Polecane posty

adam0122    25

Sądzę, że posiadam dosyć potwierdzone informacje i chciałbym przerwać niektóre spekulacje co do wysokości premi i formy oceniania gospodarstwa.

Pierwsze jeśli będzie tegoroczne rozdanie (po starych zasadach bo kasa jest z programu 2007-2013) to premia wyniesie 75 tys.

Po drugie wniosku będą oceniane tak jak w 2011 roku czyli na zasadzie punktów za wielkość gosp. i za wykształcenie rolnika.

Po trzecie w sprawie opłacania krus to będzie tak jak pisze The1mati1.

Założenie własnej działalności prawdopodobnie nie powoduje wstrzymania wypłaty premi, przecież w końcu nawet można dostać kase na działalność poza rolniczą, ważne żeby działalność założyć po ropaczeniu wniosku o MR.

Informacje z fachowej prasy, które do tej pory w 99% się sprawdzały.

Osoby poważnie zainteresowane zachęcam do poczytania regulaminów MR na stronie agencji i na stronie ministerstwa, a nie mulenie na forum i zdawkowe pytanie o poszczególne rzeczy. Trzeba troszkę czasu poświęcić poszukać i wiadomo że tam znajdzie się wairygodne informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

adam0122

masz rację,a sporo ludzi zasmieca temat i czeka na łatwa kasę,jak kogos pasjonuje rolnictwo i z tego żyje to znajdzie odpowiednie informacje na temat,jak wczesniej pisałem polecam miesiecznik top agrar :rolleyes:


  •  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AOC17    0

Do tego jest forum,żeby wyrażać własne opinię i się nimi dzielić z innym użytkownikami.

Poszedłem za poradą adam0122 i znalazłem,że młodzi rolnicy przez 5 lat będą dostawać o 25% większe dopłaty bezpośrednie od pozostałych. Polecam poczytanie o tym temacie na stronie ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

ja mam srednie gospodarsteo (50ha) ale jeszcze niestety tata nie korzystał z żadnych programow... ja po szkole tez chcialabym isc gdzies do pracy, oczywiecie powienej z moim zawodem. ale jesli wezme mlodego rolnika nie bede mogla pracowac przez 5 lat..;/ takze zastanawiemy sie nad opcja czy najpierw na ojca bedziemy brac, czy od razu na mnie na niego ;)

Według mnie lepsza będzie ta druga opcja bo nie wiadomo jak długo jeszcze te programy będą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Blondynka    403

tez tak chyba zrobie ;) poniewaz mam takiie samo zdanie, lecz tak i tak trzeba bylo myslec predzej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

Z tymi wyższymi dopłatami to prawda, ale żeby ktoś tego źle nie zrozumiał to przysługiwać mają one podobno wszystkim rolnikom którzy nie ukończyli 35 lat.

 

I te pieniądze to dopiero na nowych zasadach z rozdania 2013-2020, czyli po 2015 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alero099    0

Czyli jeśli bedzie teraz młody rolnik ze starego program 07-13 to te 25% więcej do dopłat tych Młodych Rolników sie nie bedzie tyczył tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Z tymi wyższymi dopłatami to prawda, ale żeby ktoś tego źle nie zrozumiał to przysługiwać mają one podobno wszystkim rolnikom którzy nie ukończyli 35 lat.

 

I te pieniądze to dopiero na nowych zasadach z rozdania 2013-2020, czyli po 2015 roku

Osobiście mam 21 lat, ale nie rozumiem dlaczego me się dyskryminować rolników którzy ukończyli 35 lat ???

Chyba że chodzi o to by zachęcić młodych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To tylko zachęci do odebrania paru procent z dopłat starszym rolnikom i dziadków oddających 5 ha w dzierżawę za dopłaty do przekazywania ziemi wnuczkowi - słowem nic dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Niemogłabyś pracować przez 1 rok a nie 5 także nie jest źle. Niedawno zostało to zmienione...

 

A jeśli pracuje na umowę o dzieło i nie mam kompletnie nic wspólnego z ZUSem ? przy MR to przejdzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

czy te 25 % dostana tylko ci którzy otrzymali premie MR czy tez ci rolnicy którzy nie brali premii a gospodarstwo obieli i maja poniżej 35 lat? i jaki trzaba mieć areal żeby dostać te 25% bo slyszlem ze sa jakies ograniczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

O umowe o dzieło powinno przejść, odnośnie tych 25% więcej do dopłat to piszę jeszcze raz wyrażnie, że mają dostać wszyscy rolnicy którzy nie ukończyli 35 lat i tak ten system na zachęcić do przekazywania gosp. młodym, a młodych do objecia gosp..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Cytat ze strony ARiMR:

"Inną nowością będzie zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Na ten cel zostanie przeznaczona pula 2% z całości budżetu dopłat na lata 2014-2020 wynoszącego w Polsce ok. 5 mld euro. Jak się przewiduje, w związku z tym młodzi rolnicy dostaną dopłaty większe o 25% w stosunku do pozostałych beneficjentów tych płatności. Pieniądze z tej puli będą kierowane przede wszystkim do gospodarstw mających areał nie większy niż wynosi średnia krajowa (w Polsce jest to ok. 10 ha). To rozwiązanie ma służyć temu, by młodzi rolnicy mieli więcej środków na inwestowanie i rozwój."

 

Czyli pieniądze pójdą do najmniejszych, z których niewielu da rade cokolwiek na rynku zwojować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

Ja z kolei słyszałem o interpretacji, że duży też dostanie zwiększoną dopłate, ale właśnie do tych np. 10 ha jeśli jest taka średnia wojewódzka, a do reszty hektarów normalną stawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

Cytat ze strony ARiMR:

"Inną nowością będzie zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Na ten cel zostanie przeznaczona pula 2% z całości budżetu dopłat na lata 2014-2020 wynoszącego w Polsce ok. 5 mld euro. Jak się przewiduje, w związku z tym młodzi rolnicy dostaną dopłaty większe o 25% w stosunku do pozostałych beneficjentów tych płatności. Pieniądze z tej puli będą kierowane przede wszystkim do gospodarstw mających areał nie większy niż wynosi średnia krajowa (w Polsce jest to ok. 10 ha). To rozwiązanie ma służyć temu, by młodzi rolnicy mieli więcej środków na inwestowanie i rozwój."

 

Czyli pieniądze pójdą do najmniejszych, z których niewielu da rade cokolwiek na rynku zwojować.

Czyli jak ktoś zamierza korzystać z młodego to i tak nic nie dostanie bo 10 ha to za mało by załapać się na MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Czyli jak ktoś zamierza korzystać z młodego to i tak nic nie dostanie bo 10 ha to za mało by załapać się na MR

 

Ja mam dokładnie 11,5 hektara. To znaczy że nie mam szans na MR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

to ja mam pytanie na które nikt niezna odpowiedzi prawdo podobnie czy jak sie bierze sie MR to czy musi sie bradzi do tych pól dopłate czy wystarczy umowa notarialna na 10 lat z wałascielem pola i on bierze dopłate

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

W tym roku może dostaniesz (bo na starych zasadach liczy się średnia dla kraju która wynosi 10,5 ha) zależy czy uzbierasz odpowiednią liczbę pkt, a pkt zależą od średnik pow. wojewódzkich gospodarstwa ( w jednych 21 ha, a w innych wojewódzctwach 3,6 ha)

 

W starym rozdaniue wystarczy umowa dzierżawy na 10 lat notarialna lub z datą wiarygodną. w nowym umowa tylko z instutucjami skarby państwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

adam0122 dzięki za odpowiedzi z tego co pamientam to do średniej krajowej to do 3 lat od podpisania umowy musi sie dorobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam konkretne pytanie bo w 2005 zostało mi odpisane ale nie byłem jeszcze pełnoletni a w 2007 mam kolejny akt notarialny jako pełnoletni i teraz mam pytanie czy ja moge sie ubiegać o młodego rolnika czy już za późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mam srednie gospodarsteo (50ha) ale jeszcze niestety tata nie korzystał z żadnych programow... ja po szkole tez chcialabym isc gdzies do pracy, oczywiecie powienej z moim zawodem. ale jesli wezme mlodego rolnika nie bede mogla pracowac przez 5 lat..;/ takze zastanawiemy sie nad opcja czy najpierw na ojca bedziemy brac, czy od razu na mnie na niego ;)

 

a dokładniej to możesz od razu zacząć pracę poza rolnictwem, tyle że przez pierwsze 12 m- cy musisz opłacać składkę KRUS, czyli najpierw możesz zatrudnić się w oparciu o umowę-zlecenie, a później jeżeli pracodawca zaproponuje przejść na pełen etat, miałem podobną sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Odpowiedź na to pytanie padała do najmniej kilkanaście razy. Można posiadać gospodarstwo. Ty jednak już się nie załapiesz. http://www.agrofoto.pl...prow,46516.html

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Pracować można zacząć po roku od daty w której pieniądze z MR trafiły na nasze konta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj