Polecane posty

Taurus83    888

nie prawda. dzierżawa tylko z urzędem gminy lub miasta ewentualnie anr. w sumie to wychodzi 6 lat od momentu złożenia wniosku po zakończenie realizacji biznesplanu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skura    11

Witam. Panowie, popierajcie swoją wiedzę aktami prawnymi lub chociaż linkami do artykułów z branży. Wypisywanie zdań typu: "od tak, że ja myślę sobie" wprowadza ludzi w zakłopotanie, a nie kiedy w błąd. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Dzierżawa podpisana u notariusza lub z datą pewną w gminie minimum na 10 lat. Oczywiście po zakończeniu programu, można ją zerwać. Od osób prywatnych można dzierżawić.

Najlepiej dopytać o szczegóły w oddziale, z tego co mi mówili, musi być podana wartość działki i ile rocznie płacisz właścicielowi.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek30    11

Wniosek składałem w 2010 czy mogę powiększyć gospodarstwo przez dzierżawę od osoby prywatnej?

Edytowano przez tomek30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierre    1

Tak. Również zamierzam tak zrobić. Wg Biznesplanu miałem kupić ziemię, ale mała podaż a ceny z kosmosu. Premię przeznaczę na maszyny a wielkość gospodarstwa uzupełnię dzierżawą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

co do PROW to tak " Nie będziemy nikogo łudzić, że nowy PROW rozpocznie się od przyszłego roku, będzie on dostępny dla producentów rolnych od 2015 roku."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wklej ten cytat do wyszukiwarki i przypadkiem trafisz do innego forum, stamtąd pochodzi owa informacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlus224    2624

Ten cytat to wypowiedz ministra rolnictwa , na stronie bodajże "agro-news" przy okazji informacji ,że dotowanie zakupu maszyn w nowym prow będzie ograniczone pada taka informacja .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

co do PROW to tak " Nie będziemy nikogo łudzić, że nowy PROW rozpocznie się od przyszłego roku, będzie on dostępny dla producentów rolnych od 2015 roku."

tak zgadza sie i dzisiaj jest jej powtorzenie na agrofoto.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemysl    0

mam małą prośbę o pomoc, zawsze lubiłem uważać siebie za inteligentnego człowieka, ale nie mogę rozgryźć jednego z wymagań MR

chodzi oczywiście o wymagany areał, wymaga się średniej województwa, u mnie to 22h a ja będę posiadał 20h.

 

czy ktoś wie jakie racjonalne przesłanki ma to rozwiązanie? czy rolnik oddalony o kilka godzin samochodem od rolnika prowadzącego identyczną produkcję z podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego ma mieć wymagania wyższe o kilkaset procent tylko dlatego że jego sąsiedzi mają duże gospodarstwa??

 

próbowałem to ugryźć z różnych stron..

1. Ceny ziemi mają już teraz marginalną różnicę

2. Klasa ziemi przy dzisiejszym nawożeniu to margines

3. Wyrównywanie szans, paradoksalnie w województwach gdzie średnia jest wyższa, sporo wyższe jest bezrobocie

4. W niektórych województwach kawałki mogą być porozrzucane na większej przestrzeni, ale to drobny szczegół.

5. Programy powinny przeciwdziałać rozdrabnianiu gospodarstw, w sumie racja, ale niech to będzie racjonalne działanie, skoro 4h jest ok w jednym województwie a 30h w innym to za mało, to ewidentnie trzeba to uśrednić.

 

z tych punktów wynika coś przeciwnego do tego co jest w założeniach II etapu konsultacji

http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020

młody rolnik na ok 90 stronie

 

czy ktoś mądrzejszy ode mnie może wyjaśnić co mini kierowało?

 

tym powinna zająć się prasa, bo jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

od złej strony próbujesz to rozgryźć. Te kryteria ustanowiono nie po to by gnębić rolników z województw o wysokiej średniej powierzchni ale po to by dać preferencje dla rolników z województw z mniejszą średnią powierzchnią.

Czyli prościej tłumacząc bez sensu byłoby działanie które by spowodowało że postępować będzie rozdrobnienie gospodarstw w silnych województwach a na słabszych terenach nikt po te środki nie sięgnie (gdyby dla wszystkich przyjąć jednakową średnią krajową np. 10 ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemysl    0

Spytam się jeszcze raz... czym różni się rolnik prowadzący identyczną produkcję w zachodniopomorskim i małopolskim?

 

należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chodzi o to żeby rozdać pieniądze na ciągniki, czy polepszyć kondycję polskiej wsi.

wg aktualnych zasad chodzi o rozdanie pieniędzy, i to najwięcej tam gdzie bezrobocie jest małe, bo tam są małe minigospodarstwa, a co za tym idzie jest ich bardzo dużo i ta zostaną utopione fundusze.

 

moje subiektywne zdanie - 25h to trochę za dużo, a 4h to mikrogospodarstwo - i nie ma znaczenia w jakiej części polski

W sumie najważniejszym kryterium powinna być wartość ekonomiczna, to pozwala na racjonalne zagospodarowanie środkami.

 

co rozumiesz przez "silne województwa"? akurat bezrobocie w tych z największą średnią jest największe, a co za tym idzie dobrobyt. Pojęcie "rozdrobnienie" powinno dotyczyć wszystkich województw w Polsce, przecież to ten sam klimat, prawie identyczne warunki gospodarowania, więc jak za drobne w jednym może uchodzić 20h a w innym 5h już nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Czym się różni? To drogi inteligentny kolego pomyśl albo wsiądź w samochód i zrób sobie wycieczkę w te rejony to sobie porównasz.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemysl    0

o jakim dokładnie województwie mówisz? bo te o największej średniej ma dużo większe bezrobocie od tych ze średnią poniżej 10h

 

 

 

% bezrobociaBezrobocie-w-Polsce-I-2013-wEGDnf.jpg

 

% bezrobocia ciebie nie przekonuje??

to może średnie zarobki wg gus?

 

(podam tylko kilka przykładów)

 

warmińsko- mazurskie - średnia pow. 22h, wynagrodzenie 3049 zł

zachodniopomorskie pow 30h, wynagrodzenie 3385 zł

lubuskie pow 21h wynagrodzenie 3123 zł

 

małopolskie - pow 4h, wynagrodzenie 3525 zł

mazowieckie pow 8.5 wynagrodzenie 4593 zł

śląskie pow 7h wynagrodzenie 3937 zł

 

źródła:

http://www.wynagrodz...pl/gus_mapa.php

http://www.arimr.gov...spodarstwa.html

 

media powinny się tym zainteresować.

Edytowano przez Przemysl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale chyba pomyliłeś programy. Bezrobotnymi zajmuje się urząd pracy albo są inne programy unijne. A my tu mówimy o młodym rolniku, więc po co te dane nam przedstawiasz?


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemysl    0

sugerujesz żebym się przejechał w "te" rejony, w jakim celu? co miałbym tam zobaczyć co świadczyłoby o tym że 30h to za mało w jednym regionie, a 4h to w sam raz w drugim?

wykaż się elokwencją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1832    3

taka wiadomość wysłałem za pomocą formularza na stronie

http://ksow.pl/prow-...html?no_cache=1

Zgłaszam propozycje,aby część warunków jakie należy spełniać byłaby podobna do ostatniego naboru w 2011 roku z PROW 2007-2013,głównie chodzi tu o kwestie powierzchni gospodarstw i kwalifikacji . Ze względu na duże zróżnicowanie powierzchni gospodarstw w kraju trzeba zwrócić uwagę, iż trudno a w niektórych rejonach kraju bardzo trudno zakupić grunty rolne,a ze względu na ich cenę młody rolnik z reguły będzie przegrany na starcie ze względu na brak/lub ograniczone mechanizmy wsparcia nie licząc PROW,tj. kredyty preferencyjne,aby osiągnąć średnią wojewódzką, należy dlatego utrzymać średnią krajową z zapisami jak w naborze 2011 roku,a biorąc swój przypadek do średniej wojewodzkiej brakuje ponad 10ha,dlatego iż nie posiadam środków Ok.0,5mln zł,aby takie grunty nabyć, należałoby utrzymać możliwość dzierżaw gruntów rolnych, także od osób prywatnych, gdyż nie w każdym rejonie ANR posiada działki przeznaczone do dzierżawy, a mozliwość dierżaw jest większa niż kupna gruntow,dlatego że ludzie pracujący w mieście często oddają ziemię do obrobki,no i tak jak nadmieniam wystepuję w każdym regionie „głód ziemii’’.Z podobnymi problemami boryka się większość gospodarstw,niemajacyh wielkich możliwości rozwoju.Zakupić 1ha czy 2ha gruntów rolnych są w stanie,ale aby dążyć do średniej wojewódzkiej dużo dużo wyższej od krajowej to niemożliwe w krótkim okresie czasu,w podobnej sytuacji są znajomi ze szkoły i okolic, wybierając zawód byli niejako nastawieni na pomoc z PROW, teraz niejako straciliby szansę i powiększyliby bezrobocie w kraju oraz musieliby się przekwalifikować. Co do powierzchni gospodarstw w poszczególnych województwach proszę o analizję tego problemu,aby wspierać także gospodarstwa produktywne,nie zwazając na zawyżony areał przez wielkoobszarowe gospodarstwa po byłych PGR-ach.Poza tym możnaby przeanalizować kryterium finasowe gdyz jest wyrazone w euro 20-100tys.euro,a występują wachania kursu walut oraz różne ceny na dane płody rolne w poszczególnych latach,może przelicznik ESU byłby przydatny albo określenie liczby zwierząt danej grupy, areału poszczególnych upraw.Dlatego należałoby przeanalizowac dokładnie sytuacje poszczególnych województw.

Także drodzy agrofotowicze zachęcam do wysyłania swoich sugestii,im będzie nas więcej może warunki będą przeanalizwowane :unsure:mozna to zrobić tylko do 15 wrzesnia

Edytowano przez marcin1832

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiler1982    2

http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ulatwianie-startu-mlodym-8221-dopiero-w-nowym-prow,46206.html do poczytania dla zainteresowanych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

obiecanki cacanki ..... bez komentarza

chociaż nich powiedzą czy na Mlodego rolnikia można liczyc w 2014 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Jest napisane, że fundusze będą dostępne od 2015 roku.

W formularzu dotyczącym konsultacji odnośnie PROW 2014-2020, napisałem żeby chociaż wydłużyli okres posiadania gospodarstwa do 36 miesięcy (skoro nie robią naborów od 2012 roku). Może jakby była większa liczba takich głosów, to coś by pomyśleli?? Raczej naiwne marzenia :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

jakto do 36 miesięcy o co ci chodzi bo nierozumiem

 

z tego co wiem to czas od przjecia gospodarstwa do zlozenia wniosku o Mlodego Rolnika nie może przekroczyć 12 miesięcy a teraz maja zrobić do 18 miesiecy

 

z tego co wiem to czas od przjecia gospodarstwa do zlozenia wniosku o Mlodego Rolnika nie może przekroczyć 12 miesięcy a teraz maja zrobić do 18 miesiecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj