Polecane posty

aadamm153    2

Akurat w moim przypadku nie mam 12 ha własnościowych, a obrabiam nieco 20, składam na młodego rolnika chce dokupić ziemi, ale nie wiem czy znajdę gdzie kupić, bo albo się wepchnie taki gospodarz jak kolega wyżej wymienił, albo agencja sprzedaje i na jedna działkę 20 chętnych!! i licytują po 30 tys. za ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

Ponawiam pytanie :Jeśli w biznes planie tabela 5.4 sposób wykonywania prac w przypadku braku ciągników i maszyn jak wpisałem takie zdanie: "W okresie braku własnego parku maszynowego korzystał będę z ciągników i maszyn będących własnością rodziców" to wystarczy ? czy też trzeba dopisać np. że to jest forma umowy użyczenia ustnego czy tego nie pisać i jeśli ten sprzęt należy do rodziców to rozumiem że go nie wypisuje w tabeli zestawienia sprzętu 4.1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ponawiam pytanie :Jeśli w biznes planie tabela 5.4 sposób wykonywania prac w przypadku braku ciągników i maszyn jak wpisałem takie zdanie: "W okresie braku własnego parku maszynowego korzystał będę z ciągników i maszyn będących własnością rodziców" to wystarczy ? czy też trzeba dopisać np. że to jest forma umowy użyczenia ustnego czy tego nie pisać i jeśli ten sprzęt należy do rodziców to rozumiem że go nie wypisuje w tabeli zestawienia sprzętu 4.1

 

Dobrze wpisałeś ale polecałbym Ci rozpisać te maszyny w tabeli 4.1 z uwzględnieniem "umowa użyczenia".


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

pewnie bardzo ciezko bedzie dostac ta premie nbo bardzo duzo chetnych wiec pewnie beda wybierac ciekawe czy to losowo i czy duzo osob nie dostanie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

pewnie bardzo ciezko bedzie dostac ta premie nbo bardzo duzo chetnych wiec pewnie beda wybierac ciekawe czy to losowo i czy duzo osob nie dostanie ?

 

Nie będzie żadnego losowania.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

 

Rokiem bazowym jest 2014. Rokiem docelowym jest 2020 chyba, że osoba weryfikująca wniosek uzna, że 2021.

Jeżeli rokiem bazowym jest 2014 to docelowym nie będzie 2019? Jeżeli jesienią 2014r obsieję pola, to 1 rokiem będzie 2014-15, drugim 15-16, trzecim 16-17, czwartym 17-18 i piątym 18-2019.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jeżeli rokiem bazowym jest 2014 to docelowym nie będzie 2019? Jeżeli jesienią 2014r obsieję pola, to 1 rokiem będzie 2014-15, drugim 15-16, trzecim 16-17, czwartym 17-18 i piątym 18-2019.

 

A, w którym roku kolega deklaruje przejęcie gospodarstwa, inwestycje?


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

 

Nie będzie żadnego losowania.

to starczy dla wszystkich czy jak zrobia jak takie zainteresowane a ilosc ograniczona ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

to starczy dla wszystkich czy jak zrobia jak takie zainteresowane a ilosc ograniczona ?

 

Nie wiem. Teraz trudno powiedzieć.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon0    0

tyle że są ludzie którzy z jednego gospodarstwa robią kilka bo każdemu synowi poprzepisują po 20 ha

i gdzie tu jest ten rozwój .

 

idealnego rozwiązania nie ma, lepsze te 20h gospodarstwa niż 10ha.

 

i tak województwa gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa są uprzywilejowane, tam trafi lwia część pieniędzy z MR.

 

wyobraźcie sobie że w zachodniopomorskim do dzisiaj złożono 130 wniosków(!!), województw jest 16, więc jak to się ma do tych 6 tyś wniosków w całym kraju??

ewidentnie coś jest nie tak.

Edytowano przez szymon0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roxor    0

poniewaz ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(robiłem 2 klasy w 1 roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

 

A, w którym roku kolega deklaruje przejęcie gospodarstwa, inwestycje?

Jeżeli dostanę decyzję w 2014 to chcę jeszcze w tym roku. Pierwsze inwestycje wpisałem 2014-2015

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Jeżeli dostanę decyzję w 2014 to chcę jeszcze w tym roku. Pierwsze inwestycje wpisałem 2014-2015

 

Rozpisz kolego do 2020.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roxor    0

 

A czego Ci nie dali świadectwa?

 

 

 

 

 

ponieważ ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(konczyłem 2 klasy w 1 roku)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

poniewaz ukonczyłem szkołe w indywidualnym toku nauczania tzn.(robiłem 2 klasy w 1 roku)

 

Kolego weź zaświadczenie ze szkoły. Zobaczysz jak ARiMR się do tego ustosunkuje.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roxor    0

 

Kolego weź zaświadczenie ze szkoły. Zobaczysz jak ARiMR się do tego ustosunkuje.

 

własnie tak zemieżam zrobiC tylko chciałem zapytac na forum czy moze ktos miał podobny przypadek i cos na ten temat moze mi powiedziec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadamm153    2

Z tego co wiem, w Podlaskim, powiat Hajnowski, kolega składał wniosek w poprzednim poborze, to wystarczyło zaświadczenie ze uczył się w szkole Rolniczej w kierunku technik Rolnik i to niby wystarczyło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

i tak województwa gdzie średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa są uprzywilejowane, tam trafi lwia część pieniędzy z MR.

 

wyobraźcie sobie że w zachodniopomorskim do dzisiaj złożono 130 wniosków(!!), województw jest 16, więc jak to się ma do tych 6 tyś wniosków w całym kraju??

ewidentnie coś jest nie tak.

W Zachodniopomorskiem są warunki do posiadania dużej ilości hektarów. W np. Łódzkiem grunty są gorsze, ukształtowanie terenu również, zabudowa jest ciasna i nieregularna. Dlatego w tym województwie jest przewaga małych gospodarstw. Jest tu po prostu trudniej. Stąd ten pomysł na punktację. Tak myślę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

W tamtym rozdaniu w mazowieckim było jak pamiętam 1200 wniosków - teraz może być więcej. Czasem premię biorą ludzie niezwiązani z rolnictwem np. koleś ma 30 lat, był pracownikiem na budowie ale obecnie bezrobotny, teść ma grunty - przepisuje i premia leci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon0    0

W Zachodniopomorskiem są warunki do posiadania dużej ilości hektarów. W np. Łódzkiem grunty są gorsze, ukształtowanie terenu również, zabudowa jest ciasna i nieregularna. Dlatego w tym województwie jest przewaga małych gospodarstw. Jest tu po prostu trudniej. Stąd ten pomysł na punktację. Tak myślę...

 

trochę komunistyczne podejście.

czyli rolnik z mniejszym areałem i gorszą ziemią powinien dostać tyle samo co 2x większy? przecież ten drugi ma większy potencjał, żeby lepiej wykorzystać te środki i dużo pozytywniej wpłynąć na rolnictwo Polskie.

rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki. Po co wiązać młodych ludzi z ziemią w niekorzystnym miejscu, jeżeli mogą zająć się czymś innym? Co więcej, w województwach o najmniejszej sredniej powierzni gospodarstwa zwykle jest najmniejsze bezrobocie.

 

trochę więcej kapitalizmu zamiast komunizmu i socjalizmu

 

sprawiedliwość ponad równość.

 

w 8(50%) województwach mając 10ha dostaje się 10pkt za ziemie, w zachodniopomorskim trzeba mieć 30ha

gdzie tu logika? nie dziwie się że jest tam takie małe zainteresowanie MR.

 

W tamtym rozdaniu w mazowieckim było jak pamiętam 1200 wniosków - teraz może być więcej. Czasem premię biorą ludzie niezwiązani z rolnictwem np. koleś ma 30 lat, był pracownikiem na budowie ale obecnie bezrobotny, teść ma grunty - przepisuje i premia leci.

 

szkoda że z takimi doświadczeniami, nie spróbowali tego wyeliminować w tym naborze.

cóż, może w następnym, lub ktoś ma w tym jakiś interes i to oleją?

Edytowano przez szymon0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadamm153    2

trochę komunistyczne podejście.

czyli rolnik z mniejszym areałem i gorszą ziemią powinien dostać tyle samo co 2x większy? przecież ten drugi ma większy potencjał, żeby lepiej wykorzystać te środki i dużo pozytywniej wpłynąć na rolnictwo Polskie.

rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki.

 

trochę więcej kapitalizmu zamiast komunizmu i socjalizmu

 

sprawiedliwość ponad równość.

 

 

 

szkoda że z takimi doświadczeniami, nie spróbowali tego wyeliminować w tym naborze.

cóż, może w następnym, lub ktoś ma w tym jakiś interes i to oleją?

 

Spoko zgodzę się z tym, a co ja mam powiedzieć? skoczyłem szkolę, uwielbiam rolnictwo obrabiam 20 ha, chętnie bym obrabiał 300 ha ale nie stać mnie kupić bo tacy co maja po 1000 ha dadzą 2 razy więcej, albo dzierżawę biorą bez dopłaty i jeszcze dopłacają 1000 zl za ha, i jak ja mogę zbudować ten potencjał o którym mówisz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

trochę komunistyczne podejście.

czyli rolnik z mniejszym areałem i gorszą ziemią powinien dostać tyle samo co 2x większy? przecież ten drugi ma większy potencjał, żeby lepiej wykorzystać te środki i dużo pozytywniej wpłynąć na rolnictwo Polskie.

rolnictwo powinno rozwijać się tam gdzie są do tego najlepsze warunki. Po co wiązać młodych ludzi z ziemią w niekorzystnym miejscu, jeżeli mogą zająć się czymś innym? Co więcej, w województwach o najmniejszej sredniej powierzni gospodarstwa zwykle jest najmniejsze bezrobocie.

 

trochę więcej kapitalizmu zamiast komunizmu i socjalizmu

 

sprawiedliwość ponad równość.

 

Ale czy to sprawiedliwe? Trzeba pozwolić tym "słabszym" dogonić tych "silniejszych". W UE chodzi o równość (w teorii). No i co zrobić z terenami gorszej jakości? Zostawić tam gospodarstwa po 2-10 ha z 60-tkami na stanie?

Edytowano przez XMK13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon0    0

Spoko zgodzę się z tym, a co ja mam powiedzieć? skoczyłem szkolę, uwielbiam rolnictwo obrabiam 20 ha, chętnie bym obrabiał 300 ha ale nie stać mnie kupić bo tacy co maja po 1000 ha dadzą 2 razy więcej, albo dzierżawę biorą bez dopłaty i jeszcze dopłacają 1000 zl za ha, i jak ja mogę zbudować ten potencjał o którym mówisz??

 

żaden program nie pomoże tobie w konkurencji z obszarowcami.

chociaż 20ha to już coś w porównaniu z tymi śmiesznymi 10 ha jakie będzie posiadało 80% składających wnioski

 

Ale czy to sprawiedliwe? Trzeba pozwolić tym "słabszym" dogonić tych "silniejszych". W UE chodzi o równość (w teorii). No i co zrobić z terenami gorszej jakości? Zostawić tam gospodarstwa po 2-10 ha z 60-tkami na stanie?

 

zgoda, ale żadna dopłata nie zrówna potencjału gospodarstwa 10 ha z 60 ha, a z perspektywy makro, lepiej dla gospodarki inwestować w większy potencjał.

nie każdy musi być rolnikiem.

 

co do drugiej części...

 

tereny gorszej jakości? jeżeli nie nadają się do uprawy to zasadzić las, lub sprzedać, na pewno będzie to lepsze od zobowiązania się do uprawiania i utrzymani ESU tylko pod dopłaty.

jeżeli nadają się do uprawy, to musi ich być z 30ha żeby można było utrzymać rodzinę, bo wiązanie młodego człowieka z 10 ha to skazywanie go na wegetację.

 

gospodarstwa 2-10 ha powinny umrzeć śmiercią naturalną(prod roślinnej), chyba że są wysoce wyspecjalizowane(szklarnie itp). Po śmierci dziadków, spadkobiercy najczęściej sprzedają ziemię, co przyczynia się do zwiększenie okolicznych gospodarstw.

Edytowano przez szymon0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aadamm153    2

hehe ja mogę wziąć 40 ha słabszej ziemi, ale muszę mieć z 60 lepszej, w przypadku słabego roku na lepszej klasie mogę nadrobić to co straciłem na gorszej, no tak nigdy nikt nie pomoże tym słabszym, ale ze człowiek chce i chęci są, umiłowanie to nikogo to niestety nie interesuje:( i to mnie boli i tu mi sie łezka kreci gdy dosłownie człowiek którego znam od dziecka oddaje temu co i tak ma już dużo i tak na tym zarabia dużo, z kolei rozumiem chęci tych co mają już dużo i chcą więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawekratko    0

A od jakiego poziomu zaczyna się dużo...hmm?

Najlepiej jakby nie było w ogóle żadnego wsparcia ("pomocy") dla nikogo, dotacje zaburzają konkurencyjność... nierówność była, jest i będzie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj