Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Endriu42    11

czy aby otrzymać premię wystarczy zostać właścicielem ziemi czy budynków inwetarskich również?

możesz budynki użyczyć albo wydzierżawić, jeżeli są potrzebne do prowadzonej produkcji.

 

witam

sam próbuje wypełnić biznesplan i jestem w kropce:

przy wyliczeniu ESU w tabeli (chodzi mi o produkcję zwierzęcą - tuczniki)

załóżmy że mam miejsce na 200 szt tucznika na rzut z zakupu

na rok liczę 3 rzuty razem 600

czy w tabeli wpisuje liczbę warchlaków w wadze 20-50kg ???/ jak tak to jaką liczbę

jaką liczbę tuczników powyżej 50 kg powinienem wpisać????/ 600 bo tyle przez rok się przewinie przez gospodarstwo???

do esu wpisujesz dane z tab. 3.1 prg

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245
Napisano (edytowany)

a jeżeli zostałbym przy produkcji roślinnej i rodzice przekazaliby mi tylko ziemię a budynki byłyby nadal ich własnością, można tak?

mam wykształcenie średnie rolnicze a aktualnie studiuję dziennie to mnie dyskwalifikuje z premii?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lawrenowicz    1

Szanowni Państo

Jaka jest porzadana wielkość gospodarstwa - chodzi mi o wielkość ekonomiczną i o taka wielkość za która można dostać jak najwięcej punktów

Wojewodztwo pomorskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszek1809    0

Witam,

Odwiedziłem dziś stronę http://www.mlodyrolnik.pl/ i przeczytałem artykuł u tym programie. Wiem też, że w szkolnictwie się pozmieniało i nie ma już (chyba od roku szkolnego 2014/2015) zawodówek ani techników rolniczych tylko kurs kwalifikacyjny w zawodzie technik rolnik (no chyba że jest inaczej to wyprowadźcie mnie z błędu :D ). Ale na powyższej stronie wyczytałem:

Za odpowiednie kwalifikacje zawodowe uznawane są:

.....

• Wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze

+ co najmniej 5 –letni staż pracy w rolnictwie

Za staż pracy uznaje się:

• Podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników, jako rolnik lub domownik

........

I tu jest moje pytanie: czy to oznacza że jeśli po gimnazjum skończę liceum ogólnokształcące ale byłem ubezpieczany w KRUSie to mam odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orkidea    0

Wielkość ekonomiczna nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o punktację, a co za tym idzie kolejność przyznawania premii. Ważne jest tylko, aby 3 lata po uzyskaniu premii mieć 4 ESU i utrzymać je przez kolejne 2 lata.

 

Tak więc rolnik, który ma ponad 20 ha i sieje rok po roku tylko zboża i nie ma żadnej produkcji zwierzęcej będzie miał mniej niż 10 ESU, a ten co ma kilka hektarów mniej, ale dodatkowo zajmuje się hodowlą będzie miał dwa razy więcej ESU. Oczywiście wiadomo, który z nich ma większe szanse na pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

a jeżeli zostałbym przy produkcji roślinnej i rodzice przekazaliby mi tylko ziemię a budynki byłyby nadal ich własnością, można tak?

mam wykształcenie średnie rolnicze a aktualnie studiuję dziennie to mnie dyskwalifikuje z premii?

Nie musisz przejmować budynków jeżeli nie będą potrzebne do produkcji, opiszesz w biznesplanie co i jak i powinno wystarczyć. Możesz ubiegać się o premię.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalNowak    0

Nie musisz przejmować budynków jeżeli nie będą potrzebne do produkcji, opiszesz w biznesplanie co i jak i powinno wystarczyć. Możesz ubiegać się o premię.

 

W którym miejscu w biznesplanie trzeba to opisać? I co najlepiać,żeby to miało sens? Bo mam ten sam problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GBartek    215

Witam.

Mam pewien problem.

Będąc na stronie www.mlodyrolnik.pl nie bardzo potrafię połączyć ze sobą 2 fakty.

" Minimalna powierzchnia nie może być mniejsza niż średnia gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju a jest to 10,42 ha za rok 2013 "

oraz

" Jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest mniejsza od średniej krajowej, możliwe jest przyznanie pomocy zarówno, gdy w dniu złożenia wniosku gospodarstwo spełnia kryterium średniej wojewódzkiej lub w ciągu 180 dni od dnia otrzymania decyzji spełni to kryterium. Należy jednak pamiętać, iż rolnik zobowiąże się do zwiększenia powierzchni użytków rolnych, do co najmniej średniej krajowej w przeciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy "

Czyli, jeśli nie mam średniej krajowej jako własność, to nie mogę się starać ?

Czy w ciągu 3 lat muszę dokupić ziemię, aby była średnia krajowa ? Czy może wystarczy tylko dzierżawa na 5/10lat ?

Bardzo proszę o pomoc, bo nie jest to zapisane, czy chodzi o własność, czy tylko o użytki rolne w postaci dzierżaw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

w takim razie przy samej prod. roślinnej aby wypracowac nadwyżkę rzedu 4 ESU ile około potrzeba hektarów GO gleb lekkich IVb i V?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128
Napisano (edytowany)

Tak więc rolnik, który ma ponad 20 ha i sieje rok po roku tylko zboża i nie ma żadnej produkcji zwierzęcej będzie miał mniej niż 10 ESU, a ten co ma kilka hektarów mniej, ale dodatkowo zajmuje się hodowlą będzie miał dwa razy więcej ESU. Oczywiście wiadomo, który z nich ma większe szanse na pomoc.

prawda, przy mojej niewielkiej powierzchni przy zasiewach rzepaku esu by wyszło równo 4 a jako że zajmuję się bydłem mlecznym to esu 11,5 :)

czyli krótko mówiąc prawie 3 razy więcej

 

w takim razie przy samej prod. roślinnej aby wypracowac nadwyżkę rzedu 4 ESU ile około potrzeba hektarów GO gleb lekkich IVb i V?

 

klasy gleb nie mają znaczenia chodzi o hektary fizyczne na 4 esu potrzeba zazwyczaj minimum 20 ha (mówię o zbożach)- na każdą roślinę przecież inny przelicznik jest

 

zresztą chyba samemu lepiej przeliczyć http://pstr.ksp.cba.pl/esu.xls

Edytowano przez daremw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

 

 

W którym miejscu w biznesplanie trzeba to opisać? I co najlepiać,żeby to miało sens? Bo mam ten sam problem.

np tab. 1.2 opisujesz co i jak produkujesz że nie przechowujesz tylko od razu sprzedajesz itd. Mogą chcieć garaż na sprzęt ale jeżeli masz użyczany np sprzęt od ojca to garaż też jego albo ew. też użyczony.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artgosz18    0

Witam wszystkich :)

 

Widzę, że jest tu troche osób zaznajomionych w temacie MR więc przedstawie Mój problem mam nadzieję ,że ktoś pomoże mi to ogarnąć ...

Otóż : Zmarł mi Ojciec w 2010 roku była sprawa spadkowa powierzchnia gosp. to 16h zawsze myślałem ,że dzieli się to tak : połowa Mamy połowa po ojcu również i równa część z dziećmi (jest nas 4) żyłem sobie w takim przekonaniu aż do teraz gdy wszystkie papiery poszły w ruch z których wynika ,że według spadku mam ułamkowy udział z którego wynika ,że posiadam 1,08 h zaznaczając ,że przed sprawą zakonczyłem zawodówkę ogrodnicza miałem rok przerwy (w roku przepisywania ;/) a później podjąłem naukę w zaocznym technikum technik rolnik. Dopytywałem w oddziale arimr lecz nic nie powiedzieli co by rozwiało watpliwości. Natomiast notariusz który będzie przepisywał to gosp. na mnie mówi ,że nie figuruję jako właściciel gruntu tylko należy mi się udział dodatkowo znalazłem taki zapis w przepisach MR :

 

"Ustalanie powierzchni użytków rolnych

Powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie należy obliczyć posługując się wypisem z ewidencji gruntów i budynków. W wypisie podana jest powierzchnia tych gruntów, które sklasyfikowano jako użytki rolne, a więc: gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami, gruntów pod rowami. Do obliczeń bierzemy pod uwagę dane tych działek ewidencyjnych, które są przedmiotem:

  1. własności;
  2. użytkowania wieczystego;
  3. dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas nieoznaczony lub na okres co najmniej 5 lat, jednak nie krótszy niż do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pomocy;
  4. dzierżawy od podmiotów innych niż wymienione w pkt 3, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta:

    1. w formie aktu notarialnego albo ma datę pewną,
    2. na okres co najmniej 10lat "
       

Rozumuję to tak ,że muszę mieć określony ten h który figuruje tylko na mnie jest moją własnością lub posiadam umowę na 10 lat.

 

trochę zawile także jak coś niezrozumiałe to proszę pisać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

no takie sprawy spadkowe to różnie wychodzą i niewiele mają wspólnego z MR :) ogólnie to wypada to tak że w twoim przypadku połowa jest matki, a druga połowa dzieli się na wszystkich uprawnionych (dzieci, również matka i innych czyli w przypadku gdy ojciec miał rodzeństwo również na nich jeśli dochodzą spadku) tyle wiem z przykładów sąsiedzkich.

nie chcę cię wprowadzać w błąd ale chyba nie masz wyszczególnionego konkretnego pola (działki) więc zasadniczo nie prowadziłeś działalności rolniczej więc przy wzięciu dzierżawy długoterminowej mógł byś się ubiegać o MR- taka moja opinia ale tu chyba trzebaby było zasięgnąć porady prawnika- za 50 zł wszystko ci powinien wytłumaczyć jak to dokładnie jest z twoim polem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cebula440    0

czy orientujecie się czy wniosek mozna juz wypełniać mi miłay pomóc panie z odr miały zadzwonic jak ruszy coś dokładnie i nic a wy orientujecie się mam sama dobijac do odr

dzięki za podpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A do jakiej średniej woj. w 3 lata chce kolega powiększyć? Jak jesteś z woj. ze średnią niższą od krajowej to musisz od razu mieć średnią woj. minimum w te 180 dni i w 3 lata do śr. krajowej, a jak jesteś z woj. o wyższej średniej woj. od średniej krajowej to średnia krajowa w 180 dni i tyle.

 

 

Ja potrzebuje do 15,5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Antoni84    0

jak rozumiecie zapis:

Biznesplan należy wypełnić w wersji elektronicznej, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR(www.arimr.gov.pl) oraz złożyć w wersji elektronicznej i papierowej, jako załączniki do wniosku o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszk1515    0

jak rozumiecie zapis:

Biznesplan należy wypełnić w wersji elektronicznej, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR(www.arimr.gov.pl) oraz złożyć w wersji elektronicznej i papierowej, jako załączniki do wniosku o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

 

Na początku musisz pobrać ten wspomniany załącznik biznesplanu ze strony ARiMR i go wypełnić, później wysyłasz go do nich mailem, a także drukujesz dając przy składaniu wniosku.

PS. Tak ja to rozumiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

jak rozumiecie zapis:

Biznesplan należy wypełnić w wersji elektronicznej, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ARiMR(www.arimr.gov.pl) oraz złożyć w wersji elektronicznej i papierowej, jako załączniki do wniosku o przyznanie pomocy na „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

tzn. pobierasz plik formularza prg ze str arimr i wypełniasz na komputerze, drukujesz na papierze oraz nagrywasz plik na płytę i to składasz z wnioskiem.

 

czy orientujecie się czy wniosek mozna juz wypełniać mi miłay pomóc panie z odr miały zadzwonic jak ruszy coś dokładnie i nic a wy orientujecie się mam sama dobijac do odr

dzięki za podpowiedzi

można wypełniać wnioski są już formularze na str arimr

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekGrk    0

A co sądzicie o programie Młody Rolnik z PROW 2014-2020, z Tego co ja słyszałem, to mają być całkiem inne zasady, większe fundusze, ten etap obecny jak dla mnie jest tylko pewnego rodzaju "sitem" do kolejnego etapu z nowego PROW-u, wykluczając dużą liczbę młodych osób z możliwości przystąpienia do kolejnych naborów. 100 tys to ładny start tak na marginesie, ale cyrograf na 5 lat raptem za 100 tys, słabo to widzę... Ma ktoś jakąś opinię na ten temat, lub śledził funkcjonowanie tych programów w innych krajach UE?

Zaznaczam, że na poparcie swojej opinii mam tylko własne obserwację, zasłyszane plotki i kilka lektur złożonych z zagranicznych anglojęzycznych tłumaczeń regulaminów podobnych programów w zachodniej części UE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Czy ma ktoś pewne info nt udokumentowania dzierżaw wchodzących w skład gospodarstwa?? Na infolinii ARiMR, Pan był tak rozgarnięty, że nie wie co oznacza "data pewna". Czy np. umowa przed urzędnikiem gminy będzie wiążąca?? Notariusz za poświadczenie podpisu kasę bierze, a i wydzierżawiający może się obawiać czy np. nie przenosi własności na drugą osobę :ph34r:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mlooody    0

umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie, i być zawarta na minimum 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adasrogas    0
Napisano (edytowany)

Czy ma ktoś pewne info nt udokumentowania dzierżaw wchodzących w skład gospodarstwa?? Na infolinii ARiMR, Pan był tak rozgarnięty, że nie wie co oznacza "data pewna". Czy np. umowa przed urzędnikiem gminy będzie wiążąca?? Notariusz za poświadczenie podpisu kasę bierze, a i wydzierżawiający może się obawiać czy np. nie przenosi własności na drugą osobę :ph34r:

 

 

No właśnie - jak to powinno byc z umowami dzierżaw. Bo np u mnie w gminie jak chcialem zglosic umowe dzierżawy to pani mi nie przyjeła bo nie ma paragrafu że "wydzierżawiający wydzierżawia w celu zaprzestania dzialalnosci rolniczej na tej dzialce" co wydawało mi sie śmieszne no bo skoro wydzierzawia to chyba logiczne ze zaprzestaje dzialalnosci rolniczej na tej działce. Oprócz tego potrzebne było poswiadczenie notariusza i pięczątka z powiatowej ewidencji gruntów. I teraz pytanie jest jak powinna wyglądac taka umowa dla ODR. U mnie powiatowy ODR tez nie wiedział bo "jeszcze nie mieli szkolenia" a jak później odrzucą wniosek bo nie jakiegoś paragrafu to będzie komedia :)

 

Jeszcze jest kwestia umów bezterminowych. Pan w ODR powiedział że może byc problem z tymi umowami bo zazwyczaj takie umowy mają okres wypowiedzenia np rok albo 2 i sprawdzającym moze to się nie podobac bo moge np zerwac te umowy za 2 lata a kase za premię już wezmę. Tyle że ten pan nie był tego pewien bo sam dokładnie nie wiedział. Może wy wiecie dokładniej

 

A drugie pytanie mam na temat obecnego stanu gorspodartwa - ponieważ mam już gospodarstwo i mam trochę dzierżaw długoterminowych torchę mam krótkoterminowych i trochę takich bez papieru. I chodzi o to czy w piątym roku jako odnośnik do wielkości gospodarstwa węzmą te hektary na które mam teraz twarde papiery czy wezmą wszystkie hektary z wniosku o dopłaty bezpośrednie. Pytam bo nie wiem czy we wniosku o dopłaty wpisac teraz wszystkie pola i czy te pola które mam "na gębę" nie będą potem jakoś komplikowac. A mam możliwośc zgłosic te pola we wiosku kuzyna więc tu problemu nie mam.

Edytowano przez adasrogas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyher    27

Mam pytanie - zamierzam dzierżawić 15 ha od rodziców. Chciałbym też skorzystać z MR, wykształcenie mam, warunki powinny być spełnione. Z dofinansowania chciałbym kupić m.in. pług 4 skibowy obrotowy (ciągnik do niego byłby od rodziców). Wczoraj powiedziano mi, że sprzęt rolniczy będzie można nabyć biorąc pod uwagę areał, jaki będzie miał MR, tzn. w moim przypadku zasugerowano mi, że nie będę mógł kupić 4 skibowego pługu obrotowego, bo wg. jakichś przeliczników jest za duży na te 15 ha. Wiem, że coś takiego funkcjonuje w przypadku ciągników rolniczych, ale żeby takie coś działało w przypadku reszty maszyn? Ktoś wie coś na ten temat? Blady jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Endriu42    11

Odnośnie umów dzierżawy wystarczy poświadczyć własnoręczność podpisów w urzędzie gminy lub u notariusza i tyle będzie to uznane jako tzw. data pewna, nie trzeba za dużo kombinować jak tutaj widzę niektórzy próbują:-)

 

Mam pytanie - zamierzam dzierżawić 15 ha od rodziców. Chciałbym też skorzystać z MR, wykształcenie mam, warunki powinny być spełnione. Z dofinansowania chciałbym kupić m.in. pług 4 skibowy obrotowy (ciągnik do niego byłby od rodziców). Wczoraj powiedziano mi, że sprzęt rolniczy będzie można nabyć biorąc pod uwagę areał, jaki będzie miał MR, tzn. w moim przypadku zasugerowano mi, że nie będę mógł kupić 4 skibowego pługu obrotowego, bo wg. jakichś przeliczników jest za duży na te 15 ha. Wiem, że coś takiego funkcjonuje w przypadku ciągników rolniczych, ale żeby takie coś działało w przypadku reszty maszyn? Ktoś wie coś na ten temat? Blady jestem.

na stronie arimr jest ekspertyza odnośnie doboru maszyn w modernizacji i na tym się opiera ocena wniosków. Są tam opisane różne maszyny nie tylko ciągniki.

Wnioski, uzupełnienia, odwołania PROW. Doświadczenie BWI ARiMR. prownioski@gmail.com

 

Zapraszam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus219    0
Napisano (edytowany)

Czy jeśli wydzierżawie od matki ziemie na 10 lat notarialnie to jest mozliwość przepisania tej ziemi na mnie przed upływem 10 lat? np. po 3 latach?

Edytowano przez ursus219

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
       
       
       
    • Przez JanKropka
      Witam,
       
      maice jakiś pomysł z tym wszystkim, żeby miec szanse na dotacje do małego gospodarstwa kilka hektarów gdy nadzieje na młodego rolnika upadły a nie ma kasy na wyłożenie na modernizacje..
       
      z tym #prow to rzeczywiście jest taka lipa i obowiązkom np. jak dot. #krus które fizycznie nie są do przejścia, bo w przypadku:

      - Poddziałanie 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich trzeba "Zgodnie z przepisami, o pomoc może ubiegać rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. "

      i przez 2 lata wstecz nie mieć żadnej działaności.. super :-( kto tak ma żeby wyżyć z gospodarstwa i płacić krus tak długo??

      - Poddziałanie 6.4 Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej

      wykonuje działalność gospodarczą w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w załączniku do rozporządzenia przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (do tego okresu wlicza się również okres zawieszenia prowadzenia tej działalności);

      a działalność ta to TYLKO:

      Nazwa grupowania
      01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną
      01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich
      01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach

      super kto tak ma przez 2 lata? jest chociaż jedna taka osoba w #polska?

      - i zostaje TYLKO: Poddziałanie 4.2 "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój"

      podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie;

      i te ograniczenia na co to mozna wydac http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj.html

      CZYLI w praktyce pozamiatane.. jak ktoś sie nie łapie na młodego rolnika lub modernizacje..
       
    • Przez jarku98
      Witam miał już ktoś egzamin Egzamin R.16 2018 styczeń?  albo będzie miał jutro ?
       
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
    • Przez Rolnik3311
      Witam, 
      W związku z planowanym złożeniem wniosku na młodego rolnika w 2018 roku potrzebne jest posiadanie przynajmniej 1ha ziemi. Planujemy przepisanie części gospodarstwa gdyż rodzice ro emerytury mają jeszcze 10lat. I mam pytanie czy na razie przepisać tylko ten 1ha a resztę po otrzymaniu pozytywnej weryfikacji wniosku czy od razu teraz cała ziemię żeby 2 razy nie chodzić do notariusza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj