 4 w ciagu 3 lat Edytowano przez Endriu42
  • Like 1

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

A jak to jest z tymi punktami, za co są przyznawane i jaką ilość trzeba uzyskać? Są określone jakieś kryteria przyznawania??

 

Jeśli juz o tym było to nakierujcie mnie gdzie, bo nie znalazłem jak dotąd nic...

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Podejrzewam, że takich pytań będzie jeszcze milion pięćset sto dziewięćset, więc poświęcę te pare minut:

 

Będą trzy kryteria:

- wielkość gospodarstwa

- kwalifikacje zawodowe MR

- stopa bezrobocia

 

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest niższa niż średnia krajowa

 

Powierzchnia nie mniejsza niż średnia woj., ale nie większa niż średnia krajowa - od 5 punktów (średnia woj.) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia karjowa),

Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż dwukrotność tej średniej -od 10 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej krajowej),

Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej krajowej - 16 punktów.

 

Wielkość gospodarstwa - województwa, gdzie średnia woj. jest wyższa niż średnia krajowa

 

Powierzchnia większa niż średnia krajowa, ale nie większa niż wojewódzka - od 5 punktów (średnia krajowa) proporcjonalnie do 10 punktów (średnia wojewódzka),

Powierzchnia nie mniejsza niż średnia wojewódzka, ale nie większa niż jej dwukrotność - od 10 punktów (średnia wojewódzka) proporcjonalnie do 15 punktów (dwukrotność średniej wojewódzkiej),

Powierzchnia większa niż dwukrotność średniej wojewódzkiej - 16 punktów.

 

Wykształcenie:

 

Wyższe rolnicze, wyższe nierolnicze i minimum 3-letni staż w rolnictwie, wyższe nierolnicze i ukończone studia dyplomowe związane z rolnictwem - 5 punktów,

Średnie rolnicze, średnie nierolnicze i min. 3-letni staż w rolnictwie - 4 punkty,

Wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe - 3 punkty,

Tytuł kwalifikacyjny lub zawodowy, tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i minimum 3-letni staż w rolnictwie - 2 punkty,

Podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i minimum 5-letni staż w ronictwie - 1 punkt.

 

Stopa bezrobocia

 

Jeżeli gospodarstwo MR znajduje się w powiecie o najwyższej stopie bezrobocia w województwie to przyznaje się mu 5 punktów, dalej jest proporcjonalnie, aż do powiatów o najniższej stopie bezrobocia gdzie Młody Rolnik nie otrzymuje żadnych punktów.

 

Miłego liczenia

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Punkty są tylko do ustawiania kolejki który wniosek kokejno ma być rozpatrywany. Jak masz wiecej pkt to jestes pierwszy w kolejce kto ostatni temu moze zabraknac kasy i tyle


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

@mlodyhef dzięki, bardzo mi pomogłeś :D

 

Rozumiem, że staż w rolnictwie liczony jest na podstawie ubezpieczenia w KRUS, więc tutaj mi brakuje...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Witam

 

Mam pytanie środki są rozdzielanie na poszczególne województwa czy jedna pula na cały kraj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Zgodnie z ostatnim rozp. kolejność ustalało się dla kraju


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Koledzy jak dobrze kojarzę nie musi być ziemia własnością a wystarczy umowa dzierżawy na 10 lat. Musi być to podpisane przed notariuszem czy wystarczy umowa spisana w urzędzie Gminy? Jeszcze jedno co w przypadku gdy mój wydzierżawiający nie dotrzyma umowy i wymówi dzierżawę załóżmy po 5 latach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Wystarczy potwierdzenie własniręczności podpisów w UG to jest wtedy tzw. data pewna. Po 5 latach to raczej nikt nie sprawdzi bo do 5 lat trzeba mieć gosp. no chyba że coś zmienią


Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

A, jak tak to ok.

Na uzupełnienie masz 3 lata (nie wiem jak to jest z punktacją wniosku, czy deklarując uzupełnienie wykształcenia dostajesz tyle punktów we wniosku ile wynika z uzupełnienia wykształcenia czy dostaniesz tyle punktów na ile masz teraz wykształcenia). Ja zrobiłem sobie podyplomówkę na SGGW z Rolnictwa - rok lajtowego przyswajania wiedzy, bez egzaminów, z zajęciami terenowymi, i końcowy egzamin z pytań które znasz wcześniej + praca dyplomowa na około dwudziestu kilku stron. Wszystkie wymagania masz w załączniku do MRa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

o co chodzi z tą żywotnością ekonomiczną i wymogiem 20 tyś euro ile obecnie ha trzeba mieć minimalnie? czy gdyby rodzice odpisali by mi połowę czy wiekszą połowę gosp to czy to było by tak samo punktowane jak gdyby przepisali całość, czy można dzielić gosp o raz jak jest z wat, czy gdybym w momencie przejęcia gosp przeszedł na wat to to co zainwestuje to było by od ceny brutto czy netto wliczane do tych 75 tyś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerek12    42

No więc będę jako pierwszy z dobrą informacją, był u mnie godzinę temu człowiek z agencji i kazał szykować papiery bo w lutym, najpóźniej w marcu ruszy nabór...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

A co tu szykować, przecierz jak będzie ogłoszony nabór to się zdąży spokojnie przygotować papiery


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj