Polecane posty

holeryk    0

Witam serdecznie,

 

w sierpniu 2013 przejąłem 12 hektarowe gospodarstwo rolne. Od sierpnia oficjalnie jestem w KRUSie, regularnie płacę wszystkie zobowiązania. Na chwile obecną uprawiamy owies. Ziemie przejąłem w spadku. Mieszkam w woj mazowiecki, a ziemie dostałem w woj lubelskim. Nie znam się na rolnictwie, choć staram się w miarę możliwości pozyskiwać wiedzy aby nie zmarnować potencjału nieruchomości. W tym roku pierwszy raz będę pobierał tzw. hektarówkę. Mam 21 lat, jestem studentem, nie posiadam wykształcenia rolniczego. Proszę kogoś wyrozumiałego o wytłumaczenie mi jakie zasady trzeba spełnić aby dostać dofinansowanie, gdzie złożyć dokumenty i kiedy można się spodziewać startu programu.

 

Z góry przepraszam za powielanie pytań, ale czytając kilka ostatnich stron nie mam jasności sprawy. Przyznam szczerze, że całego tematu po prostu nie mam czasu przeczytać. Chętnie uzyskam informacje na priv. Pozdrawiam

 

ps. żeby rozjaśnić temat wyżej. Sam w momencie przejmowania gospodarstwa miałem podobny problem, a więc. Można pracować na umowie o dzieło ( i tylko na niej). Moja firma była na tyle wyrozumiała, ze po przedstawieniu sytuacji, zgodzili się na zatrudnianie mnie na takiej zasadzie, pomimo że jest to dość uciążliwe dla firmy. Umowa o dzieło nie jest związana z ZUSem, a więc przyjazna KRUSowi. Dodatkowo ważna informacja. Działalność gospodarczą do KRUS można dopisać po 3 latach bycia w KRUSie, ale UWAGA, jeśli w KRUSie będziemy 2 lata 11 miesięcy i 355 dni, a ostatniego dnia odprowadzimy cokolwiek do ZUS, to ten czas nam się kasuje, i po raz kolejny musimy czekać 3 pełne lata na otworzenie działalności gospodarczej, dlatego uważajcie na to.

Edytowano przez holeryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Danioq202    14

Z tego co się orientuję jeżeli nie masz wykształcenia rolniczego to nie dostaniesz dofinansowania :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Wyczytałem wyżej że jest możliwość uzupełnienia wykształcenia w określonym czasie formą kursu lub technikum uzupełniającego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agric_Ola    647

Ja wzięłam młodego w 2011 ;) teraz parę moich znajomych czeka na nabór... oby się doczekali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

W Agrobiznesie mówili że może uda się przesunąć choć trochę kasy z mikro przedsiębiorstw na młodego rolnika ale raczej nabór chyba jak dobrze pamiętam to nie będzie w tym roku .Ale nie ma się co martwić bo jakieś dofinansowania będą cały czas ,a nie jak co nie którzy płaczą co będzie dalej , jak by to upadło to by cały sektor gospodarki upadł a z sektorem gospodarki jest powiązane wiele .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7199

No widzisz a w TVR mówili, że nabór na MR będzie w tym roku, a PROW dopiero w 15r. Ile głów, tyle pomysłów...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Rozumiem że loterią jest stawianie kiedy będzie MR ? Oficjalna strona Ministerstwa zazwyczaj podaje takie informacje tuż przed startem ? czy jest to odpowiednio wcześniej dawane do opinii publicznej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Odwiedziłem dziś agencję z zapytaniem czy już coś wiadomo, czy są jakieś wytyczne, wymagania i jedna "miła" pani powiedziała, że jak tak bardzo nie mogę się doczekać darmowej kasy, to mogę jechać do Wawy i się dowiedzieć, bo oni nic nie dostali...

 

Siedzą d*pami przed komputerami i jedna z drugą się chichrają, a jak wejdziesz to od razu zapufane, bo im przeszkadzasz w plotkowaniu... Czy nie można po ludzku odpowiedzieć: "Na razie nic nie wiemy, proszę przyjść kiedy indziej"

 

 

to prawda, niestety w każdej instytucji publicznej pracownicy mają takie podejście do delikwenta rzadko kiedy idzie się spotkać z miłymi pracownikami, uprzejmymi.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

trzeba po prostu czekac na informacje, mogą za chwile oglosic nabor 2014 a po 4 tygodniach już będą wnioski przyjmować (mam nadzieje)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam

mam podobną sytuację jak kolega @ holerykz końcem czerwca ubiegłego roku przejąłem od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni całkowitej 21 ha.

Gospodarstwo zostało przepisane ze względu na przejście mojej mamy na emeryturę. Od ponad 5 lat jestem ubezpieczony w KRUS najpierw jako domownik obecnie jako płatnik posiadam wykształcenie średnie ogólne i chcę ubiegać się właśnie o premię na MR, więc żeby rozjaśnić trochę umysł i rozwiać wątpliwości udałem się dzisiaj do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Rykach woj. lubelskie z prośbą o wyjaśnienie tych wszystkich wątpliwości. Dodam że chodzi mi o planowany nabór w tym roku z PROW 2007-2013.

I teraz najlepsze będzie.

Jak zapytałem czy już coś wiadomo na temat tego naboru to panie i panowie zasypali mnie takim gromem pytań: skąd to wiem, od kogo, kto mi udzielił takich informacji.

Miałem takie wrażenie że to oni bronią tych pieniędzy jakby to były ich własne ale nie to jest najlepsze.

Najlepsze w tym wszystkim jest to że po przedstawieniu mojej sytuacji wszyscy jednogłośnie stwierdzili że nie kwalifikuję się na ten program ze względu iż posiadam już ziemię a co za tym idzie gospodarstwo rolne i prowadzę działalność rolniczą. No to ja na to że jeśli nie minął rok od daty przejęcia gospodarstwa to mogę się ubiegać o premię na MR to powiedziano mi że nie wiadomo jeszcze czy ten nabór będzie na starych zasadach jeszcze czy już na nowych bo sami jeszcze nic nie wiedzą.

 

I teraz pytanie do was czy mam szansę na MR czy nie? Czy jest sens próbować i walczyć tracąc czas, nerwy i pieniądze czy nie?

Proszę o wyjaśnienie mi tego bo już mam taki mętlik w głowie że sam nie wiem co robić.

 

A i jeszcze jedno znacie może kogoś z województwa lubelskiego lub mazowieckiego kto pomógłby napisać wniosek i związane z nim inne dokumenty jeśli oczywiście mógłbym składać. Z góry dziękuję za pomoc ale już sam nie wiem co mam robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Pozwolę sobie zacytować : " ... lub rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, a do dnia wydania decyzji przyznającej pomoc nie może upłynąć więcej niż 18 miesięcy." Także jeśli byłby nabór w tym roku maksymalnie do czerwca to możesz próbować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

NABÓR BEDZIE NA 100 PROCENT POCZĄTKIEM ROKU, PIENIADZE Z PROGRAMU 2007-2013,

 

Nie pisz posta z włączonym caps lockiem.+1 punkt ostrzeżeń

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alero099    0

Witam. Czy ktoś wie ile mniej więcej czasu zajmuje zgromadzenie wszystkich papierów potrzebnych do złożenia na MR na tych zasadach co był. Sprawy notarialne itp td. Może są tu tacy co już dostali i sie wypowiedzą :) Z góry dzieki Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Najpierw skladasz wniosek na MR i biznesplan. A sprawy notarialne to możesz załatwiać po uzyskaniu dezyzji. Jednak musisz w ciągu 6 miesięcy jak dobrze pamiętam od wydania decyzji przejąć gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
holeryk    0

Czy w biznes planie można uwzględnić budowę nowych pomieszczeń gospodarczych przeznaczonych np do hodowli zwierząt ? Czy dotyczy to tylko maszyn ? i jakie sprawy notarialne są do załatwienia ?

Edytowano przez holeryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

@up przyłączam się do pytania. Chodzi mi głównie o sprawy notarialne, jakby mógł ktoś tak dokładniej to opisać byłbym wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    186

witam

mam podobną sytuację jak kolega @ holerykz końcem czerwca ubiegłego roku przejąłem od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni całkowitej 21 ha.

Gospodarstwo zostało przepisane ze względu na przejście mojej mamy na emeryturę. Od ponad 5 lat jestem ubezpieczony w KRUS najpierw jako domownik obecnie jako płatnik posiadam wykształcenie średnie ogólne i chcę ubiegać się właśnie o premię na MR, więc żeby rozjaśnić trochę umysł i rozwiać wątpliwości udałem się dzisiaj do Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Rykach woj. lubelskie z prośbą o wyjaśnienie tych wszystkich wątpliwości. Dodam że chodzi mi o planowany nabór w tym roku z PROW 2007-2013.

I teraz najlepsze będzie.

Jak zapytałem czy już coś wiadomo na temat tego naboru to panie i panowie zasypali mnie takim gromem pytań: skąd to wiem, od kogo, kto mi udzielił takich informacji.

Miałem takie wrażenie że to oni bronią tych pieniędzy jakby to były ich własne ale nie to jest najlepsze.

Najlepsze w tym wszystkim jest to że po przedstawieniu mojej sytuacji wszyscy jednogłośnie stwierdzili że nie kwalifikuję się na ten program ze względu iż posiadam już ziemię a co za tym idzie gospodarstwo rolne i prowadzę działalność rolniczą. No to ja na to że jeśli nie minął rok od daty przejęcia gospodarstwa to mogę się ubiegać o premię na MR to powiedziano mi że nie wiadomo jeszcze czy ten nabór będzie na starych zasadach jeszcze czy już na nowych bo sami jeszcze nic nie wiedzą.

 

I teraz pytanie do was czy mam szansę na MR czy nie? Czy jest sens próbować i walczyć tracąc czas, nerwy i pieniądze czy nie?

Proszę o wyjaśnienie mi tego bo już mam taki mętlik w głowie że sam nie wiem co robić.

 

A i jeszcze jedno znacie może kogoś z województwa lubelskiego lub mazowieckiego kto pomógłby napisać wniosek i związane z nim inne dokumenty jeśli oczywiście mógłbym składać. Z góry dziękuję za pomoc ale już sam nie wiem co mam robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

W Agrobiznesie mówili że może uda się przesunąć choć trochę kasy z mikro przedsiębiorstw na młodego rolnika ale raczej nabór chyba jak dobrze pamiętam to nie będzie w tym roku .Ale nie ma się co martwić bo jakieś dofinansowania będą cały czas ,a nie jak co nie którzy płaczą co będzie dalej , jak by to upadło to by cały sektor gospodarki upadł a z sektorem gospodarki jest powiązane wiele .

 

 

kolego to chyba 2 inne agrobiznesy oglądaliśmy bo ta przesunięta kasa z mikroprzedsiębiorstw na MR ma być zrealizowana w tym roku i najprawdopodobniej już w czerwcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

niektórzy widzę tematu nie ogarniaja,jeśli będzie ze starego PROW 2007-2013 jak powiedział Kalemba będa stare zasady póki co KE musi zatwierdzić przesunięcie środków :rolleyes: jęsli decyzja KE bedzie pozytywna nabór w tym roku.

a co do PROW 2014-2020 to juz inne wymagania,być może i pieniadze większe.Radzę sięgac po fachowe czasopisma,polceam Top Agrar,tam starają sie zawsze przybliżyć problematykę,przedstawiają zarysy projektu,pisza o terminach :rolleyes:

Edytowano przez marcin1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam0122    25

Z tego co wyczytałem w tych fachowych czasopismach to nie koniecznie będzie wyższa premia. Raczej we wszystkich pisali o 75 tys. i że na pewno będzie trudniej dostać, tak wieć lepiej jak będzie tylko możliwość ubiegać się o MR w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Najpierw skladasz wniosek na MR i biznesplan. A sprawy notarialne to możesz załatwiać po uzyskaniu dezyzji. Jednak musisz w ciągu 6 miesięcy jak dobrze pamiętam od wydania decyzji przejąć gospodarstwo.

Ja składałem wniosek w czerwcu w grudniu przepisałem gospodarstwo na siebie a dopiero w styczniu dostałem decyzje o przyznaniu premii, wszystko zgodnie z prawem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj